Blog aplikacji Polskie Góry  

Na moim blogu obejrzysz setki zdjęć panoram górskich z opisami, a także poznasz wiele ciekawych pojęć, takich jak: undulacja, refrakcja, deniwelacja, deklinacja, inklinacja, analema, paralaksa, aberracja, dystorsja. Zbyt skomplikowane? To dowiesz się np. dlaczego o wschodzie i zachodzie słońce jest czerwone oraz dlaczego lepiej nie stawać z boku na zdjęciu grupowym. Na dole ekranu znajduje się spis treści wszystkich wpisów na blogu. Zapraszam :-)

^/\^ Robert Celiński, autor aplikacji Polskie Góry ^/\^

16 grudnia 2017 - Jak odległe góry możemy zobaczyć z terytorium Polski?

Nie jestem zapalonym obserwatorem dalekich gór. Nie posiadam sokolego wzroku, długiego obiektywu w aparacie (zdjęcia robię komórką) i wolę biegać po górach niż wychodzić zimną nocą na jakiś szczyt w ciepłych ciuchach i targać ze sobą ciężki sprzęt fotograficzny. Są jednak ludzie, którzy tak właśnie robią, a ja jako twórca aplikacji Polskie Góry czuję się zobowiązany, żeby przybliżyć ten temat. Zastanawialiście się kiedyś, jak odległe góry da się zobaczyć z terytorium Polski? Pasjonują się tym dalecy obserwatorzy, którzy rozpisują się na ten temat na forum i stronie dalekieobserwacje.eu.


Dalekie obserwacje - opis w Wikipedii

Podstawowym założeniem dalekich obserwacji jest fotografowanie z obiektów naturalnych (np. szczytów górskich, wzgórz) oraz antropogenicznych (hałdy kopalniane, wysokie budynki, kominy, wieże obserwacyjne). Nie mogą być to natomiast zdjęcia wykonane z powietrza (samoloty, drony).

Możliwości obserwacyjne zależą od wielu czynników, takich jak pora dnia, pora roku, albedo (pokrywa śnieżna odbija światło, dzięki czemu góra jest lepiej widoczna), wilgotność i zanieczyszczenie powietrza, wiatr ograniczający dwa wyżej wymienione czynniki, temperatura i jej różnice na różnych poziomach atmosfery na drodze obserwacji, które często wpływają na występowanie refrakcji atmosferycznej, powodując optyczne wyniesienie odległych szczytów, co jest bardzo korzystne dla fotografującego. Linia obserwacji nie jest prosta, tylko idzie po łuku, zaginając się tak, że można spojrzeć dalej za horyzont, a przeszkody na drodze obserwacji wydają się niższe. Więcej na ten temat można przeczytać w poniższym wpisie na temat refrakcji, kiedy tłumaczyłem między innymi, dlaczego słońce o wschodzie i zachodzie często jest czerwone.


Wpis na temat refrakcji atmosferycznej

Niedawno natknąłem się na niesamowite zdjęcia - Radosław Wierzbiński stojąc na Tarnicy w Bieszczadach uchwycił swoim aparatem Nikon D90@70-300 położoną na terytorium Rumunii górę Varful Vladeasa (1836 m n.p.m.), która jest odległa o blisko 258 km! Dotychczas jest to najdalsza obserwacja wykonana z terytorium Polski.


Karpaty rumuńskie widziane z Tarnicy i rekord PolskiAnalizy wykazują, że potencjalnie najdalszą obserwacją możliwą w Polsce jest Schneeberg (2076 m n.p.m.) w Alpach Styryjsko-Dolnoaustriackich, widziany z góry... Schneeberg, czyli Śnieżnika Kłodzkiego (1425 m n.p.m., tak nazywał się, kiedy te tereny należały do III Rzeszy przed 1945 rokiem). Nikomu jednak nie udało się na razie uchwycić jej widoku z odległości blisko 282 km, a byłby to nowy rekord Polski. W momencie obserwacji musiałyby być spełnione warunki atmosferyczne, które powodują lekkie wyniesienie góry. Najlepsze warunki występują w zimie w czasie inwersji, kiedy w górach jest cieplej niż w dolinach (powyższy wpis na temat refrakcji). Według aplikacji Polskie Góry Schneeberg będzie widoczny w linii prostej ze Śnieżnika dopiero z pułapu 1432 m, a wysokość wierzchołka jest o 7 m niższa. Dalecy obserwatorzy swoje żniwa fotograficzne zbierają właśnie przy prawie idealnych warunkach, przeważne zimą, kiedy refrakcja powoduje znaczące wyniesienie odległych szczytów, więc wydaje się, że uchwycenie tej góry nie powinno stanowić problemu. Zamieszczona wyżej symulacja rysunku z Tarnicy została wykonana z pułapu 1378 m (dopiero z tej wysokości widać w linii prostej Varful Vladeasa), tymczasem najwyższy szczyt polskich Bieszczadów ma tylko 1346 m, więc optyczne wyniesienie rumuńskich Karpat musiało być spore, jeżeli panu Radosławowi udało się je tak dobrze uchwycić tego dnia.Schneeberg był już nieraz widywany ze szczytu Pradziada w Czechach (dystans przeszło 277 km), ale jest to łatwiejsza obserwacja niż ze Śnieżnika.


Schneeberg widzialny z Pradziada - strona dalekieobserwacje.eu

Schneeberg widzialny z Pradziada - blog roweromaniakk (Robert Jamróz)Wszystkie opisane wyżej szczyty są dostępne w aplikacji Polskie Góry, która określa dokładny kierunek, w którym należy skierować sprzęt fotograficzny, żeby uchwycić daleki obiekt. W bazie danych aplikacji są również dostępne inne rumuńskie szczyty, które przy dobrej pogodzie widać z Tarnicy, np. olbrzymi Pietrosul Rodnei (2303 m n.p.m.) - najwyższy szczyt w Górach Rodniańskich w Wewnętrznych Karpatach Wschodnich w Rumunii, ale też znacznie niższy Creasta Cocosului (1428 m n.p.m., Góry Gutyjskie), który swoją rumuńską nazwę tłumaczoną na "Koguci Grzebień" zawdzięcza postrzępionej grani. Jedynym szczytem w bazie danych aplikacji Polskie Góry, którego nie widać z naszego terytorium, jest Moldoveanu (2544 m n.p.m.), najwyższy szczyt Rumunii, położony w Górach Fogaraskich. Dodałem go do bazy, ponieważ jest to najwyższy szczyt Karpat poza Tatrami. Jak ktoś zdobędzie Pietrosul Rodnei, to przy dobrej na północy będzie mógł zobaczyć nasze Bieszczady i Tarnicę, a na południu właśnie Moldoveanu. Jeszcze bardziej na południe są wyższe góry Riła z najwyższym szczytem Musała (2925 m n.p.m.), ale ich oczywiście też nie zobaczymy z terenu Polski - trzeba się wybrać do Bułgarii.


Polskie Góry w odwiedzinach w Górach Riła

Z terenu Polski nie jest możliwe uchwycenie góry odległej o 300 km, tyle też wynosi limit dystansu próby obserwacji w aplikacji Polskie Góry. Bardziej odległe szczyty są od razu eliminowane z analizy. Rekord świata został ustanowiony z Pic de Finestrelles w Pirenejach, skąd zaobserwowano Pic Gaspard w Alpach, a odległość to aż 443 km! Pireneje i Alpy wobec siebie to świetne pasma do dalekich obserwacji, ponieważ są tak ułożone, że po drodze znajduje ogromny obszar Morza Śródziemnego (wysokość 0 m n.p.m.), a więc horyzont w połowie dystansu jest maksymalnie nisko i nie powoduje zakłócenia linii obserwacji.

Mam nadzieję, że ten wpis był interesujący dla części osób. Jak pisałem na początku, nie jestem dalekim obserwatorem, a aplikacja Polskie Góry służy głównie do tego, żeby opisywać te szczyty, które widać gołym okiem, a tym samym są one widoczne na ekranie smartfona.

Wszystkie wpisy
18 stycznia 2018 - Przyspieszenie aplikacji Polskie Góry i 500 szczytów w paśmie

6 stycznia 2018 - Wydajność aplikacji Polskie Góry

6 stycznia 2018 - Jak ukraść górę?

5 stycznia 2018 - Zniekształcenia obrazu i panorama 180 stopni (edytowany)

5 stycznia 2018 - Godzina wschodu i zachodu słońca w aplikacji Polskie Góry

4 stycznia 2018 - Opis panoramy Tatr z Chopoka w Tatrach Niżnych

1 stycznia 2018 - Aplikacja Polskie Góry na Lanzarote

19 grudnia 2017 - Sztuczna inteligencja w aplikacji Polskie Góry

16 grudnia 2017 - Zdobywanie szczytów na Trasie Skaczącego Tygrysa w Beskidzie Małym

16 grudnia 2017 - Jak odległe góry możemy zobaczyć z terytorium Polski?

15 grudnia 2017 - Brzydka ikona -4° - dlaczego nie ma jej w aplikacji Polskie Góry

10 grudnia 2017 - Fotorelacja z wycieczki Magura -> Klimczok -> Szyndzielnia -> Kozia

9 grudnia 2017 - Testy terenowe modułu kolekcjonowania szczytów

4 grudnia 2017 - Kolekcjonuj zdobyte szczyty z aplikacją Polskie Góry! (edytowany)

25 listopada 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Magurkę Wilkowicką

25 listopada 2017 - Widok na Tatry z lotniska Aleksandrowice w Bielsku-Białej

23 listopada 2017 - Wschód słońca na Gaikach i widok na Pradziada w Sudetach

21 listopada 2017 - Górska granica Polski na mapie w aplikacji Polskie Góry

16 listopada 2017 - Szlak Huli dookoła Szczyrku (edytowany)

15 listopada 2017 - Pierwsze mrozy na Gaikach i panorama Tatr

7 listopada 2017 - Panoramiczne zdjęcie Tatr z Jurgowa (edytowany)

6 listopada 2017 - Widoczność szczytów przy zmianach wysokości (edytowany)

5 listopada 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Skrzyczne i Malinowską Skałę

5 listopada 2017 - Nowości dla rolników - rozpoznawanie upraw w aplikacji Polskie Góry

4 listopada 2017 - Wschód słońca na Klimczoku

31 października 2017 - Pierwsze zimowe wejście na Gaiki

29 października 2017 - Identyfikatory szczytów w bazie danych aplikacji Polskie Góry

29 października 2017 - Zmiana czasu z letniego na zimowy - czy ostatnia?

22 października 2017 - Wyszukiwarka szczytów na portalu RunCalc

22 października 2017 - Aplikacja RunCalc dla turystów górskich

22 października 2017 - Widoki na Tatry z nowej wieży widokowej w słowackim Zdziarze

21 października 2017 - Fotorelacja z wycieczki Gaiki -> Międzybrodzie -> Czupel

20 października 2017 - Tolerancja przy identyfikacji linii horyzontu

18 października 2017 - Burza Ophelia i czerwone niebo na zachodzie o wschodzie

17 października 2017 - Zachód słońca w Bielsku, wschód na Gaikach - panorama Tatr

14 października 2017 - Fotorelacja z Biegu Ultra Granią Beskidu Małego

12 października 2017 - Rozpoznawanie obrazu w praktyce (edytowany)

6 października 2017 - Film promocyjny aplikacji Polskie Góry

5 października 2017 - Przyjazna nazwa miejsca w aplikacji Polskie Góry

3 października 2017 - Paralaksa i naturalny pomiar odległości w górach (edytowany)

1 października 2017 - Fotorelacja z wycieczki wokół Koszarawy

30 września 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Rycerzową, Bendoszkę i Praszywkę

28 września 2017 - Piramida krakowska

23 września 2017 - Pozycjonowanie stron aplikacji Polskie Góry

20 września 2017 - Aplikacja Polskie Góry jako nawigacja samochodowa

19 września 2017 - Rozpoznawanie obrazu - określanie linii horyzontu

9 września 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Romankę i Rysiankę

3 września 2017 - Rozpoznawanie obrazu i utrudnione testy nowej wersji aplikacji

31 sierpnia 2017 - Jak użytkownicy pomagają rozwijać aplikację Polskie Góry

31 sierpnia 2017 - Wieczorne widoki z Gaików

27 sierpnia 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Hrobaczą Łąkę

26 sierpnia 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Magurkę Wilkowicką

26 sierpnia 2017 - Prezentacja aplikacji Polskie Góry na zjeździe PTTK

26 sierpnia 2017 - Powrót do przyszłości z aplikacją Polskie Góry

19 sierpnia 2017 - Bieg Ultra Granią Tatr - widoki z Czerwonych Wierchów

16 sierpnia 2017 - Widoki z Góry Żar i Magurki Wilkowickiej

16 sierpnia 2017 - Polskie Góry na Maderze

31 lipca 2017 - Nowy wygląd aplikacji Polskie Góry

31 lipca 2017 - Widoki z Baraniej Góry

26 lipca 2017 - 10 tysięcy pobrań aplikacji Polskie Góry! :-)

23 lipca 2017 - Były sobie dwa Minčoly

23 lipca 2017 - Burzowe zdjęcia rentgenowskie Skrzycznego

21 lipca 2017 - RunCalc Panoruna - zagraniczne panoramy i opisywanie posiadanych zdjęć

16 lipca 2017 - Widoki z Wielkiej Raczy

16 lipca 2017 - Polskie Góry w Alpach Julijskich i słynny Triglav

9 lipca 2017 - Polskie Góry w Alpach Kamnickich

5 lipca 2017 - Ustawienia ostrości oraz wpływ strefy czasowej na położenia słońca

5 lipca 2017 - Panoramy z Hrobaczej Łąki i Gaików (edytowany)

4 lipca 2017 - Bieg Ku Słońcu i opisywanie wykonanych wcześniej zdjęć

26 czerwca 2017 - Komunikat dla użytkowników, którzy ostatnio zainstalowali aplikację

25 czerwca 2017 - Widoki ze Śnieżki

21 czerwca 2017 - Lato oficjalnie rozpoczęte :-)

19 czerwca 2017 - Podstawowe informacje po zainstalowaniu aplikacji Polskie Góry

14 czerwca 2017 - Poszerzanie horyzontów na temat horyzontu

13. června 2017 - Aplikácia Polskie Góry na slovenských horách

13. června 2017 - Aplikace Polskie Góry ve českých horách

9 czerwca 2017 - Szyndzielnia i Klimczok przy pięknej pogodzie

8 czerwca 2017 - Ostatnie poprawki w aplikacji Polskie Góry

7 czerwca 2017 - Pradziad widziany z Gaików

4 czerwca 2017 - Aplikacja Polskie Góry - wschód słońca na Gaikach, Magurka, Czupel

3 czerwca 2017 - Aplikacja Polskie Góry na Biegu Marduły w Tatrach

1 czerwca 2017 - Cień wielkiej góry (edytowany)

30 maja 2017 - Ciekawe nazwy gór (edytowany)

28 maja 2017 - Babia Góra i Mała Babia ze Słonej Wody

24 maja 2017 - Królewicz Śnieżnik, Królewna Śnieżka i... Cycki Bardotki

20 maja 2017 - Sztuczki w aplikacji Polskie Góry (edytowany)

15 maja 2017 - Nowości w aplikacji: 200 szczytów w paśmie i górskie gwiazdy (edytowany)

7 maja 2017 - 5000 pobrań aplikacji Polskie Góry

3 maja 2017 - Polskie Góry w odwiedzinach w Górach Dynarskich

26 kwietnia 2017 - Tomasz, to masz ty maszty

23 kwietnia 2017 - Czujniki położenia, kompas i deklinacja

15 kwietnia 2017 - Aplikacja Polskie Góry i jej konkurencja

10 kwietnia 2017 - Aplikacja Polskie Góry w Ustrzykach Dolnych (Góry Sanocko-Turczańskie)

4 kwietnia 2017 - Nowości: rysunki panoram, kalibracja kompasu, wybór rozdzielczości

25 marca 2017 - Zmiana czasu z zimowego na letni

21 marca 2017 - Równonoc - wschód słońca na wschodzie, zachód na zachodzie

20 marca 2017 - Widoki ze wzgórza Trzy Lipki w Bielsku-Białej

13 marca 2017 - Co by było, gdyby Ziemia była płaska

7 marca 2017 - Tabela kalibracyjna w aplikacji Polskie Góry

6 marca 2017 - Aplikacja Polskie Góry jeszcze bardziej przyjazna użytkownikom

2 marca 2017 - Podział pasm górskich w aplikacji Polskie Góry

27 lutego 2017 - Wschód słońca na Magurze, widoki z Klimczoka i Szyndzielni

22 lutego 2017 - Karta kalibracyjna

15 lutego 2017 - Gaiki

14 lutego 2017 - Lubię nagie i zarośnięte...

4 lutego 2017 - Quizy z rozpoznawania panoram górskich

31 stycznia 2017 - Aplikacja Polskie Góry w ...Warszawie

29 stycznia 2017 - Wschód słońca na Magurce

28 stycznia 2017 - Wschód słońca na Klimczoku oglądany przez obiektyw szerokokątny

10 stycznia 2017 - Polskie Góry od kuchni (programistycznej)

1 stycznia 2017 - Noworoczny bieg Trasą Skaczącego Tygrysa, zachód słońca w Łodygowicach

31 grudnia 2016 - Sylwestrowy wschód słońca na Klimczoku

30 grudnia 2016 - Wschód słońca na Pilsku, zachód na Magurce

17 grudnia 2016 - Widoki z Góry Żar

13 grudnia 2016 - Wschód słońca na Klimczoku - opis panoramy Tatr

25 listopada 2016 - Aplikacja Polskie Góry bez GPS

22 listopada 2016 - Wschód słońca na Klimczoku

18 listopada 2016 - Aplikacja Polskie Góry - jak to działa?

6 listopada 2016 - Nowości w aplikacji: lista szczytów i rysowanie kształtów gór

25 października 2016 - Algorytm określania widoczności gór oraz nowe tatrzańskie szczyty

23 października 2016 - Aplikacja Polskie Góry w Tatrach

17 października 2016 - Wakacyjny konkurs fotograficzny rozstrzygnięty

2 października 2016 - Refrakcja - dlaczego o wschodzie i zachodzie Słońce jest czerwone?

15 września 2016 - Apel do użytkowników aplikacji Polskie Góry: przeczytajcie instrukcję :-)

12 września 2016 - Polskie Góry w odwiedzinach w Górach Riła

1 września 2016 - Mądrości na temat wybitności (edytowany)

31 sierpnia 2016 - Ulubione miejsce na górskiej panoramie

29 sierpnia 2016 - Więcej o historii i budowie polskich gór

25 sierpnia 2016 - Górska róża wiatrów w aplikacji Polskie Góry

18 sierpnia 2016 - Genialna luneta na szczycie Monte delle Rezze nad Livigno

13 sierpnia 2016 - Polskie Góry w Alpach - ciąg dalszy

11 sierpnia 2016 - Polskie Góry w... Alpach ;-)

1 sierpnia 2016 - Lekcja historii o Sudetach

12 lipca 2016 - W stronę Słońca

18 czerwca 2016 - Nowości w aplikacji: rysowanie panoram oraz wykorzystanie położenia Słońca

16 maja 2016 - Undulacja i ustawienia wysokości (edytowany)

5 maja 2016 - Kąt widzenia aparatu w telefonie (edytowany)

4 maja 2016 - Zniekształcenia obrazu w aparatach telefonów komórkowych (edytowany)

------------------------------------Strona Polskie Góry

Copyright 2015-2018
Robert Celiński, Byledobiec Anin