Blog aplikacji Polskie Góry  

Na moim blogu obejrzysz setki zdjęć panoram górskich z opisami, a także poznasz wiele ciekawych pojęć, takich jak: undulacja, refrakcja, deniwelacja, deklinacja, inklinacja, analema, paralaksa, aberracja, dystorsja. Zbyt skomplikowane? To dowiesz się np. dlaczego o wschodzie i zachodzie słońce jest czerwone oraz dlaczego lepiej nie stawać z boku na zdjęciu grupowym. Na dole ekranu znajduje się spis treści wszystkich wpisów na blogu. Zapraszam :-)

^/\^ Robert Celiński, autor aplikacji Polskie Góry ^/\^

10 kwietnia 2017 - Aplikacja Polskie Góry w Ustrzykach Dolnych (Góry Sanocko-Turczańskie)

Góry Sanocko-Turczańskie są pasmem w Beskidach Lesistych w Karpatach Wschodnich. Pasmo jest położone na północ od Bieszczadów i przecięte granicą polsko-ukraińską. Nazwa pochodzi od miasta Sanok w Polsce oraz Turka na Ukrainie. Najwyższym szczytem jest położona na Ukrainie Magura Łomniańska (1024 m n.p.m.), a w Polsce - Jaworniki (909 m n.p.m.) lub Trohaniec (939 m n.p.m.), który jest już raczej zaliczany do Bieszczadów Zachodnich. Wszystkie wyżej wymienione szczyty są wprowadzone w bazie aplikacji, podobnie jak niższe góry w najpopularniejszych rejonach na tym obszarze: Ustrzyk Dolnych oraz Jeziora Solińskiego.

Co ciekawe, pasmo Gór Sanocko-Turczańskich nie zostało uwzględnione przy ustalaniu klasyfikacji Korony Gór Polski i chętni do uzyskania odznaki nie muszą zdobywać szczytu Jaworników. Trwają dywagacje, czy nie należy zmienić klasyfikacji KGP, ale na razie Góry Sanocko-Turczańskie nie doczekały się w niej swojego miejsca.

W Góry Sanocko-Turczańskie trafiliśmy przy okazji Mistrzostw Polski w biegach górskich, które w tym roku odbyły się w Ustrzykach Dolnych. Jest to najlepiej rozwinięte miasto w regionie, posiada relatywnie bogatą bazę turystyczną, w tym stacje narciarskie Kamienna Laworta, Gromadzyń oraz wyciągi orczykowe na górę Mały Król. W aplikacji Polskie Góry wprowadzone są charakterystyczne szczyty otaczające Ustrzyki Dolne: Kamienna Laworta, Gromadzyń, Mały Król, Wielki Król, Kiń oraz w paśmie na południe od miasta: Holica i Bucznik.

Widok na Kiń z okna naszego hotelu - aplikacja pokazuje kierunek rzucanego cienia, który można porównać np. z cieniem komina na dachu:Wieczór na stoku narciarskim Gromadzynia:Widoki przed wschodem słońca na stoku narciarskim Gromadzynia:

Masyw Kamiennej Laworty jest dość rozłożysty i posiada dwa charakterystyczne wierzchołki - wyższy zachodni (769 m n.p.m.) oraz niższy o 10 m, bliżej centrum miasta. Na północnym zboczu tego niższego wierzchołka jest stok narciarski. Na południowym znajduje się ciekawy punkt obserwacyjny, z którego przy dobrej pogodzie można wypatrzeć oddalone o 180 km Tatry. Mnie się nie udało, ale podlinkowałem wpis dalekiego obserwatora, który zrobił stamtąd zdjęcia. Punkt obserwacyjny znajduje się tuż przy trasie, na której odbywały się Mistrzostwa Polski. Z górnej stacji wyciągu trzeba zejść kawałek lasem zielonym szlakiem krajobrazowym i zatrzymać się na szczycie polany.

Tatry Wysokie widziane z Kamiennej Laworty

Ja niestety nie dostrzegłem stąd Tatr, widziałem za to szczyt Chryszczatej - pierwszą poważniejszą górę na trasie Biegu Rzeźnika, którą pokonałem 4 razy. Kolejne znane bieszczadzkie (i rzeźnickie) szczyty to Jaworne i Wołosań.Kolejne fragmenty rzeźnickiej trasy są niestety zasłonięte przez zalesiony grzbiet Holicy i Bucznika - chodzi o szczyty Jasło i Fereczata. Ponad lasem widać za to szczyt Smereka, za którym rozpoczyna się Połonina Wetlińska, dalej wystaje też Roh. Bardziej w lewo dobrze widać Kruhly Wierch - jeden z 4 wierzchołków Połoniny Caryńskiej. Połonina Wetlińska to przedostatni, a Caryńska - ostatni etap klasycznego Biegu Rzeźnika. Niestety, w 2016 roku BdPN nie wyraził zgody na przebieg Rzeźnika przed park narodowy i organizator musiał zmienić przebieg tej kultowej trasy. Obecnie omija ona połoniny.Z ogródków działkowych pod Lawortą dobrze było widać pobliski Gromadzyń z charakterystycznym masztem na szczycie:Wieczorny widok z Gromadzynia na Kiń - pogoda nadal idealna :-)Ostatniego dnia zrobiliśmy sobie z żoną i psem fajną wycieczkę szlakami górskimi dookoła Ustrzyk. Ma ona kształt skierowanego na północny-zachód pocisku artyleryjskiego.


Link do trasy górskiej dookoła Ustrzyk Dolnych

Przypadek? Nie sądzę. Teren Ustrzyk Dolnych jeszcze po wojnie należał do ZSRR. 15 lutego 1951 podpisano umowę o zmianie granic, na mocy której Związek Radziecki odstąpił Polsce fragment ówczesnego obwodu drohobyckiego - miasto Ustrzyki Dolne oraz wsie: Czarna, Lutowiska, Krościenko, Bandrów Narodowy, Bystre, Liskowate, wraz z terenami okolicznymi, a w zamian otrzymał obszary na lubelszczyźnie. Jak widać, Rosjanie pozostawili po sobie w Ustrzykach Dolnych wielki pocisk artyleryjski, skierowany w stronę centralnej Polski. Antoni ze swoją komisją już bada tę sprawę.

Poniżej fragment mapy wydawnictwa Compass z zaznaczonymi szlakami dookoła Ustrzyk Dolnych:Bieganie zaczęliśmy w poniedziałek przed wschodem słońca i wybiegliśmy niebieskim szlakiem na Kiń. Podejście było bardzo strome. Przed zbiegiem z grani zobaczyliśmy tabliczkę, która informowała o rozebraniu mostu na rzeczce Jasieńka w dolnej części szlaku. Zbiegliśmy łąkami w dół i niestety spotkaliśmy rzekę bez możliwości przeprawy. Pokonanie zbudowanej przez bobry tamy było zbyt ryzykowne. W końcu zdjąłem buty i przeniosłem żonę na rękach przez wodę. Pies poradził sobie znacznie lepiej - nie musiał niczego zdejmować ;-) Potem wybiegliśmy żółtym szlakiem na Gromadzyń i zbiegliśmy do Ustrzyk obok cmentarza żydowskiego i stadionu.

Widok z Gromadzynia na pasmo Bucznik-Holica:Przebiegliśmy przez rynek, pokonaliśmy mostek nad Strwiążem i wdrapaliśmy się czerwonym szlakiem na grzbiet Małego Króla. Kawałek przed źródłami rzeki Strwiąż jest świetny widok na zachodnią część Bieszczadów, widać też górę Jawor nad Jeziorem Solińskim, na szczycie której stoją charakterystyczne maszty.Myślałem, że Strwiąż jest dopływem Sanu, ale nie jest to prawda. Rzeka przepływa przez centrum Ustrzyk, wpływa do niej wspomniana wyżej Jasieńka, po czym Strwiąż płynie dalej na wschód, a na Ukrainie wpływa do rzeki Turka, która z kolei jest dopływem Dniestru. Dopiero potem zorientowałem się, że biegnąc granią Mały Król -> Wielki Król, po swojej lewej stronie mieliśmy dorzecze Morza Bałtyckiego (wpływająca do Sanu Olszanica), a po prawej - Morza Czarnego (Strwiąż).Wdrapaliśmy się na Wielkiego Króla, skąd widać zaporę w Solinie. Do Ustrzyk wróciliśmy grzbietem Kamiennej Laworty.

Weekendowy wypad do Ustrzyk Dolnych był bardzo udany. Pogoda dopisała i mogłem porobić dobre zdjęcia aplikacją Polskie Góry. Przy okazji, moja żona zdobyła złoty medal Mistrzostw Polski w biegach górskich :-)

Wszystkie wpisy
18 stycznia 2018 - Przyspieszenie aplikacji Polskie Góry i 500 szczytów w paśmie

6 stycznia 2018 - Wydajność aplikacji Polskie Góry

6 stycznia 2018 - Jak ukraść górę?

5 stycznia 2018 - Zniekształcenia obrazu i panorama 180 stopni (edytowany)

5 stycznia 2018 - Godzina wschodu i zachodu słońca w aplikacji Polskie Góry

4 stycznia 2018 - Opis panoramy Tatr z Chopoka w Tatrach Niżnych

1 stycznia 2018 - Aplikacja Polskie Góry na Lanzarote

19 grudnia 2017 - Sztuczna inteligencja w aplikacji Polskie Góry

16 grudnia 2017 - Zdobywanie szczytów na Trasie Skaczącego Tygrysa w Beskidzie Małym

16 grudnia 2017 - Jak odległe góry możemy zobaczyć z terytorium Polski?

15 grudnia 2017 - Brzydka ikona -4° - dlaczego nie ma jej w aplikacji Polskie Góry

10 grudnia 2017 - Fotorelacja z wycieczki Magura -> Klimczok -> Szyndzielnia -> Kozia

9 grudnia 2017 - Testy terenowe modułu kolekcjonowania szczytów

4 grudnia 2017 - Kolekcjonuj zdobyte szczyty z aplikacją Polskie Góry! (edytowany)

25 listopada 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Magurkę Wilkowicką

25 listopada 2017 - Widok na Tatry z lotniska Aleksandrowice w Bielsku-Białej

23 listopada 2017 - Wschód słońca na Gaikach i widok na Pradziada w Sudetach

21 listopada 2017 - Górska granica Polski na mapie w aplikacji Polskie Góry

16 listopada 2017 - Szlak Huli dookoła Szczyrku (edytowany)

15 listopada 2017 - Pierwsze mrozy na Gaikach i panorama Tatr

7 listopada 2017 - Panoramiczne zdjęcie Tatr z Jurgowa (edytowany)

6 listopada 2017 - Widoczność szczytów przy zmianach wysokości (edytowany)

5 listopada 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Skrzyczne i Malinowską Skałę

5 listopada 2017 - Nowości dla rolników - rozpoznawanie upraw w aplikacji Polskie Góry

4 listopada 2017 - Wschód słońca na Klimczoku

31 października 2017 - Pierwsze zimowe wejście na Gaiki

29 października 2017 - Identyfikatory szczytów w bazie danych aplikacji Polskie Góry

29 października 2017 - Zmiana czasu z letniego na zimowy - czy ostatnia?

22 października 2017 - Wyszukiwarka szczytów na portalu RunCalc

22 października 2017 - Aplikacja RunCalc dla turystów górskich

22 października 2017 - Widoki na Tatry z nowej wieży widokowej w słowackim Zdziarze

21 października 2017 - Fotorelacja z wycieczki Gaiki -> Międzybrodzie -> Czupel

20 października 2017 - Tolerancja przy identyfikacji linii horyzontu

18 października 2017 - Burza Ophelia i czerwone niebo na zachodzie o wschodzie

17 października 2017 - Zachód słońca w Bielsku, wschód na Gaikach - panorama Tatr

14 października 2017 - Fotorelacja z Biegu Ultra Granią Beskidu Małego

12 października 2017 - Rozpoznawanie obrazu w praktyce (edytowany)

6 października 2017 - Film promocyjny aplikacji Polskie Góry

5 października 2017 - Przyjazna nazwa miejsca w aplikacji Polskie Góry

3 października 2017 - Paralaksa i naturalny pomiar odległości w górach (edytowany)

1 października 2017 - Fotorelacja z wycieczki wokół Koszarawy

30 września 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Rycerzową, Bendoszkę i Praszywkę

28 września 2017 - Piramida krakowska

23 września 2017 - Pozycjonowanie stron aplikacji Polskie Góry

20 września 2017 - Aplikacja Polskie Góry jako nawigacja samochodowa

19 września 2017 - Rozpoznawanie obrazu - określanie linii horyzontu

9 września 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Romankę i Rysiankę

3 września 2017 - Rozpoznawanie obrazu i utrudnione testy nowej wersji aplikacji

31 sierpnia 2017 - Jak użytkownicy pomagają rozwijać aplikację Polskie Góry

31 sierpnia 2017 - Wieczorne widoki z Gaików

27 sierpnia 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Hrobaczą Łąkę

26 sierpnia 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Magurkę Wilkowicką

26 sierpnia 2017 - Prezentacja aplikacji Polskie Góry na zjeździe PTTK

26 sierpnia 2017 - Powrót do przyszłości z aplikacją Polskie Góry

19 sierpnia 2017 - Bieg Ultra Granią Tatr - widoki z Czerwonych Wierchów

16 sierpnia 2017 - Widoki z Góry Żar i Magurki Wilkowickiej

16 sierpnia 2017 - Polskie Góry na Maderze

31 lipca 2017 - Nowy wygląd aplikacji Polskie Góry

31 lipca 2017 - Widoki z Baraniej Góry

26 lipca 2017 - 10 tysięcy pobrań aplikacji Polskie Góry! :-)

23 lipca 2017 - Były sobie dwa Minčoly

23 lipca 2017 - Burzowe zdjęcia rentgenowskie Skrzycznego

21 lipca 2017 - RunCalc Panoruna - zagraniczne panoramy i opisywanie posiadanych zdjęć

16 lipca 2017 - Widoki z Wielkiej Raczy

16 lipca 2017 - Polskie Góry w Alpach Julijskich i słynny Triglav

9 lipca 2017 - Polskie Góry w Alpach Kamnickich

5 lipca 2017 - Ustawienia ostrości oraz wpływ strefy czasowej na położenia słońca

5 lipca 2017 - Panoramy z Hrobaczej Łąki i Gaików (edytowany)

4 lipca 2017 - Bieg Ku Słońcu i opisywanie wykonanych wcześniej zdjęć

26 czerwca 2017 - Komunikat dla użytkowników, którzy ostatnio zainstalowali aplikację

25 czerwca 2017 - Widoki ze Śnieżki

21 czerwca 2017 - Lato oficjalnie rozpoczęte :-)

19 czerwca 2017 - Podstawowe informacje po zainstalowaniu aplikacji Polskie Góry

14 czerwca 2017 - Poszerzanie horyzontów na temat horyzontu

13. června 2017 - Aplikácia Polskie Góry na slovenských horách

13. června 2017 - Aplikace Polskie Góry ve českých horách

9 czerwca 2017 - Szyndzielnia i Klimczok przy pięknej pogodzie

8 czerwca 2017 - Ostatnie poprawki w aplikacji Polskie Góry

7 czerwca 2017 - Pradziad widziany z Gaików

4 czerwca 2017 - Aplikacja Polskie Góry - wschód słońca na Gaikach, Magurka, Czupel

3 czerwca 2017 - Aplikacja Polskie Góry na Biegu Marduły w Tatrach

1 czerwca 2017 - Cień wielkiej góry (edytowany)

30 maja 2017 - Ciekawe nazwy gór (edytowany)

28 maja 2017 - Babia Góra i Mała Babia ze Słonej Wody

24 maja 2017 - Królewicz Śnieżnik, Królewna Śnieżka i... Cycki Bardotki

20 maja 2017 - Sztuczki w aplikacji Polskie Góry (edytowany)

15 maja 2017 - Nowości w aplikacji: 200 szczytów w paśmie i górskie gwiazdy (edytowany)

7 maja 2017 - 5000 pobrań aplikacji Polskie Góry

3 maja 2017 - Polskie Góry w odwiedzinach w Górach Dynarskich

26 kwietnia 2017 - Tomasz, to masz ty maszty

23 kwietnia 2017 - Czujniki położenia, kompas i deklinacja

15 kwietnia 2017 - Aplikacja Polskie Góry i jej konkurencja

10 kwietnia 2017 - Aplikacja Polskie Góry w Ustrzykach Dolnych (Góry Sanocko-Turczańskie)

4 kwietnia 2017 - Nowości: rysunki panoram, kalibracja kompasu, wybór rozdzielczości

25 marca 2017 - Zmiana czasu z zimowego na letni

21 marca 2017 - Równonoc - wschód słońca na wschodzie, zachód na zachodzie

20 marca 2017 - Widoki ze wzgórza Trzy Lipki w Bielsku-Białej

13 marca 2017 - Co by było, gdyby Ziemia była płaska

7 marca 2017 - Tabela kalibracyjna w aplikacji Polskie Góry

6 marca 2017 - Aplikacja Polskie Góry jeszcze bardziej przyjazna użytkownikom

2 marca 2017 - Podział pasm górskich w aplikacji Polskie Góry

27 lutego 2017 - Wschód słońca na Magurze, widoki z Klimczoka i Szyndzielni

22 lutego 2017 - Karta kalibracyjna

15 lutego 2017 - Gaiki

14 lutego 2017 - Lubię nagie i zarośnięte...

4 lutego 2017 - Quizy z rozpoznawania panoram górskich

31 stycznia 2017 - Aplikacja Polskie Góry w ...Warszawie

29 stycznia 2017 - Wschód słońca na Magurce

28 stycznia 2017 - Wschód słońca na Klimczoku oglądany przez obiektyw szerokokątny

10 stycznia 2017 - Polskie Góry od kuchni (programistycznej)

1 stycznia 2017 - Noworoczny bieg Trasą Skaczącego Tygrysa, zachód słońca w Łodygowicach

31 grudnia 2016 - Sylwestrowy wschód słońca na Klimczoku

30 grudnia 2016 - Wschód słońca na Pilsku, zachód na Magurce

17 grudnia 2016 - Widoki z Góry Żar

13 grudnia 2016 - Wschód słońca na Klimczoku - opis panoramy Tatr

25 listopada 2016 - Aplikacja Polskie Góry bez GPS

22 listopada 2016 - Wschód słońca na Klimczoku

18 listopada 2016 - Aplikacja Polskie Góry - jak to działa?

6 listopada 2016 - Nowości w aplikacji: lista szczytów i rysowanie kształtów gór

25 października 2016 - Algorytm określania widoczności gór oraz nowe tatrzańskie szczyty

23 października 2016 - Aplikacja Polskie Góry w Tatrach

17 października 2016 - Wakacyjny konkurs fotograficzny rozstrzygnięty

2 października 2016 - Refrakcja - dlaczego o wschodzie i zachodzie Słońce jest czerwone?

15 września 2016 - Apel do użytkowników aplikacji Polskie Góry: przeczytajcie instrukcję :-)

12 września 2016 - Polskie Góry w odwiedzinach w Górach Riła

1 września 2016 - Mądrości na temat wybitności (edytowany)

31 sierpnia 2016 - Ulubione miejsce na górskiej panoramie

29 sierpnia 2016 - Więcej o historii i budowie polskich gór

25 sierpnia 2016 - Górska róża wiatrów w aplikacji Polskie Góry

18 sierpnia 2016 - Genialna luneta na szczycie Monte delle Rezze nad Livigno

13 sierpnia 2016 - Polskie Góry w Alpach - ciąg dalszy

11 sierpnia 2016 - Polskie Góry w... Alpach ;-)

1 sierpnia 2016 - Lekcja historii o Sudetach

12 lipca 2016 - W stronę Słońca

18 czerwca 2016 - Nowości w aplikacji: rysowanie panoram oraz wykorzystanie położenia Słońca

16 maja 2016 - Undulacja i ustawienia wysokości (edytowany)

5 maja 2016 - Kąt widzenia aparatu w telefonie (edytowany)

4 maja 2016 - Zniekształcenia obrazu w aparatach telefonów komórkowych (edytowany)

------------------------------------Strona Polskie Góry

Copyright 2015-2018
Robert Celiński, Byledobiec Anin