Blog aplikacji Polskie Góry  

Na moim blogu obejrzysz setki zdjęć panoram górskich z opisami, a także poznasz wiele ciekawych pojęć, takich jak: undulacja, refrakcja, deniwelacja, deklinacja, inklinacja, analema, paralaksa, aberracja, dystorsja. Zbyt skomplikowane? To dowiesz się np. dlaczego o wschodzie i zachodzie słońce jest czerwone oraz dlaczego lepiej nie stawać z boku na zdjęciu grupowym. Na dole ekranu znajduje się spis treści wszystkich wpisów na blogu. Zapraszam :-)

^/\^ Robert Celiński, autor aplikacji Polskie Góry ^/\^

12 lipca 2016 - W stronę Słońca

Aplikacja Polskie Góry korzysta z kompasu wbudowanego w telefon, żeby wyświetlać opis panoramy górskiej we właściwym kierunku. Niestety, wiele telefonów nie posiada wbudowanego kompasu, a w innych działa on bardzo niestabilnie. W moim telefonie prawie zawsze wyłączam kompas w aplikacji przez kliknięcie w ekran i przesuwam opis panoramy ręcznie, żeby dokładanie nacelować na szczyty. Jest mi łatwo, bo dość dobrze znam polskie góry i nie mam wątpliwości, w którym kierunku patrzę. Wiem jednak, że przeciętni turyści mają z tym problem i potrzebują dodatkowej pomocy. Zastanawiałem, jak jeszcze mógłbym pomóc nawigacyjnie takim osobom.

Wpadłem na pomysł, że dobrym rozwiązaniem będzie dodanie do aplikacji informacji na temat aktualnego położenia Słońca ponad panoramą górską oraz (co za tym idzie) kierunku rzucanego cienia. Tutaj od razu zaznaczam, że "Słońce" będę pisał od wielkiej litery, gdyż traktuję je jako gwiazdę ;-)

Panoramę górską prawie zawsze oglądamy w dzień. Jeżeli jest tuż przed wschodem lub tuż po zachodzie, to przeważnie dobrze widać, gdzie za horyzontem chowa się Słońce, można je namierzyć nawet przy częściowo zachmurzonym niebie. Z drugiej strony, często patrzymy na góry stojąc tyłem do Słońca, a przed nami jest wtedy rzucany przez nas cień. Informacja o kierunku tego cienia również byłaby pomocna przy nawigowaniu na szczyty górskie.

Na pomysł wpadłem w czasie wycieczki w górach i liczyłem na to, że funkcjonalność da się w łatwy sposób zaimplementować w oparciu o wyszukane w Internecie wzory. Jeszcze wracając z góry analizowałem, że wzór na położenie Słońca musi uwzględniać współrzędne geograficzne miejsca obserwacji, datę i godzinę obserwacji oraz strefę czasową, z uwzględnieniem czasu letniego i zimowego. Wiedziałem, że na pewno jest na to jakiś wzór, zawierający kilka funkcji trygonometrycznych. Niestety, kiedy usiadłem przy komputerze, sprawa okazała się znacznie bardziej skomplikowana.

Na początku szukałem jakiegoś gotowego kodu Java, który mógłbym wykorzystać w aplikacji. Znalazłem rozwiązania w innych językach programowania, ale żadne mnie w pełni nie satysfakcjonowało. W końcu postanowiłem napisać kod samodzielnie, od początku, kierując się wzorami znalezionymi w Internecie.

Na aktualną pozycję Słońca na nieboskłonie ma wpływ wypadkowa zmian położenia Ziemi, wynikająca z jej ruchu obiegowego i obrotowego. Ruch obiegowy w cyklu rocznym powoduje względny ruch oscylacyjny między zwrotnikami. W polskich miesiącach letnich (w uproszczeniu linia czerwona na poniższym obrazku) bardziej oświetlana jest półkula północna, co skutkuje tym, że u nas dzień trwa dłużej, Słońce wcześniej wschodzi na północnym wschodzie, unosi się wysoko ponad horyzont i później zachodzi na północnym zachodzie. W miesiącach zimowych (linia niebieska) jest odwrotnie - Słońce wschodzi na południowym wschodzie, wznosi się nisko i wcześnie zachodzi na południowym zachodzie. Pisząc o tym poruszaniu się Słońca nad horyzontem, pamiętam oczywiście o teorii Kopernika - to Ziemia się porusza ;-)

Poniższy przykład pochodzi akurat z szerokości geograficznej na poziomie Władysławowa nad naszym Bałtykiem, ale dzięki temu dobitniej pokazuje różnice w wędrówce Słońca na nieboskłonie w różnych porach roku.Jednym z elementów obliczeń jest sprowadzenie czasu lokalnego do czasu słonecznego. Ten drugi zakłada, że o godzinie 12:00 czasu słonecznego (w południe) Słońce znajduje się w najwyższym punkcie na nieboskłonie i jest widoczne w kierunku południowym od miejsca obserwacji. Według czasu lokalnego tak nie jest, co wynika z przesunięcia strefy czasowej (w Polsce i w Hiszpanii jest ta sama godzina, choć u nas Słońce wschodzi znacznie wcześniej niż na Półwyspie Iberyjskim) oraz zmiany czasu letni/zimowy. Przykład: w Bielsku-Białej w najdłuższy dzień roku południe słoneczne jest o godzinie 12:45:40 (kąt padania: 63,62 stopnia), z kolei w najkrótszy dzień roku jest o godzinie 11:42:10 (kąt 16,8). Wynika to głównie ze zmiany czasu o godzinę oraz innych kwestii, o których napiszę w kolejnych punktach.

Przy obliczeniach dokonuje się korekty o tak zwane równanie czasu, które wynika z niewielkiej oscylacji Ziemi w kierunku wschód-zachód na przestrzeni całego roku, nachylenia osi Ziemi oraz zmiany prędkości ruchu obiegowego (orbita Ziemi ma kształt eliptyczny, nie okrągły). Z równaniem czasu powiązana jest również analema, czyli linia zakreślana na nieboskłonie przez punkt, w którym znajduje się Słońce widziane z określonego punktu codziennie o tej samej godzinie. Analema ma kształt zakreślonej na niebie ósemki. Poniżej zaprezentowano wykres równania czasu (zależność przesunięcia momentu słonecznego południa w minutach (oś y) od kolejnych dni roku kalendarzowego (oś x)) oraz przykładowy rysunek analemy.

Kolejnym ważnym pojęciem jest deklinacja. Jak pisałem wcześniej, Słońce w ciągu roku oscyluje między zwrotnikami. 21 czerwca góruje nad zwrotnikiem Raka, 22 grudnia nad zwrotnikiem Koziorożca. W międzyczasie znajduje się nad punktami międzyzwrotnikowymi, a w równonoc (20/21 marca oraz 22/23 września) góruje dokładnie nad równikiem. Np. w roku 2011 zwrotnik Raka znajdował się na 23° 26' 16'' szerokości geograficznej północnej, a zwrotnik Koziorożca na 23° 26' 16'' szerokości geograficznej południowej, choć w różnych latach nieco się to zmienia. W równaniu deklinacji dla uproszczenia stosuje się parametr 23,45 stopnia.Współrzędne geograficzne, wyliczony czas słoneczny skorygowany o równanie czasu oraz deklinację podstawiamy do dość skomplikowanych wzorów na azymut słoneczny (kierunek geograficzny, w którym widać Słońce) oraz wysokość Słońca nad horyzontem.

Dane na temat azymutu Słońca oraz kierunku cienia są nakładane na obraz rozszerzonej rzeczywistości w aplikacji Polskie Góry, a na słoneczku dodatkowo pojawia się informacja na temat aktualnego kąta padania promieni. Półkole zawsze pojawia się na górze ekranu, żeby nie zasłaniało szczytów górskich. Słoneczko na podglądzie jest widoczne również chwilę przed wschodem oraz chwilę po zachodzie - wtedy kąt padania jest ujemny.

Na koniec dodam jeszcze, że trzeba zadbać o ustawienie aktualnej daty i godziny w telefonie - tylko wtedy informacja o położeniu Słońca będzie wiarygodna.Źródła i obrazki:

https://en.wikipedia.org/wiki/Position_of_the_Sun
http://www.pveducation.org/pvcdrom/properties-of-sunlight/suns-position
https://pl.wikipedia.org/wiki/Analemma
http://geografia_liceum.republika.pl/owietlen.htm

Zmianę położenia Słońca testowałem niedawno w praktyce w czasie Biegu Ku Słońcu w nadłuższy dzień roku, 21 czerwca. Zapraszam do zapoznania się z relacją :-)

Relacja z Biegu Ku Słońcu

Wszystkie wpisy
18 lutego 2018 - Panorama Tatr z Zębu

14 lutego 2018 - Jak zaimponować dziewczynie w górach

8 lutego 2018 - Ankieta - wyświetlanie informacji o symulowaniu lokalizacji (edytowany)

6 lutego 2018 - Preferowany szczyt

5 lutego 2018 - Polskie Góry aplikacją bezawaryjną

3 lutego 2018 - Fotorelacja z wycieczki Bystra -> Magura -> Klimczok

3 lutego 2018 - Podział pasm górskich na mapie

31 stycznia 2018 - Superksiężyc, superpełnia (edytowany)

31 stycznia 2018 - Wróćmy na jeziora

26 stycznia 2018 - Nowy wygląd opisów szczytów w aplikacji i testy w terenie

25 stycznia 2018 - Testy aplikacji na nowym telefonie Lenovo K5

24 stycznia 2018 - Ankieta w sprawie wyglądu opisów w aplikacji

18 stycznia 2018 - Przyspieszenie aplikacji Polskie Góry i 500 szczytów w paśmie

6 stycznia 2018 - Wydajność aplikacji Polskie Góry

6 stycznia 2018 - Jak ukraść górę?

5 stycznia 2018 - Zniekształcenia obrazu i panorama 180 stopni (edytowany)

5 stycznia 2018 - Godzina wschodu i zachodu słońca w aplikacji Polskie Góry

4 stycznia 2018 - Opis panoramy Tatr z Chopoka w Tatrach Niżnych

1 stycznia 2018 - Aplikacja Polskie Góry na Lanzarote

19 grudnia 2017 - Sztuczna inteligencja w aplikacji Polskie Góry

16 grudnia 2017 - Zdobywanie szczytów na Trasie Skaczącego Tygrysa w Beskidzie Małym

16 grudnia 2017 - Jak odległe góry możemy zobaczyć z terytorium Polski?

15 grudnia 2017 - Brzydka ikona -4° - dlaczego nie ma jej w aplikacji Polskie Góry

10 grudnia 2017 - Fotorelacja z wycieczki Magura -> Klimczok -> Szyndzielnia -> Kozia

9 grudnia 2017 - Testy terenowe modułu kolekcjonowania szczytów

4 grudnia 2017 - Kolekcjonuj zdobyte szczyty z aplikacją Polskie Góry! (edytowany)

25 listopada 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Magurkę Wilkowicką

25 listopada 2017 - Widok na Tatry z lotniska Aleksandrowice w Bielsku-Białej

23 listopada 2017 - Wschód słońca na Gaikach i widok na Pradziada w Sudetach

21 listopada 2017 - Górska granica Polski na mapie w aplikacji Polskie Góry

16 listopada 2017 - Szlak Huli dookoła Szczyrku (edytowany)

15 listopada 2017 - Pierwsze mrozy na Gaikach i panorama Tatr

7 listopada 2017 - Panoramiczne zdjęcie Tatr z Jurgowa (edytowany)

6 listopada 2017 - Widoczność szczytów przy zmianach wysokości (edytowany)

5 listopada 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Skrzyczne i Malinowską Skałę

5 listopada 2017 - Nowości dla rolników - rozpoznawanie upraw w aplikacji Polskie Góry

4 listopada 2017 - Wschód słońca na Klimczoku

31 października 2017 - Pierwsze zimowe wejście na Gaiki

29 października 2017 - Identyfikatory szczytów w bazie danych aplikacji Polskie Góry

29 października 2017 - Zmiana czasu z letniego na zimowy - czy ostatnia?

22 października 2017 - Wyszukiwarka szczytów na portalu RunCalc

22 października 2017 - Aplikacja RunCalc dla turystów górskich

22 października 2017 - Widoki na Tatry z nowej wieży widokowej w słowackim Zdziarze

21 października 2017 - Fotorelacja z wycieczki Gaiki -> Międzybrodzie -> Czupel

20 października 2017 - Tolerancja przy identyfikacji linii horyzontu

18 października 2017 - Burza Ophelia i czerwone niebo na zachodzie o wschodzie

17 października 2017 - Zachód słońca w Bielsku, wschód na Gaikach - panorama Tatr

14 października 2017 - Fotorelacja z Biegu Ultra Granią Beskidu Małego

12 października 2017 - Rozpoznawanie obrazu w praktyce (edytowany)

6 października 2017 - Film promocyjny aplikacji Polskie Góry

5 października 2017 - Przyjazna nazwa miejsca w aplikacji Polskie Góry

3 października 2017 - Paralaksa i naturalny pomiar odległości w górach (edytowany)

1 października 2017 - Fotorelacja z wycieczki wokół Koszarawy

30 września 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Rycerzową, Bendoszkę i Praszywkę

28 września 2017 - Piramida krakowska

23 września 2017 - Pozycjonowanie stron aplikacji Polskie Góry

20 września 2017 - Aplikacja Polskie Góry jako nawigacja samochodowa

19 września 2017 - Rozpoznawanie obrazu - określanie linii horyzontu

9 września 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Romankę i Rysiankę

3 września 2017 - Rozpoznawanie obrazu i utrudnione testy nowej wersji aplikacji

31 sierpnia 2017 - Jak użytkownicy pomagają rozwijać aplikację Polskie Góry

31 sierpnia 2017 - Wieczorne widoki z Gaików

27 sierpnia 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Hrobaczą Łąkę

26 sierpnia 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Magurkę Wilkowicką

26 sierpnia 2017 - Prezentacja aplikacji Polskie Góry na zjeździe PTTK

26 sierpnia 2017 - Powrót do przyszłości z aplikacją Polskie Góry

19 sierpnia 2017 - Bieg Ultra Granią Tatr - widoki z Czerwonych Wierchów

16 sierpnia 2017 - Widoki z Góry Żar i Magurki Wilkowickiej

16 sierpnia 2017 - Polskie Góry na Maderze

31 lipca 2017 - Nowy wygląd aplikacji Polskie Góry

31 lipca 2017 - Widoki z Baraniej Góry

26 lipca 2017 - 10 tysięcy pobrań aplikacji Polskie Góry! :-)

23 lipca 2017 - Były sobie dwa Minčoly

23 lipca 2017 - Burzowe zdjęcia rentgenowskie Skrzycznego

21 lipca 2017 - RunCalc Panoruna - zagraniczne panoramy i opisywanie posiadanych zdjęć

16 lipca 2017 - Widoki z Wielkiej Raczy

16 lipca 2017 - Polskie Góry w Alpach Julijskich i słynny Triglav

9 lipca 2017 - Polskie Góry w Alpach Kamnickich

5 lipca 2017 - Ustawienia ostrości oraz wpływ strefy czasowej na położenia słońca

5 lipca 2017 - Panoramy z Hrobaczej Łąki i Gaików (edytowany)

4 lipca 2017 - Bieg Ku Słońcu i opisywanie wykonanych wcześniej zdjęć

26 czerwca 2017 - Komunikat dla użytkowników, którzy ostatnio zainstalowali aplikację

25 czerwca 2017 - Widoki ze Śnieżki

21 czerwca 2017 - Lato oficjalnie rozpoczęte :-)

19 czerwca 2017 - Podstawowe informacje po zainstalowaniu aplikacji Polskie Góry

14 czerwca 2017 - Poszerzanie horyzontów na temat horyzontu

13. června 2017 - Aplikácia Polskie Góry na slovenských horách

13. června 2017 - Aplikace Polskie Góry ve českých horách

9 czerwca 2017 - Szyndzielnia i Klimczok przy pięknej pogodzie

8 czerwca 2017 - Ostatnie poprawki w aplikacji Polskie Góry

7 czerwca 2017 - Pradziad widziany z Gaików

4 czerwca 2017 - Aplikacja Polskie Góry - wschód słońca na Gaikach, Magurka, Czupel

3 czerwca 2017 - Aplikacja Polskie Góry na Biegu Marduły w Tatrach

1 czerwca 2017 - Cień wielkiej góry (edytowany)

30 maja 2017 - Ciekawe nazwy gór (edytowany)

28 maja 2017 - Babia Góra i Mała Babia ze Słonej Wody

24 maja 2017 - Królewicz Śnieżnik, Królewna Śnieżka i... Cycki Bardotki

20 maja 2017 - Sztuczki w aplikacji Polskie Góry (edytowany)

15 maja 2017 - Nowości w aplikacji: 200 szczytów w paśmie i górskie gwiazdy (edytowany)

7 maja 2017 - 5000 pobrań aplikacji Polskie Góry

3 maja 2017 - Polskie Góry w odwiedzinach w Górach Dynarskich

26 kwietnia 2017 - Tomasz, to masz ty maszty

23 kwietnia 2017 - Czujniki położenia, kompas i deklinacja

15 kwietnia 2017 - Aplikacja Polskie Góry i jej konkurencja

10 kwietnia 2017 - Aplikacja Polskie Góry w Ustrzykach Dolnych (Góry Sanocko-Turczańskie)

4 kwietnia 2017 - Nowości: rysunki panoram, kalibracja kompasu, wybór rozdzielczości

25 marca 2017 - Zmiana czasu z zimowego na letni

21 marca 2017 - Równonoc - wschód słońca na wschodzie, zachód na zachodzie

20 marca 2017 - Widoki ze wzgórza Trzy Lipki w Bielsku-Białej

13 marca 2017 - Co by było, gdyby Ziemia była płaska

7 marca 2017 - Tabela kalibracyjna w aplikacji Polskie Góry

6 marca 2017 - Aplikacja Polskie Góry jeszcze bardziej przyjazna użytkownikom

2 marca 2017 - Podział pasm górskich w aplikacji Polskie Góry

27 lutego 2017 - Wschód słońca na Magurze, widoki z Klimczoka i Szyndzielni

22 lutego 2017 - Karta kalibracyjna

15 lutego 2017 - Gaiki

14 lutego 2017 - Lubię nagie i zarośnięte...

4 lutego 2017 - Quizy z rozpoznawania panoram górskich

31 stycznia 2017 - Aplikacja Polskie Góry w ...Warszawie

29 stycznia 2017 - Wschód słońca na Magurce

28 stycznia 2017 - Wschód słońca na Klimczoku oglądany przez obiektyw szerokokątny

10 stycznia 2017 - Polskie Góry od kuchni (programistycznej)

1 stycznia 2017 - Noworoczny bieg Trasą Skaczącego Tygrysa, zachód słońca w Łodygowicach

31 grudnia 2016 - Sylwestrowy wschód słońca na Klimczoku

30 grudnia 2016 - Wschód słońca na Pilsku, zachód na Magurce

17 grudnia 2016 - Widoki z Góry Żar

13 grudnia 2016 - Wschód słońca na Klimczoku - opis panoramy Tatr

25 listopada 2016 - Aplikacja Polskie Góry bez GPS

22 listopada 2016 - Wschód słońca na Klimczoku

18 listopada 2016 - Aplikacja Polskie Góry - jak to działa?

6 listopada 2016 - Nowości w aplikacji: lista szczytów i rysowanie kształtów gór

25 października 2016 - Algorytm określania widoczności gór oraz nowe tatrzańskie szczyty

23 października 2016 - Aplikacja Polskie Góry w Tatrach

17 października 2016 - Wakacyjny konkurs fotograficzny rozstrzygnięty

2 października 2016 - Refrakcja - dlaczego o wschodzie i zachodzie Słońce jest czerwone?

15 września 2016 - Apel do użytkowników aplikacji Polskie Góry: przeczytajcie instrukcję :-)

12 września 2016 - Polskie Góry w odwiedzinach w Górach Riła

1 września 2016 - Mądrości na temat wybitności (edytowany)

31 sierpnia 2016 - Ulubione miejsce na górskiej panoramie

29 sierpnia 2016 - Więcej o historii i budowie polskich gór

25 sierpnia 2016 - Górska róża wiatrów w aplikacji Polskie Góry

18 sierpnia 2016 - Genialna luneta na szczycie Monte delle Rezze nad Livigno

13 sierpnia 2016 - Polskie Góry w Alpach - ciąg dalszy

11 sierpnia 2016 - Polskie Góry w... Alpach ;-)

1 sierpnia 2016 - Lekcja historii o Sudetach

12 lipca 2016 - W stronę Słońca

18 czerwca 2016 - Nowości w aplikacji: rysowanie panoram oraz wykorzystanie położenia Słońca

16 maja 2016 - Undulacja i ustawienia wysokości (edytowany)

5 maja 2016 - Kąt widzenia aparatu w telefonie (edytowany)

4 maja 2016 - Zniekształcenia obrazu w aparatach telefonów komórkowych (edytowany)

------------------------------------Strona Polskie Góry

Copyright 2015-2018
Robert Celiński, Byledobiec Anin