Blog aplikacji Polskie Góry

Na moim blogu obejrzysz setki zdjęć panoram górskich z opisami, a także poznasz wiele ciekawych pojęć, takich jak: undulacja, refrakcja, deniwelacja, deklinacja, inklinacja, analema, paralaksa, aberracja, dystorsja. Zbyt skomplikowane? To dowiesz się np. dlaczego o wschodzie i zachodzie słońce jest czerwone oraz dlaczego lepiej nie stawać z boku na zdjęciu grupowym. Na dole ekranu znajduje się spis treści wszystkich wpisów na blogu. Zapraszam :-)
^/\^ Robert Celiński, autor aplikacji Polskie Góry ^/\^
6 stycznia 2018 - Wydajność aplikacji Polskie Góry
Jeszcze nigdy nie poruszałem tego tematu na blogu, a w miarę rozwoju aplikacji Polskie Góry oraz rozbudowywania bazy szczytów, nabiera on coraz większego znaczenia. Kiedy 2,5 roku temu zaczynałem tworzyć program, jego założenie było takie, że użytkownik uruchamia aplikację, telefon łapie sygnał GPS i w tym momencie natychmiast pokazywany jest opis gór, który przesuwa się w zależności od kierunku patrzenia (wskazania kompasu). Tak to działało na początku, kiedy w każdym paśmie było tylko kilkadziesiąt szczytów, a aplikacja nie korzystała z dokładnych danych topograficznych i nie rysowała kształtów gór. Obecnie w bazie szczytów jest blisko 3000 pozycji, są one wprawdzie podzielone na pasma, ale i tak w prawie wszystkich liczba szczytów przekracza 300, a nawet dochodzi do 400. Aplikacja pobiera dodatkowo dane topograficzne, na podstawie których dodatkowo określa widoczność niektórych gór oraz rysuje kształty. Przy tak ogromnej liczbie obliczeń naturalne jest, że wąskim gardłem staje się wydajność i wydłuża się czas oczekiwania na generowania opisów i kształtów gór. Próbowałem modyfikować algorytm określania widoczności gór w aplikacji, ale rezerwy są niewielkie i często można poprawić wydajność w przypadku generowania panoramy z jednego miejsca, ale za to w innym będzie gorzej.
Wydajność to nie tylko optymalne algorytmy, ale również dostosowanie wymagań programów do systemu operacyjnego i sprzętu, na którym działa. Ta sama aplikacja może bardzo wolno działać na pięcioletnim smartfonie (lub nie uruchomi się w ogóle), za to będzie śmigać jak błyskawica na wypuszczonym ostatnio na rynek flagowym Samsungu. Z pomocą przychodzi nam postęp technologiczny. Nowsze smartfony mają coraz lepsze procesory, pamięć oraz grafikę. Nie będę tutaj wnikał w szczegóły, bo nie jestem ekspertem od sprzętu, ale zapewne obserwujecie postęp z każdym swoim nowym smartfonem (przynajmniej na początku, dopóki nie zainstalujecie na nim kilkudziesięciu apek). Aplikacja Polskie Góry zadziała już od wersji Android 2.3.3 - Gingerbread, czyli po angielsku piernik (obecnie raczej stary, siedmioletni piernik), ale podejrzewam, że na przeciętnym telefonie z okresu świetności tej wersji systemu będzie chodziła bardzo wolno. Inaczej jest oczywiście na nowszych smartfonach. Tam użytkownik znacznie szybciej uzyska opisaną panoramę aplikacji Polskie Góry.
Wydajność smartfona ma różne aspekty, które na roboczo nazwałem wydajnością obliczeniową i graficzną. Przeprowadziłem testy na dwóch smartfonach: Samsung Galaxy Trend Plus (rok produkcji 2013) oraz Huawei Y6 (2015). Pierwszy okazał się o dziwo bardziej wydajny obliczeniowo i szybciej pokazywał panoramę w określonym miejscu (pozycję zasymulowałem, więc było to niezależne od działania GPS), natomiast bardzo powoli reagował na ręczną zmianę kierunku i opóźnienia w rysowaniu obrazu były spore. Mój obecny Huawei miał odwrotnie - dłużej czekałem na panoramę (ten telefon w ogóle strasznie zamula, dotyczy to wszystkich zainstalowanych aplikacji), natomiast przesuwanie rysunku panoramy było prawie płynne. Mimo wszystko, na obu urządzeniach wydajność aplikacji była zadowalająca.
Kolejny aspekt do wydajność przy odczytywaniu obrazu (IR), co w aplikacji Polskie Góry jest wykorzystywane do identyfikacji linii horyzontu. Jest taka fajna aplikacja Tłumacz Google (Google Translate), dzięki której możemy skierować obiektyw smartfona na obcojęzyczny tekst, a ona w czasie rzeczywistym nam go tłumaczy, pokazując w rozszerzonej rzeczywistości tekst po polsku (nawet pisany tą samą czcionką co tekst oryginalny). Ta funkcja super działa na smartfonie mojego szefa (pokazywał mi), ale na moim Huawei Y6 już nie - trzeba zrobić zdjęcie, które dopiero jest analizowane. Mam nadzieję, że za jakiś czas będę miał lepszego smartfona i skorzystam z dobrodziejstw Google Translate. IR Google Translate nie działa poprawnie w moim telefonie, za to linia horyzontu w aplikacji Polskie Góry jest dobrze identyfikowana.
Rozpoznawanie obrazu w aplikacji Polskie Góry
Wydajność aplikacji Polskie Góry zależy od tego, do ilu obliczeń "zmusza" ją użytkownik, a te wartości mogą się znacząco różnić w zależności od tego, gdzie uruchamiamy aplikację i ile gór musi zostać przeanalizowanych oraz narysowanych. W bazie szczytów dla grupy górskiej Sudety Środkowe są obecnie zarejestrowane aż 382 pozycje. Kiedyś dodawałem szczyty na tym obszarze do bazy i tak się rozpędziłem, że zbliżyłem się do limitu, który wynosi obecnie 400. Algorytm określania widoczności szczytów działa dość wolno dla najwyższych szczytów na tym obszarze. Znacznie lepiej jest, kiedy włączamy aplikację na niższych szczytach lub na nizinach. W dolinach nietrudno znaleźć miejsca z których widać zaledwie kilka pobliskich gór, a wtedy program błyskawicznie generuje panoramę.
Jeżeli jednak gór jest więcej, to aplikacja najpierw poświęca chwilę na określenie widoczności szczytów, a potem na rysowanie gór na podglądzie oraz przy okazji weryfikuje, czy rysowane kształty nie powodują braku widoczności bardziej odległych szczytów.
Najdłużej będą czekać użytkownicy, którzy wybrali w ustawianiach źródło wysokości Google. Aplikacja pobiera wtedy dane topograficzne z usługi Google Elevation API, łącząc się z Internetem i analizując zwrócone wyniki, podzielone na odpowiednie paczki. Może to zająć sporo czasu. Zalecam stosowanie opcji GPS i baza, przy której wykorzystywane są dane topograficzne składowane w aplikacji, dzięki czemu nie ma konieczności łączenia się Internetem. Ze względów wydajnościowych najlepiej wybrać najstarszą opcję GPS, która nie korzysta z danych topograficznych i nie rysuje kształtów gór. Dzięki temu można znacząco przyspieszyć generowanie panoramy, a przede wszystkim jej przesuwanie na ekranie (wydajność graficzna).
W którym miejscu aplikacja Polskie Góry będzie działała najwolniej? W tym, z którego jest widocznych najwięcej gór - w najbardziej panoramicznym miejscu (z punktu widzenia aplikacji). Wydaje się, że najwięcej szczytów w Sudetach Środkowych (wspomniane 382 pozycje w bazie) powinno być widocznych z Wielkiej Sowy, która jest najwyższa w tych okolicach i stoi w miarę centralnie na tym obszarze, dzięki czemu jest to dobry punkt obserwacyjny. Zasymulowałem swoją pozycję na Wielkiej Sowie i z tych 382 szczytów widoczne są zaledwie 272. Lepiej (lub gorzej pod względem wydajnościowym) wygląda sytuacja w Beskidach Zachodnich, gdzie mamy wprawdzie do dyspozycji mniej szczytów (352), ale jest tam kilka wysokich gór, z których są doskonałe widoki. Z Babiej Góry widać tylko 224 szczyty z grupy Beskidy Zachodnie, ale to dlatego, że Królowa Beskidów znajduje się na obrzeżach tego obszaru górskiego i nie widać z niej wielu szczytów, szczególnie z północno zachodniej części (są zasłonięte przez inne góry). Lepiej jest na Pilsku (268), ale palmę pierwszeństwa dzierżą bardziej centralnie położone najwyższe szczyty Beskidu Śląskiego: Skrzyczne (281) oraz Barania Góra (283), która jest swoistą rekordzistką aplikacji Polskie Góry.

Czas oczekiwania na panoramę zwiększy się również znacząco, jeżeli polecimy samolotem nad górami. Możemy to zrobić w realu (pochwalę się, że kiedyś mój kolega Fabian zabrał mnie na wycieczkę ponad Beskidami) lub wirtualnie, symulując w ustawieniach wysokość np. 3000 m n.p.m. W ekstremalnej sytuacji będziemy w stanie wygenerować rysunek obejmujący wszystkie góry w danym paśmie górskim, choć oczywiście tylko wybrane będą opisane, bo inaczej opis panoramy byłby nieczytelny. Przypominam, że opisy gór można ściągać palcem w dół (wtedy pokażą się inne), a także sterować opcjami Wyższe / Niższe oraz odległością 0 km -> 300 km. Z zasymulowanego na tym pułapie widoku ponad Grojcem widzę aż 350 z 352 gór w Beskidach Zachodnich. Na mapie w aplikacji Polskie Góry na czarno (szczyty niewidoczne z danego miejsca) mam zaznaczoną tylko Bacmańską Górę (schowana za Boraczym Wierchem) oraz Tuł (schowany za Czantorią). Pozostałe 350 wierzchołków da się zobaczyć z tej perspektywy. Przy tak wymagającej obliczeniowo i graficznie panoramie na wynik musiałem czekać nawet ponad 10 sekund.

Aplikacja Polskie Góry nie będzie już raczej rozwijana o funkcje mające wpływ na wydajność, a baza szczytów tylko nieznacznie się powiększy. Wraz z postępem technologicznym pojawiają się nowe smartfony, które są coraz wydajniejsze, dzięki czemu program będzie działał coraz szybciej. Gdyby ktoś miał problemy z wydajnością aplikacji Polskie Góry, proszę do mnie pisać, może coś doradzę :-)
Wszystkie wpisy
20 kwietnia 2018 - Panorama ze wzgórza Trzy Lipki w Bielsku-Białej
14 kwietnia 2018 - Fotorelacja z wycieczki Milówka -> Bielsko-Biała przez Beskid Śląski
10 kwietnia 2018 - Aplikacja Polskie Góry na Sardynii
30 marca 2018 - Fotorelacja z wycieczki Dębowiec -> Szyndzielnia -> Klimczok -> Błatnia
25 marca 2018 - Fotorelacja z wycieczki na Gaiki i Hrobaczą Łąkę
22 marca 2018 - Gaiki w pięknej zimowej aurze - fotorelacja
11 marca 2018 - Fotorelacja z wycieczki granią Gaiki - Hrobacza Łąka
10 marca 2018 - Linki do Wikipedii w aplikacji Polskie Góry
5 marca 2018 - 20 tysięcy pobrań aplikacji Polskie Góry! :-)
1 marca 2018 - Ponad 5000 rekordów w bazie danych aplikacji Polskie Góry
24 lutego 2018 - Przełącznik Wyższe / Niższe / Wszystkie do wyboru opisów szczytów
23 lutego 2018 - Naprawa problemów z GPS
18 lutego 2018 - Panorama Tatr z Zębu
14 lutego 2018 - Jak zaimponować dziewczynie w górach
8 lutego 2018 - Ankieta - wyświetlanie informacji o symulowaniu lokalizacji (edytowany)
6 lutego 2018 - Preferowany szczyt
5 lutego 2018 - Polskie Góry aplikacją bezawaryjną
3 lutego 2018 - Fotorelacja z wycieczki Bystra -> Magura -> Klimczok
3 lutego 2018 - Podział pasm górskich na mapie
31 stycznia 2018 - Księżyc, superpełnia, Superpełnia (edytowany)
31 stycznia 2018 - Wróćmy na jeziora
26 stycznia 2018 - Nowy wygląd opisów szczytów w aplikacji i testy w terenie
25 stycznia 2018 - Testy aplikacji na nowym telefonie Lenovo K5
24 stycznia 2018 - Ankieta w sprawie wyglądu opisów w aplikacji
18 stycznia 2018 - Przyspieszenie aplikacji Polskie Góry i 500 szczytów w paśmie
6 stycznia 2018 - Wydajność aplikacji Polskie Góry
6 stycznia 2018 - Jak ukraść górę?
5 stycznia 2018 - Zniekształcenia obrazu i panorama 180 stopni (edytowany)
5 stycznia 2018 - Godzina wschodu i zachodu słońca w aplikacji Polskie Góry
4 stycznia 2018 - Opis panoramy Tatr z Chopoka w Tatrach Niżnych
1 stycznia 2018 - Aplikacja Polskie Góry na Lanzarote
19 grudnia 2017 - Sztuczna inteligencja w aplikacji Polskie Góry
16 grudnia 2017 - Zdobywanie szczytów na Trasie Skaczącego Tygrysa w Beskidzie Małym
16 grudnia 2017 - Jak odległe góry możemy zobaczyć z terytorium Polski?
15 grudnia 2017 - Brzydka ikona -4° - dlaczego nie ma jej w aplikacji Polskie Góry
10 grudnia 2017 - Fotorelacja z wycieczki Magura -> Klimczok -> Szyndzielnia -> Kozia
9 grudnia 2017 - Testy terenowe modułu kolekcjonowania szczytów
4 grudnia 2017 - Kolekcjonuj zdobyte szczyty z aplikacją Polskie Góry! (edytowany)
25 listopada 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Magurkę Wilkowicką
25 listopada 2017 - Widok na Tatry z lotniska Aleksandrowice w Bielsku-Białej
23 listopada 2017 - Wschód słońca na Gaikach i widok na Pradziada w Sudetach
21 listopada 2017 - Górska granica Polski na mapie w aplikacji Polskie Góry
16 listopada 2017 - Szlak Huli dookoła Szczyrku (edytowany)
15 listopada 2017 - Pierwsze mrozy na Gaikach i panorama Tatr
7 listopada 2017 - Panoramiczne zdjęcie Tatr z Jurgowa (edytowany)
6 listopada 2017 - Widoczność szczytów przy zmianach wysokości (edytowany)
5 listopada 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Skrzyczne i Malinowską Skałę
5 listopada 2017 - Nowości dla rolników - rozpoznawanie upraw w aplikacji Polskie Góry
4 listopada 2017 - Wschód słońca na Klimczoku
31 października 2017 - Pierwsze zimowe wejście na Gaiki
29 października 2017 - Identyfikatory szczytów w bazie danych aplikacji Polskie Góry
29 października 2017 - Zmiana czasu z letniego na zimowy - czy ostatnia?
22 października 2017 - Wyszukiwarka szczytów na portalu RunCalc
22 października 2017 - Aplikacja RunCalc dla turystów górskich
22 października 2017 - Widoki na Tatry z nowej wieży widokowej w słowackim Zdziarze
21 października 2017 - Fotorelacja z wycieczki Gaiki -> Międzybrodzie -> Czupel
20 października 2017 - Tolerancja przy identyfikacji linii horyzontu
18 października 2017 - Burza Ophelia i czerwone niebo na zachodzie o wschodzie
17 października 2017 - Zachód słońca w Bielsku, wschód na Gaikach - panorama Tatr
14 października 2017 - Fotorelacja z Biegu Ultra Granią Beskidu Małego
12 października 2017 - Rozpoznawanie obrazu w praktyce (edytowany)
6 października 2017 - Film promocyjny aplikacji Polskie Góry
5 października 2017 - Przyjazna nazwa miejsca w aplikacji Polskie Góry
3 października 2017 - Paralaksa i naturalny pomiar odległości w górach (edytowany)
1 października 2017 - Fotorelacja z wycieczki wokół Koszarawy
30 września 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Rycerzową, Bendoszkę i Praszywkę
28 września 2017 - Piramida krakowska
23 września 2017 - Pozycjonowanie stron aplikacji Polskie Góry
20 września 2017 - Aplikacja Polskie Góry jako nawigacja samochodowa
19 września 2017 - Rozpoznawanie obrazu - określanie linii horyzontu
9 września 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Romankę i Rysiankę
3 września 2017 - Rozpoznawanie obrazu i utrudnione testy nowej wersji aplikacji
31 sierpnia 2017 - Jak użytkownicy pomagają rozwijać aplikację Polskie Góry
31 sierpnia 2017 - Wieczorne widoki z Gaików
27 sierpnia 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Hrobaczą Łąkę
26 sierpnia 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Magurkę Wilkowicką
26 sierpnia 2017 - Prezentacja aplikacji Polskie Góry na zjeździe PTTK
26 sierpnia 2017 - Powrót do przyszłości z aplikacją Polskie Góry
19 sierpnia 2017 - Bieg Ultra Granią Tatr - widoki z Czerwonych Wierchów
16 sierpnia 2017 - Widoki z Góry Żar i Magurki Wilkowickiej
16 sierpnia 2017 - Polskie Góry na Maderze
31 lipca 2017 - Nowy wygląd aplikacji Polskie Góry
31 lipca 2017 - Widoki z Baraniej Góry
26 lipca 2017 - 10 tysięcy pobrań aplikacji Polskie Góry! :-)
23 lipca 2017 - Były sobie dwa Minčoly
23 lipca 2017 - Burzowe zdjęcia rentgenowskie Skrzycznego
21 lipca 2017 - RunCalc Panoruna - zagraniczne panoramy i opisywanie posiadanych zdjęć
16 lipca 2017 - Widoki z Wielkiej Raczy
16 lipca 2017 - Polskie Góry w Alpach Julijskich i słynny Triglav
9 lipca 2017 - Polskie Góry w Alpach Kamnickich
5 lipca 2017 - Ustawienia ostrości oraz wpływ strefy czasowej na położenia słońca
5 lipca 2017 - Panoramy z Hrobaczej Łąki i Gaików (edytowany)
4 lipca 2017 - Bieg Ku Słońcu i opisywanie wykonanych wcześniej zdjęć
26 czerwca 2017 - Komunikat dla użytkowników, którzy ostatnio zainstalowali aplikację
25 czerwca 2017 - Widoki ze Śnieżki
21 czerwca 2017 - Lato oficjalnie rozpoczęte :-)
19 czerwca 2017 - Podstawowe informacje po zainstalowaniu aplikacji Polskie Góry
14 czerwca 2017 - Poszerzanie horyzontów na temat horyzontu
13. června 2017 - Aplikácia Polskie Góry na slovenských horách
13. června 2017 - Aplikace Polskie Góry ve českých horách
9 czerwca 2017 - Szyndzielnia i Klimczok przy pięknej pogodzie
8 czerwca 2017 - Ostatnie poprawki w aplikacji Polskie Góry
7 czerwca 2017 - Pradziad widziany z Gaików
4 czerwca 2017 - Aplikacja Polskie Góry - wschód słońca na Gaikach, Magurka, Czupel
3 czerwca 2017 - Aplikacja Polskie Góry na Biegu Marduły w Tatrach
1 czerwca 2017 - Cień wielkiej góry (edytowany)
30 maja 2017 - Ciekawe nazwy gór (edytowany)
28 maja 2017 - Babia Góra i Mała Babia ze Słonej Wody
24 maja 2017 - Królewicz Śnieżnik, Królewna Śnieżka i... Cycki Bardotki
20 maja 2017 - Sztuczki w aplikacji Polskie Góry (edytowany)
15 maja 2017 - Nowości w aplikacji: 200 szczytów w paśmie i górskie gwiazdy (edytowany)
7 maja 2017 - 5000 pobrań aplikacji Polskie Góry
3 maja 2017 - Polskie Góry w odwiedzinach w Górach Dynarskich
26 kwietnia 2017 - Tomasz, to masz ty maszty
23 kwietnia 2017 - Czujniki położenia, kompas i deklinacja
15 kwietnia 2017 - Aplikacja Polskie Góry i jej konkurencja
10 kwietnia 2017 - Aplikacja Polskie Góry w Ustrzykach Dolnych (Góry Sanocko-Turczańskie)
4 kwietnia 2017 - Nowości: rysunki panoram, kalibracja kompasu, wybór rozdzielczości
25 marca 2017 - Zmiana czasu z zimowego na letni
21 marca 2017 - Równonoc - wschód słońca na wschodzie, zachód na zachodzie
20 marca 2017 - Widoki ze wzgórza Trzy Lipki w Bielsku-Białej
13 marca 2017 - Co by było, gdyby Ziemia była płaska
7 marca 2017 - Tabela kalibracyjna w aplikacji Polskie Góry
6 marca 2017 - Aplikacja Polskie Góry jeszcze bardziej przyjazna użytkownikom
2 marca 2017 - Podział pasm górskich w aplikacji Polskie Góry
27 lutego 2017 - Wschód słońca na Magurze, widoki z Klimczoka i Szyndzielni
22 lutego 2017 - Karta kalibracyjna
15 lutego 2017 - Gaiki
14 lutego 2017 - Lubię nagie i zarośnięte...
4 lutego 2017 - Quizy z rozpoznawania panoram górskich
31 stycznia 2017 - Aplikacja Polskie Góry w ...Warszawie
29 stycznia 2017 - Wschód słońca na Magurce
28 stycznia 2017 - Wschód słońca na Klimczoku oglądany przez obiektyw szerokokątny
10 stycznia 2017 - Polskie Góry od kuchni (programistycznej)
1 stycznia 2017 - Noworoczny bieg Trasą Skaczącego Tygrysa, zachód słońca w Łodygowicach
31 grudnia 2016 - Sylwestrowy wschód słońca na Klimczoku
30 grudnia 2016 - Wschód słońca na Pilsku, zachód na Magurce
17 grudnia 2016 - Widoki z Góry Żar
13 grudnia 2016 - Wschód słońca na Klimczoku - opis panoramy Tatr
25 listopada 2016 - Aplikacja Polskie Góry bez GPS
22 listopada 2016 - Wschód słońca na Klimczoku
18 listopada 2016 - Aplikacja Polskie Góry - jak to działa?
6 listopada 2016 - Nowości w aplikacji: lista szczytów i rysowanie kształtów gór
25 października 2016 - Algorytm określania widoczności gór oraz nowe tatrzańskie szczyty
23 października 2016 - Aplikacja Polskie Góry w Tatrach
17 października 2016 - Wakacyjny konkurs fotograficzny rozstrzygnięty
2 października 2016 - Refrakcja - dlaczego o wschodzie i zachodzie Słońce jest czerwone?
15 września 2016 - Apel do użytkowników aplikacji Polskie Góry: przeczytajcie instrukcję :-)
12 września 2016 - Polskie Góry w odwiedzinach w Górach Riła
1 września 2016 - Mądrości na temat wybitności (edytowany)
31 sierpnia 2016 - Ulubione miejsce na górskiej panoramie
29 sierpnia 2016 - Więcej o historii i budowie polskich gór
25 sierpnia 2016 - Górska róża wiatrów w aplikacji Polskie Góry
18 sierpnia 2016 - Genialna luneta na szczycie Monte delle Rezze nad Livigno
13 sierpnia 2016 - Polskie Góry w Alpach - ciąg dalszy
11 sierpnia 2016 - Polskie Góry w... Alpach ;-)
1 sierpnia 2016 - Lekcja historii o Sudetach
12 lipca 2016 - W stronę Słońca
18 czerwca 2016 - Nowości w aplikacji: rysowanie panoram oraz wykorzystanie położenia Słońca
16 maja 2016 - Undulacja i ustawienia wysokości (edytowany)
5 maja 2016 - Kąt widzenia aparatu w telefonie (edytowany)
4 maja 2016 - Zniekształcenia obrazu w aparatach telefonów komórkowych (edytowany)
------------------------------------
Strona Polskie Góry
Copyright 2015-2018 Robert Celiński, Byledobiec Anin
|