Blog aplikacji Polskie Góry  

Na moim blogu obejrzysz setki zdjęć panoram górskich z opisami, a także poznasz wiele ciekawych pojęć, takich jak: undulacja, refrakcja, deniwelacja, deklinacja, inklinacja, analema, paralaksa, aberracja, dystorsja. Zbyt skomplikowane? To dowiesz się np. dlaczego o wschodzie i zachodzie słońce jest czerwone oraz dlaczego lepiej nie stawać z boku na zdjęciu grupowym. Na dole ekranu znajduje się spis treści wszystkich wpisów na blogu. Zapraszam :-)

^/\^ Robert Celiński, autor aplikacji Polskie Góry ^/\^

26 lipca 2017 - 10 tysięcy pobrań aplikacji Polskie Góry! :-)

Aplikacja Polskie Góry została pobrana już ponad 10 tysięcy razy! :-)W ostatnich dniach aplikacja osiągnęła szczyt popularności, a z dalszej części wpisu można się dowiedzieć, dlaczego tak się stało. Przedwczoraj przybyło 1336 pobrań, wczoraj kolejne 779 osób ściągnęło aplikację, co przebiło złotą barierę 10 tysięcy. Napisałem złotą, bo to cenne osiągnięcie, a skojarzyło mi się też z denominacją złotego w 1995 roku, kiedy to stary banknot 10000 zł (taki z Wyspiańskim, kto to pamięta?) zaczął odpowiadać jednemu nowemu złotemu (PLN).

Denominacja złotego w 1995 roku

Podejrzewam, że w kolejnych dniach również przybędzie sporo pobrań, ponieważ niektórzy potencjalni użytkownicy ściągają aplikację z opóźnieniem, a informacja jest przekazywana do kolejnych osób. Nazywam to marketingowym efektem rzucenia kamieniem w wodę - najpierw jest wielki plusk, a potem opadające na powierzchnię krople wody powodują setki innych, mniejszych plusków.

10 tysięcy to według terminologii sklepu Google Play wszystkie instalacje, czyli łączna liczba unikalnych użytkowników, którzy kiedykolwiek zainstalowali aplikację na co najmniej jednym urządzeniu. Niektórzy instalują aplikację na kilku (np. na smartfonie i tablecie), inni korzystają z jednego konta Google dla wielu osób, np. ja mam tak z żoną (wspólne konto bankowe i wspólne konto Google - mamy do siebie zaufanie ;-)), w związku z tym liczba urządzeń, na których można zobaczyć ikonkę aplikacji Polskie Góry, jest pewnie większa.

Grubo ponad 6 z tych przeszło 10 tysięcy to instalacje na aktywnych urządzeniach, czyli na których korzystano z Internetu przez ostatnich 30 dni i aplikacja nie została na nich odinstalowana.

Cieszy również wysoka ocena, jaką użytkownicy wystawiają aplikacji Polskie Góry w sklepie Google Play. Znacznie ponad 4 gwiazdki (maksymalna możliwa ocena to 5, minimalna - 1) to dobry wynik jak na taką aplikację, która jest dość kontrowersyjna. Chodzi o to, że użytkownicy muszą poświęcić trochę czasu na zrozumienie jej działania (warto przeczytać instrukcję, co robi bardzo niewiele osób), a dużo rzeczy może szwankować na różnych urządzeniach (np. problemy z uzyskaniem sygnału GPS, niedokładnością kompasu). Niektórzy użytkownicy z tego powodu od razu hejtują aplikację, dając jej tylko jedną gwiazdkę i wtedy potrzeba wielu innych opinii 5-gwiazdkowych, żeby to zrekompensować. Biorąc pod uwagę te okoliczności, średnia ponad 4 gwiazdek to bardzo wynik :-)

Kiedy na początku maja aplikacja przekroczyła 5 tysięcy pobrań, postawiłem sobie za cel, żeby do końca wakacji przekroczyć 10 tysięcy. Niestety, mój pomysł z promocją aplikacji we wszystkich schroniskach górskich spalił na panewce, w związku z czym trzeba było wymyślić coś innego. Wtedy do akcji wkroczyła moja żona: "Może powysyłaj wiadomości o aplikacji do różnych portali związanych z górami, do schronisk, miejscowości górskich?". Ja niespecjalnie lubię robić takie rzeczy, bo wiem, że wielokrotnie trzeba się spotkać z brakiem odpowiedzi, odmową lub tekstami typu: "a co my z tego będziemy mieli?" (ciekawą treść dla czytelników?). Anulka stwierdziła, że zajmie się tą działką, bo nie ma problemu, że tylko 20% adresatów odpowie pozytywnie. W końcu to moja żona ukończyła z piątką na SGH kierunek Zarządzanie i Marketing, podczas gdy ja pisałem pracę w Katedrze Informatyki Gospodarczej i jestem od roboty, a nie od promocji ;-)

Wpis z 7 maja, kiedy aplikacja przekroczyła 5000 pobrań

Anulka objęła zaszczytną funkcję Marketing, PR & Social Media Manager z przydzielonym kosmicznym budżetem 0 PLN i na początku wakacji ochoczo wzięła się do pracy :-) Efekty było widać natychmiast, np. 1 lipca po publikacji informacji na bielskich portalach aplikację pobrało 256 osób. Równolegle odbywała się się intensywna promocja na Facebooku - podlinkowywanie treści, udostępnienia, komentarze, polubienia. Szczyt popularności aplikacji nastąpił, kiedy portal "Góry i ludzie" udostępnił tekst zamieszony przez Anulkę, a równolegle udostępniono go na fejsbukowej stronie "W górach jest wszystko co kocham". Wpis miał blisko 1000 polubień oraz ponad 200 ponownych udostępnień przez inne strony i użytkowników. Dużym hitem okazał się udostępniony przez użytkownika @tajemnik z goryiludzie.pl wpis na wykop.pl, który uzyskał 556 wykopów i 100 komentarzy. To dzięki tym działaniom tylko w poniedziałek aplikację pobrało 1336 użytkowników. Bardzo dziękuję Anulce za poświęcony czas oraz wszystkim życzliwym osobom, które bezinteresownie włączyły się w promocję aplikacji :-)Poniżej lista portali, na których napisano o aplikacji Polskie Góry (w kolejności od najnowszych do najstarszych wpisów z początku wakacji):

wykop.pl

goryiludzie.pl

zwrot.cz

silesion.pl

silesion.pl (drugi wpis)

bbfan.pl

zywiecinfo.pl

bielsko.biala.pl

Przekroczenie magicznej bariery 10 tysięcy pobrań jest dla mnie zachętą do dalszej pracy. W najbliższym czasie planuję spokojny rozwój aplikacji Polskie Góry przez uwzględnianie niektórych uwag użytkowników oraz aktualizację bazy szczytów. Przymierzam się również do budowy podmodułu rozpoznawania obrazu (IR - image recognition), dzięki któremu odczytywanie linii horyzontu z obrazu będzie wspierać określanie kierunku patrzenia (dotychczas służy do tego kompas w telefonie, który nie zawsze działa stabilnie) oraz ewentualnie korektę kąta widzenia kamery, jeżeli podmoduł IR zidentyfikuje wizualne różnice w stosunku do ustawień aplikacji. Do technologii czytania obrazu podchodzę dość sceptycznie. Czytany obraz może być zakłócany przez pobliskie zabudowania, drzewa, a także oddalone bardziej obiekty atmosferyczne - mgły, chmury, itd. Testowałem np. konkurencyjną aplikację Peak Lens, która posiada moduł IR i czasem podaje on zaskakujące wyniki. Np. zamiast oglądanych gór, opisał mi widoczne z boku wierzchołki drzew, a opis Babiej Góry przykleił na sztywno do Pilska i za nic nie chciał się od niego odczepić ;-) Boję się więc, że moduł IR może narobić więcej szkody niż pożytku, ale dla sportu nie zaszkodzi spróbować :-) Zdaję sobie jednak sprawę z tego, że realizacja tych pomysłów nie wpłynie znacząco na atrakcyjność aplikacji dla użytkowników.

Przeszło 10 tysięcy pobrań to spora liczba, jak na aplikację działającą tylko w Polsce i terenach przygranicznych, dostępną tylko w języku polskim oraz przeznaczoną dla dość wąskiego grona użytkowników, czyli osób zainteresowanych górami. Kolejnym etapem w sklepie Google Play jest 50 tysięcy pobrań, ale do tej granicy ciężko będzie się zbliżyć bez szerzej zakrojonych działań marketingowych i większego niż 0 PLN budżetu ;-)

Wszystkie wpisy
18 lutego 2018 - Panorama Tatr z Zębu

14 lutego 2018 - Jak zaimponować dziewczynie w górach

8 lutego 2018 - Ankieta - wyświetlanie informacji o symulowaniu lokalizacji (edytowany)

6 lutego 2018 - Preferowany szczyt

5 lutego 2018 - Polskie Góry aplikacją bezawaryjną

3 lutego 2018 - Fotorelacja z wycieczki Bystra -> Magura -> Klimczok

3 lutego 2018 - Podział pasm górskich na mapie

31 stycznia 2018 - Superksiężyc, superpełnia (edytowany)

31 stycznia 2018 - Wróćmy na jeziora

26 stycznia 2018 - Nowy wygląd opisów szczytów w aplikacji i testy w terenie

25 stycznia 2018 - Testy aplikacji na nowym telefonie Lenovo K5

24 stycznia 2018 - Ankieta w sprawie wyglądu opisów w aplikacji

18 stycznia 2018 - Przyspieszenie aplikacji Polskie Góry i 500 szczytów w paśmie

6 stycznia 2018 - Wydajność aplikacji Polskie Góry

6 stycznia 2018 - Jak ukraść górę?

5 stycznia 2018 - Zniekształcenia obrazu i panorama 180 stopni (edytowany)

5 stycznia 2018 - Godzina wschodu i zachodu słońca w aplikacji Polskie Góry

4 stycznia 2018 - Opis panoramy Tatr z Chopoka w Tatrach Niżnych

1 stycznia 2018 - Aplikacja Polskie Góry na Lanzarote

19 grudnia 2017 - Sztuczna inteligencja w aplikacji Polskie Góry

16 grudnia 2017 - Zdobywanie szczytów na Trasie Skaczącego Tygrysa w Beskidzie Małym

16 grudnia 2017 - Jak odległe góry możemy zobaczyć z terytorium Polski?

15 grudnia 2017 - Brzydka ikona -4° - dlaczego nie ma jej w aplikacji Polskie Góry

10 grudnia 2017 - Fotorelacja z wycieczki Magura -> Klimczok -> Szyndzielnia -> Kozia

9 grudnia 2017 - Testy terenowe modułu kolekcjonowania szczytów

4 grudnia 2017 - Kolekcjonuj zdobyte szczyty z aplikacją Polskie Góry! (edytowany)

25 listopada 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Magurkę Wilkowicką

25 listopada 2017 - Widok na Tatry z lotniska Aleksandrowice w Bielsku-Białej

23 listopada 2017 - Wschód słońca na Gaikach i widok na Pradziada w Sudetach

21 listopada 2017 - Górska granica Polski na mapie w aplikacji Polskie Góry

16 listopada 2017 - Szlak Huli dookoła Szczyrku (edytowany)

15 listopada 2017 - Pierwsze mrozy na Gaikach i panorama Tatr

7 listopada 2017 - Panoramiczne zdjęcie Tatr z Jurgowa (edytowany)

6 listopada 2017 - Widoczność szczytów przy zmianach wysokości (edytowany)

5 listopada 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Skrzyczne i Malinowską Skałę

5 listopada 2017 - Nowości dla rolników - rozpoznawanie upraw w aplikacji Polskie Góry

4 listopada 2017 - Wschód słońca na Klimczoku

31 października 2017 - Pierwsze zimowe wejście na Gaiki

29 października 2017 - Identyfikatory szczytów w bazie danych aplikacji Polskie Góry

29 października 2017 - Zmiana czasu z letniego na zimowy - czy ostatnia?

22 października 2017 - Wyszukiwarka szczytów na portalu RunCalc

22 października 2017 - Aplikacja RunCalc dla turystów górskich

22 października 2017 - Widoki na Tatry z nowej wieży widokowej w słowackim Zdziarze

21 października 2017 - Fotorelacja z wycieczki Gaiki -> Międzybrodzie -> Czupel

20 października 2017 - Tolerancja przy identyfikacji linii horyzontu

18 października 2017 - Burza Ophelia i czerwone niebo na zachodzie o wschodzie

17 października 2017 - Zachód słońca w Bielsku, wschód na Gaikach - panorama Tatr

14 października 2017 - Fotorelacja z Biegu Ultra Granią Beskidu Małego

12 października 2017 - Rozpoznawanie obrazu w praktyce (edytowany)

6 października 2017 - Film promocyjny aplikacji Polskie Góry

5 października 2017 - Przyjazna nazwa miejsca w aplikacji Polskie Góry

3 października 2017 - Paralaksa i naturalny pomiar odległości w górach (edytowany)

1 października 2017 - Fotorelacja z wycieczki wokół Koszarawy

30 września 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Rycerzową, Bendoszkę i Praszywkę

28 września 2017 - Piramida krakowska

23 września 2017 - Pozycjonowanie stron aplikacji Polskie Góry

20 września 2017 - Aplikacja Polskie Góry jako nawigacja samochodowa

19 września 2017 - Rozpoznawanie obrazu - określanie linii horyzontu

9 września 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Romankę i Rysiankę

3 września 2017 - Rozpoznawanie obrazu i utrudnione testy nowej wersji aplikacji

31 sierpnia 2017 - Jak użytkownicy pomagają rozwijać aplikację Polskie Góry

31 sierpnia 2017 - Wieczorne widoki z Gaików

27 sierpnia 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Hrobaczą Łąkę

26 sierpnia 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Magurkę Wilkowicką

26 sierpnia 2017 - Prezentacja aplikacji Polskie Góry na zjeździe PTTK

26 sierpnia 2017 - Powrót do przyszłości z aplikacją Polskie Góry

19 sierpnia 2017 - Bieg Ultra Granią Tatr - widoki z Czerwonych Wierchów

16 sierpnia 2017 - Widoki z Góry Żar i Magurki Wilkowickiej

16 sierpnia 2017 - Polskie Góry na Maderze

31 lipca 2017 - Nowy wygląd aplikacji Polskie Góry

31 lipca 2017 - Widoki z Baraniej Góry

26 lipca 2017 - 10 tysięcy pobrań aplikacji Polskie Góry! :-)

23 lipca 2017 - Były sobie dwa Minčoly

23 lipca 2017 - Burzowe zdjęcia rentgenowskie Skrzycznego

21 lipca 2017 - RunCalc Panoruna - zagraniczne panoramy i opisywanie posiadanych zdjęć

16 lipca 2017 - Widoki z Wielkiej Raczy

16 lipca 2017 - Polskie Góry w Alpach Julijskich i słynny Triglav

9 lipca 2017 - Polskie Góry w Alpach Kamnickich

5 lipca 2017 - Ustawienia ostrości oraz wpływ strefy czasowej na położenia słońca

5 lipca 2017 - Panoramy z Hrobaczej Łąki i Gaików (edytowany)

4 lipca 2017 - Bieg Ku Słońcu i opisywanie wykonanych wcześniej zdjęć

26 czerwca 2017 - Komunikat dla użytkowników, którzy ostatnio zainstalowali aplikację

25 czerwca 2017 - Widoki ze Śnieżki

21 czerwca 2017 - Lato oficjalnie rozpoczęte :-)

19 czerwca 2017 - Podstawowe informacje po zainstalowaniu aplikacji Polskie Góry

14 czerwca 2017 - Poszerzanie horyzontów na temat horyzontu

13. června 2017 - Aplikácia Polskie Góry na slovenských horách

13. června 2017 - Aplikace Polskie Góry ve českých horách

9 czerwca 2017 - Szyndzielnia i Klimczok przy pięknej pogodzie

8 czerwca 2017 - Ostatnie poprawki w aplikacji Polskie Góry

7 czerwca 2017 - Pradziad widziany z Gaików

4 czerwca 2017 - Aplikacja Polskie Góry - wschód słońca na Gaikach, Magurka, Czupel

3 czerwca 2017 - Aplikacja Polskie Góry na Biegu Marduły w Tatrach

1 czerwca 2017 - Cień wielkiej góry (edytowany)

30 maja 2017 - Ciekawe nazwy gór (edytowany)

28 maja 2017 - Babia Góra i Mała Babia ze Słonej Wody

24 maja 2017 - Królewicz Śnieżnik, Królewna Śnieżka i... Cycki Bardotki

20 maja 2017 - Sztuczki w aplikacji Polskie Góry (edytowany)

15 maja 2017 - Nowości w aplikacji: 200 szczytów w paśmie i górskie gwiazdy (edytowany)

7 maja 2017 - 5000 pobrań aplikacji Polskie Góry

3 maja 2017 - Polskie Góry w odwiedzinach w Górach Dynarskich

26 kwietnia 2017 - Tomasz, to masz ty maszty

23 kwietnia 2017 - Czujniki położenia, kompas i deklinacja

15 kwietnia 2017 - Aplikacja Polskie Góry i jej konkurencja

10 kwietnia 2017 - Aplikacja Polskie Góry w Ustrzykach Dolnych (Góry Sanocko-Turczańskie)

4 kwietnia 2017 - Nowości: rysunki panoram, kalibracja kompasu, wybór rozdzielczości

25 marca 2017 - Zmiana czasu z zimowego na letni

21 marca 2017 - Równonoc - wschód słońca na wschodzie, zachód na zachodzie

20 marca 2017 - Widoki ze wzgórza Trzy Lipki w Bielsku-Białej

13 marca 2017 - Co by było, gdyby Ziemia była płaska

7 marca 2017 - Tabela kalibracyjna w aplikacji Polskie Góry

6 marca 2017 - Aplikacja Polskie Góry jeszcze bardziej przyjazna użytkownikom

2 marca 2017 - Podział pasm górskich w aplikacji Polskie Góry

27 lutego 2017 - Wschód słońca na Magurze, widoki z Klimczoka i Szyndzielni

22 lutego 2017 - Karta kalibracyjna

15 lutego 2017 - Gaiki

14 lutego 2017 - Lubię nagie i zarośnięte...

4 lutego 2017 - Quizy z rozpoznawania panoram górskich

31 stycznia 2017 - Aplikacja Polskie Góry w ...Warszawie

29 stycznia 2017 - Wschód słońca na Magurce

28 stycznia 2017 - Wschód słońca na Klimczoku oglądany przez obiektyw szerokokątny

10 stycznia 2017 - Polskie Góry od kuchni (programistycznej)

1 stycznia 2017 - Noworoczny bieg Trasą Skaczącego Tygrysa, zachód słońca w Łodygowicach

31 grudnia 2016 - Sylwestrowy wschód słońca na Klimczoku

30 grudnia 2016 - Wschód słońca na Pilsku, zachód na Magurce

17 grudnia 2016 - Widoki z Góry Żar

13 grudnia 2016 - Wschód słońca na Klimczoku - opis panoramy Tatr

25 listopada 2016 - Aplikacja Polskie Góry bez GPS

22 listopada 2016 - Wschód słońca na Klimczoku

18 listopada 2016 - Aplikacja Polskie Góry - jak to działa?

6 listopada 2016 - Nowości w aplikacji: lista szczytów i rysowanie kształtów gór

25 października 2016 - Algorytm określania widoczności gór oraz nowe tatrzańskie szczyty

23 października 2016 - Aplikacja Polskie Góry w Tatrach

17 października 2016 - Wakacyjny konkurs fotograficzny rozstrzygnięty

2 października 2016 - Refrakcja - dlaczego o wschodzie i zachodzie Słońce jest czerwone?

15 września 2016 - Apel do użytkowników aplikacji Polskie Góry: przeczytajcie instrukcję :-)

12 września 2016 - Polskie Góry w odwiedzinach w Górach Riła

1 września 2016 - Mądrości na temat wybitności (edytowany)

31 sierpnia 2016 - Ulubione miejsce na górskiej panoramie

29 sierpnia 2016 - Więcej o historii i budowie polskich gór

25 sierpnia 2016 - Górska róża wiatrów w aplikacji Polskie Góry

18 sierpnia 2016 - Genialna luneta na szczycie Monte delle Rezze nad Livigno

13 sierpnia 2016 - Polskie Góry w Alpach - ciąg dalszy

11 sierpnia 2016 - Polskie Góry w... Alpach ;-)

1 sierpnia 2016 - Lekcja historii o Sudetach

12 lipca 2016 - W stronę Słońca

18 czerwca 2016 - Nowości w aplikacji: rysowanie panoram oraz wykorzystanie położenia Słońca

16 maja 2016 - Undulacja i ustawienia wysokości (edytowany)

5 maja 2016 - Kąt widzenia aparatu w telefonie (edytowany)

4 maja 2016 - Zniekształcenia obrazu w aparatach telefonów komórkowych (edytowany)

------------------------------------Strona Polskie Góry

Copyright 2015-2018
Robert Celiński, Byledobiec Anin