Blog aplikacji Polskie Góry

Na moim blogu obejrzysz setki zdjęć panoram górskich z opisami, a także poznasz wiele ciekawych pojęć, takich jak: undulacja, refrakcja, deniwelacja, deklinacja, inklinacja, analema, paralaksa, aberracja, dystorsja. Zbyt skomplikowane? To dowiesz się np. dlaczego o wschodzie i zachodzie słońce jest czerwone oraz dlaczego lepiej nie stawać z boku na zdjęciu grupowym. Na dole ekranu znajduje się spis treści wszystkich wpisów na blogu. Zapraszam :-)
^/\^ Robert Celiński, autor aplikacji Polskie Góry ^/\^
16 grudnia 2017 - Jak odległe góry możemy zobaczyć z terytorium Polski?
Nie jestem zapalonym obserwatorem dalekich gór. Nie posiadam sokolego wzroku, długiego obiektywu w aparacie (zdjęcia robię komórką) i wolę biegać po górach niż wychodzić zimną nocą na jakiś szczyt w ciepłych ciuchach i targać ze sobą ciężki sprzęt fotograficzny. Są jednak ludzie, którzy tak właśnie robią, a ja jako twórca aplikacji Polskie Góry czuję się zobowiązany, żeby przybliżyć ten temat. Zastanawialiście się kiedyś, jak odległe góry da się zobaczyć z terytorium Polski? Pasjonują się tym dalecy obserwatorzy, którzy rozpisują się na ten temat na forum i stronie dalekieobserwacje.eu.
Dalekie obserwacje - opis w Wikipedii
Podstawowym założeniem dalekich obserwacji jest fotografowanie z obiektów naturalnych (np. szczytów górskich, wzgórz) oraz antropogenicznych (hałdy kopalniane, wysokie budynki, kominy, wieże obserwacyjne). Nie mogą być to natomiast zdjęcia wykonane z powietrza (samoloty, drony).
Możliwości obserwacyjne zależą od wielu czynników, takich jak pora dnia, pora roku, albedo (pokrywa śnieżna odbija światło, dzięki czemu góra jest lepiej widoczna), wilgotność i zanieczyszczenie powietrza, wiatr ograniczający dwa wyżej wymienione czynniki, temperatura i jej różnice na różnych poziomach atmosfery na drodze obserwacji, które często wpływają na występowanie refrakcji atmosferycznej, powodując optyczne wyniesienie odległych szczytów, co jest bardzo korzystne dla fotografującego. Linia obserwacji nie jest prosta, tylko idzie po łuku, zaginając się tak, że można spojrzeć dalej za horyzont, a przeszkody na drodze obserwacji wydają się niższe. Więcej na ten temat można przeczytać w poniższym wpisie na temat refrakcji, kiedy tłumaczyłem między innymi, dlaczego słońce o wschodzie i zachodzie często jest czerwone.
Wpis na temat refrakcji atmosferycznej
Niedawno natknąłem się na niesamowite zdjęcia - Radosław Wierzbiński stojąc na Tarnicy w Bieszczadach uchwycił swoim aparatem Nikon D90@70-300 położoną na terytorium Rumunii górę Varful Vladeasa (1836 m n.p.m.), która jest odległa o blisko 258 km! Dotychczas jest to najdalsza obserwacja wykonana z terytorium Polski.
Karpaty rumuńskie widziane z Tarnicy i rekord Polski

Analizy wykazują, że potencjalnie najdalszą obserwacją możliwą w Polsce jest Schneeberg (2076 m n.p.m.) w Alpach Styryjsko-Dolnoaustriackich, widziany z góry... Schneeberg, czyli Śnieżnika Kłodzkiego (1425 m n.p.m., tak nazywał się, kiedy te tereny należały do III Rzeszy przed 1945 rokiem). Nikomu jednak nie udało się na razie uchwycić jej widoku z odległości blisko 282 km, a byłby to nowy rekord Polski. W momencie obserwacji musiałyby być spełnione warunki atmosferyczne, które powodują lekkie wyniesienie góry. Najlepsze warunki występują w zimie w czasie inwersji, kiedy w górach jest cieplej niż w dolinach (powyższy wpis na temat refrakcji). Według aplikacji Polskie Góry Schneeberg będzie widoczny w linii prostej ze Śnieżnika dopiero z pułapu 1432 m, a wysokość wierzchołka jest o 7 m niższa. Dalecy obserwatorzy swoje żniwa fotograficzne zbierają właśnie przy prawie idealnych warunkach, przeważne zimą, kiedy refrakcja powoduje znaczące wyniesienie odległych szczytów, więc wydaje się, że uchwycenie tej góry nie powinno stanowić problemu. Zamieszczona wyżej symulacja rysunku z Tarnicy została wykonana z pułapu 1378 m (dopiero z tej wysokości widać w linii prostej Varful Vladeasa), tymczasem najwyższy szczyt polskich Bieszczadów ma tylko 1346 m, więc optyczne wyniesienie rumuńskich Karpat musiało być spore, jeżeli panu Radosławowi udało się je tak dobrze uchwycić tego dnia.

Schneeberg był już nieraz widywany ze szczytu Pradziada w Czechach (dystans przeszło 277 km), ale jest to łatwiejsza obserwacja niż ze Śnieżnika.
Schneeberg widzialny z Pradziada - strona dalekieobserwacje.eu
Schneeberg widzialny z Pradziada - blog roweromaniakk (Robert Jamróz)

Wszystkie opisane wyżej szczyty są dostępne w aplikacji Polskie Góry, która określa dokładny kierunek, w którym należy skierować sprzęt fotograficzny, żeby uchwycić daleki obiekt. W bazie danych aplikacji są również dostępne inne rumuńskie szczyty, które przy dobrej pogodzie widać z Tarnicy, np. olbrzymi Pietrosul Rodnei (2303 m n.p.m.) - najwyższy szczyt w Górach Rodniańskich w Wewnętrznych Karpatach Wschodnich w Rumunii, ale też znacznie niższy Creasta Cocosului (1428 m n.p.m., Góry Gutyjskie), który swoją rumuńską nazwę tłumaczoną na "Koguci Grzebień" zawdzięcza postrzępionej grani. Jedynym szczytem w bazie danych aplikacji Polskie Góry, którego nie widać z naszego terytorium, jest Moldoveanu (2544 m n.p.m.), najwyższy szczyt Rumunii, położony w Górach Fogaraskich. Dodałem go do bazy, ponieważ jest to najwyższy szczyt Karpat poza Tatrami. Jak ktoś zdobędzie Pietrosul Rodnei, to przy dobrej na północy będzie mógł zobaczyć nasze Bieszczady i Tarnicę, a na południu właśnie Moldoveanu. Jeszcze bardziej na południe są wyższe góry Riła z najwyższym szczytem Musała (2925 m n.p.m.), ale ich oczywiście też nie zobaczymy z terenu Polski - trzeba się wybrać do Bułgarii.
Polskie Góry w odwiedzinach w Górach Riła
Z terenu Polski nie jest możliwe uchwycenie góry odległej o 300 km, tyle też wynosi limit dystansu próby obserwacji w aplikacji Polskie Góry. Bardziej odległe szczyty są od razu eliminowane z analizy. Rekord świata został ustanowiony z Pic de Finestrelles w Pirenejach, skąd zaobserwowano Pic Gaspard w Alpach, a odległość to aż 443 km! Pireneje i Alpy wobec siebie to świetne pasma do dalekich obserwacji, ponieważ są tak ułożone, że po drodze znajduje ogromny obszar Morza Śródziemnego (wysokość 0 m n.p.m.), a więc horyzont w połowie dystansu jest maksymalnie nisko i nie powoduje zakłócenia linii obserwacji.
Mam nadzieję, że ten wpis był interesujący dla części osób. Jak pisałem na początku, nie jestem dalekim obserwatorem, a aplikacja Polskie Góry służy głównie do tego, żeby opisywać te szczyty, które widać gołym okiem, a tym samym są one widoczne na ekranie smartfona.
Wszystkie wpisy
20 kwietnia 2018 - Panorama ze wzgórza Trzy Lipki w Bielsku-Białej
14 kwietnia 2018 - Fotorelacja z wycieczki Milówka -> Bielsko-Biała przez Beskid Śląski
10 kwietnia 2018 - Aplikacja Polskie Góry na Sardynii
30 marca 2018 - Fotorelacja z wycieczki Dębowiec -> Szyndzielnia -> Klimczok -> Błatnia
25 marca 2018 - Fotorelacja z wycieczki na Gaiki i Hrobaczą Łąkę
22 marca 2018 - Gaiki w pięknej zimowej aurze - fotorelacja
11 marca 2018 - Fotorelacja z wycieczki granią Gaiki - Hrobacza Łąka
10 marca 2018 - Linki do Wikipedii w aplikacji Polskie Góry
5 marca 2018 - 20 tysięcy pobrań aplikacji Polskie Góry! :-)
1 marca 2018 - Ponad 5000 rekordów w bazie danych aplikacji Polskie Góry
24 lutego 2018 - Przełącznik Wyższe / Niższe / Wszystkie do wyboru opisów szczytów
23 lutego 2018 - Naprawa problemów z GPS
18 lutego 2018 - Panorama Tatr z Zębu
14 lutego 2018 - Jak zaimponować dziewczynie w górach
8 lutego 2018 - Ankieta - wyświetlanie informacji o symulowaniu lokalizacji (edytowany)
6 lutego 2018 - Preferowany szczyt
5 lutego 2018 - Polskie Góry aplikacją bezawaryjną
3 lutego 2018 - Fotorelacja z wycieczki Bystra -> Magura -> Klimczok
3 lutego 2018 - Podział pasm górskich na mapie
31 stycznia 2018 - Księżyc, superpełnia, Superpełnia (edytowany)
31 stycznia 2018 - Wróćmy na jeziora
26 stycznia 2018 - Nowy wygląd opisów szczytów w aplikacji i testy w terenie
25 stycznia 2018 - Testy aplikacji na nowym telefonie Lenovo K5
24 stycznia 2018 - Ankieta w sprawie wyglądu opisów w aplikacji
18 stycznia 2018 - Przyspieszenie aplikacji Polskie Góry i 500 szczytów w paśmie
6 stycznia 2018 - Wydajność aplikacji Polskie Góry
6 stycznia 2018 - Jak ukraść górę?
5 stycznia 2018 - Zniekształcenia obrazu i panorama 180 stopni (edytowany)
5 stycznia 2018 - Godzina wschodu i zachodu słońca w aplikacji Polskie Góry
4 stycznia 2018 - Opis panoramy Tatr z Chopoka w Tatrach Niżnych
1 stycznia 2018 - Aplikacja Polskie Góry na Lanzarote
19 grudnia 2017 - Sztuczna inteligencja w aplikacji Polskie Góry
16 grudnia 2017 - Zdobywanie szczytów na Trasie Skaczącego Tygrysa w Beskidzie Małym
16 grudnia 2017 - Jak odległe góry możemy zobaczyć z terytorium Polski?
15 grudnia 2017 - Brzydka ikona -4° - dlaczego nie ma jej w aplikacji Polskie Góry
10 grudnia 2017 - Fotorelacja z wycieczki Magura -> Klimczok -> Szyndzielnia -> Kozia
9 grudnia 2017 - Testy terenowe modułu kolekcjonowania szczytów
4 grudnia 2017 - Kolekcjonuj zdobyte szczyty z aplikacją Polskie Góry! (edytowany)
25 listopada 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Magurkę Wilkowicką
25 listopada 2017 - Widok na Tatry z lotniska Aleksandrowice w Bielsku-Białej
23 listopada 2017 - Wschód słońca na Gaikach i widok na Pradziada w Sudetach
21 listopada 2017 - Górska granica Polski na mapie w aplikacji Polskie Góry
16 listopada 2017 - Szlak Huli dookoła Szczyrku (edytowany)
15 listopada 2017 - Pierwsze mrozy na Gaikach i panorama Tatr
7 listopada 2017 - Panoramiczne zdjęcie Tatr z Jurgowa (edytowany)
6 listopada 2017 - Widoczność szczytów przy zmianach wysokości (edytowany)
5 listopada 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Skrzyczne i Malinowską Skałę
5 listopada 2017 - Nowości dla rolników - rozpoznawanie upraw w aplikacji Polskie Góry
4 listopada 2017 - Wschód słońca na Klimczoku
31 października 2017 - Pierwsze zimowe wejście na Gaiki
29 października 2017 - Identyfikatory szczytów w bazie danych aplikacji Polskie Góry
29 października 2017 - Zmiana czasu z letniego na zimowy - czy ostatnia?
22 października 2017 - Wyszukiwarka szczytów na portalu RunCalc
22 października 2017 - Aplikacja RunCalc dla turystów górskich
22 października 2017 - Widoki na Tatry z nowej wieży widokowej w słowackim Zdziarze
21 października 2017 - Fotorelacja z wycieczki Gaiki -> Międzybrodzie -> Czupel
20 października 2017 - Tolerancja przy identyfikacji linii horyzontu
18 października 2017 - Burza Ophelia i czerwone niebo na zachodzie o wschodzie
17 października 2017 - Zachód słońca w Bielsku, wschód na Gaikach - panorama Tatr
14 października 2017 - Fotorelacja z Biegu Ultra Granią Beskidu Małego
12 października 2017 - Rozpoznawanie obrazu w praktyce (edytowany)
6 października 2017 - Film promocyjny aplikacji Polskie Góry
5 października 2017 - Przyjazna nazwa miejsca w aplikacji Polskie Góry
3 października 2017 - Paralaksa i naturalny pomiar odległości w górach (edytowany)
1 października 2017 - Fotorelacja z wycieczki wokół Koszarawy
30 września 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Rycerzową, Bendoszkę i Praszywkę
28 września 2017 - Piramida krakowska
23 września 2017 - Pozycjonowanie stron aplikacji Polskie Góry
20 września 2017 - Aplikacja Polskie Góry jako nawigacja samochodowa
19 września 2017 - Rozpoznawanie obrazu - określanie linii horyzontu
9 września 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Romankę i Rysiankę
3 września 2017 - Rozpoznawanie obrazu i utrudnione testy nowej wersji aplikacji
31 sierpnia 2017 - Jak użytkownicy pomagają rozwijać aplikację Polskie Góry
31 sierpnia 2017 - Wieczorne widoki z Gaików
27 sierpnia 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Hrobaczą Łąkę
26 sierpnia 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Magurkę Wilkowicką
26 sierpnia 2017 - Prezentacja aplikacji Polskie Góry na zjeździe PTTK
26 sierpnia 2017 - Powrót do przyszłości z aplikacją Polskie Góry
19 sierpnia 2017 - Bieg Ultra Granią Tatr - widoki z Czerwonych Wierchów
16 sierpnia 2017 - Widoki z Góry Żar i Magurki Wilkowickiej
16 sierpnia 2017 - Polskie Góry na Maderze
31 lipca 2017 - Nowy wygląd aplikacji Polskie Góry
31 lipca 2017 - Widoki z Baraniej Góry
26 lipca 2017 - 10 tysięcy pobrań aplikacji Polskie Góry! :-)
23 lipca 2017 - Były sobie dwa Minčoly
23 lipca 2017 - Burzowe zdjęcia rentgenowskie Skrzycznego
21 lipca 2017 - RunCalc Panoruna - zagraniczne panoramy i opisywanie posiadanych zdjęć
16 lipca 2017 - Widoki z Wielkiej Raczy
16 lipca 2017 - Polskie Góry w Alpach Julijskich i słynny Triglav
9 lipca 2017 - Polskie Góry w Alpach Kamnickich
5 lipca 2017 - Ustawienia ostrości oraz wpływ strefy czasowej na położenia słońca
5 lipca 2017 - Panoramy z Hrobaczej Łąki i Gaików (edytowany)
4 lipca 2017 - Bieg Ku Słońcu i opisywanie wykonanych wcześniej zdjęć
26 czerwca 2017 - Komunikat dla użytkowników, którzy ostatnio zainstalowali aplikację
25 czerwca 2017 - Widoki ze Śnieżki
21 czerwca 2017 - Lato oficjalnie rozpoczęte :-)
19 czerwca 2017 - Podstawowe informacje po zainstalowaniu aplikacji Polskie Góry
14 czerwca 2017 - Poszerzanie horyzontów na temat horyzontu
13. června 2017 - Aplikácia Polskie Góry na slovenských horách
13. června 2017 - Aplikace Polskie Góry ve českých horách
9 czerwca 2017 - Szyndzielnia i Klimczok przy pięknej pogodzie
8 czerwca 2017 - Ostatnie poprawki w aplikacji Polskie Góry
7 czerwca 2017 - Pradziad widziany z Gaików
4 czerwca 2017 - Aplikacja Polskie Góry - wschód słońca na Gaikach, Magurka, Czupel
3 czerwca 2017 - Aplikacja Polskie Góry na Biegu Marduły w Tatrach
1 czerwca 2017 - Cień wielkiej góry (edytowany)
30 maja 2017 - Ciekawe nazwy gór (edytowany)
28 maja 2017 - Babia Góra i Mała Babia ze Słonej Wody
24 maja 2017 - Królewicz Śnieżnik, Królewna Śnieżka i... Cycki Bardotki
20 maja 2017 - Sztuczki w aplikacji Polskie Góry (edytowany)
15 maja 2017 - Nowości w aplikacji: 200 szczytów w paśmie i górskie gwiazdy (edytowany)
7 maja 2017 - 5000 pobrań aplikacji Polskie Góry
3 maja 2017 - Polskie Góry w odwiedzinach w Górach Dynarskich
26 kwietnia 2017 - Tomasz, to masz ty maszty
23 kwietnia 2017 - Czujniki położenia, kompas i deklinacja
15 kwietnia 2017 - Aplikacja Polskie Góry i jej konkurencja
10 kwietnia 2017 - Aplikacja Polskie Góry w Ustrzykach Dolnych (Góry Sanocko-Turczańskie)
4 kwietnia 2017 - Nowości: rysunki panoram, kalibracja kompasu, wybór rozdzielczości
25 marca 2017 - Zmiana czasu z zimowego na letni
21 marca 2017 - Równonoc - wschód słońca na wschodzie, zachód na zachodzie
20 marca 2017 - Widoki ze wzgórza Trzy Lipki w Bielsku-Białej
13 marca 2017 - Co by było, gdyby Ziemia była płaska
7 marca 2017 - Tabela kalibracyjna w aplikacji Polskie Góry
6 marca 2017 - Aplikacja Polskie Góry jeszcze bardziej przyjazna użytkownikom
2 marca 2017 - Podział pasm górskich w aplikacji Polskie Góry
27 lutego 2017 - Wschód słońca na Magurze, widoki z Klimczoka i Szyndzielni
22 lutego 2017 - Karta kalibracyjna
15 lutego 2017 - Gaiki
14 lutego 2017 - Lubię nagie i zarośnięte...
4 lutego 2017 - Quizy z rozpoznawania panoram górskich
31 stycznia 2017 - Aplikacja Polskie Góry w ...Warszawie
29 stycznia 2017 - Wschód słońca na Magurce
28 stycznia 2017 - Wschód słońca na Klimczoku oglądany przez obiektyw szerokokątny
10 stycznia 2017 - Polskie Góry od kuchni (programistycznej)
1 stycznia 2017 - Noworoczny bieg Trasą Skaczącego Tygrysa, zachód słońca w Łodygowicach
31 grudnia 2016 - Sylwestrowy wschód słońca na Klimczoku
30 grudnia 2016 - Wschód słońca na Pilsku, zachód na Magurce
17 grudnia 2016 - Widoki z Góry Żar
13 grudnia 2016 - Wschód słońca na Klimczoku - opis panoramy Tatr
25 listopada 2016 - Aplikacja Polskie Góry bez GPS
22 listopada 2016 - Wschód słońca na Klimczoku
18 listopada 2016 - Aplikacja Polskie Góry - jak to działa?
6 listopada 2016 - Nowości w aplikacji: lista szczytów i rysowanie kształtów gór
25 października 2016 - Algorytm określania widoczności gór oraz nowe tatrzańskie szczyty
23 października 2016 - Aplikacja Polskie Góry w Tatrach
17 października 2016 - Wakacyjny konkurs fotograficzny rozstrzygnięty
2 października 2016 - Refrakcja - dlaczego o wschodzie i zachodzie Słońce jest czerwone?
15 września 2016 - Apel do użytkowników aplikacji Polskie Góry: przeczytajcie instrukcję :-)
12 września 2016 - Polskie Góry w odwiedzinach w Górach Riła
1 września 2016 - Mądrości na temat wybitności (edytowany)
31 sierpnia 2016 - Ulubione miejsce na górskiej panoramie
29 sierpnia 2016 - Więcej o historii i budowie polskich gór
25 sierpnia 2016 - Górska róża wiatrów w aplikacji Polskie Góry
18 sierpnia 2016 - Genialna luneta na szczycie Monte delle Rezze nad Livigno
13 sierpnia 2016 - Polskie Góry w Alpach - ciąg dalszy
11 sierpnia 2016 - Polskie Góry w... Alpach ;-)
1 sierpnia 2016 - Lekcja historii o Sudetach
12 lipca 2016 - W stronę Słońca
18 czerwca 2016 - Nowości w aplikacji: rysowanie panoram oraz wykorzystanie położenia Słońca
16 maja 2016 - Undulacja i ustawienia wysokości (edytowany)
5 maja 2016 - Kąt widzenia aparatu w telefonie (edytowany)
4 maja 2016 - Zniekształcenia obrazu w aparatach telefonów komórkowych (edytowany)
------------------------------------
Strona Polskie Góry
Copyright 2015-2018 Robert Celiński, Byledobiec Anin
|