Blog aplikacji Polskie Góry  

Na moim blogu obejrzysz setki zdjęć panoram górskich z opisami, a także poznasz wiele ciekawych pojęć, takich jak: undulacja, refrakcja, deniwelacja, deklinacja, inklinacja, analema, paralaksa, aberracja, dystorsja. Zbyt skomplikowane? To dowiesz się np. dlaczego o wschodzie i zachodzie słońce jest czerwone oraz dlaczego lepiej nie stawać z boku na zdjęciu grupowym. Na dole ekranu znajduje się spis treści wszystkich wpisów na blogu. Zapraszam :-)

^/\^ Robert Celiński, autor aplikacji Polskie Góry ^/\^

13 marca 2017 - Co by było, gdyby Ziemia była płaska

Niedawno ktoś wrzucił na Facebooku zabawny zrzut ekranu ze smartfona z napisem: "Unfortunately, Earth has stopped", czyli "Niestety, Ziemia się zatrzymała". Chodzi o aplikację Google Earth, która została zatrzymana przez system Android. Komunikat jednak dał mi do myślenia i skłonił do zamieszczenia tego wpisu.Co by było, gdyby Ziemia naprawdę się zatrzymała? Nasza planeta wykonuje jednocześnie dwa rodzaje ruchów: wirowy (obrotowy), czyli obrót wokół własnej osi oraz obiegowy, czyli obieg dookoła Słońca, z którym dodatkowo łączy się względny ruch oscylacyjny, który powoduje, że pod koniec czerwca Słońce świeci nad zwrotnikiem Raka, a pod koniec grudnia - Koziorożca. Z tego ruchu wynika między innymi występowanie pór roku. Ziemia obraca się wokół własnej osi z prędkością 1674 km/h na równiku. Gdyby nagle się zatrzymała, wszystkie obiekty na Ziemi zostałyby wystrzelone w kosmos z ogromną prędkością, tym wyższą, im bliżej równika. Blisko biegunów efekt byłby mniejszy, jednak i tak ten obszar zostałby szybko zalany przez olbrzymie fale tsunami, powstałe na skutek nagłego wylania oceanów. Niewiele by z nas zostało. Równie nieciekawie wygląda perspektywa zatrzymania ruchu obiegowego. W ciągu roku Ziemia przebywa drogę blisko miliarda km, co daje średnią prędkość Ziemi na orbicie ponad 107 tys. km/h. Patrząc od północy, obieg Ziemi względem Słońca jest przeciwny do ruchu wskazówek zegara. Posługując się analogią do hamującego nagle autobusu, gdyby ruch obiegowy został nagle zatrzymany, ludzie jadący przodem do kierunku jazdy pospadaliby z siedzeń, czyli zostaliby wystrzeleni w kosmos, a ci siedzący tyłem do kierunku jazdy byliby wciśnięci w oparcia. Przy prędkości 107 tys. km/h niewiele by z nas zostało. Dodatkowo Ziemia wypadłaby z orbity i zaczęłaby odlatywać od Słońca, niczym młot rzucony przez naszą złotą miotaczkę Anitę Włodarczyk. Na Ziemi szybko zrobiłoby się zimno i byłby to koniec życia na naszej planecie. W jednym i w drugim przypadku sprawdziłaby się apokaliptyczna wizja Krzysztofa Kononowicza - nie byłoby niczego.

Kwestie związane z poruszaniem się Ziemi są analizowane w aplikacji Polskie Góry w obszarze określania położenia Słońca ponad górami. Ta informacja jest bardzo przydatna przy ręcznym przesuwaniu opisów górskiej panoramy - kierunek do Słońca oraz kierunek rzucanego cienia pozwalają dobrze trafić z opisami przy wyłączonym kompasie w telefonie. Pisałem o tym w jednym z moich pierwszych wpisów na blogu.

Określanie położenia Słońca związane z ruchem obrotowym i obiegowym

Chciałbym teraz zostawić katastroficzne wizje związane z zatrzymaniem Ziemi i skoncentrować się na innej kwestii - kulistości naszej planety. Dawniej ludzie wierzyli (są tacy, którzy nadal wierzą), że Ziemia jest płaska. Były teorie z żółwiami i słoniami przytrzymującymi planetę, wielkimi wodospadami na końcu oceanów, itd. Późniejsze teorie wykazywały, że Ziemia jest okrągła - najpierw że jest kulą, potem że spłaszczoną na biegunach elipsoidą, a obecnie wiemy, że jest geoidą o pewnym odchyleniu od idealnej elipsoidy, a to odchylenie nazywa się undulacją.

Undulacja i kulistość Ziemi

Niedawno pisałem o tym, że aplikacja Polskie Góry uwzględnia kulistość Ziemi. Wysokie góry oddalone o setki kilometrów chowają się przecież za horyzontem i nie możemy ich zobaczyć. Z twierdzenia Pitagorasa wyprowadziłem uproszczony wzór na wpływ kulistości Ziemi na widoczność dalekich obiektów. Wynika z niego, o ile niższa wydaje się góra, w zależności od dystansu, z jakiego na nią patrzymy.r = 6371 km (promień Ziemi)
d - dystans do szczytu [km]
k - korekta (o ile niższy jest szczyt)
r^2 + d^2 = (r + k)^2
k = (pierwiastek(r^2 + d^2) - r) * 1000 [m]

Według tego wzoru, góra widoczna z 10 km jest względnie niższa o niecałe 8 metrów, 20 km - 31 m, 30 km - 70 m, 50 km - 196 m, 100 km - 784 m, 150 km - 1765 m. Potem te różnice są jeszcze większe. Wzór ten jest wykorzystywany w aplikacji Polskie Góry przy określeniu, czy bliższa góra zasłania dalszy szczyt, czy jednak jest on widoczny (nawet pomimo wpływu kulistości) i należy go opisać razem z górą widoczną na bliższym planie.

Zastanawiałem się, co by było, gdyby Ziemia była płaska. O ile widoczność by na to pozwoliła, bylibyśmy wtedy w stanie zobaczyć odległe, znacznie wyższe szczyty, np. z polskich gór byłyby widoczne Alpy. Wymyśliłem sobie eksperyment, że na chwilę wyłączę wpływ kulistości Ziemi przy rysowaniu panoramy górskiej w aplikacji Polskie Góry. Za miejsce eksperymentu wybrałem szczyt Klimczoka, z którego widać Babią Górę, Pilsko, a między nimi rysują się grzbiety Tatr. Tak faktycznie wyglądają Tatry z Klimczoka:Rysunek stworzony przez aplikację Polskie Góry przy uwzględnieniu kulistości Ziemi:Tak by to wyglądało, gdyby w aplikacji wyłączyć wpływ kulistości Ziemi:Różnice nie są duże, jednak można zauważyć, że w drugim przypadku Tatry wydają się wyższe i wyrastają ponad szczyt Pilska (musiałem ukryć niektóre opisy Tatr Zachodnich, żeby nie pokazywały się na panoramie). Spodziewałem się bardziej spektakularnego efektu na tym zdjęciu, licząc na to, że Tatry będą wyraźnie wyższe od Babiej i Pilska. Trzeba jednak pamiętać, że dalsze obiekty zawsze optycznie wydają się mniejsze, a do tego zdjęcie jest robione z niższej perspektywy - szczytu Klimczoka, a więc dalsze góry wydają się niższe. Dobrze widać to na poniższym zdjęciu zrobionym z Krupówek w Zakopanem. Pokazałem tę fotkę na jednej z prezentacji, a ktoś zauważył, że tam coś jest nie tak z opisem, bo ta niższa góra ma podaną wyższą wysokość. Wróciłem do tego zdjęcia i wytłumaczyłem, że Krzesanica jest naprawdę zdecydowania wyższa od Giewontu, tylko że z tej perspektywy widzimy ją dalej i patrzymy na nią pod mniejszym kątem - nie musimy tak zadzierać głowy do góry. W przypadku widoku z Klimczoka na Babią, Pilsko i Tatry jest podobnie - te ostatnie wydają się niższe, bo znajdują się dalej.Zastanawiałem się, skąd jeszcze można przygotować podobną symulację i przypomniałem sobie zdjęcie zrobione z Tarnicy w kierunku Tatr, które niedawno zamieścił Jacek Bys na grupie Beskidomaniacy (poniżej). Tatry są na nim widoczne na horyzoncie po prawej stronie, dodatkowo z powodu inwersji (wyżej jest cieplej) zostały wyniesione optycznie. Wspominałem o tym przy okazji wpisu na temat zjawiska refrakcji.Opis zjawiska refrakcji

Tarnica jest najwyższym szczytem w okolicy, a Tatry są od niej oddalone o blisko 200 km, więc efekt kulistości jest stąd widoczny wyraźniej. Na drugim symulowanym zdjęciu zakładam płaskość Ziemi. Tatry zdecydowanie wyrastają wtedy ponad pobliskimi szczytami o wysokości 1200-1300 m n.p.m.

Kończąc te abstrakcyjne dywagacje, kulistość Ziemi jest faktem i bardzo dobrze, bo między innymi dzięki temu widoki w górach są takie ciekawe ;-)

Wszystkie wpisy
18 stycznia 2018 - Przyspieszenie aplikacji Polskie Góry i 500 szczytów w paśmie

6 stycznia 2018 - Wydajność aplikacji Polskie Góry

6 stycznia 2018 - Jak ukraść górę?

5 stycznia 2018 - Zniekształcenia obrazu i panorama 180 stopni (edytowany)

5 stycznia 2018 - Godzina wschodu i zachodu słońca w aplikacji Polskie Góry

4 stycznia 2018 - Opis panoramy Tatr z Chopoka w Tatrach Niżnych

1 stycznia 2018 - Aplikacja Polskie Góry na Lanzarote

19 grudnia 2017 - Sztuczna inteligencja w aplikacji Polskie Góry

16 grudnia 2017 - Zdobywanie szczytów na Trasie Skaczącego Tygrysa w Beskidzie Małym

16 grudnia 2017 - Jak odległe góry możemy zobaczyć z terytorium Polski?

15 grudnia 2017 - Brzydka ikona -4° - dlaczego nie ma jej w aplikacji Polskie Góry

10 grudnia 2017 - Fotorelacja z wycieczki Magura -> Klimczok -> Szyndzielnia -> Kozia

9 grudnia 2017 - Testy terenowe modułu kolekcjonowania szczytów

4 grudnia 2017 - Kolekcjonuj zdobyte szczyty z aplikacją Polskie Góry! (edytowany)

25 listopada 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Magurkę Wilkowicką

25 listopada 2017 - Widok na Tatry z lotniska Aleksandrowice w Bielsku-Białej

23 listopada 2017 - Wschód słońca na Gaikach i widok na Pradziada w Sudetach

21 listopada 2017 - Górska granica Polski na mapie w aplikacji Polskie Góry

16 listopada 2017 - Szlak Huli dookoła Szczyrku (edytowany)

15 listopada 2017 - Pierwsze mrozy na Gaikach i panorama Tatr

7 listopada 2017 - Panoramiczne zdjęcie Tatr z Jurgowa (edytowany)

6 listopada 2017 - Widoczność szczytów przy zmianach wysokości (edytowany)

5 listopada 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Skrzyczne i Malinowską Skałę

5 listopada 2017 - Nowości dla rolników - rozpoznawanie upraw w aplikacji Polskie Góry

4 listopada 2017 - Wschód słońca na Klimczoku

31 października 2017 - Pierwsze zimowe wejście na Gaiki

29 października 2017 - Identyfikatory szczytów w bazie danych aplikacji Polskie Góry

29 października 2017 - Zmiana czasu z letniego na zimowy - czy ostatnia?

22 października 2017 - Wyszukiwarka szczytów na portalu RunCalc

22 października 2017 - Aplikacja RunCalc dla turystów górskich

22 października 2017 - Widoki na Tatry z nowej wieży widokowej w słowackim Zdziarze

21 października 2017 - Fotorelacja z wycieczki Gaiki -> Międzybrodzie -> Czupel

20 października 2017 - Tolerancja przy identyfikacji linii horyzontu

18 października 2017 - Burza Ophelia i czerwone niebo na zachodzie o wschodzie

17 października 2017 - Zachód słońca w Bielsku, wschód na Gaikach - panorama Tatr

14 października 2017 - Fotorelacja z Biegu Ultra Granią Beskidu Małego

12 października 2017 - Rozpoznawanie obrazu w praktyce (edytowany)

6 października 2017 - Film promocyjny aplikacji Polskie Góry

5 października 2017 - Przyjazna nazwa miejsca w aplikacji Polskie Góry

3 października 2017 - Paralaksa i naturalny pomiar odległości w górach (edytowany)

1 października 2017 - Fotorelacja z wycieczki wokół Koszarawy

30 września 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Rycerzową, Bendoszkę i Praszywkę

28 września 2017 - Piramida krakowska

23 września 2017 - Pozycjonowanie stron aplikacji Polskie Góry

20 września 2017 - Aplikacja Polskie Góry jako nawigacja samochodowa

19 września 2017 - Rozpoznawanie obrazu - określanie linii horyzontu

9 września 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Romankę i Rysiankę

3 września 2017 - Rozpoznawanie obrazu i utrudnione testy nowej wersji aplikacji

31 sierpnia 2017 - Jak użytkownicy pomagają rozwijać aplikację Polskie Góry

31 sierpnia 2017 - Wieczorne widoki z Gaików

27 sierpnia 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Hrobaczą Łąkę

26 sierpnia 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Magurkę Wilkowicką

26 sierpnia 2017 - Prezentacja aplikacji Polskie Góry na zjeździe PTTK

26 sierpnia 2017 - Powrót do przyszłości z aplikacją Polskie Góry

19 sierpnia 2017 - Bieg Ultra Granią Tatr - widoki z Czerwonych Wierchów

16 sierpnia 2017 - Widoki z Góry Żar i Magurki Wilkowickiej

16 sierpnia 2017 - Polskie Góry na Maderze

31 lipca 2017 - Nowy wygląd aplikacji Polskie Góry

31 lipca 2017 - Widoki z Baraniej Góry

26 lipca 2017 - 10 tysięcy pobrań aplikacji Polskie Góry! :-)

23 lipca 2017 - Były sobie dwa Minčoly

23 lipca 2017 - Burzowe zdjęcia rentgenowskie Skrzycznego

21 lipca 2017 - RunCalc Panoruna - zagraniczne panoramy i opisywanie posiadanych zdjęć

16 lipca 2017 - Widoki z Wielkiej Raczy

16 lipca 2017 - Polskie Góry w Alpach Julijskich i słynny Triglav

9 lipca 2017 - Polskie Góry w Alpach Kamnickich

5 lipca 2017 - Ustawienia ostrości oraz wpływ strefy czasowej na położenia słońca

5 lipca 2017 - Panoramy z Hrobaczej Łąki i Gaików (edytowany)

4 lipca 2017 - Bieg Ku Słońcu i opisywanie wykonanych wcześniej zdjęć

26 czerwca 2017 - Komunikat dla użytkowników, którzy ostatnio zainstalowali aplikację

25 czerwca 2017 - Widoki ze Śnieżki

21 czerwca 2017 - Lato oficjalnie rozpoczęte :-)

19 czerwca 2017 - Podstawowe informacje po zainstalowaniu aplikacji Polskie Góry

14 czerwca 2017 - Poszerzanie horyzontów na temat horyzontu

13. června 2017 - Aplikácia Polskie Góry na slovenských horách

13. června 2017 - Aplikace Polskie Góry ve českých horách

9 czerwca 2017 - Szyndzielnia i Klimczok przy pięknej pogodzie

8 czerwca 2017 - Ostatnie poprawki w aplikacji Polskie Góry

7 czerwca 2017 - Pradziad widziany z Gaików

4 czerwca 2017 - Aplikacja Polskie Góry - wschód słońca na Gaikach, Magurka, Czupel

3 czerwca 2017 - Aplikacja Polskie Góry na Biegu Marduły w Tatrach

1 czerwca 2017 - Cień wielkiej góry (edytowany)

30 maja 2017 - Ciekawe nazwy gór (edytowany)

28 maja 2017 - Babia Góra i Mała Babia ze Słonej Wody

24 maja 2017 - Królewicz Śnieżnik, Królewna Śnieżka i... Cycki Bardotki

20 maja 2017 - Sztuczki w aplikacji Polskie Góry (edytowany)

15 maja 2017 - Nowości w aplikacji: 200 szczytów w paśmie i górskie gwiazdy (edytowany)

7 maja 2017 - 5000 pobrań aplikacji Polskie Góry

3 maja 2017 - Polskie Góry w odwiedzinach w Górach Dynarskich

26 kwietnia 2017 - Tomasz, to masz ty maszty

23 kwietnia 2017 - Czujniki położenia, kompas i deklinacja

15 kwietnia 2017 - Aplikacja Polskie Góry i jej konkurencja

10 kwietnia 2017 - Aplikacja Polskie Góry w Ustrzykach Dolnych (Góry Sanocko-Turczańskie)

4 kwietnia 2017 - Nowości: rysunki panoram, kalibracja kompasu, wybór rozdzielczości

25 marca 2017 - Zmiana czasu z zimowego na letni

21 marca 2017 - Równonoc - wschód słońca na wschodzie, zachód na zachodzie

20 marca 2017 - Widoki ze wzgórza Trzy Lipki w Bielsku-Białej

13 marca 2017 - Co by było, gdyby Ziemia była płaska

7 marca 2017 - Tabela kalibracyjna w aplikacji Polskie Góry

6 marca 2017 - Aplikacja Polskie Góry jeszcze bardziej przyjazna użytkownikom

2 marca 2017 - Podział pasm górskich w aplikacji Polskie Góry

27 lutego 2017 - Wschód słońca na Magurze, widoki z Klimczoka i Szyndzielni

22 lutego 2017 - Karta kalibracyjna

15 lutego 2017 - Gaiki

14 lutego 2017 - Lubię nagie i zarośnięte...

4 lutego 2017 - Quizy z rozpoznawania panoram górskich

31 stycznia 2017 - Aplikacja Polskie Góry w ...Warszawie

29 stycznia 2017 - Wschód słońca na Magurce

28 stycznia 2017 - Wschód słońca na Klimczoku oglądany przez obiektyw szerokokątny

10 stycznia 2017 - Polskie Góry od kuchni (programistycznej)

1 stycznia 2017 - Noworoczny bieg Trasą Skaczącego Tygrysa, zachód słońca w Łodygowicach

31 grudnia 2016 - Sylwestrowy wschód słońca na Klimczoku

30 grudnia 2016 - Wschód słońca na Pilsku, zachód na Magurce

17 grudnia 2016 - Widoki z Góry Żar

13 grudnia 2016 - Wschód słońca na Klimczoku - opis panoramy Tatr

25 listopada 2016 - Aplikacja Polskie Góry bez GPS

22 listopada 2016 - Wschód słońca na Klimczoku

18 listopada 2016 - Aplikacja Polskie Góry - jak to działa?

6 listopada 2016 - Nowości w aplikacji: lista szczytów i rysowanie kształtów gór

25 października 2016 - Algorytm określania widoczności gór oraz nowe tatrzańskie szczyty

23 października 2016 - Aplikacja Polskie Góry w Tatrach

17 października 2016 - Wakacyjny konkurs fotograficzny rozstrzygnięty

2 października 2016 - Refrakcja - dlaczego o wschodzie i zachodzie Słońce jest czerwone?

15 września 2016 - Apel do użytkowników aplikacji Polskie Góry: przeczytajcie instrukcję :-)

12 września 2016 - Polskie Góry w odwiedzinach w Górach Riła

1 września 2016 - Mądrości na temat wybitności (edytowany)

31 sierpnia 2016 - Ulubione miejsce na górskiej panoramie

29 sierpnia 2016 - Więcej o historii i budowie polskich gór

25 sierpnia 2016 - Górska róża wiatrów w aplikacji Polskie Góry

18 sierpnia 2016 - Genialna luneta na szczycie Monte delle Rezze nad Livigno

13 sierpnia 2016 - Polskie Góry w Alpach - ciąg dalszy

11 sierpnia 2016 - Polskie Góry w... Alpach ;-)

1 sierpnia 2016 - Lekcja historii o Sudetach

12 lipca 2016 - W stronę Słońca

18 czerwca 2016 - Nowości w aplikacji: rysowanie panoram oraz wykorzystanie położenia Słońca

16 maja 2016 - Undulacja i ustawienia wysokości (edytowany)

5 maja 2016 - Kąt widzenia aparatu w telefonie (edytowany)

4 maja 2016 - Zniekształcenia obrazu w aparatach telefonów komórkowych (edytowany)

------------------------------------Strona Polskie Góry

Copyright 2015-2018
Robert Celiński, Byledobiec Anin