Blog aplikacji Polskie Góry  

Na moim blogu obejrzysz setki zdjęć panoram górskich z opisami, a także poznasz wiele ciekawych pojęć, takich jak: undulacja, refrakcja, deniwelacja, deklinacja, inklinacja, analema, paralaksa, aberracja, dystorsja. Zbyt skomplikowane? To dowiesz się np. dlaczego o wschodzie i zachodzie słońce jest czerwone oraz dlaczego lepiej nie stawać z boku na zdjęciu grupowym. Na dole ekranu znajduje się spis treści wszystkich wpisów na blogu. Zapraszam :-)

^/\^ Robert Celiński, autor aplikacji Polskie Góry ^/\^

3 października 2017 - Paralaksa i naturalny pomiar odległości w górach (edytowany)

Paralaksa to efekt niezgodności różnych obrazów tego samego obiektu obserwowanych z różnych kierunków. Definicja daje małe wyobrażenie o praktycznych występowaniu tego zjawiska, dlatego zachęcam do zapoznania się z przykładami w Wikipedii i przeczytania dalszej części wpisu.

Opis paralaksy w Wikipedii

Muszę przyznać, że z tym pojęciem spotkałem się niedawno, choć oczywiście wiedziałem, że takie zjawisko istnieje. Do zgłębienia wiedzy na temat paralaksy zachęcił mnie Krzysiek Dołęgowski, komentując mój niedawny wpis na blogu aplikacji Polskie Góry, dotyczący rozpoznawania obrazu. Skarżyłem się wtedy na zasłaniające widok pobliskie obiekty, przez co aplikacja miała problemy z prawidłowym odczytywaniem prawdziwej linii górskiego horyzontu i nie mogła dokładnie określić kierunku (poniżej przykład drzewa, które zakłóca naturalną linię horyzontu).Rozpoznawanie obrazu w aplikacji Polskie Góry

Krzysiek miał dwie propozycje, jak wyeliminować z widoku takie niechciane obiekty: "To ja mam małą hipotezę odnośnie bliskich obiektów, które zasłaniają horyzont. Może da się na bazie telefonu zbudować dalmierz, który wyeliminuje te obiekty z analizy. Pierwszy pomysł to zmuszenie autofokusa do jeżdżenia w tę i na zad i pomiar kontrastu (obiekt w innej odległości będzie tracił kontrast w innym momencie niż horyzont - zakładamy, że kiedy ostrość jest ustawiona prawidłowo to kontrast jest najwyższy). Drugi sposób to zbadanie paralaksy. Można spróbować przesuwać się w prawo i w lewo z aparatem. Bliższe obiekty będą przesuwać się na horyzoncie inaczej niż te dalsze i zdradzą się. Czas podyskutować o tym przy piwie!".

Pomysły Krzyśka bardzo mi się spodobały (również ten z piwem), ale potraktowałem je bardziej jako naukowe ciekawostki niż funkcje możliwe do wdrożenia w aplikacji. Jeżeli chodzi o autofokus, to mam rozpoznane jego ustawienia w aparatach wbudowanych w smartfony Androida. Mógłbym zmieniać jego ustawienia w pętli, analizować kolejne klatki i rozpoznawać zmianę kontrastu. Problem tylko taki, że w telefonach Androida zmiany ostrości przynoszą różny efekt. Inaczej działa to na moim Huawei, inaczej na Samsungu żony. Pewnie na iPhonie działałoby to w miarę jednorodnie, bo tam chyba jest standaryzacja hardware'u fotograficznego. Nie wiem też, czy kontrast faktycznie zmieniałby się w różnym stopniu w zależności od odległości do obiektu. Poniższe zdjęcia pokazują, że pobliski budynek jest tak samo nieostry jak linia gór:

Autofokus i ustawienia ostrości

Jeżeli chodzi o paralaksę, to przyznałem się, że wcześniej znałem ją tylko z "Autobiografii" zespołu Perfect: "Za jej ParaLaksy twarz każdy by się zabić dał" ;-) Chodzi oczywiście o aktorkę Polę Raksę, znaną między innymi z bardzo popularnego serialu "Czterej pancerni i pies".

Pola Raksa

Zdawałem sobie oczywiście sprawę, że takie zjawisko istnieje, choćby z takiego powodu, że obiektyw w moim smartfonie znajduje się w samym rogu telefonu, przez co podgląd aparatu wygląda inaczej niż rzeczywistość, szczególnie dla bliższych obiektów. Praktyczne wdrożenie wykorzystania paralaksy w aplikacji byłoby bardzo trudne, bo ciężko zmusić użytkowników, żeby chodzili na boki z telefonem skierowanym w tym samym kierunku. W wielu miejscach w górach mogłoby to być niemożliwe, a nawet niebezpieczne.

Dosłownie kilka dni później paralaksa zaatakowała mnie drugi raz, kiedy czytałem książkę Tristana Gooley'a "Przewodnik wędrowca - sztuka odczytywania znaków natury". Wiele wskazówek jest bardzo interesujących i chyba po przeczytaniu całości napiszę recenzję tej książki. Na razie skupię się na tym, jak można wykorzystać zjawisko paralaksy do określania odległości i wysokości w górach.

Spróbujcie wyciągnąć przed siebie wyprostowaną rękę w stronę jakiegoś niejednolitego tła i na wysokości oczu unieść do góry kciuk na znak "OK". Zamknijcie jedno oko, drugie trzymając otwarte. Następnie jednocześnie otwórzcie zamknięte oko i zamknijcie otwarte ("zamieńcie" oczy). Kciuk zmieni w tym momencie położenie na tle dalszego planu. Można się tak bawić, mrugając na zmianę oczami z wyciągniętym do przodu kciukiem. Ja tak robiłem, stojąc przy otwartym oknie na drugim piętrze w moim biurze i dodatkowo położyłem sobie na twarzy telefon, żeby obiektyw pokrywał się na zmianę z moim lewym i prawym okiem (próbowałem utrwalić zmiany obrazu na zdjęciach). Naprzeciwko mojego biura jest przystanek autobusowy i stojący na nim ludzie dziwnie się na mnie patrzyli ;-)Zaprezentowany eksperyment nie niesie na razie ze sobą żadnych wymiernych korzyści, dopóki nie wykonamy pewnych pomiarów i nie zaprzęgniemy do pracy podstawowych zasad geometrii. U przeciętnego człowieka rozstaw źrenic oczu to około 6 cm, a odległość od oczu do wyciągniętego kciuka to około 60 cm. Dwie źrenice i kciuk tworzą trójkąt równoramienny, a znacznie większy możemy utworzyć z drugiej strony, między kciukiem i dwoma punktami, w których pojawia się kciuk na widocznym tle (w tym przypadku dwóch szczytów górskich). Przy pewnych założeniach możemy skorzystać z twierdzenia Talesa. Proporcja rozstawu oczu do odległości do kciuka wynosi 6/60 = 0,1 (10%) i jednocześnie jest równa proporcji odległości między obiektami w tle, na wysokości których widzimy kciuk, a odległością od tego tła. Jeżeli widzę przed sobą dwie położone blisko siebie góry i wiem, że dystans do nich wynosi 10 km, a kciuk wypada raz na jednym raz na drugim szczycie, to odległość między nimi wynosi 0,1 * 10 km = 1 km. W drugą stronę: jeżeli wiem, że Szyndzielnia i Klimczok są oddalone od siebie o półtora kilometra i kciuk wypada na tych szczytach, to od tego masywu dzieli mnie dystans około 15 km.

Twierdzenie Talesa

W wielu przypadkach nie mamy takiej idealnej sytuacji, że kciuk wypada raz na jednej, raz na drugiej górze. Jeżeli stoję na Magurce Wilkowickiej i kciuk wypada raz na szczycie Klimczoka, a raz na odcinku prowadzącym na Szyndzielnię blisko tego szczytu, to możemy oszacować, że dystans z Magurki do tego fragmentu masywu Beskidu Śląskiego wynosi nieco ponad 10 km.

Na tej samej zasadzie możemy szacować odległości w płaszczyźnie pionowej, tylko wtedy trzeba przekrzywić głowę na bok. Z drogi S1 przebiegającej nad Łodygowicami w kierunku szczytu Skrzycznego jest w linii prostej około 7,5 km. Jeżeli przekrzywię głowę i mój kciuk będzie raz wypadał na najwyższym szczycie Beskidu Śląskiego, a raz na położonej u podnóża miejscowości Słotwina, to mogę wywnioskować, że wysokość względna Skrzycznego wynosi od strony wschodniej około 750 m. Jest to prawda, ponieważ kościół w Słotwinie stoi na wysokości niewiele ponad 500 m n.p.m., a Skrzyczne ma 1257 m n.p.m.

Zastosowanie twierdzenia Talesa do analizy w płaszczyźnie poziomej ma sens, jeżeli widoczne góry znajdują się na tym samym planie. Jak to zweryfikować w przypadku większych odległości do gór? Zapewne zauważyliście, że zawsze dalsze pasma wydają się jaśniejsze niż położone bliżej. Zjawisko to wytłumaczył pod koniec XIX wieku brytyjski fizyk Lord Rayleigh, a zasadę rozpraszania Rayleigha możemy zweryfikować na własne oczy przy ładnej pogodzie w górach. Jeżeli jasność gór jest podobna, to znajdują się one na tym samym planie i możemy z powodzeniem zastosować zasadę 10%.

Rozpraszanie Rayleigha

Przykład kilku planów górskich - pobliskie Czoło i Miziowy Groń (dystans około 1 km) są świetnie widoczne, Rysianka i Romanka (około 15 km) już gorzej, zarys Beskidu Śląskiego (około 30 km) jest niewyraźny, natomiast Beskidu Śląsko-Morawskiego (Wielki Połom - 56 km, Łysa Góra - 71 km) nie da się już w ogóle wyróżnić, choć przy lepszej widoczności na pewno można stamtąd zobaczyć te góry. Takie cieniowanie kolejnych planów górskich jest również stosowane przy rysowaniu panoram w aplikacji Polskie Góry - bliższe szczyty są ciemne, a te najdalsze są rysowane na biało.

Inny sposób określania odległości zaproponowany w książce Gooley'a to badanie odległości kątowych na podstawie naszej dłoni. Jeżeli wyciągniemy ją przed siebie i podniesiemy do góry mały palec, to jego szerokość (około 1 cm) stanowi 1 stopień, trzy wyciągnięte środkowe palce (5 cm) to 5 stopni, szerokość pięści (10 cm) to 10 stopni, natomiast wyciągnięcie małego palca oraz kciuka i ich rozszerzenie (około 20 cm) da nam odległość kątową 20 stopni między czubkiem małego palca i czubkiem kciuka. To ostatnie ustawienie nazywam telefonem, ponieważ tak się pokazuje, że do kogoś zadzwonimy. Gdybyśmy mieli 18 rąk (9 prawych i 9 lewych ;-)), to wyprostowując je we wszystkich kierunkach i układając z 18 dłoni telefony, moglibyśmy utworzyć wokół siebie telefoniczny okrąg (18 * 20 = 360 stopni).Jeżeli dorosła osoba wyciągnie przed siebie telefon jak do robienia zdjęć aplikacją Polskie Góry i ma wyprostowaną rękę, to smartfon powinien określić kąt o wartości w stopniach odpowiadający najdłuższemu bokowi smartfona w cm (np. ja mam 15 cm i proszę bez skojarzeń ;-)). Tutaj uwaga - to jest kąt widziany w realu, z perspektywy naszych oczu. Na podglądzie aparatu w smartfonie zobaczymy widok około 60 stopni, bo taki jest przeważnie zakres kąta widzenia kamery.

Kąt widzenia aparatu w telefonie

Taka metoda naturalnego pomiaru nie jest bardzo dokładna, ale za to dość uniwersalna, ponieważ osoby o mniejszych dłoniach i węższych palcach przeważnie mają też krótsze ręce, a więc odległość między oczami i dłonią jest mniejsza, dzięki czemu proporcje są zachowane, utrzymując zależności kątowe.

Znaczniki kierunków geograficznych w aplikacji Polskie Góry są rozłożone co 45 stopni (np. N, NE, E, itd.). Odległość kątowa między znacznikami powinna być trochę większa od dwóch dłoni ułożonych w telefon (40 stopni).

Jak przełożyć odległości kątowe na faktyczny dystans? Tutaj z kolei przydadzą się funkcje trygonometryczne. Można łatwo wyprowadzić wzór na zależność odległości między widzianymi punktami na górskim grzbiecie (g) od dystansu do tej góry (d) i odległości kątowej (alfa):

g = 2*d*tg(alfa/2)

Odczytujemy wartości tangensa z tablic trygonometrycznych i mamy: mały palec = 0,0175*d, 3 palce = 0,875*d, pięść = 0,175*d, telefon = 0,3526*d (nieco ponad 1/3). Przykładowo, jeżeli patrzymy z odległości 6 km na masyw górski z dwoma wierzchołkami i wypadają one na małym palcu i kciuku "telefonu", to odległość między wierzchołkami wynosi 2 km. Tak samo działa przeliczanie wysokości na dystans w płaszczyźnie pionowej. Wróćmy do wspomnianej wcześniej Słotwiny, gdzie rządzi prawo pięści, szczególnie na stadionie klubu piłkarskiego LKS Sokół Słotwina. Płyta boiska jest na poziomie 425 m n.p.m. i świetnie widać z niej szczyt pobliskiego Skrzycznego. Jeżeli wyciągniemy przed siebie rękę z zaciśniętą pięścią i przekrzywimy ją na bok o 90 stopni (teraz nie musimy już przekrzywiać głowy, chyba że kibice zmuszą nas do tego pięścią), to idealnie powinna ona pokryć masyw Skrzycznego od podnóża do wierzchołka. Na tej podstawie można stwierdzić, że od szczytu dzieli nas dystans (1257 - 425) / 0,175 = 4754 m. Aplikacja Polskie Góry pokazuje z tego miejsca dystans dokładnie 5 km, więc wszystko się zgadza.Jeżeli mamy przy sobie prawdziwy telefon z zainstalowaną aplikacją Polskie Góry, to nie musimy wykonywać tych naturalnych obliczeń z użyciem dłoni, bo dzięki aplikacji widzimy wszystko jak na dłoni ;-) Na głównym ekranie możemy kliknąć na wybrany opis szczytu i zobaczyć odległość do niego w linii prostej (z dużą dokładnością do 100 metrów). Jeżeli chcemy od razu widzieć na głównym ekranie odległości do widocznych gór, to można wrócić do starszego widoku aplikacji przez przeciągniecie w lewo w lewym dolnym rogu ekranu.

Działająca offline mapa pozwoli nam na określenie odległości między szczytami. Możemy przybliżać i oddalać mapę oraz przeciągnąć ją w wybrany rejon, żeby na ekranie były widoczne interesujące nas szczyty. Na mapie wyświetlana jest skala, na podstawie której możemy w miarę dokładnie określić odległość między szczytami.Wysokości względne gór można sprawdzić na mapie Google z naniesionymi szczytami. Wystarczy odczytać dane z poziomic i od wysokości szczytu odjąć wysokość na poziomicy u podnóża góry.Polecam opisane w artykule naturalne metody określania odległości i porównywanie wyników z tym, co pokazuje aplikacja Polskie Góry :-)

Wszystkie wpisy
18 stycznia 2018 - Przyspieszenie aplikacji Polskie Góry i 500 szczytów w paśmie

6 stycznia 2018 - Wydajność aplikacji Polskie Góry

6 stycznia 2018 - Jak ukraść górę?

5 stycznia 2018 - Zniekształcenia obrazu i panorama 180 stopni (edytowany)

5 stycznia 2018 - Godzina wschodu i zachodu słońca w aplikacji Polskie Góry

4 stycznia 2018 - Opis panoramy Tatr z Chopoka w Tatrach Niżnych

1 stycznia 2018 - Aplikacja Polskie Góry na Lanzarote

19 grudnia 2017 - Sztuczna inteligencja w aplikacji Polskie Góry

16 grudnia 2017 - Zdobywanie szczytów na Trasie Skaczącego Tygrysa w Beskidzie Małym

16 grudnia 2017 - Jak odległe góry możemy zobaczyć z terytorium Polski?

15 grudnia 2017 - Brzydka ikona -4° - dlaczego nie ma jej w aplikacji Polskie Góry

10 grudnia 2017 - Fotorelacja z wycieczki Magura -> Klimczok -> Szyndzielnia -> Kozia

9 grudnia 2017 - Testy terenowe modułu kolekcjonowania szczytów

4 grudnia 2017 - Kolekcjonuj zdobyte szczyty z aplikacją Polskie Góry! (edytowany)

25 listopada 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Magurkę Wilkowicką

25 listopada 2017 - Widok na Tatry z lotniska Aleksandrowice w Bielsku-Białej

23 listopada 2017 - Wschód słońca na Gaikach i widok na Pradziada w Sudetach

21 listopada 2017 - Górska granica Polski na mapie w aplikacji Polskie Góry

16 listopada 2017 - Szlak Huli dookoła Szczyrku (edytowany)

15 listopada 2017 - Pierwsze mrozy na Gaikach i panorama Tatr

7 listopada 2017 - Panoramiczne zdjęcie Tatr z Jurgowa (edytowany)

6 listopada 2017 - Widoczność szczytów przy zmianach wysokości (edytowany)

5 listopada 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Skrzyczne i Malinowską Skałę

5 listopada 2017 - Nowości dla rolników - rozpoznawanie upraw w aplikacji Polskie Góry

4 listopada 2017 - Wschód słońca na Klimczoku

31 października 2017 - Pierwsze zimowe wejście na Gaiki

29 października 2017 - Identyfikatory szczytów w bazie danych aplikacji Polskie Góry

29 października 2017 - Zmiana czasu z letniego na zimowy - czy ostatnia?

22 października 2017 - Wyszukiwarka szczytów na portalu RunCalc

22 października 2017 - Aplikacja RunCalc dla turystów górskich

22 października 2017 - Widoki na Tatry z nowej wieży widokowej w słowackim Zdziarze

21 października 2017 - Fotorelacja z wycieczki Gaiki -> Międzybrodzie -> Czupel

20 października 2017 - Tolerancja przy identyfikacji linii horyzontu

18 października 2017 - Burza Ophelia i czerwone niebo na zachodzie o wschodzie

17 października 2017 - Zachód słońca w Bielsku, wschód na Gaikach - panorama Tatr

14 października 2017 - Fotorelacja z Biegu Ultra Granią Beskidu Małego

12 października 2017 - Rozpoznawanie obrazu w praktyce (edytowany)

6 października 2017 - Film promocyjny aplikacji Polskie Góry

5 października 2017 - Przyjazna nazwa miejsca w aplikacji Polskie Góry

3 października 2017 - Paralaksa i naturalny pomiar odległości w górach (edytowany)

1 października 2017 - Fotorelacja z wycieczki wokół Koszarawy

30 września 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Rycerzową, Bendoszkę i Praszywkę

28 września 2017 - Piramida krakowska

23 września 2017 - Pozycjonowanie stron aplikacji Polskie Góry

20 września 2017 - Aplikacja Polskie Góry jako nawigacja samochodowa

19 września 2017 - Rozpoznawanie obrazu - określanie linii horyzontu

9 września 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Romankę i Rysiankę

3 września 2017 - Rozpoznawanie obrazu i utrudnione testy nowej wersji aplikacji

31 sierpnia 2017 - Jak użytkownicy pomagają rozwijać aplikację Polskie Góry

31 sierpnia 2017 - Wieczorne widoki z Gaików

27 sierpnia 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Hrobaczą Łąkę

26 sierpnia 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Magurkę Wilkowicką

26 sierpnia 2017 - Prezentacja aplikacji Polskie Góry na zjeździe PTTK

26 sierpnia 2017 - Powrót do przyszłości z aplikacją Polskie Góry

19 sierpnia 2017 - Bieg Ultra Granią Tatr - widoki z Czerwonych Wierchów

16 sierpnia 2017 - Widoki z Góry Żar i Magurki Wilkowickiej

16 sierpnia 2017 - Polskie Góry na Maderze

31 lipca 2017 - Nowy wygląd aplikacji Polskie Góry

31 lipca 2017 - Widoki z Baraniej Góry

26 lipca 2017 - 10 tysięcy pobrań aplikacji Polskie Góry! :-)

23 lipca 2017 - Były sobie dwa Minčoly

23 lipca 2017 - Burzowe zdjęcia rentgenowskie Skrzycznego

21 lipca 2017 - RunCalc Panoruna - zagraniczne panoramy i opisywanie posiadanych zdjęć

16 lipca 2017 - Widoki z Wielkiej Raczy

16 lipca 2017 - Polskie Góry w Alpach Julijskich i słynny Triglav

9 lipca 2017 - Polskie Góry w Alpach Kamnickich

5 lipca 2017 - Ustawienia ostrości oraz wpływ strefy czasowej na położenia słońca

5 lipca 2017 - Panoramy z Hrobaczej Łąki i Gaików (edytowany)

4 lipca 2017 - Bieg Ku Słońcu i opisywanie wykonanych wcześniej zdjęć

26 czerwca 2017 - Komunikat dla użytkowników, którzy ostatnio zainstalowali aplikację

25 czerwca 2017 - Widoki ze Śnieżki

21 czerwca 2017 - Lato oficjalnie rozpoczęte :-)

19 czerwca 2017 - Podstawowe informacje po zainstalowaniu aplikacji Polskie Góry

14 czerwca 2017 - Poszerzanie horyzontów na temat horyzontu

13. června 2017 - Aplikácia Polskie Góry na slovenských horách

13. června 2017 - Aplikace Polskie Góry ve českých horách

9 czerwca 2017 - Szyndzielnia i Klimczok przy pięknej pogodzie

8 czerwca 2017 - Ostatnie poprawki w aplikacji Polskie Góry

7 czerwca 2017 - Pradziad widziany z Gaików

4 czerwca 2017 - Aplikacja Polskie Góry - wschód słońca na Gaikach, Magurka, Czupel

3 czerwca 2017 - Aplikacja Polskie Góry na Biegu Marduły w Tatrach

1 czerwca 2017 - Cień wielkiej góry (edytowany)

30 maja 2017 - Ciekawe nazwy gór (edytowany)

28 maja 2017 - Babia Góra i Mała Babia ze Słonej Wody

24 maja 2017 - Królewicz Śnieżnik, Królewna Śnieżka i... Cycki Bardotki

20 maja 2017 - Sztuczki w aplikacji Polskie Góry (edytowany)

15 maja 2017 - Nowości w aplikacji: 200 szczytów w paśmie i górskie gwiazdy (edytowany)

7 maja 2017 - 5000 pobrań aplikacji Polskie Góry

3 maja 2017 - Polskie Góry w odwiedzinach w Górach Dynarskich

26 kwietnia 2017 - Tomasz, to masz ty maszty

23 kwietnia 2017 - Czujniki położenia, kompas i deklinacja

15 kwietnia 2017 - Aplikacja Polskie Góry i jej konkurencja

10 kwietnia 2017 - Aplikacja Polskie Góry w Ustrzykach Dolnych (Góry Sanocko-Turczańskie)

4 kwietnia 2017 - Nowości: rysunki panoram, kalibracja kompasu, wybór rozdzielczości

25 marca 2017 - Zmiana czasu z zimowego na letni

21 marca 2017 - Równonoc - wschód słońca na wschodzie, zachód na zachodzie

20 marca 2017 - Widoki ze wzgórza Trzy Lipki w Bielsku-Białej

13 marca 2017 - Co by było, gdyby Ziemia była płaska

7 marca 2017 - Tabela kalibracyjna w aplikacji Polskie Góry

6 marca 2017 - Aplikacja Polskie Góry jeszcze bardziej przyjazna użytkownikom

2 marca 2017 - Podział pasm górskich w aplikacji Polskie Góry

27 lutego 2017 - Wschód słońca na Magurze, widoki z Klimczoka i Szyndzielni

22 lutego 2017 - Karta kalibracyjna

15 lutego 2017 - Gaiki

14 lutego 2017 - Lubię nagie i zarośnięte...

4 lutego 2017 - Quizy z rozpoznawania panoram górskich

31 stycznia 2017 - Aplikacja Polskie Góry w ...Warszawie

29 stycznia 2017 - Wschód słońca na Magurce

28 stycznia 2017 - Wschód słońca na Klimczoku oglądany przez obiektyw szerokokątny

10 stycznia 2017 - Polskie Góry od kuchni (programistycznej)

1 stycznia 2017 - Noworoczny bieg Trasą Skaczącego Tygrysa, zachód słońca w Łodygowicach

31 grudnia 2016 - Sylwestrowy wschód słońca na Klimczoku

30 grudnia 2016 - Wschód słońca na Pilsku, zachód na Magurce

17 grudnia 2016 - Widoki z Góry Żar

13 grudnia 2016 - Wschód słońca na Klimczoku - opis panoramy Tatr

25 listopada 2016 - Aplikacja Polskie Góry bez GPS

22 listopada 2016 - Wschód słońca na Klimczoku

18 listopada 2016 - Aplikacja Polskie Góry - jak to działa?

6 listopada 2016 - Nowości w aplikacji: lista szczytów i rysowanie kształtów gór

25 października 2016 - Algorytm określania widoczności gór oraz nowe tatrzańskie szczyty

23 października 2016 - Aplikacja Polskie Góry w Tatrach

17 października 2016 - Wakacyjny konkurs fotograficzny rozstrzygnięty

2 października 2016 - Refrakcja - dlaczego o wschodzie i zachodzie Słońce jest czerwone?

15 września 2016 - Apel do użytkowników aplikacji Polskie Góry: przeczytajcie instrukcję :-)

12 września 2016 - Polskie Góry w odwiedzinach w Górach Riła

1 września 2016 - Mądrości na temat wybitności (edytowany)

31 sierpnia 2016 - Ulubione miejsce na górskiej panoramie

29 sierpnia 2016 - Więcej o historii i budowie polskich gór

25 sierpnia 2016 - Górska róża wiatrów w aplikacji Polskie Góry

18 sierpnia 2016 - Genialna luneta na szczycie Monte delle Rezze nad Livigno

13 sierpnia 2016 - Polskie Góry w Alpach - ciąg dalszy

11 sierpnia 2016 - Polskie Góry w... Alpach ;-)

1 sierpnia 2016 - Lekcja historii o Sudetach

12 lipca 2016 - W stronę Słońca

18 czerwca 2016 - Nowości w aplikacji: rysowanie panoram oraz wykorzystanie położenia Słońca

16 maja 2016 - Undulacja i ustawienia wysokości (edytowany)

5 maja 2016 - Kąt widzenia aparatu w telefonie (edytowany)

4 maja 2016 - Zniekształcenia obrazu w aparatach telefonów komórkowych (edytowany)

------------------------------------Strona Polskie Góry

Copyright 2015-2018
Robert Celiński, Byledobiec Anin