Blog aplikacji Polskie Góry  

Na moim blogu obejrzysz setki zdjęć panoram górskich z opisami, a także poznasz wiele ciekawych pojęć, takich jak: undulacja, refrakcja, deniwelacja, deklinacja, inklinacja, analema, paralaksa, aberracja, dystorsja. Zbyt skomplikowane? To dowiesz się np. dlaczego o wschodzie i zachodzie słońce jest czerwone oraz dlaczego lepiej nie stawać z boku na zdjęciu grupowym. Na dole ekranu znajduje się spis treści wszystkich wpisów na blogu. Zapraszam :-)

^/\^ Robert Celiński, autor aplikacji Polskie Góry ^/\^

25 marca 2017 - Zmiana czasu z zimowego na letni

Już jutro przestawimy zegarki na czas letni, czyli godzinę do przodu. Będziemy przez to spali o godzinę krócej. Czy zastanawialiście się, dlaczego tak jest i jakie są konsekwencje tej zmiany?

Jako pierwszy zmianę czasu zaproponował na początku XX wieku nowozelandzki entomolog i astronom George Vernon Hudson, który latem potrzebował więcej czasu ze światłem słonecznym, żeby kolekcjonować insekty. Zaproponował zmianę czasu urzędowego o 2 godziny, żeby latem dłużej było jaśniej. Wtórował mu mieszkający w Anglii bogaty budowniczy William Willett, który był niezadowolony, że musiał skracać swoją partyjkę golfa z powodu zapadających ciemności. Te pierwsze propozycje nie zostały wdrożone, jednak w czasie I wojny światowej czas letni wprowadziło Cesarstwo Niemieckie i ich sojusznik Austro-Węgry, gdzie obliczono, że dzięki zmianie czasu na letni będzie można zaoszczędzić na konsumpcji węgla, potrzebnego do produkcji prądu, wykorzystywanego między innymi do oświetlania mieszkań i ulic (pierwsze elektrownie powstały pod koniec XIX wieku). W ciągu kilku lat dołączyły inne kraje i zmiana czasu na letni o jedną godzinę do przodu stała się powszechna.

Wprowadzenie czasu letniego ma podobną liczbę zwolenników i przeciwników. Zadowoleni ze zmiany powołują się na oszczędność energii, możliwość bycia aktywnym na zewnątrz mimo późnej pory, co sprzyja zdrowiu oraz że zmiana czasu przyczynia się do zmniejszenia liczby wypadków drogowych, ponieważ kierowcy rzadziej prowadzą po ciemku. Przeciwnicy twierdzą, że oszczędność energii jest iluzoryczna, a sama koordynacja zmiany czasu dwa razy w roku jest energochłonna z punktu widzenia działania urządzeń i kłopotliwa dla ludzi. Brak oszczędności energii jest zresztą potwierdzony naukowo, ponieważ np. w części Australii zaczęto zmieniać czas w roku 2000 i nie zaobserwowano z tego tytułu żadnych korzyści ekonomicznych.

Ja jestem skowronkiem (wstaję wcześnie rano) i przyłączam się do grona przeciwników zmiany czasu. Lubię sobie pobiegać rano po górach przy świetle słonecznym, a letnia zmiana czasu kradnie mi tę godzinę (choć dzięki temu nie trzeba tak wcześnie wstawać, żeby zobaczyć wschód słońca). Do tego nie pasują mi te wszystkie kombinacje z przestawianiem czasu w zegarach, zegarkach, samochodach, telefonach, mikrofalówkach, piecach, pralkach, itd. Wolałbym, żeby na stałe zostawić czas zimowy, który jest o tyle naturalny, żeby w środku strefy czasowej południe słoneczne zawsze wypadało mniej więcej o godzinie 12, a nie jak od najbliższej niedzieli około godziny 13 (symulacja poniżej wskazuje na niedzielne górowanie w Bielsku-Białej o 12:50). W końcu północ powinna być o dwunastej w nocy, a południe o 12 w południe, no nie? ;-) Spodziewam się, że jako przeciwnik zmiany czasu, za chwilę zostanę zahukany przez stado sów - tych, co chodzą spać późno i rano ciężko im wstać rano ;-)

Zmianę czasu praktykuje się w kilkudziesięciu krajach na całym świecie. Stosuje się ją we wszystkich państwach europejskich, poza Islandią. Zegarki przestawia się także w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Nowej Zelandii i Australii.

Pamiętam, jak kiedyś poleciałem na maraton do Dublina (stolica Irlandii), który odbywał się w ostatni poniedziałek października (dzień wolny od pracy - tzw. święto bankowe). Wylatywałem w niedzielę, kiedy zmieniany był czas z letniego na zimowy. Po wylądowaniu w Dublinie nie sprawdziłem czasu lokalnego, a zrobiłem to dopiero w poniedziałek rano, przed startem. Okazało się, że w Irlandii też przestawiają zegarki na czas zimowy oraz oczywiście mają czas GMT (ang. Greenwich Mean Time). Nazwa pochodzi od przebiegającego przez Greenwich południka zerowego. Ja, podobnie jak południk, też kiedyś przebiegałem przez tę dzielnicę Londynu - w 2011 roku brałem udział w maratonie londyńskim, a start był właśnie w Greenwich ;-) Wtedy w Dublinie miałem szczęście, bo przez weekend zarobiłem w sumie dwie godziny - jedną za przemieszczenie się do strefy czasowej GMT, drugą za przestawienie czasu, tak jak w Polsce. Obudziłem się wtedy ponad 4 godziny przed startem maratonu i nie musiałem się stresować, że nie zdążę.

Moje dwie godziny to i tak niewiele w porównaniu do Fileasa Fogga z powieści Juliusza Verne'a "W osiemdziesiąt dni dookoła świata", który podróżując z kolei (i często koleją) w kierunku wschodnim zarobił w ten sposób w sumie cały dzień ;-) To taki paradoks, że jak np. lecimy samolotem z Polski na zachód do Stanów Zjednoczonych, goniąc słońce "poruszające" się właśnie ze wschodu na zachód, to wprawdzie "zarabiamy" kilka godzin (czas "idzie" wolniej), ale wcale nie stajemy się przez to młodsi. Z kolei gdy lecimy na wschód do Chin, to nie starzejemy się bardziej i nie jesteśmy szybsi w naszej podróży. Wsiadając dzisiaj do samolotu na lotnisku w Warszawie o 6:00 będziemy podziwiać wschód słońca, a kolejny w Pekinie obejrzymy po zaledwie 17 godzinach (różnica 7 godzin), o ile pozwoli nam na to miejscowy smog ;-) Teoretycznie czas biegł szybciej, bo zamiast 24 godzin, na kolejny wschód czekaliśmy tylko 17. Tutaj jeszcze jedna uwaga: Chińczycy nie zmieniają czasu na letni, więc od niedzieli różnica czasu będzie mniejsza - 6 godzin. A jak to było z tym Foggiem z powieści Verne'a? W czasie swojej podróży na bieżąco przestawiał zegarek, żeby dostosować się do lokalnego czasu. Kiedy przekroczył z zachodu na wschód linię zmiany daty, przebiegającą wzdłuż południka 180 stopni, to powinien był wtedy odjąć jeden dzień od bieżącej daty, a tego nie zrobił. Skutek był taki, że kiedy wrócił do Londynu po ponad 79 dniach, myślał, że przegrał zakład dotyczący objechania świata wokoło w ciągu 80 dni, a tak naprawdę zrobił to z blisko dobowym zapasem.

W Koszalinie co roku pod koniec października odbywają się zawody biegowe o nazwie "Nocna Ściema". Zawodnicy startują o 2 w nocy w niedzielę, a ponieważ o 3:00 jest zmiana czasu z letniego na zimowy, to w trakcie biegu zarabiają godzinę. Skutek jest taki, że najlepsi maratończycy mogą się pochwalić rekordem świata w maratonie (42 km 195 m) poniżej 2 godzin (nominalna różnica czasu startu i mety, choć tak naprawdę biegli przez niecałe 3 godziny), a najlepsi półmaratończycy pokonują ten dystans (ponad 21 km) w zaledwie kilkanaście minut ;-)

Inną obserwację miałem w czasie podróży do odległych krajów Europy Zachodniej, np. w Hiszpanii, która ma tę samą strefę czasową co Polska (dopiero w Portugalii obowiązuje czas GMT). Sewilla jest położona na południku 6 stopni długości geograficznej zachodniej, co w porównaniu do Warszawy (21 stopni wschodniej) daje w sumie różnicę aż 27 stopni, która przekłada się na to, że słońce zachodzi tam średnio w roku aż o godzinę i 48 minut później niż w stolicy Polski! Skutek jest taki, że u nas latem o 21 robi już ciemno, a Hiszpanie mogą się bawić przy świetle słonecznym znacznie dłużej. Pomijam tu kwestie związane z różnicą długości dnia zimą i latem - w położonej bardziej na południe Hiszpanii są one mniejsze, więc zimą opóźnienie czasu zachodu wynosi nawet ponad 2,5 godziny (w grudniu o 15:23 w Warszawie, a 18:05 w Sewilli). Nie ma jednak nic za darmo - na Półwyspie Iberyjskim słońce wstaje też znacznie później niż u nas, więc często kiedy Hiszpanie idą do pracy, jest jeszcze ciemno. Taki dystans południkowy i brak zmiany czasu z tego tytułu robią wrażenie. W pewnym sensie rodzi to wątpliwości co do sensowności zmiany czasu między zimą i latem, skoro i tak godzimy się na takie różnice w ramach jednej strefy czasowej.

Na Ziemi obowiązuje czas urzędowy, zwany w skrócie UTC, czyli uniwersalny koordynowany (ang. Universal Time Coordinated). Polska znajduje się w strefie czasowej CET (ang. Central European Time, który zimą jest przesunięty w stosunku do UTC o jedną godzinę do przodu, a w czasie letnim - o dwie). Idealne miejsce dla czasu CET to południk 15 stopni długości geograficznej wschodniej, czyli np. tam, gdzie stanowiąca granicę polsko-niemiecką Nysa Łużycka przepływa przez Zgorzelec. Mieszkańcy tego miasta mają to szczęście, że ich zimowe południe słoneczne wypada mniej więcej w południe na ich zegarkach. Piszę mniej więcej, ponieważ nieregularny ruch obiegowy Ziemi po orbicie powoduje, że w różnych porach roku występują pewne odchylenia od tego idealnego stanu, z czym wiąże się między innymi zjawisko analemy - linii zakreślanej na nieboskłonie przez punkt, w którym znajduje się Słońce widziane z określonego punktu codziennie o tej samej godzinie UTC (abstrahując od zmiany czasu). Słońce przez cały rok zakreśla taką ósemkę.Wpis na temat położenia słońca

Dlaczego piszę o tym wszystkim na blogu aplikacji Polskie Góry? Chciałem się pochwalić, że potrafi ona automatycznie rozpoznawać dzień zmiany czasu i na tej podstawie generować poprawnie położenie słońca nad górami :-) Trzeba tylko zadbać o ustawienie prawidłowej godziny w telefonie, zmienić czas ręcznie lub pozwolić na automatyczną zmianę w ustawieniach telefonu.

Postanowiłem zaprezentować symulację aplikacji Polskie Góry, jak wygląda moment wschodu, górowania (tzw. południe słoneczne) oraz zachodu słońca ze wzgórza Trzy Lipki w Bielsku-Białej dzisiaj (25 marca) i jutro - po zmianie czasu. Data i godzina symulacji są zamieszczone w lewym dolnym rogu poniższych 6 zdjęć.

Wynika z tego, że dzisiaj: wschód o 5:39, górowanie (nad Magurą zresztą ;-)) o 11:50 (kąt blisko 41,5 stopnia), zachód o 18:02.Inaczej będzie wyglądała sytuacja po zmianie czasu na letni: wschód dopiero o 6:36, górowanie o 12:50 (kąt nieco ponad 41,5 stopnia, aplikacja zaokrągliła w górę do 42 stopni), zachód dopiero o 19:04 (pan Willett mógłby sobie o godzinę dłużej pograć w golfa ;-)).Jednocześnie chciałbym zwrócić uwagę, jak w ciągu kilku dni zmieniło się miejsce wschodu i zachodu słońca. Pojawia się na lewo od literki E, czyli coraz bardziej w kierunku północno-wschodnim, a zachodzi na prawo od literki W, czyli coraz bardziej w kierunku północno-zachodnim. Więcej na temat tego zjawiska można przeczytać w poniższym wpisie.

Wpis na temat miejsca wschodu i zachodu słońca w różnych porach roku

A Wy - jesteście zwolennikami czy przeciwnikami zmiany czasu? Który czas bardziej Wam odpowiada w okresie wczesnowiosennym i jesiennym - zimowy czy letni? Jesteście sową czy skowronkiem? Czekam na wpisy pod artykułem opublikowanym na Facebooku :-)

Wszystkie wpisy
18 stycznia 2018 - Przyspieszenie aplikacji Polskie Góry i 500 szczytów w paśmie

6 stycznia 2018 - Wydajność aplikacji Polskie Góry

6 stycznia 2018 - Jak ukraść górę?

5 stycznia 2018 - Zniekształcenia obrazu i panorama 180 stopni (edytowany)

5 stycznia 2018 - Godzina wschodu i zachodu słońca w aplikacji Polskie Góry

4 stycznia 2018 - Opis panoramy Tatr z Chopoka w Tatrach Niżnych

1 stycznia 2018 - Aplikacja Polskie Góry na Lanzarote

19 grudnia 2017 - Sztuczna inteligencja w aplikacji Polskie Góry

16 grudnia 2017 - Zdobywanie szczytów na Trasie Skaczącego Tygrysa w Beskidzie Małym

16 grudnia 2017 - Jak odległe góry możemy zobaczyć z terytorium Polski?

15 grudnia 2017 - Brzydka ikona -4° - dlaczego nie ma jej w aplikacji Polskie Góry

10 grudnia 2017 - Fotorelacja z wycieczki Magura -> Klimczok -> Szyndzielnia -> Kozia

9 grudnia 2017 - Testy terenowe modułu kolekcjonowania szczytów

4 grudnia 2017 - Kolekcjonuj zdobyte szczyty z aplikacją Polskie Góry! (edytowany)

25 listopada 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Magurkę Wilkowicką

25 listopada 2017 - Widok na Tatry z lotniska Aleksandrowice w Bielsku-Białej

23 listopada 2017 - Wschód słońca na Gaikach i widok na Pradziada w Sudetach

21 listopada 2017 - Górska granica Polski na mapie w aplikacji Polskie Góry

16 listopada 2017 - Szlak Huli dookoła Szczyrku (edytowany)

15 listopada 2017 - Pierwsze mrozy na Gaikach i panorama Tatr

7 listopada 2017 - Panoramiczne zdjęcie Tatr z Jurgowa (edytowany)

6 listopada 2017 - Widoczność szczytów przy zmianach wysokości (edytowany)

5 listopada 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Skrzyczne i Malinowską Skałę

5 listopada 2017 - Nowości dla rolników - rozpoznawanie upraw w aplikacji Polskie Góry

4 listopada 2017 - Wschód słońca na Klimczoku

31 października 2017 - Pierwsze zimowe wejście na Gaiki

29 października 2017 - Identyfikatory szczytów w bazie danych aplikacji Polskie Góry

29 października 2017 - Zmiana czasu z letniego na zimowy - czy ostatnia?

22 października 2017 - Wyszukiwarka szczytów na portalu RunCalc

22 października 2017 - Aplikacja RunCalc dla turystów górskich

22 października 2017 - Widoki na Tatry z nowej wieży widokowej w słowackim Zdziarze

21 października 2017 - Fotorelacja z wycieczki Gaiki -> Międzybrodzie -> Czupel

20 października 2017 - Tolerancja przy identyfikacji linii horyzontu

18 października 2017 - Burza Ophelia i czerwone niebo na zachodzie o wschodzie

17 października 2017 - Zachód słońca w Bielsku, wschód na Gaikach - panorama Tatr

14 października 2017 - Fotorelacja z Biegu Ultra Granią Beskidu Małego

12 października 2017 - Rozpoznawanie obrazu w praktyce (edytowany)

6 października 2017 - Film promocyjny aplikacji Polskie Góry

5 października 2017 - Przyjazna nazwa miejsca w aplikacji Polskie Góry

3 października 2017 - Paralaksa i naturalny pomiar odległości w górach (edytowany)

1 października 2017 - Fotorelacja z wycieczki wokół Koszarawy

30 września 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Rycerzową, Bendoszkę i Praszywkę

28 września 2017 - Piramida krakowska

23 września 2017 - Pozycjonowanie stron aplikacji Polskie Góry

20 września 2017 - Aplikacja Polskie Góry jako nawigacja samochodowa

19 września 2017 - Rozpoznawanie obrazu - określanie linii horyzontu

9 września 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Romankę i Rysiankę

3 września 2017 - Rozpoznawanie obrazu i utrudnione testy nowej wersji aplikacji

31 sierpnia 2017 - Jak użytkownicy pomagają rozwijać aplikację Polskie Góry

31 sierpnia 2017 - Wieczorne widoki z Gaików

27 sierpnia 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Hrobaczą Łąkę

26 sierpnia 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Magurkę Wilkowicką

26 sierpnia 2017 - Prezentacja aplikacji Polskie Góry na zjeździe PTTK

26 sierpnia 2017 - Powrót do przyszłości z aplikacją Polskie Góry

19 sierpnia 2017 - Bieg Ultra Granią Tatr - widoki z Czerwonych Wierchów

16 sierpnia 2017 - Widoki z Góry Żar i Magurki Wilkowickiej

16 sierpnia 2017 - Polskie Góry na Maderze

31 lipca 2017 - Nowy wygląd aplikacji Polskie Góry

31 lipca 2017 - Widoki z Baraniej Góry

26 lipca 2017 - 10 tysięcy pobrań aplikacji Polskie Góry! :-)

23 lipca 2017 - Były sobie dwa Minčoly

23 lipca 2017 - Burzowe zdjęcia rentgenowskie Skrzycznego

21 lipca 2017 - RunCalc Panoruna - zagraniczne panoramy i opisywanie posiadanych zdjęć

16 lipca 2017 - Widoki z Wielkiej Raczy

16 lipca 2017 - Polskie Góry w Alpach Julijskich i słynny Triglav

9 lipca 2017 - Polskie Góry w Alpach Kamnickich

5 lipca 2017 - Ustawienia ostrości oraz wpływ strefy czasowej na położenia słońca

5 lipca 2017 - Panoramy z Hrobaczej Łąki i Gaików (edytowany)

4 lipca 2017 - Bieg Ku Słońcu i opisywanie wykonanych wcześniej zdjęć

26 czerwca 2017 - Komunikat dla użytkowników, którzy ostatnio zainstalowali aplikację

25 czerwca 2017 - Widoki ze Śnieżki

21 czerwca 2017 - Lato oficjalnie rozpoczęte :-)

19 czerwca 2017 - Podstawowe informacje po zainstalowaniu aplikacji Polskie Góry

14 czerwca 2017 - Poszerzanie horyzontów na temat horyzontu

13. června 2017 - Aplikácia Polskie Góry na slovenských horách

13. června 2017 - Aplikace Polskie Góry ve českých horách

9 czerwca 2017 - Szyndzielnia i Klimczok przy pięknej pogodzie

8 czerwca 2017 - Ostatnie poprawki w aplikacji Polskie Góry

7 czerwca 2017 - Pradziad widziany z Gaików

4 czerwca 2017 - Aplikacja Polskie Góry - wschód słońca na Gaikach, Magurka, Czupel

3 czerwca 2017 - Aplikacja Polskie Góry na Biegu Marduły w Tatrach

1 czerwca 2017 - Cień wielkiej góry (edytowany)

30 maja 2017 - Ciekawe nazwy gór (edytowany)

28 maja 2017 - Babia Góra i Mała Babia ze Słonej Wody

24 maja 2017 - Królewicz Śnieżnik, Królewna Śnieżka i... Cycki Bardotki

20 maja 2017 - Sztuczki w aplikacji Polskie Góry (edytowany)

15 maja 2017 - Nowości w aplikacji: 200 szczytów w paśmie i górskie gwiazdy (edytowany)

7 maja 2017 - 5000 pobrań aplikacji Polskie Góry

3 maja 2017 - Polskie Góry w odwiedzinach w Górach Dynarskich

26 kwietnia 2017 - Tomasz, to masz ty maszty

23 kwietnia 2017 - Czujniki położenia, kompas i deklinacja

15 kwietnia 2017 - Aplikacja Polskie Góry i jej konkurencja

10 kwietnia 2017 - Aplikacja Polskie Góry w Ustrzykach Dolnych (Góry Sanocko-Turczańskie)

4 kwietnia 2017 - Nowości: rysunki panoram, kalibracja kompasu, wybór rozdzielczości

25 marca 2017 - Zmiana czasu z zimowego na letni

21 marca 2017 - Równonoc - wschód słońca na wschodzie, zachód na zachodzie

20 marca 2017 - Widoki ze wzgórza Trzy Lipki w Bielsku-Białej

13 marca 2017 - Co by było, gdyby Ziemia była płaska

7 marca 2017 - Tabela kalibracyjna w aplikacji Polskie Góry

6 marca 2017 - Aplikacja Polskie Góry jeszcze bardziej przyjazna użytkownikom

2 marca 2017 - Podział pasm górskich w aplikacji Polskie Góry

27 lutego 2017 - Wschód słońca na Magurze, widoki z Klimczoka i Szyndzielni

22 lutego 2017 - Karta kalibracyjna

15 lutego 2017 - Gaiki

14 lutego 2017 - Lubię nagie i zarośnięte...

4 lutego 2017 - Quizy z rozpoznawania panoram górskich

31 stycznia 2017 - Aplikacja Polskie Góry w ...Warszawie

29 stycznia 2017 - Wschód słońca na Magurce

28 stycznia 2017 - Wschód słońca na Klimczoku oglądany przez obiektyw szerokokątny

10 stycznia 2017 - Polskie Góry od kuchni (programistycznej)

1 stycznia 2017 - Noworoczny bieg Trasą Skaczącego Tygrysa, zachód słońca w Łodygowicach

31 grudnia 2016 - Sylwestrowy wschód słońca na Klimczoku

30 grudnia 2016 - Wschód słońca na Pilsku, zachód na Magurce

17 grudnia 2016 - Widoki z Góry Żar

13 grudnia 2016 - Wschód słońca na Klimczoku - opis panoramy Tatr

25 listopada 2016 - Aplikacja Polskie Góry bez GPS

22 listopada 2016 - Wschód słońca na Klimczoku

18 listopada 2016 - Aplikacja Polskie Góry - jak to działa?

6 listopada 2016 - Nowości w aplikacji: lista szczytów i rysowanie kształtów gór

25 października 2016 - Algorytm określania widoczności gór oraz nowe tatrzańskie szczyty

23 października 2016 - Aplikacja Polskie Góry w Tatrach

17 października 2016 - Wakacyjny konkurs fotograficzny rozstrzygnięty

2 października 2016 - Refrakcja - dlaczego o wschodzie i zachodzie Słońce jest czerwone?

15 września 2016 - Apel do użytkowników aplikacji Polskie Góry: przeczytajcie instrukcję :-)

12 września 2016 - Polskie Góry w odwiedzinach w Górach Riła

1 września 2016 - Mądrości na temat wybitności (edytowany)

31 sierpnia 2016 - Ulubione miejsce na górskiej panoramie

29 sierpnia 2016 - Więcej o historii i budowie polskich gór

25 sierpnia 2016 - Górska róża wiatrów w aplikacji Polskie Góry

18 sierpnia 2016 - Genialna luneta na szczycie Monte delle Rezze nad Livigno

13 sierpnia 2016 - Polskie Góry w Alpach - ciąg dalszy

11 sierpnia 2016 - Polskie Góry w... Alpach ;-)

1 sierpnia 2016 - Lekcja historii o Sudetach

12 lipca 2016 - W stronę Słońca

18 czerwca 2016 - Nowości w aplikacji: rysowanie panoram oraz wykorzystanie położenia Słońca

16 maja 2016 - Undulacja i ustawienia wysokości (edytowany)

5 maja 2016 - Kąt widzenia aparatu w telefonie (edytowany)

4 maja 2016 - Zniekształcenia obrazu w aparatach telefonów komórkowych (edytowany)

------------------------------------Strona Polskie Góry

Copyright 2015-2018
Robert Celiński, Byledobiec Anin