Blog aplikacji Polskie Góry  

Na moim blogu obejrzysz setki zdjęć panoram górskich z opisami, a także poznasz wiele ciekawych pojęć, takich jak: undulacja, refrakcja, deniwelacja, deklinacja, inklinacja, analemma, paralaksa, aberracja, dystorsja. Zbyt skomplikowane? To dowiesz się np. dlaczego o wschodzie i zachodzie słońce jest czerwone oraz dlaczego lepiej nie stawać z boku na zdjęciu grupowym. Na dole ekranu znajduje się spis treści wszystkich wpisów na blogu. Zapraszam :-)

^/\^ Robert Celiński, autor aplikacji Polskie Góry ^/\^

31 stycznia 2018 - Księżyc, superpełnia, Superksiężyc (edytowany)

Dzisiaj w nocy będziemy mieli okazję oglądać superksiężyc (superpełnię). Satelita Ziemi będzie nie tylko w pełni, ale znajdzie się również w perygeum orbity wokółziemskiej, czyli w najbliższej możliwej odległości od Ziemi, wynoszącej około 364,4 tys. km, podczas gdy średnia odległość wynosi ponad 20 tys. km więcej. Co to oznacza dla nas, obserwujących Księżyc z Ziemi? Będzie się on wydawał większy i jaśniejszy. Dzisiaj wieczorem ma być dość dobra pogoda do obserwacji Księżyca, a najlepiej robić to wyżej w górach, gdzie powietrze jest bardziej przejrzyste i nie ma takiego zanieczyszczenia światłem. Kto się wybiera dzisiaj w nocy oglądać Księżyc? ;-)

Zdjęcie superksieżyca (źródło: Wikipedia):



Na blogu aplikacji Polskie Góry nie poruszałem wcześniej zagadnień związanych z Księżycem, natomiast sporo pisałem o Słońcu, gdyż jego położenie często pomaga użytkownikom w określeniu właściwego kierunku patrzenia.

Wpis na temat położenia Słońca

Księżyc nie pomoże nam za bardzo w nawigacji w górach, za to czasem oświetli drogę, kiedy wychodzimy rano na wschód słońca lub pod koniec wycieczki zastał nas zmierzch. Obserwacja Księżyca może być ciekawa dla wielu osób interesujących się przyrodą. Jego położenie ma wpływ na przemieszczenie się wód na Ziemi, życie roślin i zwierząt, w tym również ludzi. Utarło się powiedzenie, że wilki wyją do Księżyca, natomiast wśród ludzi zjawisko lunatykowania wiąże się z momentem występowania pełni, a psychiatrzy badają również inne korelacja między pewnymi zachowaniami ludzi i fazami Księżyca.

Pewnie słyszeliście o fazach Księżyca. Najpierw jest w pełni, w kolejnych dniach go ubywa, po dwóch tygodniach widzimy go w nowiu (a właściwie nie widzimy), po czym znów zaczyna go przybywać, aż mamy kolejną pełnię. Cały ten okres trwa około 29,5 dnia - w przybliżeniu miesiąc kalendarzowy (dokładniejsze obliczenia w dalszej części wpisu). Nie przez przypadek Księżyc był nazywany po staropolsku miesiącem ;-)

Po przeczytaniu artykułu moja żona zwróciła mi uwagę, że nieprzypadkowo natura skorelowała miesięczny cykl kobiety z fazami Księżyca. Kiedyś nie było kalendarzy, więc kobiety ustalały swoje dni płodne na podstawie naturalnych obserwacji (np. 3 dni od pełni) i jeżeli chciały mieć potomstwo, starały się wtedy zachęcać mężczyzn do współżycia. Więcej na ten temat:

Wpis na blogu mamaginekolog.pl

Później żona podesłała mi jeszcze artykuł na temat nazw pełni Księżyca, które były kiedyś stosowane przez plemiona Algonkinów (nazwa zbiorowa plemion Indian zamieszkujących Amerykę Północną). Nie mieli oni kalendarza, natomiast miesiące odliczali według faz Księżyca, a nazywali je cyklicznie zgodnie z obserwacjami przyrody. Przykładowo, pełnia w okresie styczniowym była nazywana Wilczą, ponieważ wtedy wilki najczęściej wyły do Księżyca. Pełnia 31 stycznia będzie już drugą w tym miesiącu kalendarzowym, pierwsza była 2 stycznia. Do nazwy drugiej pełni w czasie miesiąca kalendarzowego dodaje się przedrostek "Błękitna" lub "Niebieska", dlatego opisywana superpełnia to Błękitna Wilcza Pełnia. Jak wspomniałem wcześniej, Indianie nie stosowali kalendarza, więc nie wiedzieli, że to już druga pełnia w danym miesiącu, zatem nie stosowali przedrostka "Błękitna". Pomysł z przypisywaniem nazw pełni do miesięcy kalendarzowych w ogóle nie bardzo mi się podoba, bo w 2018 roku mamy dwie pełnie w styczniu (2 i 31), w trwającym 28 dni lutym - żadnej (teoretycznie powinien być wtedy "Śnieżny Księżyc" lub inaczej "Głodna Pełnia", ze względu na brak pożywiania), a w marcu - znowu dwie, o nazwie "Robacze", ponieważ Indianie zauważyli, że przy okazji zbliżającej się wiosny na powierzchni ziemi zaczynają pojawiać się pierwsze dżdżownice. Plemiona pewnie nazywały pełnie cyklicznie jedną po drugiej, a czasem po sobie występowały dwie o tej samej nazwie, ponieważ w ciągu roku mamy średnio więcej niż 12 pełni (statystycznie 12,4). Jeżeli ktoś jest zainteresowany innymi nazwami pełni Księżyca, polecam poniższy artykuł.

Nazwy pełni Księżyca według plemion Algonkinów

Fazy Księżyca wynikają z odbijania światła słonecznego przez Księżyc, bo on sam oczywiście nie świeci. Gdy jest w pełni, znajduje się po przeciwległej stronie Ziemi niż Słońce, dzięki czemu całą swoją półkulą odbija światło, które wraca na Ziemię, dlatego de facto widzimy na niebie pełne koło. W czasie pełni w niektórych miejscach na Ziemi można czasem zaobserwować zaćmienie Księżyca, kiedy Słońce, Ziemia i Księżyc ustawiają się jednej linii, przez co na Księżyc w ogóle nie dociera światło słoneczne, bo zasłania je Ziemia. Inna sytuacja jest w nowiu, kiedy Księżyc ustawia się pomiędzy Ziemią i Słońcem i odbijane przez niego światło trafia z powrotem w stronę Słońca, natomiast promienie nie docierają prawie wcale na Ziemię. Do ekstremalnej sytuacji dochodzi, kiedy Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem i Ziemią, idealnie w linii prostej. W tej bardzo rzadkiej sytuacji w ciągu dnia w niektórych miejscach na Ziemi można zaobserwować zaćmienie Słońca.

W niektórych miejscach na Ziemi będzie można zaobserwować dzisiaj zaćmienie Księżyca (o tym później). Chwilę przed i chwilę po zaćmieniu Księżyc jest czerwony. Wynika to z tego, że promienie słoneczne, zanim dojdą do Księżyca prześlizgują się tuż obok Ziemi, przechodząc przez atmosferę i tam się załamują. Do Księżyca dociera wtedy tylko część widma światła i odbijany przez satelitę kolor odbieramy jako czerwony. Zjawisko załamywania się promieni w atmosferze nazywa się refrakcją. Odpowiada ono również za optyczne spłaszczenie Księżyca (jak leżące jajko), kiedy znajduje się on bardzo blisko linii horyzontu. W dolnej części spłaszczenie jest silniejsze.

Wpis na temat refrakcji - dlaczego Słońce o wschodzie i zachodzie jest czerwone

Niektórzy twierdzą, że kiedy Księżyc jest widoczny nad linią horyzontu, wydaje się większy, niż kiedy mamy go wysoko nad głową. Jest to iluzja księżycowa - złudzenie naszego umysłu. Wynika ono z faktu, że inaczej postrzegamy odległość do obiektów na niebie, które są nad nami oraz które znajdują się na horyzoncie. Nasz mózg w obrazie Księżyca tworzy analogię do chmur, bo wiemy, że te nad nami mogą być oddalone zaledwie o kilka kilometrów (w górach nawet mniej) i np. optycznie szybciej się przesuwają, a te na horyzoncie są dziesiątki, a nawet setki kilometrów od nas. Nasz mózg po tysiącach obserwacji ma zakodowaną taką skalę obiektów na niebie, więc jeżeli widzimy Księżyc, który ma praktycznie stały (zależny od relatywnie nieznacznie zmieniającej się odległości od Ziemi) rozmiar kątowy około pół stopnia (30 minut kątowych), to inaczej odbierzemy jego wielkość nad nami, a inaczej, kiedy będzie się znajdował tuż nad horyzontem. W tym drugim przypadku nasz mózg zdekoduje obraz - ta "chmura" (Księżyc) jest tak daleko, więc jaka ona musi być wielka! ;-) Taki właśnie wielki Księżyc prezentuje nam wtedy nasz mózg.

Iluzję księżycową można łatwo obalić, przeprowadzając dwie obserwacje wielkości Księżyca w ciągu jednej nocy, najlepiej w dniu pełni (jak dzisiaj). Pierwszej dokonujemy po zachodzie Słońca (wtedy Księżyc jest nisko nad horyzontem w kierunku wschodnim), a drugiej już bliżej północy, kiedy Księżyc jest bardzo wysoko (prawie w zenicie). Wyciągamy przed siebie wyprostowaną rękę i wysuwamy do góry tylko mały palec, "podpierając nim" Księżyc. Satelita Ziemi powinien wtedy stanowić połowę szerokości naszego małego palca, który odpowiada mniej więcej jednemu stopniowi rozmiaru kątowego. Niezależnie od tego, czy obserwacji Księżyca dokonujemy nad horyzontem, czy w zenicie, rozmiar kątowy jest taki sam, więc pozorna zmiana wielkości jest iluzją.



Naturalny pomiar odległości

Z poniższego zdjęcia można wyciągnąć kilka wniosków. Piłka tenisowa znajduje się w fazie całkowitego zaćmienia przez moją głowę, którą rzucam cień. Jeżeli głowa jest Ziemią, a mniejsza od niej piłka tenisowa - Księżycem, to jest to moment zaćmienia Księżyca. Piłka rehabilitacyjna znajduje się w pełni - jak Księżyc w pełni. Słońce jest w na tym zdjęciu prawie idealnie za mną (obserwatorem) i widzę piłkę rehabilitacyjną, oświetloną całkowicie w widocznej dla mnie połowie. Przypuśćmy, że to moja głowa jest Księżycem, a piłka rehabilitacyjna - Ziemią. Jeżeli przesunąłbym się trochę w prawo, to moja głowa rzucałaby cień na piłkę. Po jej powierzchni chodzi robaczek, który nagle zauważa, że coś zasłoniło mu Słońce. Robaczek to człowiek, oglądający zaćmienie Słońca przez Księżyc. Po chwili przesunę się jeszcze trochę, przestanę rzucać cień na piłkę i zaćmienie się skończy.



Na koniec najbardziej zaawansowana obserwacja, z której wyciągniemy wnioski, dlaczego Księżyc widziany nad horyzontem wydaje nam się większy. Nasz mózg po latach obserwacji przyzwyczaił się, że obiekty bardziej odległe są często w rzeczywistości znacznie większe niż te bliższe, choć na obrazie mają podobny rozmiar. Tak jest właśnie z dwiema piłkami - pobliska tenisowa jest przecież znacznie mniejsza od rehabilitacyjnej. Abstrahuję od tego, że mamy porównanie skali, np. dzięki krzesłu. Wiemy, że piłka rehabilitacyjna jest dalej, więc w rzeczywistości musi być duża. Na co dzień na niebie obserwujemy chmury i tu obowiązuje ta sama zasada. Chmury nad nami są bliżej (niecały kilometr lub kilka kilometrów), szybciej się przesuwają, a te na horyzoncie są naprawdę daleko - dziesiątki lub setki kilometrów. Jeżeli zobaczymy małą chmurkę nad nami, to może ono pozornie mieć taki sam rozmiar, jak wielka chmura burzowa, widziana na horyzoncie. Nasz mózg jednak wie, że w rzeczywistości różnią się one rozmiarem. To samo wnioskowanie mózg przenosi automatycznie dla wszystkich obiektów widocznych na niebie, w tym np. Księżyca, który jest oddalony od nas zawsze na podobną odległość, niezależnie od tego, czy znajduje się nad naszą głową, czy nad horyzontem. Mózg podaje nam informację: "To koło nad horyzontem musi być bardzo duże", a my przekładamy tę iluzję na stwierdzenie: "Ale wielki Księżyc!" ;-)

Wróćmy do kolorów - zaćmienie Księżyca nie jest konieczne, by w dniu pełni był on nieco bardziej czerwony niż zwykle, jednak prawdziwy ciemoczerwony Księżyc zobaczymy tylko przy całkowitym zaćmieniu. Wynika to z tego, że do Księżyca w ogóle nie dochodzi wtedy bezpośrednie światło słoneczne, natomiast tylko ta jego część, która załamała się w ziemskiej atmosferze (lekko zmieniła kąt padania, dzięki czemu oświetla Księżyc), a przy okazji utraciła część widma, że do Księżyca dochodzi np. głównie światło czerwone. W języku angielskim jest powiedzenie o niebieskim Księżycu: Once in a blue Moon, które po polsku oznacza: "od wielkiego dzwonu", "od święta", "raz na ruski rok". Ma ono niewiele wspólnego z faktycznym kolorem, a raczej z czymś rzadkim, np. występowaniem drugiej pełni w miesiącu (wspominałem wcześniej, że taka pełnia też nazywana jest "niebieską"), co również zdarza się rzadko (raz na około 2,7 roku). Niebieski Księżyc można w praktyce obserwować tylko przy wyjątkowych zjawiskach na Ziemi, np. wybuchach wulkanów, pożarach, kiedy pył lub dym przesłaniają Księżyc i jego światło wydaje się nam niebieskie.

"Blue moon" w Wikipedii

W styczniu 2018 roku mieliśmy do czynienia właśnie z dwiema pełniami, czyli ta z 31 stycznia była niebieską pełnią. Kolejną mieliśmy w październiku 2020 roku - poniżej relacja na blogu:

Kolejny niebieski księżyc w październiku 2020 roku

Dokonałem wtedy dwóch obserwacji księżyca z Lipnika w Bielsku-Białej - pierwszej o 18:40, kiedy wschodził na wschodzie ponad Hrobaczą Łąką, a drugiej o 4:00, kiedy już chylił się ku zachodowi. Przy obserwacji nocnej można zauważyć, że księżyc rotuje w prawą stronę - widoczna jest np. zmiana położenia charakterystycznego krateru Tycho - takiej kropki z promienistymi odnogami, dzięki której księżyc wygląda dla mnie trochę jak arbuz ;-)



Z innych ciekawostek, przy obserwacji Księżyca mamy pewne opóźnienie czasowe. Kiedy światło słoneczne dociera do jego powierzchni, mija przeszło sekunda, zanim zobaczymy to na Ziemi. Wynika to z prędkości światła, która w próżni wynosi 299 792 km/s, a w atmosferze ziemskiej jest tylko nieznacznie niższa. Jak wcześniej wspomniałem, do Księżyca mamy dystans przeszło 360 tysięcy kilometrów, czyli światło potrzebuje ponad sekundy, żeby do nas dotrzeć. Oczywiście, przy bieżącej obserwacji Księżyca nie ma to dla nas praktycznie żadnego znaczenia, ale pomyślmy np. o zaćmieniu Księżyca. Ziemia zacznie już stawać na drodze światła słonecznego w kierunku naszego satelity, ale cień Ziemi zobaczymy na Księżycu dopiero po dwóch sekundach. Światło słoneczne musi najpierw dotrzeć z wysokości Ziemi do Księżyca, co zajmuje ponad sekundę, a potem wróci do nas, pokonując podobny dystans, więc mamy w sumie ponad dwie sekundy opóźnienie przy obserwacji.

Pozostałe fazy Księżyca to pewne stany pośrednie. Około tydzień po nowiu następuje kwadra pierwsza i wtedy Księżyc na półkuli północnej ma kształt litery D, co oznacza, że się Dopełnia w kierunku pełni, która z kolei następuje 2 tygodnie po nowiu. Potem Księżyc zaczyna tracić swój piękny okrągły kształt i tydzień później mamy kwadrę trzecią, w kształcie litery C, co daje nam praktyczną informację, że się Cofa. Tak naprawdę, to Księżyc ma kształt litery C na kilka dni przed kolejnym nowiem, bo wtedy jest już prawie cały "zjedzony".

Te zasady dotyczące literowego kształtu Księżyca różnią się w zależności od półkuli, szerokości geograficznej i pory roku. W niektórych miejscach na Ziemi obserwowany Księżyc może być np. bardziej pochylony niż w klasycznych literach C i D. Na półkuli południowej zasady dopełniania i cofania się Księżyca są odwrotne niż u nas. W Australii po nowiu pojawia się on w kształcie litery C - The Moon becomes Complete, a w kolejnych dniach po pełni robi się z niego kształt litery D - becomes Dark. Kiedy byłem w Australii, Ameryce Południowej i na Antarktydzie, nie miałem niestety tej wiedzy i nie obserwowałem Księżyca, ale rejestrowałem inne odwrotne zjawiska. W Australii ciężko było mi się przyzwyczaić do ruchu lewostronnego, ale również do tego, że Słońce wędruje na nieboskłonie w lewą stronę. Do tego jeżeli spojrzymy na Słońce w południe (w połowie dnia), to będzie się ono znajdowało ...na północy. Anglicy słusznie rozdzielili nazwy południa, jako pora dnia (noon) i kierunek geograficzny (South), bo może już od dawna wiedzieli, że będą kolonizować np. Australię i wtedy pojawi się problem ;-), natomiast Polacy nie mieli raczej takich ekspansyjnych planów, w związku z czym w naszym języku występują dwa znaczenia tego samego słowa "południe", a to geograficzne nie przystaje do rzeczywistości na półkuli ...południowej ;-)

Postaram się w praktyczny sposób wytłumaczyć fazy Księżyca i inne zjawiska z nim związane, prezentując różne możliwości ułożenia względem siebie Ziemi, Księżyca i Słońca. Gdybym miał się posłużyć analogią, to wyobraźmy sobie stadion lekkoatletyczny, na którego środku (na trawie) znajduje się Ziemia, tymczasem na bieżni dookoła ścigają się Księżyc i Słońce i każde z nich ma swój tor - Księżyc jest na pierwszym, a Słońce na dalszym (jest dalej od Ziemi). Startują razem obok siebie i ten moment nazywamy nowiem. Poruszają się stałym tempem, zgodnie z ruchem wskazówek zegara (odwrotnie niż normalnie biega się na stadionie, obowiązuje to na półkuli północnej), a jedno okrążenie dookoła stadionu (Ziemi) zajmuje im około jednego dnia. Już po pierwszym okrążeniu Słońce wysuwa się na niewielkie prowadzenie, które stopniowo zwiększa. Jest szybsze, mimo tego, że znajduje się na dalszym torze. Ociężały Księżyc zostaje w tyle, a po dwóch tygodniach (14 okrążeń) ma już stratę połowy dystansu stadionu do Słońca. Ten moment to pełnia - Księżyc i Słońce są po przeciwległych stronach środka stadionu, czyli Ziemi. Gdyby Słońce puściło światło reflektora w stronę kulistego Księżyca, to stojąc na środku stadionu zobaczylibyśmy na nim idealne koło - pełnię. W czasie kolejnych 14 okrążeń Słońce coraz bardziej zbliża się do Księżyca, aż w końcu go dogania i dubluje. Następuje to miesiąc od startu - mamy wtedy kolejny nów i rozpoczynamy następny miesiąc.

W rzeczywistości Słońce oczywiście nie porusza się wokół Ziemi - to tylko pozorne zjawisko i wynika z ruchu obrotowego Ziemi wokół własnej osi. Księżyc natomiast naprawdę krąży wokół Ziemi i w powyższym przykładzie porównywałem pozorny ruch Słońca oraz faktyczne poruszanie się Księżyca. Musimy sobie również zdać sprawę ze skali odległości. Trzeba przyjąć, że Słońce jest bardzo daleko od układu Ziemia-Księżyc, natomiast odległości między naszą planetą i jej satelitą zobrazowałem na poniższej grafice (opracowano na podstawie Wikipedii). Jeżeli klikniecie, żeby ją powiększyć, to 1 piksel odpowiada dystansowi około 28,5 km. Promień Ziemi to na niej około 223,5 piksela, czyli 6371 km, promień Księżyca: około 61 pikseli -> 1737 km, a odległość między środkami masy obu planet to około 13492 piksele, czyli 384 400 km. Księżyc jest zatem bardzo daleko od Ziemi. W ciągu ostatnich 15 lat biegania pokonałem na treningach i zawodach ponad 60 tysięcy kilometrów, a więc półtora raza okrążyłem już Ziemię, ale do dystansu księżycowego wiele mi jeszcze brakuje i raczej nie uda mi się go osiągnąć. Przebieg blisko 400 tys. km mogą osiągać niektóre samochody, choć ich liczniki przeważnie są cofane, a potencjalny klient dowie się na temat takiego auta, że "Niemiec płakał, jak sprzedawał" i że "Dziadek to tylko do kościoła nim jeździł" ;-) Jeżeli ktoś jest zainteresowany takimi historyjkami, to mam w biurze kolegę, który od lat sprzedaje używane samochody - mogę podać kontakt ;-)

W tym akapicie podaję bardziej szczegółowe dane astronomiczne i podlinkowuję źródła. Księżyc obraca się wokół Ziemi, a jeden obrót po orbicie zajmuje mu około 27,3 dnia (tzw. miesiąc syderyczny - gwiazdowy - czas obrotu względem gwiazd innych niż Słońce). Księżyc i Ziemia krążą wokół barycentrum - wspólnego środka masy, leżącego w średniej odległości ok. 4675 km od środka Ziemi (w mniej więcej 3/4 jej promienia). Odległość środka Księżyca od środka Ziemi jest zmienna - od 364 tysięcy kilometrów podczas perygeum, do 407 tysięcy kilometrów podczas apogeum. W czasie pełni w okolicach perygeum (kiedy Księżyc jest najbliżej Ziemi) mamy do czynienia z Superksiężycem - wydaje się on większy i jaśniejszy niż zazwyczaj. Wróćmy jeszcze do czasu obrotu Księżyca wokół Ziemi i uwzględnijmy dodatkowo ruch obiegowy całego układu Ziemia-Księżyc wokół Słońca. Ten ruch powoduje opóźnienie nadejścia kolejnej pełni średnio o 2 dni. Przyjmuje się, że miesiąc synodyczny (średni czas pomiędzy kolejnymi nowiami Księżyca) trwa 29 dni 12 godzin 44 minuty i 3 sekundy.

Środek masy - barycentrum w Wikipedii

Orbita Księżyca

Miesiąc syderyczny (gwiazdowy)

Miesiąc synodyczny

W historii ludzkości bardziej popularne niż bieganie i jeżdżenie, było latanie na Księżyc. Pierwszy raz w 1969 roku dokonał tego Neil Armstrong w ramach misji Apollo 11. Pół wieku później wracają pomysły regularnych podróży na Księżyc. Elon Musk, prezes firmy Tesla, założył również przedsiębiorstwo SpaceX, które ma realizować między innymi takie projekty. Motyw podróży na Księżyc inspiruje też wielu artystów. Bardzo popularna była kiedyś piosenka zespołu R.E.M. "Man on the Moon", opowiadająca legendę komika Andiego Kaufmana oraz utwór zespołu Savage Garden "To the Moon and Back", którego narrator poleciałby na Księżyc i z powrotem, żeby jego ukochana zechciała z nim być ;-)



Na poniższej grafice przedstawiłem najbardziej charakterystyczne ułożenia Ziemi, Księżyca i Słońca. Skala nie jest tutaj zachowana, trzeba też przyjąć, że odległość do Słońca jest absurdalnie wielka (wynosi blisko 150 mln km). Pamiętajmy też, że grafika prezentuje układ dwuwymiarowy, co również jest dużym uproszczeniem w stosunku do rzeczywistości trzech wymiarów (tym bardziej daruję sobie dywagacje na temat czterowymiarowej czasoprzestrzeni, prędkości światła, itd.). Założenie jest takie, że obserwację Księżyca prowadzimy z nieoświetlonego przez Słońce punktu na Ziemi (na niebiesko oznaczony obszar nocy) i znajduje się on na półkuli północnej (istotne dla wyglądu pierwszej i trzeciej kwadry). Pięcioma żółtymi kreskami oznaczyłem kierunek, z którego świeci Słońce. Księżyc jest podzielony na część jasnoszarą (widoczną z Ziemi) i ciemnoszarą (niewidoczną).



Przypadek 1 jest najbardziej skomplikowany do zrozumienia. Księżyc jest w nowiu, czego w praktyce nie jesteśmy w stanie zobaczyć, gdyż położenie Księżyca na sferze niebieskiej jest wtedy bliskie położeniu Słońca. Księżyc jest w kulminacji górnej w ciągu dnia w południe (wtedy go nie zobaczymy, chyba że w momencie zaćmienia Słońca - patrz Przypadek 7), natomiast wieczorem zachodzi wraz ze Słońcem. Ponieważ zaznaczyłem, że obserwacja ma być prowadzona w nocy, to przyjmijmy, że na grafice oznaczony jest tylko kierunek do potencjalnego widoku Księżyca tuż przed wschodem lub tuż po zachodzie.

Przypadek 2 to na półkuli północnej pierwsza kwadra. Ziemia, Księżyc i Słońce tworzą ze sobą kąt prosty. Księżyc w tym czasie zbliża się do pełni i widzimy oświetloną prawą część Księżyca, a więc literę D. Występuje tydzień po nowiu. Kiedy Księżyc dopełnia się, może być widoczny przed zachodem Słońca, natomiast po wschodzie Słońca na pewno go nie zobaczymy, bo już dawno zaszedł, nie będzie też widoczny wcześniej, krótko przed wschodem Słońca.

Przypadek 3 to odwrotność powyższego przypadku - trzecia kwadra, czyli też kąt prosty, ale Księżyc się cofa i widzimy oświetloną jego lewą stronę (litera C). Występuje 3 tygodnie po nowiu, tydzień po pełni. Kiedy Księżyc cofa się, może być widoczny po wschodzie Słońca, natomiast przed zachodem Słońca na pewno go nie zobaczymy, bo jeszcze nie wzeszedł, nie będzie też widoczny wczesnym wieczorem.

Bardzo lubię twórczość Andrzej Rysuje, który tutaj nawiązuje do chaosu w polskich szkołach po likwidacji gimnazjów (piszę we wrześniu 2019 roku), kiedy podstawówka liczy 8 klas (wcześniej 6), do czteroletniego obecnie liceum chodzi podwójny rocznik, budynki szkolne pękają w szwach, plan lekcji rozpisywany jest na dwie zmiany, a uczniowie często kończą lekcje wieczorem. Jestem upierdliwcem i przyczepię się do jednego szczegółu na rysunku, którego pewnie prawie nikt nie zauważył. Jeżeli w Polsce księżyc świeci wieczorem, to jest po nowiu, dopełnia się i ma kształt litery D. W przypadku wieczornej lekcji widok księżyca powinien być zatem lustrzanym odbiciem w stosunku do tego, co narysował Andrzej Rysuje ;-)



Na zadaną na Facebooku zagadkę, co na rysunku jest nie tak, prawidłowej i pełnej odpowiedzi udzielił tylko mój kolega Krzysiek Lisak:



Przypadek 4 to pełnia Księżyca, czyli zjawisko, z którym mamy do czynienia dzisiaj.

Przypadek 5 to zaćmienie Księżyca, które występuje wyjątkowo w okresie pełni na niektórych obszarach Ziemi (niestety, dzisiaj nie ujrzymy go w Polsce). Słońce, Ziemia i Księżyc ustawiają się wtedy idealnie w jednej linii w przestrzeni trójwymiarowej. Tarcza Księżyca jest przesłaniana przez cień Ziemi.

Przypadek 6 oznacza zjawisko czerwonego Księżyca. Sytuacja taka zdarza się częściej niż zaćmienie i jest z nim w dużym stopniu skorelowana. Można powiedzieć, że czerwony Księżyc to taka lżejsza forma zaćmienia, bo Ziemia prawie zasłania Księżyc. Występuje w sytuacji, kiedy promienie słoneczne na drodze do Księżyca napotykają gęstą atmosferę ziemską (czyli przechodzą bardzo blisko powierzchni Ziemi), tam się załamują (zjawisko refrakcji). Dalej idzie już głównie światło czerwone, pomarańczowe i żółte, odbija się od Księżyca i daje nam taki czerwony efekt. Można będzie go zaobserwować w obszarach południowo-zachodnich Polski dzisiaj około godziny 17:30 (niestety nie w Bielsku).

Przypadek 7 to bardzo rzadkie zjawisko zaćmienia Słońca, które występuje wyjątkowo w okresie nowiu na niektórych obszarach Ziemi. Idealnie w linii prostej ustawiają się wtedy Ziemia, Księżyc i Słońce. Księżyc nachodzi wtedy na tarczę słoneczną, zostawiając wokół siebie tylko lekką poświatę. Już nie tak rzadko spotykane jest częściowe zaćmienie Słońca, kiedy Księżyc tylko w pewnym stopniu pokrywa tarczę słoneczną. Takie zjawiska obserwowałem parę razy przez płytę CD (gołym okiem bez odpowiedniego filtra nie da się patrzeć), ale pełnego zaćmienia nigdy nie udało mi się zobaczyć. Będziemy musieli na nie poczekać do 10 czerwca 2021 roku. Nie do końca prawdą jest zatem to, co śpiewał zespół Budka Suflera w piosence "Jolka, Jolka" - "dane nam było Słońca zaćmienie, następne będzie może za 100 lat". Faktycznie, 30 czerwca 1954 w okolicach Suwałk dało się zobaczyć pełne zaćmienie Słońca, ale następne będzie dokładnie 67 lat od tego momentu. Jeżeli nie uda mi się go wtedy zobaczyć, to chyba trzeba będzie się wybrać na popularną "turystykę zaćmieniową" do innego kraju ;-)

Zaćmienie Słońca

Przypadek 4 jest dobrze zobrazowany na poniższym zdjęciu z 20 marca 2019 roku. Jest to wieczorna obserwacja Księżyca w pełni, do tego w dniu równonocy (początek astronomicznej wiosny), niedługo po jego wschodzie (i zachodzie Słońca). Księżyc wzeszedł prawie dokładnie na wschodzie (kierunek E) i był widoczny po przeciwnej stronie niż wtedy znajdowało się schowane już za horyzontem Słońce. Świadczy o tym szara linia widoczna na drugim zdjęciu, narysowana przez aplikację Polskie Góry.





Interesującą kwestią jest też to, że w czasie obserwacji Księżyca zawsze oglądamy tylko jego jedną półkulę, natomiast druga jest dla obserwatora ziemskiego zawsze niewidoczna. Jeżeli chcielibyśmy ją zobaczyć na własne oczy, musielibyśmy polecieć w kosmos. Takie zjawisko wynika z rotacji synchronicznej naszego jedynego naturalnego satelity - Księżyc zawsze skierowany jest "twarzą do Ziemi" i nie jesteśmy w stanie łatwo "zajść go od tyłu". Ta druga, tajemnicza część, nazywana jest niewidoczną lub odwrotną stroną Księżyca, a czasem błędnie "ciemną stroną Księżyca". Nawet zespół Pink Floyd nieprawidłowo nazwał swój album "The Dark Side of the Moon". To pojęcie nie jest prawidłowe, bo ta "ciemna strona" jest oświetlana przez Słońce, a w momencie naszego ziemskiego nowiu praktycznie cała "ciemna strona" jest jasna, tylko że my na Ziemi tego po prostu nie widzimy. Pierwsze zdjęcia niewidocznej strony Księżyca zostały wykonane w 1959 roku przez sondę Łuna.

Niewidoczna strona Księżyca

Teraz coś w temacie bloga aplikacji Polskie Góry - powierzchnia Księżyca jest górzysta, co można zaobserwować nawet gołym okiem - wyraźnie widać na niej kształty o różnej jasności. Obserwatorzy zarejestrowali na nim wiele gór, których lokalizację określa się księżycowymi współrzędnymi geograficznymi. Góry grupowane są w pasma, których nazwy często pochodzą od ziemskich odpowiedników, np. mamy księżycowe Alpy, Apeniny, Karpaty, Kaukaz, Pireneje, Taurus i Teneryfa (ciekawe, czy najwyższym szczytem też jest Teide). Księżycowe góry są naprawdę potężne. Ponieważ na Księżycu nie ma morza, przyjęto odniesienie wysokości do sfery leżącej na wysokości 1 737 400 m od środka Księżyca, co stanowi jego średni promień. Najwyższy szczyt po widocznej stronie Księżyca to Mons Huygens (4700 m n.p.s.), ale wyższe od niego wierzchołki znajdują się po niewidocznej stronie i osiągają wysokość (6500 m n.p.s.). To wprawdzie mniej niż najwyższe szczyty na Ziemi, ale biorąc pod uwagę znacznie mniejszy rozmiar Księżyca, robi to wrażenie.

Lista gór księżycowych

Ciekawe jest też to, że różnica między najwyższym i najniższym punktem na Księżycu wynosi aż 18100 m, czyli niewiele mniej niż na Ziemi, gdzie różnica wysokości Mount Everestu i Rowu Mariańskiego wynosi 8848 m - (-10994 m) = 19842 m.

Jeżeli miałbym przepisać aplikację Polskie Góry, żeby rozpoznawała góry na Księżycu, to musiałbym zmienić trochę parametrów, np. zasady uwzględniania księżycowych współrzędnych geograficznych w dystansie oraz kulistości satelity - tam odległe góry znacznie szybciej chowają się za horyzontem.

Przy obserwacji Księżyca bez specjalistycznego sprzętu ciężko jest wyróżnić pojedyncze góry, natomiast bez problemu można określić znane obszary. Ostatnio czytam książkę "Przewodnik wędrowca" autorstwa Tristana Gooley'a (polecam) i natknąłem się w niej na grafikę, którą pozwoliłem sobie opublikować poniżej. Są na niej zaznaczone najbardziej charakterystyczne obszary na widocznej dla nas stronie Księżyca. Ten schemat może się nieco różnić kątowo od tego, co oglądamy na zdjęciach w tym wpisie, bo widoczna tarcza Księżyca obraca się względem własnej osi. Dla mnie na poniższym diagramie najbardziej charakterystyczne jest okrągłe miejsce w dolnej części, które wygląda jak wlot dla igły w piłce do koszykówki lub zwieńczenie melona. To od niego zawsze rozpoczynam analizę księżycowego obrazu.



Jak wspomniałem wcześniej, Księżyc to jedyny naturalny satelita Ziemi. Należy pamiętać, że to słowo jest rodzaju męskiego ("ten satelita"), a do tego ten rodzaj męski odmienia się na dwa sposoby - męskorzeczowy i męskoosobowy. Są satelity GPS (pierwsza opcja), ale również satelici wielkich metropolii (mniejsze miasta - druga opcja). Co ciekawe, potocznie przyjęło się używanie słowa "satelita" w rodzaju żeńskim i oznacza ono telewizję lub antenę satelitarną. Młodsi czytelnicy tego nie pamiętają, ale w latach 90-tych chodziło się do znajomych "oglądać satelitę" i zawsze była ona kobietą (jak Kopernik w "Seksmisji" ;-)).

Jak poprawnie odmieniać rzeczownik satelita

Satelita oznacza każde ciało o względnie małej masie, obiegające inne ciało, o większej masie. Wokół Ziemi krąży ponad 1000 sztucznych satelitów, a same Stany Zjednoczone mają ich obecnie blisko 700. Urządzenia GPS krążą na wysokości ponad 20 tysięcy km nad powierzchnią Ziemi, a satelity geostacjonarne, zachowujące stale pozycję nad wybranym punktem na równiku, znajdują się znacznie wyżej - ponad 35 tysięcy km nad równikiem. Mimo wszystko, nie będą nigdy w stanie uchwycić całej niewidocznej strony Księżyca - musiałyby być ponad 10 razy wyżej, żeby "zajść Księżyc od tyłu".

Dość tych pseudonaukowych dywagacji ;-) Ostatnio nawiązuję do tematów muzycznych - w poprzednim wpisie była piosenka "Wróćmy na jeziora", w tym był album "The Dark Side of the Moon", to pożegnam się utworem Reni Jusis i Yaro: "Dziś jest pełnia", z którego dowiadujemy się, że "każde życzenie się spełnia". Idźcie popatrzeć na Księżyc, może się spełni ;-)

Jak zauważył mój kolega Grzegorz, we wpisie jest sporo akcentów muzycznych, w związku z tym dodam, że moją ulubioną piosenką księżycową jest ..."Piosenka księżycowa" zespołu Varius Manx.

Źródła i informacje w Wikipedii:

Księżyc

Superksiężyc

Orbita Księżyca

Faza Księżyca

Dzisiaj wieczorem faktycznie Księżyc był jaśniejszy niż w przypadku innych pełni. Udało mi się go uchwycić na zdjęciu wykonanym aplikacją Polskie Góry ponad masywem Hrobacza Łąka - Gaiki:









...a w ten sposób uwiecznił Księżyc Robert Zabel:





Tydzień później udało mi się uchwycić Księżyc w trzeciej kwadrze - był w kształcie litery C - Cofał się. Pasowało również położenie Słońca - wschodziło po mojej lewej stronie i oświetlało całą lewą część Księżyca (z czego my widzimy tylko oświetloną ćwiartkę), a promienie Słońce - Księżyc padały na niego mniej więcej pod kątem prostym względem kierunku patrzenia Ziemia - Księżyc.







Edit 2022-05-16: Księżyc w dniu pełni świeci bardzo mocno - poniżej zachód księżyca nad Beskidem Śląskim oglądany przed wschodem słońca z mojego balkonu :-) Do latarni na ulicy mam jakieś 40 metrów, do Księżyca około 384 tysiące kilometrów, a trudno ocenić, która z tych latarni świeci mocniej ;-) Na pewno kolor światła księżyca jest zimniejszy, co nie ma oczywiście związku z temperaturą, która tam panuje. No właśnie - czy wiecie, jaka ona jest? Temperatura na powierzchni Księżyca zmienia się od +110 st. C w środku dnia księżycowego (niektóre źródła podają nawet +130 stopni) do -180 st. C w środku nocy księżycowej. Takie wahania wynikają głównie z braku atmosfery wokół naszego naturalnego satelity. Przypomnę, że z Ziemi widzimy tylko połowę Księżyca, a druga połowa (tzw. ciemna strona Księżyca) jest dla nas niewidoczna. Nie oznacza to jednak, że nie jest ona oświetlana przez słońce, np. w dniu nowiu jest oświetlona w całości, tylko że my tego nie widzimy. W dniu pełni obserwujemy całkowicie oświetloną "naszą, ziemską" stronę Księżyca i wtedy w większości miejsc panuje na niej temperatura ponad 100 stopni - można smażyć jajka na kamieniach, tylko trzeba je jakoś przytrzymywać, bo siła grawitacji na Księżycu jest 6 razy słabsza niż na Ziemi ;-)





Tego samego udało mi się uchwycić częściowe zaćmienie księżyca, zachodzącego nad Beskidem Śląskim! :-) Księżyc został dla mnie zasłonięty przez Ziemię podwójnie - z lewej strony przez cień Ziemi, która przesłoniła promienie słoneczne dochodzące do naszego satelity, a od dołu przez grań między Przykrą i Wysokim w Beskidzie Śląskim ;-) Zwróćcie również uwagę na szarą linię pionową, która w aplikacji Polskie Góry rysuje kierunek cienia - przeciwny do kierunku słońca, które w tym momencie było tuż przed wschodem. Ten kierunek cienia prawie idealnie pokrywa się z położeniem księżyca w momencie jego częściowego zaćmienia, czyli wszystko się zgadza, bo w momencie zaćmienia Słońce, Ziemia i Księżyc znajdują się w jednej linii :-)



Polecam również inne wpisy na temat Księżyca:

Księżyc w pełni przed wschodem słońca

Całkowite zaćmienie Księżyca

Pełnia księżyca oglądana z Gaików

Pełnia i zaćmienie księżyca nad Beskidem Małym i Śląskim

Wszystkie wpisy
11 marca 2024 - Z Przełęczy Przegibek na Gaiki - flisz karpacki

10 marca 2024 - Niedzielna wycieczka na Gaiki i Hrobaczą Łąkę

9 marca 2024 - Panoramy z ulicy Zagrodowej w Bystrej

5 marca 2024 - Pazerny miś na Krupówkach i ...na Kasprowym Wierchu

3 marca 2024 - Rodzinna wycieczka na Żar i Kiczerę

2 marca 2024 - Z Mesznej na Klimczok i dogrywka w Chacie na Groniu

1 marca 2024 - Marcowanie na Gaikach

29 lutego 2024 - Gaiki w dodatkowy dzień roku przestępnego

27 lutego 2024 - Teleskop na aparat smartfona z obiektywem 18x

25 lutego 2024 - Niedzielna męska wycieczka z Mesznej na Klimczok

25 lutego 2024 - Kamera online na Szybowcowej Górze

24 lutego 2024 - Intensywna sobota: Gaiki, Chata na Groniu i Klimczok

22 lutego 2024 - Widok z Gaików na Chatę na Groniu i vice versa

21 lutego 2024 - Kiedy poranny biegacz zmienia się w superbohatera ;-)

18 lutego 2024 - Z córką z Przełęczy Przegibek na Magurkę

17 lutego 2024 - Kamera online na Magurce Wilkowickiej

14 lutego 2024 - Walentynkowa wycieczka kolejką na Szyndzielnię

14 lutego 2024 - Walentynkowa wycieczka z Przegibka na Magurkę i Gaiki

11 lutego 2024 - Pumptrack w Lipowej i konsultant w Kalnej

11 lutego 2024 - Termometr na Gaikach

10 lutego 2024 - Aktywna sobota - Gaiki, Chata na Groniu, Błonia

7 lutego 2024 - Kamery online na Kasprowym Wierchu

6 lutego 2024 - Gaiki 17 raz w tym roku

6 lutego 2024 - Najpopularniejsze nazwy polskich gór (edytowany)

4 lutego 2024 - Gaiki niebieskim szlakiem spod leśniczówki w Lipniku

4 lutego 2024 - Dwa Czuple i dwa Rogacze w Beskidzie Małym

3 lutego 2024 - Wycieczka z córką z Błoń na Kozią Górę

3 lutego 2024 - Ukończony amfiteatr w Lipniku pod Gaikami

2 lutego 2024 - Widoki na linię Tatr z Beskidu Śląskiego i Małego

31 stycznia 2024 - Wschód słońca na Gaikach i Kopcach z widokiem na Tatry

30 stycznia 2024 - Dookoła Bystrej i wschód słońca na Klimczoku

29 stycznia 2024 - Gaiki i Kopce przy doskonałej widoczności

26 stycznia 2024 - Wieczór w Chacie na Groniu

23 stycznia 2024 - Widoki z lotniska w Pobiedniku Wielkim koło Krakowa

21 stycznia 2024 - Dookoła Bystrej na Klimczok, Szyndzielnię i Kozią

20 stycznia 2024 - Zimowe widoki ze wzgórza Trzy Lipki w Bielsku-Białej

19 stycznia 2024 - Śladami gaickiego biegacza-widmo

14 stycznia 2024 - Trening na orientację pod Kozią Górą

13 stycznia 2024 - Zima na Gaikach

10 stycznia 2024 - Mroźny poranek na Czuplu nad Straconką

9 stycznia 2024 - Kamera online na górnej stacji kolejki na Gubałówkę

9 stycznia 2024 - Mroźny poranek w Bielsku-Białej

5 stycznia 2024 - Nocne zdjęcia z Gaików i Hrobaczej Łąki

3 stycznia 2024 - Panoramy z Lipnika w Bielsku-Białej wczoraj i dziś

31 grudnia 2023 - Sylwestrowo i urodzinowo w Chacie na Groniu

31 grudnia 2023 - 153 wejścia na Gaiki w 2023 roku :-)

28 grudnia 2023 - Wyrównanie zeszłorocznego rekordu 150 wejść na Gaiki :-)

27 grudnia 2023 - Kolejką na Szyndzielnię i selfie z kamery online

27 grudnia 2023 - Gaiki przy pełni księżyca

26 grudnia 2023 - Panoramy z Łodygowic

26 grudnia 2023 - Panoramy ze wzgórza Trzy Lipki w Bielsku-Białej

25 grudnia 2023 - Kolorowe święta na Gaikach

24 grudnia 2023 - Wesołych Świąt! :-) (wiadomo skąd) ;-)

23 grudnia 2023 - Gaiki 145 raz w tym roku

18 grudnia 2023 - Piękny wschód słońca na Gaikach

17 grudnia 2023 - Wieczór w Łodygowicach

17 grudnia 2023 - Z Mesznej na Klimczok w niedzielny poranek

16 grudnia 2023 - Wieczorny wypad z Przełęczy Przegibek na Gaiki

15 grudnia 2023 - Gaiki 141 raz w tym roku

13 grudnia 2023 - Widoki z Hałcnowskiej Kępy przed świtem

10 grudnia 2023 - Gaiki 140 raz w tym roku

9 grudnia 2023 - Piękny wschód słońca na Gaikach i Kopcach

9 grudnia 2023 - Kamera online na wieży schroniska na Szyndzielni

8 grudnia 2023 - Ładny poranek na Czuplu nad Straconką

6 grudnia 2023 - Mikołajki na Gaikach

3 grudnia 2023 - Zima w Warszawie, dziki i Górka Delmacha w Aninie

1 grudnia 2023 - Telefon w górach zimą - jak dbać o baterię

30 listopada 2023 - Gaiki 137 raz w tym roku

29 listopada 2023 - Z Lipnika do centrum Bielska-Białej

25 listopada 2023 - Gaiki 135 raz w tym roku

23 listopada 2023 - Zimowy poranek na Gaikach

22 listopada 2023 - W Bielsku-Białej już się zabieliło i jest biało ;-)

19 listopada 2023 - Zimowo z żoną z Łodygowic do Czernichowa i na Czupel

18 listopada 2023 - Zima nad Bystrą - Kozia Góra, Szyndzielnia, Klimczok

16 listopada 2023 - Zawody Bielsko-Biała Nocą na Os. Wojska Polskiego

15 listopada 2023 - Wersja 2 bazy szczytów i elektrownie wiatrowe

12 listopada 2023 - Kolejką na Szyndzielnię po pierwszy śnieg

10 listopada 2023 - Wschód słońca na Gaikach i Kopcach

10 listopada 2023 - Wybór zdjęcia do opisu z galerii - filmiki instruktażowe

9 listopada 2023 - Piękny wschód słońca na Koziej Górze

5 listopada 2023 - Z Lipnika do Łodygowic przez Gaiki, Magurkę i Czupel

4 listopada 2023 - Z Przełęczy Przegibek na Gaiki po jesienny zachód słońca

4 listopada 2023 - Sobotni poranek na Klimczoku

3 listopada 2023 - Ulepszone okno wyboru szczytu w ustawieniach aplikacji

2 listopada 2023 - Z Wapienicy na Błatnią, Klimczok i Szyndzielnię

2 listopada 2023 - Opisywanie przybliżonych i szerokokątnych zdjęć

1 listopada 2023 - Z Przełęczy Przegibek na Gaiki i Magurkę Wilkowicką

31 października 2023 - 128 w tym roku wizyta na Gaikach

30 października 2023 - Widoki na Beskid Mały z Pisarzowic i Kóz Dolnych

30 października 2023 - Poranek na Klimczoku i próba kradzieży Księżyca

29 października 2023 - Zachód słońca na Gaikach

29 października 2023 - Niedziela w Chacie na Groniu z widokami na Tatry

28 października 2023 - Pełnia i częściowe zaćmienie księżyca w Łodygowicach

28 października 2023 - Zachód księżyca i wschód słońca na Gaikach

28 października 2023 - Szczyt Przegibek nad Straconką i poszukiwanie galasów

27 października 2023 - Wybór zdjęcia do opisu z galerii w telefonie

26 października 2023 - Reklamy Google AdMob w aplikacji Polskie Góry

24 października 2023 - Kolejką ze Szczyrku na Skrzyczne

23 października 2023 - Gaiki i Kopce w południe z widokami na Tatry i Sudety

22 października 2023 - Gaiki w deszczu, ale z widokami

21 października 2023 - Z Brennej Leśnicy do Telesforówki na Trzech Kopcach

21 października 2023 - Z Mesznej na Magurę i Klimczok

20 października 2023 - Wieczór w Chacie na Groniu

20 października 2023 - Wycieczka na Gaiki z ulicy Leśnej

19 października 2023 - Poranek na Koziej Górze w drodze do piekarni

18 października 2023 - Kolejny wczesnoporanny wypad na Gaiki

17 października 2023 - Nocne zdjęcia z Gaików i Kopców w Beskidzie Małym

16 października 2023 - Opisane zdjęcie Beskidów z Góry Świętej Anny

16 października 2023 - Drzewa przy ul. Krakowskiej jak słupki wyborcze

14 października 2023 - Z córką na Magurę, Klimczok i Szyndzielnię

14 października 2023 - Z Przełęczy Przegibek na Magurkę i Gaiki

13 października 2023 - Wieczór w Chacie na Groniu

13 października 2023 - Gaiki, Kopce i nowe zabudowania przy ulicy Polnej

12 października 2023 - Zagadka z rozpoznawania szczytów z Koziej Góry

11 października 2023 - M&M czyli Muńcuł i Matyska oraz "akcja fotopułapka"

10 października 2023 - Wersja 29 apki z bazą szczytów pobieraną z serwera

8 października 2023 - Wieczór na Gaikach z widokami na Sudety

7 października 2023 - Gaiki i Kopce przy świetnej widoczności

6 października 2023 - Wieczór w Chacie na Groniu z widokami na Tatry

5 października 2023 - Rodzinna wycieczka kolejką na Szyndzielnię

5 października 2023 - Urodzinowy wschód słońca na Klimczoku :-)

3 października 2023 - Wieczór na Błatniej

3 października 2023 - Poranek na Gaikach i Kopcach w Beskidzie Małym

2 października 2023 - Popołudnie na Magurce Wilkowickiej

2 października 2023 - Poranek na Koziej Górze w drodze do piekarni

2 października 2023 - Październikowy urlop na rozwój aplikacji (edytowany)

1 października 2023 - Wizyta w Warszawie i las wieżowców

29 września 2023 - Pożegnanie z górami, powitanie ze stolicą

27 września 2023 - Gaiki 113 raz w tym roku

26 września 2023 - Wieczorna obserwacja Starlinków, Księżyca i Saturna

26 września 2023 - Ucieczka na Klimczok ponad poranne mgły

25 września 2023 - Rozwiązanie zagadki o szczytach widocznych z samochodu

24 września 2023 - Niedzielna deszczowa wycieczka Drogą pod Reglami

23 września 2023 - Bieg na Kasprowy Wierch w Zakopanem

22 września 2023 - Poranek na wzgórzu Trzy Lipki

21 września 2023 - Zawody na orientację na wzgórzu Trzy Lipki

20 września 2023 - Wieczór w Chacie na Groniu z widokami na Tatry

20 września 2023 - Gaiki 112 raz w tym roku

17 września 2023 - Kamieniołom w Kozach i Hrobacza Łąka

16 września 2023 - Drugi dzień Festiwalu Maratonu Trzech Jezior

15 września 2023 - Czupel Vertical w ramach Festiwalu Maratonu Trzech Jezior

12 września 2023 - Poranek na Kasprowym Wierchu

11 września 2023 - Wieczór na Antałówce w Zakopanem

11 września 2023 - Popołudnie na Gubałówce

10 września 2023 - Wycieczka na Giewont po 24 latach przerwy

9 września 2023 - Tatrzański Park Edukacyjny pod skocznią w Zakopanem

9 września 2023 - Poranek na Nosalu

8 września 2023 - Poranek na Równi i Koziej Górze w Beskidzie Śląskim

7 września 2023 - Poranek na Gaikach i Kopcach w Beskidzie Małym

6 września 2023 - Wschód słońca na Klimczoku

5 września 2023 - Słoneczny poranek na Koziej Górze

2 września 2023 - Pochmurny sobotni poranek na Koziej Górze

1 września 2023 - Magurka i Gaiki z Przełęczy Przegibek

31 sierpnia 2023 - Wieczór w Chacie na Groniu

31 sierpnia 2023 - Trasa Skaczącego Tygrysa przez Gaiki i Hrobaczą Łąkę

27 sierpnia 2023 - Widoki z ośrodka Neptun nad Jeziorem Żywieckim

26 sierpnia 2023 - Gaiki na 102 ;-)

25 sierpnia 2023 - Wieczór w Chacie na Groniu

24 sierpnia 2023 - Poranek na Klimczoku

23 sierpnia 2023 - Wieczór nad Jeziorem Międzybrodzkim i księżyc w I kwadrze

21 sierpnia 2023 - Wyskok spod skoczni w Bystrej na Kozią Górę

20 sierpnia 2023 - Hala Miziowa pod Pilskiem i wodospad w Korbielowie

20 sierpnia 2023 - 100 razy Gaiki - kolekcja 2023 :-)

19 sierpnia 2023 - Tor saneczkowy Słoneczna Polana pod Dębowcem

19 sierpnia 2023 - Z Lipnika przez Gaiki na Hrobaczą Łąkę

18 sierpnia 2023 - Poranek na Koziej Górze

15 sierpnia 2023 - Ostatni dzień długiego weekendu w Chacie na Groniu

14 sierpnia 2023 - Szybka wycieczka z Przełęczy Przegibek na Magurkę

12 sierpnia 2023 - Aplikacja Polskie Góry na Chudym Wawrzyńcu (edytowany)

11 sierpnia 2023 - Poranek na Koziej Górze

9 sierpnia 2023 - Gaiki 96 raz na nogach na górę i 96 do góry nogami ;-)

8 sierpnia 2023 - Aplikacja z poprzedniego stulecia na nowe smartfony

6 sierpnia 2023 - Malina nad Brenną i inne owocowe nazwy szczytów

4 sierpnia 2023 - Widoki z Gaików i Kopców na Pradziada w Sudetach

3 sierpnia 2023 - Poranek na Hałcnowskiej Kępie

2 sierpnia 2023 - Wieczór przy Chacie na Groniu nad Meszną

2 sierpnia 2023 - Z domu na Gaiki i Kopce, widok na 2 kominy

31 lipca 2023 - Jezioro Międzybrodzkie i zachód słońca w Łodygowicach

30 lipca 2023 - Weekend w Międzygórzu pod Śnieżnikiem

27 lipca 2023 - Panoramy Beskidów Zachodnich od Krystiana Skrzypca

25 lipca 2023 - Poranne widoki z Gaików i Kopców w Beskidzie Małym

23 lipca 2023 - Panorama warszawskiego Manhattanu z Mostu Siekierkowskiego

21 lipca 2023 - Wieczór pod Hrobaczą Łąką w kamieniołomie w Kozach

21 lipca 2023 - Poranne widoki z Gaików i Kopców w Beskidzie Małym

19 lipca 2023 - Książeczka i odznaka The LOOP

18 lipca 2023 - Gaiki 88 raz w tym roku

16 lipca 2023 - Tablica aplikacji Polskie Góry na Chacie na Groniu

16 lipca 2023 - Aktywna niedziela - Klimczok i Chata na Groniu

15 lipca 2023 - Aktywna sobota - Gaiki o poranku i Kozia Góra z córką

10 lipca 2023 - The LOOP w 3 dni - realizacja (edytowany)

9 lipca 2023 - The LOOP - trasa przez Beskid Śląski

8 lipca 2023 - The LOOP - trasa przez Beskid Żywiecki

7 lipca 2023 - The LOOP - trasa przez Beskid Mały (głównie)

7 lipca 2023 - The LOOP w 3 dni - plan

6 lipca 2023 - Do biura i z biura - widoki z ulicy Krakowskiej

5 lipca 2023 - Gaiki i Kopce w Beskidzie Małym

5 lipca 2023 - Wykresy raportowanych błędów aplikacji

4 lipca 2023 - Panoramy z ulicy Witosa w bielsko-bialskim Hałcnowie

3 lipca 2023 - Gaiki 83 raz w tym roku

2 lipca 2023 - Kolorowe panoramy z Gaików i Kopców w Beskidzie Małym

30 czerwca 2023 - Kolorowe panoramy z Gaików, Kopców i cmentarza w Lipniku

28 czerwca 2023 - Kolorowe opisy szczytów i lista widocznych pasm górskich

27 czerwca 2023 - Gaiki w przerwie w pracy

25 czerwca 2023 - Bieg pod górę i na orientację na Dębowcu

24 czerwca 2023 - Pracowita sobota - Gaiki, Hrobacza, Bieg na Żar

23 czerwca 2023 - Burzowy Klimczok

22 czerwca 2023 - Wieczór w Chacie na Groniu

22 czerwca 2023 - Gaiki pierwszy raz tego lata i 75 w tym roku

21 czerwca 2023 - Wzgórze Trzy Lipki pierwszego dnia lata

19 czerwca 2023 - Pocztówka spod Wawelu w Krakowie

18 czerwca 2023 - Panoramy z Łodygowic i z Jeziora Międzybrodzkiego

18 czerwca 2023 - Trasa Skaczącego Tygrysa przy ładnej pogodzie

17 czerwca 2023 - Rodzinna wycieczka na Żar i Kiczerę

17 czerwca 2023 - Pozdrowienia z Piekła ;-)

13 czerwca 2023 - Z Mesznej na Klimczok

11 czerwca 2023 - Tor Saneczkowy Słoneczna Polana pod Dębowcem

11 czerwca 2023 - Trasa Skaczącego Tygrysa - część trzecia, ostatnia

10 czerwca 2023 - Trasa Skaczącego Tygrysa - część druga

9 czerwca 2023 - Trasa Skaczącego Tygrysa przez Hrobaczą Łąkę i Gaiki

8 czerwca 2023 - Fotorelacja z lotniska w Innsbrucku w Austrii

7 czerwca 2023 - Fotorelacja ze Stubaital w austriackich Alpach

7 czerwca 2023 - Fotorelacja z MŚ w biegach górskich - Neustift, Austria

7 czerwca 2023 - Trasa MŚ Vertical w Neustift im Stubaital

5 czerwca 2023 - Poranek na Gaikach

4 czerwca 2023 - Chata na Groniu i najwyższe drzewa w Polsce

4 czerwca 2023 - Zachód księżyca w pełni nad Szyndzielnią

3 czerwca 2023 - 50-lecie Fiata 126p (Malucha) pod Dębowcem

3 czerwca 2023 - Dookoła Bystrej - Gra o Tron Władcy Klimczoka

2 czerwca 2023 - Poranek na Gaikach

1 czerwca 2023 - Panoramy z pociągu jadącego do Bielska-Białej

1 czerwca 2023 - Wieżowce warszawskiego Manhattanu

31 maja 2023 - Widok z okna pociągu jadącego przez Goczałkowice

30 maja 2023 - Orientuj się na Lipnik - bieg na orientację

30 maja 2023 - Gaiki 64 raz w tym roku

30 maja 2023 - Górska logika - przemienność widoczności w praktyce

28 maja 2023 - Z Łodygowic do Lipnika przez Czupel, Magurkę i Gaiki

27 maja 2023 - Widoki z Góry św. Anny

27 maja 2023 - Rekordowy bieg z Sobótki na Ślężę

24 maja 2023 - Panoramy gór przy różnej pogodzie - znajdź różnicę ;-)

23 maja 2023 - Spod skoczni w Bystrej na Kozią Górę

21 maja 2023 - Gaiki i Chata na Groniu - widoki w dwie strony

20 maja 2023 - Żaba na Skrzycznem i jeleń w Szczyrku

20 maja 2023 - Gaiki i Hrobacza Łąka - panoramy rysowane na mgle

17 maja 2023 - Nie ma słabej pogody do biegania, są tylko słabe charaktery

16 maja 2023 - Poranek na Gaikach

16 maja 2023 - Korona Sudetów Niemieckich PTTK

15 maja 2023 - Góry kontra chmury, czyli panoramy przy zmianach pogody

14 maja 2023 - Widokowy Bieg na Magurkę Wilkowicką

13 maja 2023 - Sobotnia wycieczka na Gaiki i Kopce

10 maja 2023 - Poranek na Gaikach i Kopcach w Beskidzie Małym

9 maja 2023 - Poranek na Hałcnowskiej Kępie

8 maja 2023 - Panorama Tatr Wysokich z Kralowej holi w Niżnych Tatrach

8 maja 2023 - Dowcipni kierowcy z Żywca :-)

6 maja 2023 - Meszna na mapie - zawody w biegu na orientację

6 maja 2023 - Krzyż "zawieszony w powietrzu" nad Hrobaczą Łąką

5 maja 2023 - Półcieniowe zaćmienie księżyca nad Beskidem Małym

5 maja 2023 - Widoki z Oxford Primary School w Bielsku-Białej

5 maja 2023 - Widoki z północnego i południowego zbocza Gaików

4 maja 2023 - Lisaki w Bieszczadach - wycieczka na Okrąglik i Jasło

2 maja 2023 - Panoramy z Klimczoka, Międzybrodzia Bialskiego i Łodygowic

1 maja 2023 - Panoramy z Klimczoka, Chaty na Groniu i Łodygowic

1 maja 2023 - Zbliżenia z Gaików i Kopców w Beskidzie Małym

30 kwietnia 2023 - Z córką na Dębowiec i Szyndzielnię

30 kwietnia 2023 - Trasa Skaczącego Tygrysa w deszczu

29 kwietnia 2023 - Wzgórze Trzy Lipki i tęcza nad Beskidem Małym

27 kwietnia 2023 - Malowidła drzew na słupach estakady w Lipniku pod Gaikami

25 kwietnia 2023 - Pięć pasm górskich w pięć dni

23 kwietnia 2023 - Bacówka pod Bereśnikiem i Palenica nad Szczawnicą

22 kwietnia 2023 - Złota sobota - bieg górski w Małych Pieninach

21 kwietnia 2023 - Złoty piątek - bieg na Lubań w Gorcach

19 kwietnia 2023 - Buk się rodzi, salamandra nie truchleje ;-)

16 kwietnia 2023 - Widoki z wieży na Lubaniu w Gorcach

15 kwietnia 2023 - Aktywna sobota w Szczawnicy i Czorsztynie w Pieniach

15 kwietnia 2023 - Półwysep Stylchyn i skansen w Kluszkowcach

14 kwietnia 2023 - Góra Wdżar na granicy Pienin i Gorców

14 kwietnia 2023 - Kozia Góra, Jelenia Góra, czy Łania Góra? ;-)

13 kwietnia 2023 - Poranek na Gaikach i Kopcach

11 kwietnia 2023 - Poranek na Gaikach i Kopcach

10 kwietnia 2023 - Buk się rodzi ;-) (edytowany)

9 kwietnia 2023 - Panoramy z Zarzecza nad Jeziorem Żywieckim i Łodygowic

9 kwietnia 2023 - Wielkanocny Klimczoczek ;-)

8 kwietnia 2023 - Lipnik -> Gaiki -> Groniczki -> Hrobacza Łąka

8 kwietnia 2023 - Optymalizacja map Google na potrzeby aplikacji Polskie Góry

6 kwietnia 2023 - Pełnia księżyca i widoki z Gaików i Kopców

5 kwietnia 2023 - Ząb - zupa zębowa, dąb - _upa Dębowiec!

5 kwietnia 2023 - Na Gaiki w walce o kształt pośladków jak u papryki

2 kwietnia 2023 - Lipnik -> Gaiki -> Magurka -> Czupel -> Łodygowice

1 kwietnia 2023 - Hrobacza Łąka czy Kozia Góra?

30 marca 2023 - Poranek na Gaikach

29 marca 2023 - Mroźny poranek na Hałcnowskiej Kępie w Bielsku-Białej

26 marca 2023 - Kolejką na Czantorię Wielką

26 marca 2023 - Niedzielne widoki z Gaików i Kopców

24 marca 2023 - Bing Chat poleca aplikację Polskie Góry ;-)

22 marca 2023 - Widoki z Lipnika oraz z Gaików i Kopców

20 marca 2023 - Rozruch nad Grajcarkiem, kolejką na Palenicę

19 marca 2023 - Wąwóz Homole w Jaworkach

19 marca 2023 - Palenica nad Szczawnicą

18 marca 2023 - Baszta nad Tylmanową w Gorcach

18 marca 2023 - Jezioro Rożnowskie i Dział nad Dunajcem

17 marca 2023 - Poranek na Gaikach i Kopcach w Beskidzie Małym

14 marca 2023 - Poranek na Gaikach i Kopcach w Beskidzie Małym

14 marca 2023 - Górskie plany, czyli plany na zdjęciach w górach

12 marca 2023 - Gaiki i Kopce, zbliżenie na Pradziada w Sudetach

10 marca 2023 - Zachód księżyca i widoki z Gaików i Kopców

9 marca 2023 - Spod skoczni w Bystrej na Równię i Kozią Górę

8 marca 2023 - Poranek na Koziej Górze

7 marca 2023 - Pełnia księżyca i widoki z Gaików

6 marca 2023 - Gaiki, Kopce i połamany buk przy Bukowych Braciach

5 marca 2023 - Z Łodygowic do Bielska-Białej przez Czupel, Magurkę i Gaiki

4 marca 2023 - Z Lipnika na Gaiki, Kopce i Hrobaczą Łąkę

3 marca 2023 - Klimczok z rana jak śmietana, tym razem w biurze ;-)

2 marca 2023 - Zbliżenia z Gaików i Kopców w Beskidzie Małym

1 marca 2023 - Koniunkcja Jowisza i Wenus (edytowany)

1 marca 2023 - Zbliżenia z Gaików i Kopców w Beskidzie Małym

28 lutego 2023 - 1111 wpis - relacja Klimczoka, powyżej 1111 m n.p.m.

25 lutego 2023 - Poranek na Gaikach i alpaki z Lipnika

23 lutego 2023 - Trzecia wizyta w tym roku na Klimczoku

22 lutego 2023 - Poszukiwanie punktów widokowych na Hałcnowskiej Kępie

21 lutego 2023 - The LOOP - nowy długodystansowy szlak, Wielka Pętla Beskidzka

18 lutego 2023 - Deklinacja paczkomatów i polskich gór ;-)

16 lutego 2023 - Wschód słońca i zbliżenia z Koziej Góry w Beskidzie Śląskim

15 lutego 2023 - Wschód słońca i zbliżenia z Gaików i Kopców w Beskidzie Małym

14 lutego 2023 - Walentynki na Szyndzielni - sanki i miłosny wagonik kolejki

11 lutego 2023 - Poranek na Gaikach

10 lutego 2023 - Poranek na Gaikach i Kopcach w Beskidzie Małym

9 lutego 2023 - Piękny wschód słońca na Gaikach :-)

4 lutego 2023 - Gaiki w trudnych warunkach śniegowych (edytowany)

4 lutego 2023 - Statystyki szczytów Korony Gór Polski w aplikacji Polskie Góry

3 lutego 2023 - Przecieranie zaśnieżonych szlaków na Gaikach

1 lutego 2023 - Wyróżnianie opisów szczytów Korony Gór Polski na panoramach

1 lutego 2023 - 28 dni lutego z Koroną Gór Polski (edytowany)

31 stycznia 2023 - Widok z Kasprowego Wierchu na Beskid Żywiecki i Śląski

30 stycznia 2023 - Mroźny poranek na Koziej Górze

25 stycznia 2023 - Polskie Góry wśród najlepszych apek według dobreprogramy.pl

17 stycznia 2023 - Back to Sweet Home Bielsko-Biała - Gaiki jak narkotyki ;-)

15 stycznia 2023 - Wycieczka statkiem z Morro Jable wzdłuż półwyspu Jandia

14 stycznia 2023 - Pico de la Zarza - najwyższy szczyt Fuerteventura

13 stycznia 2023 - Panoramy z Morro Jable na półwyspie Jandia

9 stycznia 2023 - Aplikacja Polskie Góry na wyspie Fuerteventura

8 stycznia 2023 - Wschód słońca na Magurze i Klimczoku

7 stycznia 2023 - Poranek na Koziej Górze, popołudnie nad Meszną

5 stycznia 2023 - Stoły do piłkarzyków w Parku Rosta w Bielsku-Białej

4 stycznia 2023 - Poranek na Gaikach z widokami na Pradziada

3 stycznia 2023 - Nowe biuro Comarch w Cavatina Hall w Bielsku-Białej

3 stycznia 2023 - Dzika skóra dzika w dzikim lesie pod Gaikami

2 stycznia 2023 - Pierwsze wyjście na Gaiki w 2023 roku

1 stycznia 2023 - Wyniki aplikacji Polskie Góry w 2022 roku

1 stycznia 2023 - Powitanie roku pięknym wschodem słońca na Klimczoku :-)

29 grudnia 2022 - Klimczok 58 raz w tym roku

29 grudnia 2022 - Opis zdjęcia Tatr spod Pośredniego Goryczkowego Wierchu

28 grudnia 2022 - 150 wybiegnięcie na Gaiki w 2022 roku! :-D

26 grudnia 2022 - Świąteczne Gaiki 149 raz w tym roku - 1 to go ;-)

25 grudnia 2022 - Świąteczne Gaiki 148 raz w tym roku - 2 to go ;-)

24 grudnia 2022 - Wigilijne panoramy z Hałcnowskiej Kępy i ulubiony dom

23 grudnia 2022 - Pożegnanie bałwana w przeddzień odwilżonych świąt

22 grudnia 2022 - Roztopy przed świętami w centrum Bielska-Białej

21 grudnia 2022 - Poranek na Gaikach przed rozpoczęciem roztopów

20 grudnia 2022 - Poranek na Gaikach i Kopcach

19 grudnia 2022 - Poranek na Gaikach i Śnieżna Zaspa jako ulubione miejsce

18 grudnia 2022 - Niedzielna wycieczka z domu na zasypane śniegiem Gaiki

14 grudnia 2022 - Dekoracje świąteczne w centrum Bielska-Białej o poranku

13 grudnia 2022 - Wycieczka z domu na zasypane śniegiem Gaiki

13 grudnia 2022 - Polskie Góry i ChatGPT - rozmowa ze sztuczną inteligencją

11 grudnia 2022 - Niedzielne Gaiki na śniegowo ;-)

8 grudnia 2022 - Pełnia księżyca i zakrycie Marsa przez Księżyc

4 grudnia 2022 - Niedzielna wycieczka z Mesznej na Klimczok

3 grudnia 2022 - Poranek na poprószonych śniegiem Gaikach i Kopcach

3 grudnia 2022 - Mundial szczytów - wygrywają kraje z wyższymi górami

27 listopada 2022 - Panorama z platformy "Niebiańskie widoki" w Myśliszowie

22 listopada 2022 - Wschód słońca na Polanie Anulki pod Kopcami

21 listopada 2022 - Widoki z Hałcnowskiej Kępy na Beskidy w zimowej aurze

19 listopada 2022 - Wycieczka na Klimczok i dookoła Bystrej w zimowej aurze

19 listopada 2022 - Aplikacja Polskie Góry z oceną 4,8 w sklepie Google Play

15 listopada 2022 - Wschód słońca i zbliżenia z Gaików i Kopców

14 listopada 2022 - Poranek na Gaikach w okresie "zgniłego wyżu"

13 listopada 2022 - Z żoną z Łodygowic na Czupel i Polanę Spalone

12 listopada 2022 - Wschód słońca na Klimczoku z warszawską ekipą

11 listopada 2022 - 128 "okrągła" wizyta na Gaikach w tym roku

8 listopada 2022 - Turniej szachowy na ATH w Bielsku-Białej i pełnia księżyca

8 listopada 2022 - Niewidoczne zaćmienie księżyca, Gaiki i Kopce

6 listopada 2022 - Z żoną z Łodygowic na Czupel, powrót przez Gronik

5 listopada 2022 - Gaiki, Kopce, Groniczki, Hrobacza Łąka w deszczu

4 listopada 2022 - Poranek na Koziej Górze

2 listopada 2022 - Pocztówka z Bielska-Białej

1 listopada 2022 - Wycieczka sentymantalna kolejką na Czantorię, tor saneczkowy

31 października 2022 - Poranne widoki z Gaików i Kopców po zmianie czasu

30 października 2022 - Panorama warszawskiego Manhattanu

29 października 2022 - Widoki z dworca PKP Bielsko-Biała Główna

28 października 2022 - Raz-dwa-trzy Ga-i-ki oraz wschód słońca na Kopcach

27 października 2022 - Poranne widoki z Gaików i Kopców w Beskidzie Małym

26 października 2022 - Z Bystrej na Kozią Górę

25 października 2022 - Nów księżyca i częściowe zaćmienie słońca

24 października 2022 - Zachód słońca z Chatki na Rogaczu

23 października 2022 - Wieczorne panoramy znad Kocierza Moszczanickiego

23 października 2022 - Zbliżenia z Gaików i Kopców

22 października 2022 - Wapienica, Szyndzielnia, Klimczok, Błatnia, Jaworze

21 października 2022 - Wschód słońca na Hrobaczej Łące

20 października 2022 - Widok na Gerlach z drogi S1 i Chata na Groniu

18 października 2022 - Kozia Góra z widokami na Tatry

18 października 2022 - Gaiki i Kopce z widokami na Tatry

17 października 2022 - Gaiki 117 raz w tym roku i wysyp grzybów

16 października 2022 - Łodygowice, Czernichów, pod Górą Żar

15 października 2022 - Wisła, Jezioro Czerniańskie, Salmopol, Szczyrk

15 października 2022 - Klimczok 53 raz w tym roku

14 października 2022 - Nocne polowanie na jelenia ;-)

12 października 2022 - Wschód słońca na Klimczoku

10 października 2022 - Gaiki rano i Chatka na Rogaczu wieczorem

10 października 2022 - Pełnia księżyca nad Beskidem Małym i Śląskim

9 października 2022 - Kozia Góra rano i Magurka Wilkowicka w południe

8 października 2022 - Chata na Groniu oraz koniunkcja Księżyca i Jowisza

6 października 2022 - Piękny poranek na Równi i Koziej Górze

5 października 2022 - Urodzinowe Gaiki i Szyndzielnia

2 października 2022 - Z Łodygowic na Czupel i Małą Górę

30 września 2022 - Wahadło długości dnia (edytowany)

29 września 2022 - Poranek na Gaikach przy ciekawym układzie chmur

28 września 2022 - Poranek na Koziej Górze przy ciekawym układzie chmur

28 września 2022 - Bieszczadzkie panoramy od Krzyśka Lisaka

27 września 2022 - Panoramy z wycieczki Macieja Nogiecia na Babią Górę

25 września 2022 - Tatrzański Park Edukacyjny w Zakopanem

25 września 2022 - Kasprowy Wierch w zimowym wydaniu

24 września 2022 - Weekendowy wypad na Bieg na Kasprowy Wierch

22 września 2022 - Galas - tajemnicza narośl na liściu (edytowany)

16 września 2022 - W 80 tysięcy kilometrów dookoła świata

14 września 2022 - Z Lipnika na Hałcnowską Kępę i do bunkra nad Krzywą

13 września 2022 - Kolejką na Kasprowy Wierch

13 września 2022 - Rekurencja, czyli tysięczny wpis o tysięcznym wpisie...

13 września 2022 - Poranna wycieczka na Nosal i do Doliny Olczyskiej

12 września 2022 - Kasprowy Wierch i Kalatówki

11 września 2022 - Murowanica - Nosal - Kuźnice - Murowanica

9 września 2022 - Integracyjna wycieczka na Górę Żar i Kiczerę

7 września 2022 - Panoramy z ośrodka Neptun nad Jeziorem Żywieckim

3 września 2022 - Bieg na Skrzyczne - Wyzwanie 1257

3 września 2022 - Bauform 251 - bunkier w Lipniku w Bielsku-Białej

2 września 2022 - Poranek na Kępie Hałcnowskiej w Bielsku-Białej

1 września 2022 - Wycieczka z Nowego Bystrego na Gubałówkę

30 sierpnia 2022 - Wieczorne widoki ze Szczyrku

30 sierpnia 2022 - Poranek na Koziej Górze

28 sierpnia 2022 - Dookoła Bystrej: Magura, Klimczok, Szyndzielnia, Kozia

27 sierpnia 2022 - Z Lipnika na Gaiki i Hrobaczą Łąkę

24 sierpnia 2022 - Wycieczka Macieja Nogiecia na Bystrą i Starorobociański

20 sierpnia 2022 - Z Lipnika na wzgórze Trzy Lipki w Bielsku-Białej

17 sierpnia 2022 - Poranna wycieczka z Bystrej na Kozią Górę

16 sierpnia 2022 - Gaiki 101 raz w tym roku

15 sierpnia 2022 - Widoki z Mostu Siekierkowskiego w Warszawie

14 sierpnia 2022 - Widoki z ogrodów Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego

13 sierpnia 2022 - Wycieczka na Kamionkę w Boguchwałowicach koło Siewierza

12 sierpnia 2022 - Maraton kończący projekt "50 Klimczoków, 100 Gaików"

11 sierpnia 2022 - Widoki z Kopca w Lipniku w Bielsku-Białej

9 sierpnia 2022 - Widoki z nowej obwodnicy Buczkowic

7 sierpnia 2022 - Dookoła Bystrej: Klimczok, Szyndzielnia, Kozia Góra

6 sierpnia 2022 - Wycieczka z Nowego Targu na Zadział i Czarnotówkę

6 sierpnia 2022 - Widoki z Hotelu B&B w Nowym Targu - część 2

5 sierpnia 2022 - Mistrzostwa Polski w Biegu na Lubań i widoki z wieży

5 sierpnia 2022 - Kokoszków, Czarnotówka i Wielka Góra w Gorcach

4 sierpnia 2022 - Panorama Tatr z Czarnego Dunajca

4 sierpnia 2022 - Estymacja wysokości dla horyzontu lub przy błędach GPS

1 sierpnia 2022 - Sportowy weekend w Międzygórzu pod Śnieżnikiem

29 lipca 2022 - Klimczok po raz 10 w lipcu, 48 w tym roku

28 lipca 2022 - Korekta wysokości w przypadku błędnych danych GPS

27 lipca 2022 - Panoramy z wieży widokowej na Szyndzielni

24 lipca 2022 - Panoramy z wieży widokowej na Lubaniu w Gorcach

24 lipca 2022 - Wycieczka na wzgórze Zadział w Nowym Targu

24 lipca 2022 - Widoki z Hotelu B&B w Nowym Targu

23 lipca 2022 - Widoki z Kopca w Lipniku, przebieg niebieskiego szlaku

21 lipca 2022 - Gaiki po raz 92, nowe miejsca widokowe przy ulicy Polnej

20 lipca 2022 - Klimczok po raz 46 w tym roku, zdjęcia z przybliżenia

19 lipca 2022 - Koniunkcja Księżyca i Jowisza, zbliżenia z Gaików i Kopców

17 lipca 2022 - Dookoła Bystrej - Magura, Klimczok, Szyndzielnia, Kozia

16 lipca 2022 - Klimczok numer "czterdzieści i cztery"

14 lipca 2022 - Panoramy z ulicy Krakowskiej w Bielsku-Białej

14 lipca 2022 - Klimczok po raz 43 w tym roku, przy dobrej widoczności

10 lipca 2022 - Bańki mydlane na tle Beskidu Małego

9 lipca 2022 - Tęcza nad Beskidem Małym! :-)

7 lipca 2022 - Gaiki po raz 85 w tym roku, ostatnie widoki z ulicy Polnej

4 lipca 2022 - Klimczok po raz 41 w tym roku

3 lipca 2022 - Mądrości ze szczytu Klimczoka

1 lipca 2022 - Początek lipcowej rywalizacji na Klimczok

1 lipca 2022 - Raport półroczny aplikacji Polskie Góry

26 czerwca 2022 - Gaiki i Kopce w Beskidzie Małym drugi dzień z rzędu

25 czerwca 2022 - Gaiki, Jezioro Międzybrodzkie, Góra Żar, Łodygowice

24 czerwca 2022 - Klimczok po raz 38 w tym roku

23 czerwca 2022 - Widoki z Zapalenicy w Szczyrku i ze Skrzycznego

23 czerwca 2022 - Gaiki po raz 76 i zabudowa na ulicy Polnej

22 czerwca 2022 - Klimczok po raz 37 w tym roku

22 czerwca 2022 - Wakacyjny konkurs fotograficzny aplikacji Polskie Góry

18 czerwca 2022 - 36 wejście na Klimczok i opaska aplikacji Polskie Góry

16 czerwca 2022 - Zachód księżyca i zbliżenia z Gaików i Kopców

15 czerwca 2022 - Majorka - wycieczka na Puig de San Marti

14 czerwca 2022 - Majorka - wycieczka na Talaia d'Alcudia

8 czerwca 2022 - Majorka - największa z wysp Balearów

3 czerwca 2022 - Klimczok po raz 35 w tym roku

27 maja 2022 - Klimczok po raz 33 w tym roku

26 maja 2022 - Klimczok po raz 32 w tym roku

25 maja 2022 - Nazwy szczytów na mapie Google na portalu i w aplikacji

24 maja 2022 - Wycieczki Macieja Nogiecia w Górach Opawskich

21 maja 2022 - Małgorzata i Bogdan Jarosz - zdobywcy 2000 szczytów

20 maja 2022 - Wycieczka z córką na Szyndzielnię i Klimczok

20 maja 2022 - Panoramy gór i dalekie obserwacje z Gaików i Kopców

19 maja 2022 - 30 raz na Klimczok, szeroka panorama z Chaty na Groniu

18 maja 2022 - Ustawienia autofocusa i widok na Tatry z Kopców

18 maja 2022 - Opisane panoramy z wieży widokowej na Mosornym Groniu

16 maja 2022 - Widok na Tatry z Gaików w Beskidzie Małym

15 maja 2022 - Pełnia i zaćmienie księżyca nad Beskidem Małym i Śląskim

14 maja 2022 - Tor saneczkowy na Słonecznej Polanie pod Dębowcem

12 maja 2022 - Wycieczka na Klimczok niebieskim szlakiem z Bystrej

11 maja 2022 - Klimczok 28 raz w tym roku

3 maja 2022 - Majówka z Klimczokiem - dzień czwarty, ostatni

2 maja 2022 - Majówka z Klimczokiem - dzień trzeci

1 maja 2022 - Majówka z Klimczokiem - trasa dookoła Bystrej

30 kwietnia 2022 - Początek majówki z Klimczokiem

29 kwietnia 2022 - Poranek na Hrobaczej Łące

28 kwietnia 2022 - Poranek na Koziej Górze

23 kwietnia 2022 - Panoramy z wieży widokowej na Szyndzielni

18 kwietnia 2022 - Maraton po Beskidzie Małym - moje 42 lata i 195 dni

14 kwietnia 2022 - Dwudzieste wejście na Klimczok tym roku

3 kwietnia 2022 - Opis aplikacji Polskie Góry na portalu Strona Podróży

28 marca 2022 - Panorama ośnieżonych Tatr z Czarnego Dunajca

28 marca 2022 - Ze Szczawnicy na Bryjarkę, Guckę i Bereśnik

27 marca 2022 - Ze stadionu w Szczawnicy na Jarmutkę, Jarmutę i Czupranę

26 marca 2022 - Ze Szczawnicy na Groń i Palenicę w Małych Pieninach

25 marca 2022 - Widoki znad Jeziora Czorsztyńskiego

23 marca 2022 - Gaiki i Kopce przy doskonałej widoczności

22 marca 2022 - Siedemnaste wejście na Klimczok tym roku

13 marca 2022 - Wycieczka z Przybędzy na Żarek ponad Ciścem

13 marca 2022 - Tablica z opisami szczytów przy schronisku na Koziej Górze

12 marca 2022 - Błonia - Kozia Góra - Kołowrót - Szyndzielnia - Klimczok

11 marca 2022 - Wschód słońca na Klimczoku - trzynaste wejście w tym roku

6 marca 2022 - Wycieczka z Przybędzy na Babicki i Czerwieńską Grapę

19 lutego 2022 - Cieszyn cieszy, czyli widoki z Wieży Piastowskiej ;-)

19 lutego 2022 - Z Lipnika na wzgórze Trzy Lipki w Bielsku-Białej

17 lutego 2022 - Aplikacja Polskie Góry w konkursie fotograficznym :-)

15 lutego 2022 - Panorama Tatr spod schroniska na Turbaczu

13 lutego 2022 - Wycieczka z Przybędzy na Mały i Wielki Żar

25 stycznia 2022 - Wschód słońca na Klimczoku - piąte wejście w tym roku

19 stycznia 2022 - Wschód słońca na Klimczoku - czwarte wejście w tym roku

16 stycznia 2022 - Wschód słońca na Klimczoku - trzecie wejście w tym roku

9 stycznia 2022 - Łodygowice -> Czupel -> Polana Spalone -> Mała Góra

7 stycznia 2022 - Wschód słońca na Klimczoku i gra o tron jego władcy :-)

1 stycznia 2022 - Wyniki aplikacji Polskie Góry w 2021 roku

30 grudnia 2021 - Widoki spod Gaików przed wschodem słońca

29 grudnia 2021 - Z Bystrej przez Kozią Górę i Kołowrót do Magnusa

28 grudnia 2021 - Widoki z Kopców i Gaików przed wschodem słońca

27 grudnia 2021 - Widoki spod Gaików przed wschodem słońca

23 grudnia 2021 - Widoki z Kopców i Gaików przed wschodem słońca

15 grudnia 2021 - Niewidoczny wschód słońca na Klimczoku

13 grudnia 2021 - Widoki spod Gaików przed wschodem słońca

11 grudnia 2021 - Bieg na Szyndzielnię z szachami i Magnusem Carlsenem w tle

8 grudnia 2021 - Wschód słońca na Kopcach w Beskidzie Małym

7 grudnia 2021 - Nowe ruchy górotwórcze w Warszawie

4 grudnia 2021 - Wschód słońca na Klimczoku

1 grudnia 2021 - Opisane panoramy górskie na Żywiecczyźnie sprzed 55 lat

28 listopada 2021 - Tron na Klimczoku

19 listopada 2021 - Kiedy użytkownikowi włącza się tryb ciemny...

16 listopada 2021 - Z Mesznej na Klimczok ponad mgłami

13 listopada 2021 - Widoki z Gaików i Kopców ponad smogiem

11 listopada 2021 - Cyfrowa choroba Alzheimera - leczenie problemów z pamięcią

10 listopada 2021 - Z Mesznej na Klimczok przy pięknej pogodzie

6 listopada 2021 - Maraton Beskidy i zdjęcia ze Skrzycznego

3 listopada 2021 - Wycieczka na Klimczok i ozdoby choinkowe na Magurze ;-)

1 listopada 2021 - Widoki znad stawów w Bestwinie

1 listopada 2021 - Z Przegibka na Magurkę, Czupel i Rogacz

31 października 2021 - Widok na Tatry z Hrobaczej Łąki o wschodzie słońca

30 października 2021 - Widok na Tatry z Polany Anulki pod Kopcami

29 października 2021 - Wycieczka dookoła Bystrej przy pięknych widokach

25 października 2021 - Ocena aplikacji w Google Play na poziomie 4,8!

25 października 2021 - Piękny wschód słońca na Polanie Anulki pod Kopcami

22 października 2021 - Jak identyfikować obiekty widoczne na tle gór

21 października 2021 - Panorama z Wisły Wielkiej nad Jez. Goczałkowickim

19 października 2021 - Wycieczka na Klimczok przy doskonałej widoczności

14 października 2021 - Pierwszy śnieg na Klimczoku

9 października 2021 - Widoki na Tatry z Kopców w Beskidzie Małym

5 października 2021 - Urodzinowa wycieczka na Klimczok o wschodzie słońca

4 października 2021 - Plac budowy na Koziej Górze (edytowany)

4 października 2021 - Tryb Zero - wskazywanie pojedynczych szczytów do opisania

2 października 2021 - Zdobywanie szczytów nad Przybędzą w Beskidzie Śląskim

27 września 2021 - Poranne panoramy Tatr z wycieczki Szymoszkowa - Ostrysz

26 września 2021 - Wieczór na Butorowym Wierchu

26 września 2021 - Wycieczka Pasmem Gubałowskim o wschodzie słońca

25 września 2021 - Wycieczka Drogą pod Reglami w Zakopanem

24 września 2021 - Prezentacja aplikacji na Festiwalu Trzech Jezior w Porąbce

12 września 2021 - Ze Szczyrku przez Klimczok do Bystrej

11 września 2021 - Album o Skrzycznem i wystawa historii narciarstwa

11 września 2021 - Z Mesznej przez Magurę na Klimczok

11 września 2021 - Podsumowanie relacji z wyjazdu w Tatry

10 września 2021 - Wschód słońca z nowożeńcami na Sarniej Skale

9 września 2021 - Wieczorne widoki z Gubałówki

9 września 2021 - Wycieczka na Nosal i Wielki Kopieniec

8 września 2021 - Z Kuźnic na Czerwone Wierchy i do Doliny Kościeliskiej

7 września 2021 - Z Kuźnic na Kasprowy Wierch, powrót Doliną Jaworzynki

5 września 2021 - Z Lipnika na Gaiki i Kopce

4 września 2021 - Z Mesznej przez Magurę na Klimczok

3 września 2021 - Późnowieczorne widoki ze wzgórza Trzy Lipki

1 września 2021 - 100 tysięcy pobrań aplikacji Polskie Góry! :-)

28 sierpnia 2021 - Z Mesznej przez Magurę na Klimczok

27 sierpnia 2021 - Aplikacja Polskie Góry w "Tygodniku Powszechnym"

23 sierpnia 2021 - Z Międzygórza na Mały Śnieżnik i Puchacz

22 sierpnia 2021 - Pętla dookoła Międzygórza przez Szklarnik i Igliczną

21 sierpnia 2021 - Dwa biegi na Śnieżnik, zdobycie Średniaka i Smrekowca

19 sierpnia 2021 - Kolorowe panoramy z lotniska Aleksandrowice w Bielsku-Białej

15 sierpnia 2021 - Udane zbiory na Gaikach - panoram i... grzybów ;-)

11 sierpnia 2021 - Problem dużej czcionki przy akceptacji uprawnień

11 sierpnia 2021 - Z Mesznej przez Magurę na Klimczok

1 sierpnia 2021 - Z Lipnika na Gaiki, Kopce, Groniczki i Hrobaczą Łąkę

31 lipca 2021 - Panoramy z Międzybrodzia Bialskiego

31 lipca 2021 - Z Przegibka na Sokołówkę, Magurkę i Czupel

28 lipca 2021 - Z Bystrej na Klimczok i Szyndzielnię

25 lipca 2021 - Spod leśniczówki w Lipniku na Hrobaczą Łąkę

22 lipca 2021 - Owadzie nazwy gór

19 lipca 2021 - Z Białej Wody na Suchoń, Skowronią Górę i Żabnicę

17 lipca 2021 - Z Siennej na Śnieżnik i Stromą

16 lipca 2021 - Z Siennej na Rudkę, wodospad Wilczki w Międzygórzu

15 lipca 2021 - Z Siennej na Chłopek, Wilczyniec i Pasiecznik

14 lipca 2021 - Z Siennej na Przełęcz Puchaczówkę i górę Przednią

13 lipca 2021 - Widoki znad Zalewu w Starej Morawie

13 lipca 2021 - Z Siennej na Czarną Górę i Żmijowiec w Masywie Śnieżnika

7 lipca 2021 - Z Mesznej przez Chatę na Groniu i Magurę na Klimczok

6 lipca 2021 - Malarzu, co to za góry na twoim pejzażu?

1 lipca 2021 - Raport półroczny aplikacji Polskie Góry

30 czerwca 2021 - Z Mesznej przez Chatę na Groniu i Magurę na Klimczok

29 czerwca 2021 - Widoki z Rogacza i Magurki Wilkowickiej

28 czerwca 2021 - Zmiana kolorów opisów pasm w czasie wycieczki

25 czerwca 2021 - 30 tysięcy zdobytych szczytów na portalu - statystyki

24 czerwca 2021 - Wczesny i mglisty poranek na Klimczoku

21 czerwca 2021 - Najdłuższy dzień i najkrótszy cień w roku (edytowany)

21 czerwca 2021 - Testy kolekcjonowania szczytów na Koziej Górze

20 czerwca 2021 - Z Lipnika przed Wodospad Wędrowców na Hrobaczą Łąkę

20 czerwca 2021 - Kolorowe panoramy z ulicy Zagrodowej w Bystrej

19 czerwca 2021 - Muchy zMusiły mnie do opublikowania tych zdjęć ;-)

18 czerwca 2021 - Lądowanie UFO na Skrzycznem - obserwacja z Gaików

17 czerwca 2021 - Poranek na Koziej Górze

16 czerwca 2021 - Z Przegibka na Magurkę, Czupel i Rogacz

15 czerwca 2021 - Z Mesznej przez Magurę na Klimczok

13 czerwca 2021 - Popołudnie na Kopcach i Gaikach

12 czerwca 2021 - Panoramy z południowych zboczy Kopców i Gaików

11 czerwca 2021 - Z Wilkowic przez Rogacz na Magurkę

10 czerwca 2021 - Poranek na Koziej Górze i zaćmienie Słońca

8 czerwca 2021 - Spod Magnusa na Szyndzielnię, Trzy Kopce i Klimczok

8 czerwca 2021 - Wyniki aplikacji Polskie Góry w tygodniu czerwcówki

6 czerwca 2021 - Śladami Fałata - z Buczkowic na Becyrek nad Szczyrkiem

5 czerwca 2021 - Bindowa Kępa nad Zimnikiem w Lipowej koło Żywca

5 czerwca 2021 - Z Przełęczy Przegibek na Magurkę, Czupel i Rogacz

3 czerwca 2021 - Opisane panoramy z Hrobaczej Łąki

2 czerwca 2021 - Stabilizacja wskazań kompasu w aplikacji Polskie Góry

1 czerwca 2021 - Z Mesznej przez Magurę na Klimczok

29 maja 2021 - Bieg na Ślężę i zdobywanie szczytów w tym masywie

27 maja 2021 - Wieczór na wzgórzu Trzy Lipki w Bielsku-Białej

27 maja 2021 - Kolorowe panoramy z Magurki, Czupla i Rogacza

26 maja 2021 - Kolorowe panoramy z Magury i Klimczoka

25 maja 2021 - Kolorowe panoramy z Lipnika i Hałcnowa

24 maja 2021 - Kolorowe panoramy z Koziej Góry

23 maja 2021 - Kolorowe panoramy z Hrobaczej Łąki

22 maja 2021 - Kolorowe opisy i kształty gór w aplikacji (edytowany)

21 maja 2021 - Poranek na Koziej Górze

20 maja 2021 - Widoki z Międzybrodzia Bialskiego pod Górą Żar

20 maja 2021 - Symulacja daty i opisywanie starych zdjęć

15 maja 2021 - Z Lipnika przez Gaiki i Groniczki na Hrobaczą Łąkę

15 maja 2021 - Poranek na wzgórzu Trzy Lipki w Bielsku-Białej

12 maja 2021 - Z Bystrej na Klimczok przy pięknej pogodzie

11 maja 2021 - Piękny poranek na Kopcach i Gaikach

9 maja 2021 - Widok na ośnieżone Tatry znad Chaty na Groniu

9 maja 2021 - Z leśniczówki w Lipniku na Bujakowski Groń

8 maja 2021 - Mistrzostwa Polski w biegach górskich na Koziej Górze

6 maja 2021 - Z Mesznej na Klimczok

5 maja 2021 - Widoki z Międzybrodzia Bialskiego

5 maja 2021 - Z Bystrej na Klimczok i Szyndzielnię

4 maja 2021 - Widoki z wieży konkatedry w Żywcu

4 maja 2021 - Z Przegibka na Magurkę, Czupel i Rogacz

3 maja 2021 - Gaiki i Kopce przy ograniczonej widoczności

29 kwietnia 2021 - Poranek na Koziej Górze

28 kwietnia 2021 - Zbliżenia z wycieczki Przegibek -> Czupel -> Rogacz

27 kwietnia 2021 - Poranna wycieczka z Mesznej na Klimczok

26 kwietnia 2021 - Zachód księżyca i wschód słońca na Hrobaczej

25 kwietnia 2021 - Z Przegibka na Magurkę, Czupel i Rogacz

24 kwietnia 2021 - Poranek na wzgórzu Trzy Lipki w Bielsku-Białej

24 kwietnia 2021 - Problem z robieniem zdjęć na Androidzie 11 (naprawiony)

22 kwietnia 2021 - Wycieczka Szlakiem Harnasia Rogacza na Magurkę

21 kwietnia 2021 - Poranek na Gaikach w Beskidzie Małym

18 kwietnia 2021 - Widoki ze wschodnich brzegów Jeziora Żywieckiego

12 kwietnia 2021 - Poranek na Kopcach i Gaikach w Beskidzie Małym

11 kwietnia 2021 - Wschód słońca na Hrobaczej Łące

10 kwietnia 2021 - Widoki z plaży miejskiej w Żywcu

10 kwietnia 2021 - Wycieczka z Mesznej na Klimczok

9 kwietnia 2021 - Widoki znad Jeziora Żywieckiego i z Łodygowic

9 kwietnia 2021 - Poranek na Koziej Górze z ładnymi widokami

5 kwietnia 2021 - Poniedziałek Wielkanocny na Magurce i Czuplu

4 kwietnia 2021 - Niedziela Wielkanocna na Magurce Wilkowickiej

3 kwietnia 2021 - "Błąd systemu" w Narodowej Aplikacji Polskie Góry

1 kwietnia 2021 - Wschód słońca na Hrobaczej Łące

31 marca 2021 - Poranne widoki spod Chatki na Rogaczu

30 marca 2021 - Widoki z Gaików i Bystrej Śląskiej

29 marca 2021 - Testy starego telefonu Alcatel One Touch Pop 3

27 marca 2021 - Poranek na Kopcach i Gaikach w Beskidzie Małym

26 marca 2021 - Wieczór przy Chatce na Rogaczu

23 marca 2021 - Poranek na Gaikach w Beskidzie Małym

21 marca 2021 - Zimowe powitanie wiosny na Klimczoku

19 marca 2021 - Poranek na Gaikach w Beskidzie Małym

14 marca 2021 - Panoramy z Kopców i Gaików w Beskidzie Małym

13 marca 2021 - Panoramy z Koziej Góry w Beskidzie Śląskim

11 marca 2021 - Wschód słońca na Gaikach

10 marca 2021 - Poranek na Równi i Koziej Górze

9 marca 2021 - Poranne widoki z Gaików

7 marca 2021 - Panoramy z Łodygowic i Wilkowic

7 marca 2021 - Panoramy z Gaików, Kopców i Hrobaczej Łąki

6 marca 2021 - Wieczór na wzgórzu Trzy Lipki w Bielsku-Białej

3 marca 2021 - Ze Straconki na Rogacz i Magurkę Wilkowicką

2 marca 2021 - Poranek na Kopcach i Gaikach w Beskidzie Małym

26 lutego 2021 - Wschód słońca na Koziej Górze

25 lutego 2021 - Widoki z dwóch chat - na Groniu i na Rogaczu

24 lutego 2021 - Poranek na Kopcach i Gaikach w Beskidzie Małym

23 lutego 2021 - Wschód słońca na Klimczoku

22 lutego 2021 - Poranek na Kopcach i Gaikach w Beskidzie Małym

21 lutego 2021 - Panorama Tatr ze zboczy Ostrysza nad Dzianiszem

21 lutego 2021 - Popołudniowe widoki z Łodygowic

21 lutego 2021 - Poranna wycieczka z Bystrej do Chaty na Groniu

20 lutego 2021 - Spacer z Ustronia do Górek

20 lutego 2021 - Poranek na Kopcach i Gaikach w Beskidzie Małym

16 lutego 2021 - Mroźny poranek na Koziej Górze

15 lutego 2021 - Wschód słońca na Kopcach i Gaikach

9 lutego 2021 - Wschód słońca na Gaikach

1 lutego 2021 - Wschód słońca na Kopcach i Gaikach

31 stycznia 2021 - Z Bystrej na Klimczok i Szyndzielnię

28 stycznia 2021 - Wschód słońca na Kopcach i Gaikach

24 stycznia 2021 - Żółtym szlakiem z Ustronia przez Górki do Brennej

18 stycznia 2021 - Piękny wschód słońca na Kopcach i Gaikach

12 stycznia 2021 - Wschód słońca na Koziej Górze i panorama Tatr

11 stycznia 2021 - Mroźny wschód słońca na Gaikach

8 stycznia 2021 - Zimowe widoki znad Chaty na Groniu

3 stycznia 2021 - Wyniki aplikacji Polskie Góry w 2020 roku

3 stycznia 2021 - Wycieczka ze Straconki przez Rogacz na Magurkę

2 stycznia 2021 - Fotorelacja z Gaików i fotka z Ustronia

1 stycznia 2021 - Noworoczne widoki z ulicy Zagrodowej w Bystrej

1 stycznia 2021 - Noworoczne widoki z Kopców i Gaików

28 grudnia 2020 - Wietrzny poranek na Koziej Górze

27 grudnia 2020 - Z Bystrej na Klimczok, wschód słońca nad Tatrami

26 grudnia 2020 - Zimowe widoki z Gaików

22 grudnia 2020 - Poranne widoki z Hałcnowskiej Kępy w Bielsku-Białej

21 grudnia 2020 - Kozia Góra w czasie południowej przerwy w pracy

20 grudnia 2020 - Wycieczka z Bystrej na Klimczok i opis panoramy Tatr

19 grudnia 2020 - Trzy sobotnie wycieczki w Beskidzie Małym

16 grudnia 2020 - Wschód słońca na Klimczoku - Tatry ponad chmurami

15 grudnia 2020 - Poranek na Kopcach i Gaikach w Beskidzie Małym

12 grudnia 2020 - Wschód słońca nad Bystrą i Meszną w Beskidzie Śląskim

9 grudnia 2020 - Wschód słońca na Gaikach z widokami na Tatry

8 grudnia 2020 - Wschód słońca na Koziej Górze

6 grudnia 2020 - Widoki znad stawu Maciek w Goczałkowicach

6 grudnia 2020 - Mikołajkowa wycieczka z Mesznej na Klimczok

5 grudnia 2020 - Wschód słońca na Klimczoku i gazociąg do Bystrej

3 grudnia 2020 - Wschód słońca na Gaikach

1 grudnia 2020 - Matyska w Beskidzie Śląskim

1 grudnia 2020 - Wschód słońca i zachód księżyca na Hrobaczej Łące

29 listopada 2020 - Śniegowa wycieczka z Lipnika na Hrobaczą Łąkę

27 listopada 2020 - Wschód słońca oglądany spod basenu pod Magurą

26 listopada 2020 - Mroźny poranek na Koziej Górze

24 listopada 2020 - Wycieczka Macieja Nogiecia po Worku Raczańskim

23 listopada 2020 - Poranek na Koziej Górze

22 listopada 2020 - Kopa Radziechowska (Wapiennik) w Beskidzie Śląskim

22 listopada 2020 - Wycieczka z Bystrej na Klimczok przy pięknej pogodzie

21 listopada 2020 - Zachód słońca na Gaikach w Beskidzie Małym

19 listopada 2020 - Wschód słońca nad Meszną w widokiem na Tatry

18 listopada 2020 - Wpis numer 666 - o Szatanie ;-)

17 listopada 2020 - Działania geodezyjne i wojskowe na Koziej Górze

15 listopada 2020 - Palenica nad Porąbką w Beskidzie Małym

15 listopada 2020 - Poranna wycieczka z Bystrej na Klimczok

13 listopada 2020 - Wycieczka nad Bystrą i Meszną - Kępyska i Magura

11 listopada 2020 - Kamieniołom w Kozach, Hrobacza Łąka i Porąbka

9 listopada 2020 - Wschód słońca na Koziej Górze

8 listopada 2020 - Wschód słońca na Hrobaczej Łące

7 listopada 2020 - Trzy Lipki i Klimczok przy świetnej widoczności

6 listopada 2020 - Wschód słońca na Koziej Górze z widokami na Tatry

1 listopada 2020 - Niebieski księżyc - druga pełnia w październiku

31 października 2020 - Wycieczka z doliny Isepnicy na Kiczerę i Żar

30 października 2020 - Wschód słońca na Kopcach

29 października 2020 - Wschód słońca na Koziej Górze

28 października 2020 - Wschód słońca na Hrobaczej Łące

27 października 2020 - Wschód słońca na Klimczoku

26 października 2020 - Poranek na Kopcach i Gaikach w Beskidzie Małym

25 października 2020 - Wschód słońca nad Chatą na Groniu po zmianie czasu

23 października 2020 - Wschód słońca odglądany nad Chatą na Groniu

22 października 2020 - Dendropornografia pod Kozią Górą ;-)

21 października 2020 - Poranne widoki z Polany Anulki pod Kopcami

20 października 2020 - Widoki z Kopców, Gaików oraz Chatki na Rogaczu

18 października 2020 - Wycieczka do ośnieżonego basenu na Magurze

15 października 2020 - Gaiki z widokami na ośnieżony Beskid Śląski

14 października 2020 - Pierwszy tej jesieni śnieg na Gaikach

11 października 2020 - Pożegnanie z amboną pod Gaikami

10 października 2020 - Wschód słońca na wzgórzu Trzy Lipki w Bielsku-Białej

6 października 2020 - Poranek na Koziej Górze

4 października 2020 - 80 tysięcy pobrań aplikacji Polskie Góry w Google Play

3 października 2020 - Widoki z Telesforówki na Trzech Kopcach Wiślańskich

3 października 2020 - Zachód Księżyca i... Marsa oglądany z Bystrej

27 września 2020 - Wycieczka z Lipnika na Gaiki i Kopce

23 września 2020 - Wycieczka: Przegibek - Magurka - Czupel - Rogacz

22 września 2020 - Widoki z Kopców i Gaików, wieczór w Lipniku

21 września 2020 - Zachód słońca i redyk na wzgórzu Trzy Lipki

21 września 2020 - Poranek na Koziej Górze

20 września 2020 - Wycieczka z Mesznej przez Magurę na Klimczok

19 września 2020 - Dębowiec - Cuberniok - Szyndzielnia - Klimczok

18 września 2020 - Rozpoczęcie weekendu na Koziej Górze

18 września 2020 - Magura i Klimczok przy fanstastycznej widoczności

16 września 2020 - Z Mesznej przez Chatę na Groniu i Magurę na Klimczok

15 września 2020 - Wschód słońca na wzgórzu Trzy Lipki w Bielsku-Białej

14 września 2020 - Poranek na Koziej Górze w Beskidzie Śląskim

13 września 2020 - Panoramy ze zbocza Magury ponad Chatą na Groniu

13 września 2020 - Panoramy spod Kopców i Gaików w Beskidzie Małym

12 września 2020 - Trzy panoramiczne wycieczki: Trzy Lipki, Trzonka i Kopce

12 września 2020 - Opisywanie szczytów przy różnym kącie widzenia kamery

11 września 2020 - Poranek na Koziej Górze i Równi

10 września 2020 - Poranna wycieczka z Lipnika w Bielsku-Białej na Gaiki

9 września 2020 - Równia, Kozia Góra, zakończenie projektu Analemma

8 września 2020 - Bystra - Magura - Klimczok - Szyndzielnia - Kołowrót

5 września 2020 - Lipnik - Gaiki - Kopce - Groniczki - Hrobacza Łąka

5 września 2020 - Widoki ze wzgórza Trzy Lipki w Bielsku-Białej

4 września 2020 - Poranna wycieczka na Kopce i Gaiki

3 września 2020 - Panoramy z wycieczki z Bystrej do Chaty na Groniu

30 sierpnia 2020 - Panoramy ze Skrzycznego

29 sierpnia 2020 - Poranek na Koziej Górze

28 sierpnia 2020 - Poranek na Koziej Górze i opisana panorama Tatr

28 sierpnia 2020 - Wersja półmaratońska aplikacji Polskie Góry i WYSIWYG

27 sierpnia 2020 - Poranek na Gaikach

26 sierpnia 2020 - Wycieczka z Bystrej na Klimczok przy dobrej widoczności

24 sierpnia 2020 - Panoramy z wycieczek Macieja Nogiecia w Sudetach

23 sierpnia 2020 - Wycieczka z Lipnika na Hrobaczą Łąkę

22 sierpnia 2020 - Widoki z Hali Rysianka i Hali Pawlusia

22 sierpnia 2020 - Widoki z Hali Boraczej

21 sierpnia 2020 - Widoki z Kopców, Gaików i Lipnika w Bielsku-Białej

20 sierpnia 2020 - Testy Samsunga A20e w czasie wycieczki dookoła Bystrej

17 sierpnia 2020 - 1000 ocen aplikacji Polskie Góry

16 sierpnia 2020 - Panoramy z Zimnika i Łodygowic

15 sierpnia 2020 - Fotorelacja Macieja Nogiecia z Beskidu Sądeckiego

14 sierpnia 2020 - Eksploracja terenów wokół Koziej Góry w Beskidzie Śląskim

12 sierpnia 2020 - Wycieczka z Łodygowic do Diabelskiej Skały i kamieniołomu

11 sierpnia 2020 - Zdobywanie szczytów w Górach Opawskich

10 sierpnia 2020 - Zdobywanie szczytów w Górach Sowich

8 sierpnia 2020 - Panoramy znad Jeziora Bielawskiego

7 sierpnia 2020 - Zdobywanie szczytów Wzgórz Bielawskich

7 sierpnia 2020 - Widoki ze schroniska Orzeł pod Wielką Sową

2 sierpnia 2020 - Z Zimnika przez Skrzyczne do Szczyrku

1 sierpnia 2020 - Wieczorna wycieczka na Gaiki

1 sierpnia 2020 - Testy telefonu Samsung Galaxy A20e na Hali Boraczej

1 sierpnia 2020 - Zdjęcia Macieja Nogiecia z wycieczki z Rytra do Szczawnicy

1 sierpnia 2020 - 20 tysięcy zdobytych szczytów na portalu - statystyki

31 lipca 2020 - Panoramy ze Straconki, Magurki, Gaików, Kopców i Równi

30 lipca 2020 - Wycieczka z Wielkiej Puszczy na Okrągiełek i Kaprówkę

29 lipca 2020 - Bielsko-Biała - zostań u nas na dłuuużej ;-)

29 lipca 2020 - Artykuł na blogu Comarch o aplikacji Polskie Góry

28 lipca 2020 - Poranna wycieczka na Kozią Górę z widokiem na Tatry

27 lipca 2020 - Polana Anulki pod Kopcami w Beskidzie Małym

25 lipca 2020 - Wycieczka z Wapienicy na Błatnią i Klimczok (edytowany)

24 lipca 2020 - Panoramy z Kalnej, Doliny Zimnika oraz Łodygowic

24 lipca 2020 - Zdjęcia Macieja Nogiecia z wycieczki w Beskidzie Sądeckim

23 lipca 2020 - Wycieczka dookoła Bystrej w Beskidzie Śląskim

20 lipca 2020 - Wycieczka na Klimczok przy ładnej pogodzie

17 lipca 2020 - Dla wyborców Trzaskowskiego - w które góry nie jeździć ;-)

15 lipca 2020 - Polana Anulki pod Kopcami oraz bielskie Błonia

14 lipca 2020 - Poranek na Koziej Górze przy dobrej widoczności

13 lipca 2020 - Poranek na Równi i Koziej Górze

10 lipca 2020 - Wycieczka: Przegibek -> Magurka -> Czupel -> Rogacz

8 lipca 2020 - Widoki na Tatry z Hrobaczej Łąki

7 lipca 2020 - Wycieczka dookoła Bystrej

6 lipca 2020 - Magurka Wilkowicka z widokami na Tatry i Małą Fatrę

5 lipca 2020 - Beskidzkie widoki znad stawu Maciek w Goczałkowicach-Zdroju

5 lipca 2020 - Szlakiem Daglezjowym na Kozią Górę wczesnym rankiem

4 lipca 2020 - Spod Stalownika przez Magurkę i Gaiki do Lipnika

4 lipca 2020 - Raport półroczny aplikacji Polskie Góry

3 lipca 2020 - Poranek na Gaikach, kwitnące naparstnice purpurowe

2 lipca 2020 - Aplikacja Polskie Góry w "Gazecie Szczyrkowskiej"

1 lipca 2020 - Poranek na Gaikach przy świetnej widoczności

30 czerwca 2020 - Widok na Tatry znad Jeziora Goczałkowickiego

30 czerwca 2020 - Widoki z Lipnika i Hałcnowa w Bielsku-Białej

29 czerwca 2020 - Równia i Kozia Góra w Beskidzie Śląskim

28 czerwca 2020 - Rano Magurka Wilkowicka, po południu Hrobacza Łąka

27 czerwca 2020 - Wycieczka: Bystra - Meszna - Bieniatka

27 czerwca 2020 - Wzgórze Lipka i kamieniołom w Łodygowicach

26 czerwca 2020 - Cuberniok przed południem, Gaiki po południu

25 czerwca 2020 - Poranek na Gaikach i Kopcach w Beskidzie Małym

17 czerwca 2020 - Wycieczka dookoła Bystrej przy słabej widoczności

13 czerwca 2020 - Wycieczka: Stalownik -> Rogacz -> Magurka -> Łysa Góra

13 czerwca 2020 - Filmiki ze wzgórza Trzy Lipki w Bielsku-Białej (edytowany)

12 czerwca 2020 - Zamknięcie platformy widokowej na Magurce Wilkowickiej :-(

12 czerwca 2020 - Zabawne tłumaczenia ocen aplikacji Polskie Góry

11 czerwca 2020 - Wycieczka na Klimczok z Bystrej

7 czerwca 2020 - Wycieczka na Gaiki i Kopce w Beskidzie Małym

6 czerwca 2020 - Widoki ze wzgórza Trzy Lipki przy znakomitej widoczności

6 czerwca 2020 - Równia i Kozia Góra o świcie

5 czerwca 2020 - Równia i Kozia Góra w Beskidzie Śląskim

3 czerwca 2020 - Panorama z Wisły Wielkiej nad Jez. Goczałkowickim (edytowany)

3 czerwca 2020 - 66666 pobrań aplikacji Polskie Góry

30 maja 2020 - Bieg dookoła Bystrej - Kozia Góra, Szyndzielnia, Klimczok

23 maja 2020 - Aplikacja Polskie Góry opisująca... wózek (W) ;-)

22 maja 2020 - Widoki z Gaików i Magurki przy dobrej widoczności

21 maja 2020 - Wycieczka: Bystra -> Chata na Groniu -> daglezje nad Meszną

18 maja 2020 - Równia i Kozia Góra, najmłodsza kolekcjonerka Polskich Gór

17 maja 2020 - Wycieczka: Przegibek -> Magurka -> Czupel -> Rogacz

16 maja 2020 - Wycieczka: Bystra -> dawne kąpielisko -> Magura -> Klimczok

15 maja 2020 - Polana Anulki pod Kopcami i Gaiki o poranku

12 maja 2020 - "Ostry cień mgły" w aplikacji Polskie Góry #hot16challenge2

11 maja 2020 - Poranek na Równi i Koziej Górze, obserwacja analemmy (edytowany)

10 maja 2020 - Widok na Tatry z Polany Anulki pod Kopcami

9 maja 2020 - Wycieczka z Bystrej pod Magurę w Beskidzie Śląskim

8 maja 2020 - Widoki spod Gaików na Bielsko-Białą

7 maja 2020 - Poranna Magurka i Czupel, zachód księżyca nad Szyndzielnią

5 maja 2020 - Popularność aplikacji Polskie Góry w czasie koronawirusa

4 maja 2020 - Sobotnia wycieczka Macieja Nogiecia w Grupie Mędralowej

3 maja 2020 - Bieg dookoła Bystrej przy nieciekawej pogodzie

2 maja 2020 - Trasa Skaczącego Tygrysa: Lipnik -> Kozy -> Hrobacza -> Gaiki

1 maja 2020 - Kozia Góra, dawna skocznia narciarska w Cygańskim Lesie

30 kwietnia 2020 - Spacer na Meszną - dawna skocznia, szałas Kępyska, daglezje

28 kwietnia 2020 - Poranek na Skrzycznem

27 kwietnia 2020 - Wschód słońca na Równi i Koziej Górze w Beskidzie Śląskim

26 kwietnia 2020 - Dookoła Bystrej: Kozia - Szyndzielnia - Klimczok - Magura

25 kwietnia 2020 - Wycieczka: Gaiki - Kopce - Groniczki - Hrobacza Łąka

24 kwietnia 2020 - Czupel przez Magurkę z Przełęczy Przegibek

23 kwietnia 2020 - Wschód słońca na widokowej ulicy Zagrodowej w Bystrej

22 kwietnia 2020 - Spacer w Dolinie Twardorzeczki i widoki z Kalnej

21 kwietnia 2020 - Polana Anulki pod Kopcami - odkrycie mojej żony (edytowany)

20 kwietnia 2020 - Wycieczka na Kozią Górę po oficjalnym otwarciu lasów

19 kwietnia 2020 - Beskid Mały w czasie koronawirusa

18 kwietnia 2020 - Prywatność w aplikacji Polskie Góry

13 kwietnia 2020 - Lipnik -> Gaiki -> Przegibek -> Magurka -> Straconka

12 kwietnia 2020 - Beskid Mały w czasie koronawirusa

11 kwietnia 2020 - Dolina Isepnicy i widoki znad Jeziora Żywieckiego

5 kwietnia 2020 - Widok z ulicy Widok w Międzyrzeczu koło Bielska-Białej

5 kwietnia 2020 - Przebieg górskiej granicy Bielska-Białej

3 kwietnia 2020 - Wycieczka z Przełęczy Przegibek na Magurkę i Czupel

2 kwietnia 2020 - Poranek na Gaikach

31 marca 2020 - Wschód słońca na Równi i Koziej Górze w Beskidzie Śląskim

30 marca 2020 - Sposoby na nudę od aplikacji Polskie Góry

28 marca 2020 - Panoramy Beskidów z okolic browaru w Żywcu

28 marca 2020 - Wschód słońca na Równi i Koziej Górze w Beskidzie Śląskim

26 marca 2020 - Przegibek -> Magurka -> Czupel -> Rogacz i z powrotem

25 marca 2020 - Poranek na Gaikach

24 marca 2020 - Wschód słońca na Równi i Koziej Górze w Beskidzie Śląskim

22 marca 2020 - Poranek na Gaikach i Hrobaczej Łące

21 marca 2020 - Góry w czasie koronawirusa (edytowany)

18 marca 2020 - Wschód słońca na Równi i Koziej Górze w Beskidzie Śląskim

17 marca 2020 - Wschód słońca na Magurce Wilkowickiej, widoki na Małą Fatrę

16 marca 2020 - Poranek na Gaikach - zbliżenie na Tatry i Sudety

15 marca 2020 - Poranek na Gaikach z widokiem na Tatry i Sudety

10 marca 2020 - Małgorzata i Bogdan Jarosz - zdobywcy tysiąca szczytów

9 marca 2020 - Zachód księżyca i wschód słońca na Gaikach pod czystym niebem

5 marca 2020 - Poranek na Gaikach

29 lutego 2020 - Wycieczka Macieja Nogiecia we wschodniej części Beskidu Małegu

29 lutego 2020 - Zimowe Gaiki, Hrobacza Łąka i lotnisko Aleksandrowice

29 lutego 2020 - Kalendarz gregoriański i lata przestępne

24 lutego 2020 - Widoki z Pałacu Kultury w Warszawie i rosnący wieżowiec Varso

23 lutego 2020 - Pochmurny poranek na Gaikach, ale z dobrą widocznością

22 lutego 2020 - Opisana panorama Beskidów z zapory na Jeziorze Goczałkowickim

22 lutego 2020 - Poranek na Gaikach i zaproszenie na Bieg Śnieżnej Pantery

17 lutego 2020 - Poranek na lotnisku i wzgórzu Trzy Lipki w Bielsku-Białej

16 lutego 2020 - "Baby na tle Babiej"

16 lutego 2020 - Poranek na Gaikach

13 lutego 2020 - Poranek na Gaikach i księżycowa ozdoba choinkowa ;-)

9 lutego 2020 - Szlaki na Gaikach

8 lutego 2020 - Śnieżny Księżyc i wschód słońca na Gaikach

6 lutego 2020 - Zdobywanie szczytów w masywie Gaików - testy aplikacji

2 lutego 2020 - 02.02.2020 - wyjątkowa data "do góry nogami" (edytowany)

30 stycznia 2020 - Fotorelacja z trasy Maratonu Trzech Jezior

26 stycznia 2020 - Gaiki i Hrobacza Łąka z pięknymi widokami na Tatry

25 stycznia 2020 - Nietypową trasą na wschód słońca na Gaikach

24 stycznia 2020 - Wschód słońca na Gaikach

22 stycznia 2020 - Poranek na Gaikach

21 stycznia 2020 - Wschód słońca na lotnisku Aleksandrowice w Bielsku-Białej

19 stycznia 2020 - Szadź na Gaikach

19 stycznia 2020 - Wycieczka Macieja Nogiecia na Radziejową w Beskidzie Sądeckim

17 stycznia 2020 - Poranek na Gaikach

15 stycznia 2020 - Wschód słońca na Klimczoku

15 stycznia 2020 - 60 tysięcy pobrań aplikacji Polskie Góry

14 stycznia 2020 - Wschód słońca na Gaikach

12 stycznia 2020 - Polskie Góry i WOŚP :-)

12 stycznia 2020 - Poranek na Gaikach

10 stycznia 2020 - Wschód słońca na Gaikach (edytowany)

8 stycznia 2020 - Wschód słońca na Gaikach

7 stycznia 2020 - Ucieczka ze smogu na Klimczok

6 stycznia 2020 - "Dzika radość" z widoków na Gaikach ;-)

4 stycznia 2020 - Wycieczka Macieja Nogiecia na granicy pasm w Suchej Beskidzkiej

3 stycznia 2020 - Wschód słońca na Gaikach - panorama Tatr

3 stycznia 2020 - Szpital w Bielsku-Białej z najlepszymi widokami w Polsce ;-)

2 stycznia 2020 - Gaiki przy doskonałej widoczności na powitanie 2020 roku :-)

31 grudnia 2019 - Ostatni wschód słońca w 2019 roku - Bystra, Kozia Góra

30 grudnia 2019 - Zimowe widoki z Gaików - w końcu pogoda się poprawiła :-)

30 grudnia 2019 - Zimowe widoki ze wzgórza Trzy Lipki w Bielsku-Białej

27 grudnia 2019 - 100 widoków - projekt Roberta Zabela (edytowany)

26 grudnia 2019 - Panoramiczny tatrzański kubek (edytowany)

21 grudnia 2019 - Daglezje nad Meszną - najwyższe drzewa w Polsce! (edytowany)

20 grudnia 2019 - Wschód słońca na wzgórzu Trzy Lipki w Bielsku-Białej

20 grudnia 2019 - Gesty na ekranie głównym aplikacji Polskie Góry (edytowany)

19 grudnia 2019 - Wschód słońca na Gaikach

18 grudnia 2019 - Czworobuk napotkany pod Szyndzielnią

17 grudnia 2019 - Wschód słońca na lotnisku i widoki ze wzgórza Trzy Lipki

15 grudnia 2019 - Widoki z Magurki i Hrobaczej Łąki przy dobrej widoczności

11 grudnia 2019 - Zimowy wschód słońca na Gaikach

8 grudnia 2019 - Wycieczka do źródeł Białej pod Klimczokiem

6 grudnia 2019 - Testy Huawei P30 Lite i wycieczka na Kozią Górę (edytowany)

5 grudnia 2019 - Kopia wczorajszej wycieczki na Klimczok

4 grudnia 2019 - Pierwsza tej jesieni śnieżna wycieczka na Klimczok

3 grudnia 2019 - Panoramy z wycieczki w Pieninach - fot. Maciej Nogieć

1 grudnia 2019 - Widoki z Gaików i Hrobaczej Łąki przy pięknej pogodzie

28 listopada 2019 - Aplikacja Polskie Góry w sklepie Huawei AppGallery

24 listopada 2019 - Wycieczka pod Magurą i testy telefonu Huawei P30 Lite

23 listopada 2019 - Gaiki i Magurka Wilkowicka - dwie wycieczki jednego dnia

19 listopada 2019 - Wycieczka na Klimczok przy doskonałej widoczności

18 listopada 2019 - Poranna wycieczka na Szyndzielnię

17 listopada 2019 - Widoki na Beskid Żywiecki i Mały ze zboczy Magury

16 listopada 2019 - Salmopol - Biały Krzyż - Kotarz - Hala Jaworowa

15 listopada 2019 - Tradycyjna piątkowa wycieczka na Klimczok :-)

11 listopada 2019 - Zachód słońca na Gaikach

11 listopada 2019 - Biało na Białym Krzyżu i wycieczka dookoła Biłej w Szczyrku

10 listopada 2019 - Deszczowa wycieczka na Magurkę i Hrobaczą Łąkę

10 listopada 2019 - Monitowanie o oceny w aplikacji - zalety i wady

9 listopada 2019 - Huawei AppGallery bez aplikacji Polskie Góry (edytowany)

8 listopada 2019 - Wycieczka: Bielsko-Biała - Cuberniok - Szyndzielnia - Klimczok

29 października 2019 - Nowo odkryte miejsce widokowe pod Gaikami

27 października 2019 - Wycieczka z Bystrej do Chaty na Groniu nad Meszną

27 października 2019 - Jak rozpoznawać szczyty na zdjęciach z wycieczki górskiej

24 października 2019 - Poranek na Koziej Górze w Beskidzie Śląskim

20 października 2019 - Wschód słońca pod Magurą, widoki na Beskid Wyspowy i Tatry

19 października 2019 - Widoki z wieży Katedry św. Mikołaja w Bielsku-Białej

19 października 2019 - Brenna Bukowa - Przełęcz Karkoszczonka - Beskid (Biła)

18 października 2019 - Widoki z wieży w Beskidzkim Raju nad Stryszawą

17 października 2019 - Cuberniok, Szyndzielnia, Klimczok, widoki na Tatry

15 października 2019 - Lotnisko Aleksandrowice i widoki na Tatry

13 października 2019 - Wschód słońca pod Magurą i widoki na Tatry

12 października 2019 - Wycieczka na Kozią Górę i widoki na Tatry

11 października 2019 - Widoki z Krakowa i Witanowic

7 października 2019 - Zbliżenia ze wzgórza Trzy Lipki - Tatry, Łysa Góra

7 października 2019 - Wschód słońca na Magurze, widoki na Beskid Wyspowy

6 października 2019 - Wycieczka: Gaiki - Międzybrodzie - Czupel - Magurka

1 października 2019 - Południowe zbocza Groniczków i Kopców w Beskidzie Małym

29 września 2019 - Widoki z północno-wschodnich obrzeży Bielska-Białej

28 września 2019 - Wycieczka na Kozią Górę w Beskidzie Śląskim

27 września 2019 - Cuberniok, Szyndzielnia, Klimczok, widoki na Tatry

22 września 2019 - Dwie wycieczki na Klimczok: przez Magurę i Szyndzielnię

21 września 2019 - Wycieczka na Kozią Górę (Stefankę) w Beskidzie Śląskim

16 września 2019 - Filmik instruktażowy ze wzgórza Trzy Lipki w Bielsku-Białej

15 września 2019 - Widoki na Beskid Mały i Śląski z obwodnicy Bielska-Białej

15 września 2019 - Poranek na Magurze i Klimczoku przy świetnej widoczności

14 września 2019 - Wieczór na Gaikach - widoczny Pradziad w Sudetach

14 września 2019 - Wycieczka: Porąbka, Snoza, Micherda, Kiczera, Żar, Kozubnik

13 września 2019 - Wschód słońca na Cubernioku, Szyndzielnia, Klimczok

7 września 2019 - Wycieczka na Klimczok

5 września 2019 - Poranek na Magurce Wilkowickiej

4 września 2019 - Poranne widoki z Hałcnowskiej Kępy w Bielsku-Białej

1 września 2019 - Widoki z Magurki Wilkowickiej, Sokołówki i Gaików

1 września 2019 - Wycieczka na Skalite nad Szczyrkiem

1 września 2019 - Ponad 50 tysięcy pobrań aplikacji Polskie Góry! :-)

31 sierpnia 2019 - Wschód słońca pod Magurą i wycieczka w masywie Klimczoka

29 sierpnia 2019 - Pasmo Cała Polska i rozbierany bielski komin (edytowany)

28 sierpnia 2019 - Skopiowana wycieczka na Gaiki - widoki podobne jak wczoraj :-)

24 sierpnia 2019 - Zdobywanie szczytów ponad Istebną

23 sierpnia 2019 - Tragedia w Tatrach [*]

18 sierpnia 2019 - Poranna trasa: Cuberniok - Szyndzielnia - Klimczok (edytowany)

18 sierpnia 2019 - Czantoria Wielka z czeskiej miejscowości Nydek (edytowany)

16 sierpnia 2019 - Użytkownicy pytają - Polskie Góry odpowiadają ;-)

15 sierpnia 2019 - Widoki z okolic Szczyrbskiego Jeziora - część 4, ostatnia

15 sierpnia 2019 - Dwie wycieczki na Kozi Kamień i panorama Tatr

13 sierpnia 2019 - Wielka Łomnicka Baszta i Łomnica

12 sierpnia 2019 - Kralova hola z Telgartu

11 sierpnia 2019 - Dolina Młynicka, Wodospad Skok i... porno mnich ;-)

10 sierpnia 2019 - Wycieczka pod Kralową holę z Liptowskiej Tepliczki

9 sierpnia 2019 - Wieczór nad Szczyrbskim Jeziorem - część 3

9 sierpnia 2019 - Wycieczka na Skrajne Solisko, powrót Doliną Furkotną

8 sierpnia 2019 - Widoki znad Szczyrbskiego Jeziora - część 2

8 sierpnia 2019 - Dolina Mięguszowiecka i Popradzki Staw

7 sierpnia 2019 - Stary Smokowiec - Hrebienok - Rainerowa chata

7 sierpnia 2019 - Widoki znad Szczyrbskiego Jeziora - część 1

5 sierpnia 2019 - Punkty widokowe pod Gaikami i Hrobaczą Łąką

4 sierpnia 2019 - Pasmo Bukowskie w Beskidzie Małym - zdobywanie nowych szczytów

3 sierpnia 2019 - Beskid Orawsko-Podhalański - zdobywanie nowych szczytów

2 sierpnia 2019 - Raport w połowie wakacji i retencja aplikacji

28 lipca 2019 - Zdobywanie szczytów w Paśmie Równicy w Beskidzie Śląskim (edytowany)

27 lipca 2019 - Trzy Kopce Wiślańskie (Telesforówka) i Stary Groń z Brennej-Leśnicy

26 lipca 2019 - Piąty piątek z rzędu na Klimczoku :-)

21 lipca 2019 - Międzybrodzie Żywieckie -> Dybkowa -> Maleckie -> Cisowa Grapa

20 lipca 2019 - Łodygowice -> Ubocz -> Gronik -> Przyszop -> Tresna -> Łodygowice

19 lipca 2019 - Aplikacja FaceApp postarzająca ludzi nie działa na góry ;-)

18 lipca 2019 - Poranna wycieczka na Gaiki przy pięknej pogodzie :-)

15 lipca 2019 - Statystyki polskich szczytów według pasm Korony Gór Polski

13 lipca 2019 - Przełęcz Karkoszczonka, Jaskinia w Trzech Kopcach, Klimczok, Skalite

10 lipca 2019 - Blogerzy o aplikacji Polskie Góry i widoki znad wąwozu Homole

7 lipca 2019 - Wycieczka na Leskowiec z Targoszowa

6 lipca 2019 - Z Wilczego Jaru na Jaworzynę, lustrzane odbicie w Jeziorze Żywieckim

5 lipca 2019 - Widok z Klimczoka na 5 szczytów Korony Gór Polski (edytowany)

4 lipca 2019 - Awaria Facebooka - w czym aplikacja Polskie Góry jest od niego lepsza?

1 lipca 2019 - 40 tysięcy pobrań aplikacji Polskie Góry! :-) (edytowany)

30 czerwca 2019 - Wilkowice -> Skała Czarownic -> jaskinia Wietrzna Dziura -> Magurka

30 czerwca 2019 - Panoramiczny stadion lekkoatletyczny w Wilkowicach

29 czerwca 2019 - Panorama Beskidów z Goczałkowic-Zdroju

29 czerwca 2019 - Nowy żółty szlak ze Szczyrku Górnego na Małe Skrzyczne

28 czerwca 2019 - Zawadka i Koskowa Góra - zdjęcia od Roberta Zabela

26 czerwca 2019 - Północna ściana Gaików i rozszerzona panorama

25 czerwca 2019 - Wersja na Android 9, ograniczenia graficzne aplikacji

24 czerwca 2019 - Górski zegar panoramiczny - filmik instruktażowy

23 czerwca 2019 - Beskid Makowski - Fuckowa Góra, Zawadka, Groń Tokarski

21 czerwca 2019 - Beskid Makowski - Koskowa Góra, Parszywka, Kalwaria Tokarska

20 czerwca 2019 - Kozia Góra w Beskidzie Śląskim i Gaiki w Beskidzie Małym

16 czerwca 2019 - Bieg Dookoła Doliny Wisły i widoki z Baraniej Góry

12 czerwca 2019 - Użytkownicy pytają, Polskie Góry odpowiadają - Magurka Orawska

9 czerwca 2019 - Wycieczka na Malinowską Skałę i eksploracja Jaskini Malinowskiej

8 czerwca 2019 - Poranek na Koziej Górze - beskidzka erotyka, puzzle i panoramy

2 czerwca 2019 - Wycieczka na Łysinę w Beskidzie Małym

2 czerwca 2019 - 10 tysięcy zdobyć szczytów w kolekcjach użytkowników aplikacji

1 czerwca 2019 - Wycieczka z Ustronia na Żar, Lipowski Groń i Równicę

30 maja 2019 - Mazowiecki Park Krajobrazowy i warszawskie wieżowce

30 maja 2019 - Hejt (edytowany)

26 maja 2019 - Wycieczka na Kozią Górę w Beskidzie Śląskim i Gaiki w Beskidzie Małym

25 maja 2019 - Wycieczka: Międzybrodzie -> Przełęcz Isepnicka -> Kiczera -> Żar

25 maja 2019 - Dlaczego warto znać topografię terenu górskiego oraz nazwy szczytów

21 maja 2019 - Widoki z Hałcnowskiej Kępy w Bielsku-Białej

19 maja 2019 - Wycieczka: Ochodzita -> Koczy Zamek -> Tyniok -> Gańczorka

18 maja 2019 - Zachód słońca w Łodygowicach i wschód księżyca w Aleksandrowicach

18 maja 2019 - Wycieczka: Bystra -> Magura -> Klimczok

12 maja 2019 - Sokołówka, Magurka Wilkowicka, jaskinia Wietrzna Dziura

11 maja 2019 - Równia i Kozia Góra - wycieczka z Bystrej w Beskidzie Śląskim

10 maja 2019 - Łysica i Skała Agaty - najwyższe w Górach Świętokrzyskich

8 maja 2019 - Nowy sposób prezentacji ocen aplikacji w sklepie Google Play

6 maja 2019 - Podsumowanie majówki - słaba pogoda, dobra passa aplikacji Polskie Góry

4 maja 2019 - Szczyty w okolicach Goleszowa - Chełm, Jasieniowa (Wyrgóra), Tuł

2 maja 2019 - Widoki z Hotelu Harnaś w Bukowinie Tatrzańskiej

1 maja 2019 - Wycieczka Pasmem Gubałowskim

1 maja 2019 - Zdobywanie szczytów na Pogórzu Spisko-Gubałowskim

29 kwietnia 2019 - Wycieczka na Rusinową Polanę i Gęsią Szyję

26 kwietnia 2019 - Widoki ze wzgórza Trzy Lipki w Bielsku-Białej

25 kwietnia 2019 - Widoki z lotniska Aleksandrowice w Bielsku-Białej

23 kwietnia 2019 - Nowa góra Grabowa w Lipniku ;-)

22 kwietnia 2019 - Zdobywanie szczytów nad Skoczowem, widoki z Kaplicówki (edytowany)

21 kwietnia 2019 - Ekspedycja do Diabelskiej Skały i na Lipkę w Łodygowicach

21 kwietnia 2019 - Wielkanocne fotki i filmik z Gaików

20 kwietnia 2019 - Zdobywanie szczytów w Jaworzu koło Bielska-Białej (edytowany)

20 kwietnia 2019 - Panoramy z nietypowych miejsc pod Gaikami

19 kwietnia 2019 - Poranek na wzgórzu Trzy Lipki w Bielsku-Białej

18 kwietnia 2019 - Zachód słońca nad Stawem Maciek w Goczałkowicach-Zdroju

18 kwietnia 2019 - Wycieczka na Klimczok przed pracą

16 kwietnia 2019 - Zachód słońca nad Jeziorem Goczałkowickim

11 kwietnia 2019 - Przygoda w górach - Agnieszka Więdłocha przebiła Grażynę Górską

11 kwietnia 2019 - Celebryci, testerzy, kandydaci do pracy przy aplikacji (edytowany)

7 kwietnia 2019 - Trasa dookoła Bystrej

3 kwietnia 2019 - Panorama wieżowców w Warszawie i wschód słońca w MPK

1 kwietnia 2019 - Przygoda w górach - żart primaaprilisowy :-)

30 marca 2019 - Wycieczka na Jaroszowicką Górę oraz w Grupie Żurawnicy

25 marca 2019 - Aplikacja Polskie Góry w telewizorze i lodówce (edytowany)

23 marca 2019 - Wycieczka z Kalwarii Zebrzydowskiej na Chełm (edytowany)

20 marca 2019 - Równonoc i pełnia Księżyca (edytowany)

17 marca 2019 - Zdobywanie górek w Górkach Wielkich

17 marca 2019 - Wycieczka: Równia -> Kozia -> Kołowrót -> Szyndzielnia -> Klimczok

16 marca 2019 - Opisywanie istniejących zdjęć - filmik instruktażowy (edytowany)

27 lutego 2019 - La Gomera - najbardziej zielona z Wysp Kanaryjskich

26 lutego 2019 - Teneryfa - największa z Wysp Kanaryjskich z wulkanem Teide

24 lutego 2019 - Wycieczka na Gaiki i Hrobaczą Łąkę

23 lutego 2019 - Tęcza, widmo Brockenu, efekt halo i zorza polarna (edytowany)

22 lutego 2019 - Superksiężyc oglądany na Wyspach Kanaryjskich

21 lutego 2019 - Aplikacja Polskie Góry w samolocie - widoki na Alpy i Teide

12 lutego 2019 - Akcje aplikacji Polskie Góry mocno w górę! :-)

10 lutego 2019 - Weekendowe panoramy: Trzy Lipki, Kozia Góra, Magurka, Gaiki

4 lutego 2019 - Rożek widoczności na mapie oraz linia słońca i cienia (edytowany)

26 stycznia 2019 - Wschód słońca na Klimczoku

20 stycznia 2019 - Wschód słońca na Klimczoku

19 stycznia 2019 - Wschód słońca i wspomnienie basenu pod Magurą

18 stycznia 2019 - Zmiany na ekranie ustawień w aplikacji

6 stycznia 2019 - Wycieczka na Gaiki i Magurkę w warunkach mocno śniegowych

6 stycznia 2019 - Panorama warszawskich wieżowców z okolic Filtrów

6 stycznia 2019 - Świetna seria ocen aplikacji Polskie Góry! :-)

31 grudnia 2018 - Aplikacja Polskie Góry na Morawach Południowych

20 grudnia 2018 - Polskie Góry na konsolę - doskonały prezent świąteczny! :-)

19 grudnia 2018 - 27-krotny zoom w aplikacji Polskie Góry, obiektywy, ogniskowa

9 grudnia 2018 - Zbliżenie w terenie - prezentacja moja i żony

9 grudnia 2018 - Aplikacja Polskie Góry jako przykład w nagrodzonej pracy naukowej

8 grudnia 2018 - Migracja strony Polskie Góry na nowe serwery

7 grudnia 2018 - Przybliżenie przybliżania rysunku panoramy gór - filmik instruktażowy

1 grudnia 2018 - Zdobywanie szczytów między Suchą Beskidzką i Makowem Podhalańskim

30 listopada 2018 - Jubileuszowy 256. wpis - wschód słońca na Gaikach i święty Diablak

29 listopada 2018 - Wschód słońca nad Tatrami oglądany spod Magury

24 listopada 2018 - Wycieczka na Magurkę Wilkowicką i testy aplikacji na HTC One M8

21 listopada 2018 - Obsługa żyroskopu w aplikacji Polskie Góry

20 listopada 2018 - Model terenu SRTM i rezygnacja z danych wysokości od Google

18 listopada 2018 - Wycieczka: Dębowiec - Wapienica - Błatnia - Klimczok - Szyndzielnia

17 listopada 2018 - Wycieczka trasą: Lipnik - Gaiki - Żarnówka - Hrobacza Łąka

16 listopada 2018 - Wyszukiwarka szczytów w aplikacji i zdobyte góry w chmurze

12 listopada 2018 - Wschód słońca na Przełęczy Karkoszczonka, widoki z Klimczoka

11 listopada 2018 - Widoki z trasy GEZnO w Brennej

8 listopada 2018 - Poranne panoramy z Kęt i Witanowic koło Wadowic (edytowany)

6 listopada 2018 - Wschód słońca na Klimczoku - z Bystrej przez Magurę

4 listopada 2018 - Domyślna opcja Wybrane przed Wyższe / Niższe / Wszystkie

2 listopada 2018 - Panoramy z Brennej - wieża widokowa na Starym Groniu

1 listopada 2018 - Wschód słońca na Klimczoku - z Bystrej przez Magurę

1 listopada 2018 - Zakaz ruchu dla Google (edytowany)

31 października 2018 - Złota jesień na Gaikach

30 października 2018 - Certyfikacja aplikacji Polskie Góry i widoki z Kaplicówki

28 października 2018 - Górska logika

25 października 2018 - Zdjęcia nocne aplikacją - jak celować na czarnym ekranie

19 października 2018 - Ostatni dzień przed ciszą wyborczą - głosujcie na mój program :-)

18 października 2018 - Aplikacja Polskie Góry zarobiła już 30 tysięcy! :-)

16 października 2018 - Ankieta - czy umożliwić ukrywanie opisów zagranicznych gór? NIE!

16 października 2018 - Zdjęcia gór z opisami na dole i pierwsza fotografia masztu

14 października 2018 - Ostatni dzień w Karkonoszach - Zamek Chojnik

13 października 2018 - Wycieczka w Karkonoszach: Szklarska, Szrenica, Śnieżka, Szklarska

12 października 2018 - Wycieczka ze Szklarskiej Poręby na Wysoki Kamień

11 października 2018 - Wschód słońca na Klimczoku - z Bystrej przez Kozią i Szyndzielnię

10 października 2018 - Wschód słońca na Klimczoku - z Bystrej przez Magurę

10 października 2018 - Szybkie dodawanie +100 m wysokości przy generowaniu panoramy

9 października 2018 - Wschód słońca na Klimczoku - spod Dębowca przez Szyndzielnię

7 października 2018 - Naprawa problemów ze "skaczącym" GPS

6 października 2018 - Wycieczka dookoła Szczyrku - Skrzyczne, Malinów, Kotarz

1 października 2018 - Warszawskie panoramy z Pałacu Kultury, Centrum i znad Wisły

30 września 2018 - Testy aplikacji pod Tatrami na telefonie Meizu M6

26 września 2018 - Pełnia księżyca oglądana z Gaików (edytowany)

21 września 2018 - Wyzwania sezonowe dla fotografów aplikacji Polskie Góry

19 września 2018 - Latarnie morskie - aplikacja Polskie Góry pomoże na Pomorzu ;-)

18 września 2018 - Symulowanie daty, godziny i położenia słońca (edytowany)

17 września 2018 - Czas na czasową zmianę zmiany czasu?

15 września 2018 - Zdjęcie mgły i korekta wskazań wysokości GPS

9 września 2018 - Wycieczka na Czupel z Łodygowic - fotorelacja

9 września 2018 - Nawigacja z aplikacją Polskie Góry - nie idźcie tą drogą! ;-)

7 września 2018 - Krzyżówka aplikacji Polskie Góry

3 września 2018 - Quizy z rozpoznawania szczytów ze zdjęć lotniczych (edytowany)

28 sierpnia 2018 - Nienormalny rozkład normalny ocen

26 sierpnia 2018 - Górskie korony do kolekcjonowania w aplikacji Polskie Góry

25 sierpnia 2018 - Najpopularniejszy w Polsce tatrzański dwutysięcznik ;-)

20 sierpnia 2018 - Oceny i opinie o aplikacji Polskie Góry

16 sierpnia 2018 - Chopok i Dziumbier w Niżnych Tatrach - fotorelacja

15 sierpnia 2018 - Szczyt Sidorovo i skansen Vlkolínec w Wielkiej Fatrze - fotorelacja

15 sierpnia 2018 - Obrót ekranu i ostrość obrazu - więcej informacji

14 sierpnia 2018 - Šiprúň w Wielkiej Fatrze - fotorelacja

13 sierpnia 2018 - Widoki z Pyšnego sedla w Tatrach Zachodnich

12 sierpnia 2018 - Chleb i Wielki Krywań w Małej Fatrze - fotorelacja

10 sierpnia 2018 - Wielki Chocz - fotorelacja

9 sierpnia 2018 - Ostredok w Wielkiej Fatrze - fotorelacja

8 sierpnia 2018 - Krywań w Tatrach Wysokich - fotorelacja

6 sierpnia 2018 - Filmik instruktażowy z Trzech Lipek - kierunek do Słońca i cienia

5 sierpnia 2018 - Fotorelacja z wycieczki Sopotnia Mała -> Słowianka -> Romanka

4 sierpnia 2018 - Fotorelacja z wycieczki Cięcina -> Abrahamów -> Słowianka -> Skała

29 lipca 2018 - Fotorelacja z Beskidu Żywieckiego - Sucha Góra i Redykalny Wierch

28 lipca 2018 - Widoki z Pałacu Kultury w Warszawie i całkowite zaćmienie Księżyca

22 lipca 2018 - Fotorelacja z Beskidu Małego - Kiczera i Góra Żar

21 lipca 2018 - Fotorelacja z Beskidu Śląsko-Morawskiego - Jaworowy i Ostry

20 lipca 2018 - Biskupia Kopa - stąd w Polsce zobaczymy Karkonosze i Tatry

17 lipca 2018 - Nowości: precyzyjny promień widoczności i funkcja "Lecę tam" (edytowany)

12 lipca 2018 - Kalibracja kąta widzenia kamery w telefonie - filmiki instruktażowe

8 lipca 2018 - Aplikacja Polskie Góry Premium z funkcją teleportacji i zarządzania pogodą

6 lipca 2018 - Laboratorium aplikacji Polskie Góry - rozpoznawanie obrazu

3 lipca 2018 - Widok na Sudety z Gaików w Beskidzie Małym

30 czerwca 2018 - Fotorelacja z wycieczki na Magurkę i Gaiki

30 czerwca 2018 - Jak zrobić dokładne zdjęcia i zrzuty ekranu aplikacją Polskie Góry

29 czerwca 2018 - Aplikacja Polskie Góry w Krakowie - kolejny filmik

27 czerwca 2018 - Filmiki instruktażowe aplikacji Polskie Góry

23 czerwca 2018 - Wydajność aplikacji Polskie Góry - praktyczny przykład (edytowany)

21 czerwca 2018 - Błędy, robaki, bugi, babole - w końcu wszystkie naprawione! :-)

20 czerwca 2018 - Testy aplikacji Polskie Góry na telefonie Huawei Y6 2017

17 czerwca 2018 - Fotorelacja z wycieczki z Ponikwi na Leskowiec i Bliźniaki

1 czerwca 2018 - Fotorelacja z wycieczki spod Dębowca na Klimczok

31 maja 2018 - Gdyby wieżowce były górami

30 maja 2018 - Księżyc w pełni przed wschodem słońca

30 maja 2018 - Widok z Babiej Góry na pomnik smoleński (edytowany)

29 maja 2018 - Zdjęcia z Babiej Góry od Wojtka i Daniela

26 maja 2018 - Fotorelacja z wycieczki granią Gaiki -> Hrobacza Łąka

25 maja 2018 - Widoki z pracy (edytowany)

20 maja 2018 - Fotorelacja z wycieczki w Beskidzie Małym - zdobywanie nowych szczytów

13 maja 2018 - Fotorelacja z wycieczki na Gaiki przy pięknej pogodzie

11 maja 2018 - Kolekcja gór - klonowanie, eksport do Excela, Korona Sudetów

10 maja 2018 - Zdobywanie szczytów z aplikacją Polskie Góry - praktyczny przykład

6 maja 2018 - Aplikacja Polskie Góry w Beskidzie Śląsko-Morawskim - część 3

4 maja 2018 - Aplikacja Polskie Góry w Beskidzie Śląsko-Morawskim - część 2

1 maja 2018 - Aplikacja Polskie Góry w Beskidzie Śląsko-Morawskim (edytowany)

23 kwietnia 2018 - Panorama wieżowców w Warszawie (edytowany)

20 kwietnia 2018 - Panorama ze wzgórza Trzy Lipki w Bielsku-Białej

14 kwietnia 2018 - Fotorelacja z wycieczki Milówka -> Bielsko-Biała przez Beskid Śląski

10 kwietnia 2018 - Aplikacja Polskie Góry na Sardynii

30 marca 2018 - Fotorelacja z wycieczki Dębowiec -> Szyndzielnia -> Klimczok -> Błatnia

25 marca 2018 - Fotorelacja z wycieczki na Gaiki i Hrobaczą Łąkę

22 marca 2018 - Gaiki w pięknej zimowej aurze - fotorelacja

11 marca 2018 - Fotorelacja z wycieczki granią Gaiki - Hrobacza Łąka

10 marca 2018 - Linki do Wikipedii w aplikacji Polskie Góry

5 marca 2018 - 20 tysięcy pobrań aplikacji Polskie Góry! :-)

1 marca 2018 - Ponad 5000 rekordów w bazie danych aplikacji Polskie Góry

24 lutego 2018 - Przełącznik Wyższe / Niższe / Wszystkie do wyboru opisów szczytów

23 lutego 2018 - Naprawa problemów z GPS (edytowany)

18 lutego 2018 - Panorama Tatr z Zębu

14 lutego 2018 - Jak zaimponować dziewczynie w górach

8 lutego 2018 - Ankieta - wyświetlanie informacji o symulowaniu lokalizacji (edytowany)

6 lutego 2018 - Preferowany szczyt na panoramie (edytowany)

5 lutego 2018 - Polskie Góry aplikacją bezawaryjną

3 lutego 2018 - Fotorelacja z wycieczki Bystra -> Magura -> Klimczok

3 lutego 2018 - Podział pasm górskich na mapie (edytowany)

31 stycznia 2018 - Księżyc, superpełnia, Superksiężyc (edytowany)

31 stycznia 2018 - Wróćmy na jeziora... górskie ;-)

26 stycznia 2018 - Nowy wygląd opisów szczytów w aplikacji i testy w terenie

25 stycznia 2018 - Testy aplikacji na nowym telefonie Lenovo K5

24 stycznia 2018 - Ankieta w sprawie wyglądu opisów w aplikacji

18 stycznia 2018 - Przyspieszenie aplikacji Polskie Góry i 500 szczytów w paśmie

6 stycznia 2018 - Wydajność aplikacji Polskie Góry

6 stycznia 2018 - Jak ukraść górę?

5 stycznia 2018 - Zniekształcenia obrazu i panorama 180 stopni (edytowany)

5 stycznia 2018 - Godzina wschodu i zachodu słońca w aplikacji Polskie Góry (edytowany)

4 stycznia 2018 - Opis panoramy Tatr z Chopoka w Tatrach Niżnych

1 stycznia 2018 - Aplikacja Polskie Góry na Lanzarote

19 grudnia 2017 - Sztuczna inteligencja w aplikacji Polskie Góry

16 grudnia 2017 - Zdobywanie szczytów na Trasie Skaczącego Tygrysa w Beskidzie Małym

16 grudnia 2017 - Jak odległe góry możemy zobaczyć z terytorium Polski? (edytowany)

15 grudnia 2017 - Brzydka ikona -4° - dlaczego nie ma jej w aplikacji Polskie Góry

10 grudnia 2017 - Fotorelacja z wycieczki Magura -> Klimczok -> Szyndzielnia -> Kozia

9 grudnia 2017 - Testy terenowe modułu kolekcjonowania szczytów

4 grudnia 2017 - Kolekcjonuj zdobyte szczyty z aplikacją Polskie Góry! (edytowany)

25 listopada 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Magurkę Wilkowicką

25 listopada 2017 - Widok na Tatry z lotniska Aleksandrowice w Bielsku-Białej

23 listopada 2017 - Wschód słońca na Gaikach i widok na Pradziada w Sudetach

21 listopada 2017 - Górska granica Polski na mapie w aplikacji Polskie Góry

16 listopada 2017 - Szlak Huli dookoła Szczyrku (edytowany)

15 listopada 2017 - Pierwsze mrozy na Gaikach i panorama Tatr

7 listopada 2017 - Panoramiczne zdjęcie Tatr z Jurgowa (edytowany)

6 listopada 2017 - Widoczność szczytów przy zmianach wysokości (edytowany)

5 listopada 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Skrzyczne i Malinowską Skałę

5 listopada 2017 - Nowości dla rolników - rozpoznawanie upraw w aplikacji Polskie Góry

4 listopada 2017 - Wschód słońca na Klimczoku

31 października 2017 - Pierwsze zimowe wejście na Gaiki

29 października 2017 - Identyfikatory szczytów w bazie danych aplikacji Polskie Góry

29 października 2017 - Zmiana czasu z letniego na zimowy - czy ostatnia?

22 października 2017 - Wyszukiwarka szczytów na portalu RunCalc

22 października 2017 - Aplikacja RunCalc dla turystów górskich

22 października 2017 - Widoki na Tatry z nowej wieży widokowej w słowackim Zdziarze

21 października 2017 - Fotorelacja z wycieczki Gaiki -> Międzybrodzie -> Czupel

20 października 2017 - Tolerancja przy identyfikacji linii horyzontu

18 października 2017 - Burza Ophelia i czerwone niebo na zachodzie o wschodzie

17 października 2017 - Zachód słońca w Bielsku, wschód na Gaikach - panorama Tatr

14 października 2017 - Fotorelacja z Biegu Ultra Granią Beskidu Małego

12 października 2017 - Rozpoznawanie obrazu w praktyce (edytowany)

6 października 2017 - Film promocyjny aplikacji Polskie Góry

5 października 2017 - Przyjazna nazwa miejsca w aplikacji Polskie Góry

3 października 2017 - Paralaksa i naturalny pomiar odległości w górach (edytowany)

1 października 2017 - Fotorelacja z wycieczki wokół Koszarawy na Mędralową

30 września 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Rycerzową, Bendoszkę i Praszywkę

28 września 2017 - Piramida krakowska

23 września 2017 - Pozycjonowanie stron aplikacji Polskie Góry (edytowany)

20 września 2017 - Aplikacja Polskie Góry jako nawigacja samochodowa

19 września 2017 - Rozpoznawanie obrazu - określanie linii horyzontu

9 września 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Romankę i Rysiankę

3 września 2017 - Rozpoznawanie obrazu i utrudnione testy nowej wersji aplikacji

31 sierpnia 2017 - Jak użytkownicy pomagają rozwijać aplikację Polskie Góry

31 sierpnia 2017 - Wieczorne widoki z Gaików

27 sierpnia 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Hrobaczą Łąkę

26 sierpnia 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Magurkę Wilkowicką

26 sierpnia 2017 - Prezentacja aplikacji Polskie Góry na zjeździe PTTK

26 sierpnia 2017 - Powrót do przyszłości z aplikacją Polskie Góry

19 sierpnia 2017 - Bieg Ultra Granią Tatr - widoki z Czerwonych Wierchów

16 sierpnia 2017 - Widoki z Góry Żar i Magurki Wilkowickiej

16 sierpnia 2017 - Polskie Góry na Maderze

31 lipca 2017 - Nowy wygląd aplikacji Polskie Góry

31 lipca 2017 - Widoki z Baraniej Góry

26 lipca 2017 - 10 tysięcy pobrań aplikacji Polskie Góry! :-)

23 lipca 2017 - Były sobie dwa Minčoly

23 lipca 2017 - Burzowe zdjęcia rentgenowskie Skrzycznego

21 lipca 2017 - RunCalc Panoruna - zagraniczne panoramy i opisywanie posiadanych zdjęć

16 lipca 2017 - Widoki z Wielkiej Raczy

16 lipca 2017 - Polskie Góry w Alpach Julijskich i słynny Triglav

9 lipca 2017 - Polskie Góry w Alpach Kamnickich

5 lipca 2017 - Ustawienia ostrości, wpływ strefy czasowej na położenia słońca (edytowany)

5 lipca 2017 - Panoramy z Hrobaczej Łąki i Gaików (edytowany)

4 lipca 2017 - Bieg Ku Słońcu i opisywanie wykonanych wcześniej zdjęć

26 czerwca 2017 - Komunikat dla użytkowników, którzy ostatnio zainstalowali aplikację

25 czerwca 2017 - Widoki ze Śnieżki

21 czerwca 2017 - Lato oficjalnie rozpoczęte :-)

19 czerwca 2017 - Podstawowe informacje po zainstalowaniu aplikacji Polskie Góry

14 czerwca 2017 - Poszerzanie horyzontów na temat horyzontu

13. června 2017 - Aplikácia Polskie Góry na slovenských horách

13. června 2017 - Aplikace Polskie Góry ve českých horách

9 czerwca 2017 - Szyndzielnia i Klimczok przy pięknej pogodzie

8 czerwca 2017 - Ostatnie poprawki w aplikacji Polskie Góry

7 czerwca 2017 - Pradziad widziany z Gaików

4 czerwca 2017 - Aplikacja Polskie Góry - wschód słońca na Gaikach, Magurka, Czupel

3 czerwca 2017 - Aplikacja Polskie Góry na Biegu Marduły w Tatrach

1 czerwca 2017 - Cień wielkiej góry (edytowany)

30 maja 2017 - Ciekawe nazwy gór (edytowany)

28 maja 2017 - Babia Góra i Mała Babia ze Słonej Wody

24 maja 2017 - Królewicz Śnieżnik, Królewna Śnieżka i... Cycki Bardotki

20 maja 2017 - Sztuczki w aplikacji Polskie Góry (edytowany)

15 maja 2017 - Nowości w aplikacji: 200 szczytów w paśmie i górskie gwiazdy (edytowany)

7 maja 2017 - 5000 pobrań aplikacji Polskie Góry

3 maja 2017 - Polskie Góry w odwiedzinach w Górach Dynarskich

26 kwietnia 2017 - Tomasz, to masz ty maszty

23 kwietnia 2017 - Czujniki położenia, kompas i deklinacja

15 kwietnia 2017 - Aplikacja Polskie Góry i jej konkurencja

10 kwietnia 2017 - Aplikacja Polskie Góry w Ustrzykach Dolnych (Góry Sanocko-Turczańskie)

4 kwietnia 2017 - Nowości: rysunki panoram, kalibracja kompasu, wybór rozdzielczości

25 marca 2017 - Zmiana czasu z zimowego na letni

21 marca 2017 - Równonoc - wschód słońca na wschodzie, zachód na zachodzie

20 marca 2017 - Widoki ze wzgórza Trzy Lipki w Bielsku-Białej

13 marca 2017 - Co by było, gdyby Ziemia była płaska (edytowany)

7 marca 2017 - Tabela kalibracyjna w aplikacji Polskie Góry (edytowany)

6 marca 2017 - Aplikacja Polskie Góry jeszcze bardziej przyjazna użytkownikom

2 marca 2017 - Podział pasm górskich w aplikacji Polskie Góry

27 lutego 2017 - Wschód słońca na Magurze, widoki z Klimczoka i Szyndzielni

22 lutego 2017 - Karta kalibracyjna (edytowany)

15 lutego 2017 - Gaiki

14 lutego 2017 - Lubię nagie i zarośnięte... (edytowany)

4 lutego 2017 - Quizy z rozpoznawania panoram górskich

31 stycznia 2017 - Aplikacja Polskie Góry w ...Warszawie

29 stycznia 2017 - Wschód słońca na Magurce

28 stycznia 2017 - Wschód słońca na Klimczoku oglądany przez obiektyw szerokokątny

10 stycznia 2017 - Polskie Góry od kuchni (programistycznej)

1 stycznia 2017 - Noworoczny bieg Trasą Skaczącego Tygrysa, zachód słońca w Łodygowicach

31 grudnia 2016 - Sylwestrowy wschód słońca na Klimczoku

30 grudnia 2016 - Wschód słońca na Pilsku, zachód na Magurce

17 grudnia 2016 - Widoki z Góry Żar

13 grudnia 2016 - Wschód słońca na Klimczoku - opis panoramy Tatr

25 listopada 2016 - Aplikacja Polskie Góry bez GPS

22 listopada 2016 - Wschód słońca na Klimczoku

18 listopada 2016 - Aplikacja Polskie Góry - jak to działa?

6 listopada 2016 - Nowości w aplikacji: lista szczytów i rysowanie kształtów gór

25 października 2016 - Algorytm określania widoczności gór oraz nowe tatrzańskie szczyty

23 października 2016 - Aplikacja Polskie Góry w Tatrach

17 października 2016 - Wakacyjny konkurs fotograficzny rozstrzygnięty

2 października 2016 - Refrakcja - czerwone Słońce o wschodzie i zachodzie (edytowany)

15 września 2016 - Apel do użytkowników aplikacji Polskie Góry: przeczytajcie instrukcję :-)

12 września 2016 - Polskie Góry w odwiedzinach w Górach Riła

1 września 2016 - Mądrości na temat wybitności (edytowany)

31 sierpnia 2016 - Ulubione miejsce na górskiej panoramie (edytowany)

29 sierpnia 2016 - Więcej o historii i budowie polskich gór

25 sierpnia 2016 - Górska róża wiatrów w aplikacji Polskie Góry (edytowany)

18 sierpnia 2016 - Genialna luneta na szczycie Monte delle Rezze nad Livigno

13 sierpnia 2016 - Aplikacja Polskie Góry w Alpach - ciąg dalszy

11 sierpnia 2016 - Aplikacja Polskie Góry w Alpach

1 sierpnia 2016 - Lekcja historii o Sudetach

12 lipca 2016 - W stronę Słońca (edytowany)

18 czerwca 2016 - Nowości w aplikacji: rysowanie panoram oraz wykorzystanie położenia Słońca

16 maja 2016 - Undulacja i ustawienia wysokości (edytowany)

5 maja 2016 - Kąt widzenia aparatu w telefonie (edytowany)

4 maja 2016 - Zniekształcenia obrazu w aparatach telefonów komórkowych (edytowany)

----------------------------------------------------------------
Powrót do strony głównej aplikacji Polskie Góry
----------------------------------------------------------------
Copyright 2015-2024 Robert Celiński, Byledobiec Anin