Blog aplikacji Polskie Góry  

Na moim blogu obejrzysz setki zdjęć panoram górskich z opisami, a także poznasz wiele ciekawych pojęć, takich jak: undulacja, refrakcja, deniwelacja, deklinacja, inklinacja, analema, paralaksa, aberracja, dystorsja. Zbyt skomplikowane? To dowiesz się np. dlaczego o wschodzie i zachodzie słońce jest czerwone oraz dlaczego lepiej nie stawać z boku na zdjęciu grupowym. Na dole ekranu znajduje się spis treści wszystkich wpisów na blogu. Zapraszam :-)

^/\^ Robert Celiński, autor aplikacji Polskie Góry ^/\^

19 września 2017 - Rozpoznawanie obrazu - określanie linii horyzontu

Aplikacja Polskie Góry została ostatnio wzbogacona o nową funkcjonalność, która polega na odczytywaniu obrazu z kamery w telefonie komórkowym i rozpoznawaniu linii horyzontu. Takie informacje pomagają aplikacji w bardziej precyzyjnym trafianiu w szczyty. Przypominam, że automatyczne określanie kierunku opierało się do tej pory wyłącznie na podstawie danych z kompasu w telefonie. Niestety, w wielu aparatach kompas w położeniu AR (w rozszerzonej rzeczywistości, ang. Augmented Reality) nie działa zbyt dobrze. Teraz opcja IR (technologia rozpoznawania obrazu, od ang. Image Recognition) pomaga aplikacji skorygować dane z kompasu i określić właściwy kierunek patrzenia.

Jak to działa? Aplikacja odczytuje obraz z kamery, analizuje zmiany natężenia kolorów od góry do dołu i określa krawędzie obrazu, które prawdopodobnie stanowią linię horyzontu. Jednocześnie, stara się eliminować pewne zakłócenia, np. chmury lub przedmioty latające. Potem wyszukuje w tej linii ekstrema lokalne - maksima, które prawdopodobnie są szczytami górskimi. W tym samym czasie aplikacja Polskie Góry rysuje wirtualną linię horyzontu, której maksimami są pobliskie szczyty pobrane z bazy aplikacji. Ostatnim etapem jest porównanie rozpoznanych szczytów z rzeczywistego obrazu z charakterystycznymi szczytami wirtualnej panoramy. Aplikacja wykonuje te operacje bez przerwy w pętli do czasu, aż zauważy pewne prawidłowości. Jeżeli je znajdzie, to sprawdza, w którą stronę odchylony jest kompas, koryguje wskazania i blokuje jego działanie, żeby użytkownik uzyskał wiarygodny i dokładny opis panoramy. Rozpoznana linia horyzontu staje się wtedy czerwona (wcześniej była biała), a na dole ekranu pojawia się symbol ~O~K~. Napis zniknie, jeżeli zmienimy położenie telefonu i np. na chwilę przesuniemy go w bok. Wtedy kompas i mechanizm rozpoznawania linii horyzontu zostaną ponownie włączone.

Funkcjonalność rozpoznawania obrazu nie jest domyślnie dostępna. Tę opcję można włączyć, przeciągając palcem w lewym dolnym rogu ekranu w prawą stronę. Wyłącza się ją w ten sam sposób.Więcej sztuczek w aplikacji Polskie Góry

Funkcjonalność rozpoznawania obrazu to ciekawa i pomocna opcja, jednak do jej prawidłowego działania jest potrzebna dobra widoczność oraz brak zakłóceń naturalnej linii horyzontu przez mgły, chmury, fragmenty lasu lub zabudowania. Na jednym ze zdjęć widzimy np. drzewo, które mogłoby być wzięte za strzelisty szczyt (wokół niego widać nawet obrys wygenerowany przez aplikację). Niezmiennie najbardziej wiarygodnym sposobem określania kierunku patrzenia jest tryb ręczny, w którym użytkownik samodzielnie przesuwa panoramę palcem na boki. Tryb ręczny działa, jeżeli na dole ekranu jest widoczny symbol <- ->, a włącza się go jednym kliknięciem w ekran (wyłącza w ten sam sposób). We właściwym trafianiu w szczyty pomaga narysowana na ekranie wirtualna panorama oraz informacja o położeniu słońca.

Poniżej dzisiejsze zdjęcia wykonane w trybie ręcznym (przy wyłączonym kompasie):Jeżeli ktoś jest zainteresowany bardziej dokładnym opisem, zapraszam do przeczytania dalszej części tekstu.

Technologię rozpoznawania obrazu poznałem w pewnym stopniu jeszcze zanim powstały pierwsze linie kodu aplikacji Polskie Góry. W aplikacji RunCalc dla biegaczy oprogramowałem pulsometr, którego działanie opiera się na danych o przepływie krwi w palcu. Użytkownik przykłada palec do obiektywu aparatu, a obraz jest dodatkowo podświetlany fleszem, dzięki czemu widać wnętrze palca. Skurcze serca powodują pompowanie krwi, co dość wyraźnie widać na obrazie, bo w tym momencie jest on bardziej czerwony, a między skurczami pozostaje pomarańczowo-żółty. Aplikacja RunCalc wychwytuje te zmiany, bada ich częstotliwość w jednostce czasu i na tej podstawie określa puls (liczbę uderzeń serca na minutę).Odkąd stworzyłem podstawy aplikacji Polskie Góry w 2015 roku, myślałem o dodaniu do niej opcji rozpoznawania obrazu i określania na tej podstawie linii horyzontu. Rozmawiałem na ten temat z moim bratem, który studiuje techniki multimedialne na Politechnice Warszawskiej i robił już podobne rzeczy (np. zliczał klocki rozrzucone na stole na podstawie wykonanego zdjęcia). Marek raczej zniechęcał mnie do podejmowania się tego zadania, twierdząc, że rozpoznawanie obrazu działa dobrze w warunkach laboratoryjnych (przykład z klockami na stole), ale w górach może nie być tak różowo ze względu na masę czynników, które mogą zakłócić widok. Zwrócił też uwagę na wydajność takiego rozwiązania, że rozpoznawanie obrazu działa dobrze ze statycznego zdjęcia, ale analiza widoku w czasie rzeczywistym (co było moim celem) może nie funkcjonować dobrze na wielu starszych telefonach telefonach.

Impulsem do rozpoznania technologii IR była analiza konkurencyjnych aplikacji do rozpoznawania szczytów. Coś takiego znalazłem w Peak Lens, o czym pisałem kilka miesięcy temu. Aplikacja początkowo opisuje szczyty szarym kolorem, ale jeżeli rozpozna obraz, to oznacza je na zielono. Widać było, że z tym rozpoznawaniem nie jest jednak najlepiej, bo aplikacja popełniała dziwne błędy, np. jak ten poniżej, kiedy analizowała korony drzew, jeszcze do tego opisując Kozią Górę na wyższym pułapie niż znacznie wyższą od niej Magurę. Dodam, że kierunek również został określony źle - opisy są przesunięte sporo w lewo (grzebiet Magury widać w rzeczywistości na prawym marginesie zdjęcia). Tutaj akurat linii horyzontu praktycznie w ogóle nie widać, ale miałem też kilka innych przykładów, że przy dobrej widoczności Peak Lens popełniała błędy. Mimo wszystko, mam szacunek dla twórców tej aplikacji, że podjęli temat i pokazali, że da się wdrożyć w tym obszarze rozwiązania IR.Więcej o aplikacji Peak Lens

Powyższy wpis został skomentowany przez mojego kolegę Fabiana, z którym chodziłem razem do liceum i studiowałem na kierunku informatycznym na SGH. Fabian od zawsze imponował mi swoją wiedzą i zacięciem w obszarze IT. Obecnie jest dyrektorem technicznym w firmie LoJack, która dzięki stworzonej przez siebie technologii odszukuje skradzione samochody oraz twórcą projektu Ikol - systemu lokalizatorów GPS. Fabianowi najbardziej spodobał się właśnie temat rozpoznawania obrazu. Napisał, jak mógłbym to zrobić i na końcu "Do roboty, bo to już jest trudne :-)". To oczywiście podrażniło moją ambicję ;-)

Kolejny impuls do działania nastąpił w wakacje, kiedy aplikacja Polskie Góry uzyskała szczyt swojej popularności (np. jednego dnia pobrało ją blisko 1400 osób). Miałem wtedy propozycję wykupienia aplikacji przez jeden z największych portali górskich (jak podałem cenę, to już się nie odezwali ;-)), ale napisał też do mnie młody informatyk Tomasz Krasiński, który wraz ze swoim kolegą Stanisławem Skrzypeckim przygotowywał podobny projekt. Obaj pisali niedawno prace inżynierskie w Wojskowej Akademii Technicznej, tworząc przy okazji aplikację Highlander na telefony z systemem Windows Phone. Program działał właśnie w oparciu o IR i porównywanie wyników z tzw. modułem geolokalizacji (odpowiednik tego, co do tej pory działało w Polskich Górach). Projekt Highlander nie został niestety nigdy dokończony i aplikacja nie dotarła ostatecznie do sklepu, żeby użytkownicy mogli ją ściągnąć. Obie prace inżynierskie bardzo mnie zainteresowały - sporo ciekawej teorii, ale też praktycznych obserwacji z analizy przetwarzania górskich zdjęć. Koledzy proponowali nawet, że prześlą mi kody źródłowe Highlandera, ale wtedy prosili o zaznaczenie współautorstwa w aplikacji Polskie Góry. Na to się nie zgodziłem z różnych względów, między innymi dlatego, że Highlander był tworzony w innej technologii i miał pewne ograniczenia (np. brak czytania obrazu w czasie rzeczywistym). Mimo wszystko, Tomasz i Stanisław swoimi pracami inżynierskimi pomogli mi wejść teoretycznie w temat i zainspirowali do działania :-)

Informacja na temat Highlandera zbiegła się w czasie z wyznaczaniem w mojej korporacji celów rozwoju zawodowego na następny rok. Tak się fajnie składa, że w Comarch możemy w pewnym stopniu wykorzystywać swój czas pracy do prowadzenia własnej działalności R&D, tworzenie pewnych projektów IT, np. aplikacji mobilnych. Ponieważ zainteresowała mnie technologia IR, dostałem przyzwolenie od szefa, że mogę przez rok rozpoznawać ten temat, dokumentując odpowiednio swoje prace i mam na to poświęcić jeden cały dzień pracy raz na dwa tygodnie. Czasem jeżeli nie dostaję żadnych nowych zadań (bo np. nie ma zgłoszonych błędów), to przełączam się na rozpoznawanie technologii IR. Ja jestem bardziej zadowolonym pracownikiem, a być może firma będzie miała kiedyś z tego wymierne korzyści, bo mogę teraz szybciej zrealizować projekt w tym obszarze. Być może przez następne miesiące będę tworzył inną aplikację wykorzystującą IR.

Po tak długim wstępie chciałbym napisać trochę więcej na temat tego, jak działa rozpoznawanie obrazu w aplikacji Polskie Góry i z jakimi problemami musiałem się po drodze zmierzyć. Myślę, że będę musiał jeszcze poświęcić trochę czasu, żeby dopracować ten mechanizm. W pierwszej wersji 5.00 działał on dość wolno, bo przetwarzanie obejmowało konwersję obrazu z modelu barw YUV do powszechnie znanego RGB (red - czerwony, green - zielony, blue - niebieski) i dopiero obrabianie danych tego drugiego formatu. Analizowanie pojedynczych klatek w czasie rzeczywistym trwało zbyt długo, dlatego obecnie w wersji 5.01 opieram się od razu na bardziej surowym formacie YUV i odpowiednio filtruję jego dane, nie analizując wszystkiego, tylko wybierając informacje, które są potrzebne do wyznaczenia linii horyzontu.

Więcej o modelu barw YUV

Przy okazji konwersji formatu YUV do RGB musiałem sobie przypomnieć operacje bitowe w Javie (bardzo niewielu programistów z nich korzysta) oraz wzór Cauchy'ego na mnożenie macierzy (nie przypuszczałem, że ta wiedza ze studiów kiedykolwiek mi się jeszcze przyda). Przy wyznaczaniu ekstremów lokalnych na linii horyzontu interesują mnie tylko maksima, bo to one są potencjalnymi szczytami, a nie minima, które często w praktyce stanowią przełęcze. Tych drugich nie opisuję w ogóle w aplikacji Polskie Góry. Kiedyś robiłem testy, żeby opisać Krzyżne i Zawrat w widoku grani Orlej Perci, ale w praktyce nie działało to dobrze. Wracając do maksimów lokalnych, w szkole uczyłem się, że występują one w miejscach, gdzie pochodna wielomianu jest równa zero, a jej wartość zmienia się z dodatniej na ujemną (funkcja z rosnącej staje się malejąca). Tutaj na szczęście nie muszę tego wszystkiego rozpisywać, tylko odczytuję maksima z wirtualnego wykresu funkcji (swoją drogą, opisanie jej wielomianem stanowiłoby ciekawe wyzwanie ;-)).Na koniec coś mniej naukowego, za to przyciągającego uwagę wielu czytających: ZBIOROWA KOPULACJA - musicie przeczytać ten ostatni fragment! Chodzi o to, że maksima lokalne na rzeczywistej linii horyzontu (potencjalne szczyty) są oznaczane małymi czerwonymi kółkami, natomiast większe czerwone kółka opisują szczyty na wirtualnej linii horyzontu, wygenerowanej na podstawie danych z bazy aplikacji Polskie Góry. Widocznych szczytów jest oczywiście znacznie więcej, ale do dużych czerwonych kółek wybierane są tylko te najbardziej charakterystyczne - widoczne w skrajnych miejscach na panoramie, najwyższe i położone stosunkowo blisko, żeby słaba widoczność nie spowodowała niemożliwości ich odczytania z obrazu (np. góry oddalone o 100 km są często bardzo słabo widoczne i aplikacja nie wychwyci ich w zarysie horyzontu). O co chodzi z tą zbiorową kopulacją? Aplikacja czeka na moment, kiedy duże czerwone kółeczka pokryją małe czerwone kółeczka i wtedy następuje szczytowanie, czyli aplikacja Polskie Góry rozpoznaje szczyty sczytane z obrazu ;-)

Wszystkie wpisy
9 grudnia 2018 - Zbliżenie w terenie - prezentacja moja i żony

9 grudnia 2018 - Aplikacja Polskie Góry jako przykład w nagrodzonej pracy naukowej

8 grudnia 2018 - Migracja strony Polskie Góry na nowe serwery

7 grudnia 2018 - Przybliżenie przybliżania rysunku panoramy gór - filmik instruktażowy

1 grudnia 2018 - Zdobywanie szczytów między Suchą Beskidzką i Makowem Podhalańskim

30 listopada 2018 - Jubileuszowy 256. wpis - wschód słońca na Gaikach i święty Diablak

29 listopada 2018 - Wschód słońca nad Tatrami oglądany spod Magury

24 listopada 2018 - Wycieczka na Magurkę Wilkowicką i testy aplikacji na HTC One M8

21 listopada 2018 - Obsługa żyroskopu w aplikacji Polskie Góry

20 listopada 2018 - Model terenu SRTM i rezygnacja z danych wysokości od Google

18 listopada 2018 - Wycieczka: Dębowiec - Wapienica - Błatnia - Klimczok - Szyndzielnia

17 listopada 2018 - Wycieczka trasą: Lipnik - Gaiki - Żarnówka - Hrobacza Łąka

16 listopada 2018 - Wyszukiwarka szczytów w aplikacji i zdobyte góry w chmurze

12 listopada 2018 - Wschód słońca na Przełęczy Karkoszczonka, widoki z Klimczoka

11 listopada 2018 - Widoki z trasy GEZnO w Brennej

8 listopada 2018 - Poranne panoramy z Kęt i Witanowic koło Wadowic (edytowany)

6 listopada 2018 - Wschód słońca na Klimczoku - z Bystrej przez Magurę

4 listopada 2018 - Domyślna opcja Wybrane przed Wyższe / Niższe / Wszystkie

2 listopada 2018 - Panoramy z Brennej - wieża widokowa na Starym Groniu

1 listopada 2018 - Wschód słońca na Klimczoku - z Bystrej przez Magurę

1 listopada 2018 - Zakaz ruchu dla Google (edytowany)

31 października 2018 - Złota jesień na Gaikach

30 października 2018 - Certyfikacja aplikacji Polskie Góry i widoki z Kaplicówki

28 października 2018 - Górska logika

25 października 2018 - Zdjęcia nocne aplikacją - jak celować na czarnym ekranie

19 października 2018 - Ostatni dzień przed ciszą wyborczą - głosujcie na mój program :-)

18 października 2018 - Aplikacja Polskie Góry zarobiła już 30 tysięcy! :-)

16 października 2018 - Ankieta - czy umożliwić ukrywanie opisów zagranicznych gór? NIE!

16 października 2018 - Zdjęcia gór z opisami na dole i pierwsza fotografia masztu

14 października 2018 - Ostatni dzień w Karkonoszach - Zamek Chojnik

13 października 2018 - Wycieczka w Karkonoszach: Szklarska, Szrenica, Śnieżka, Szklarska

12 października 2018 - Wycieczka ze Szklarskiej Poręby na Wysoki Kamień

11 października 2018 - Wschód słońca na Klimczoku - z Bystrej przez Kozią i Szyndzielnię

10 października 2018 - Wschód słońca na Klimczoku - z Bystrej przez Magurę

10 października 2018 - Szybkie dodawanie +100 m wysokości przy generowaniu panoramy

9 października 2018 - Wschód słońca na Klimczoku - spod Dębowca przez Szyndzielnię

7 października 2018 - Naprawa problemów ze "skaczącym" GPS

6 października 2018 - Wycieczka dookoła Szczyrku - Skrzyczne, Malinów, Kotarz

1 października 2018 - Warszawskie panoramy z Pałacu Kultury, Centrum i znad Wisły

30 września 2018 - Testy aplikacji pod Tatrami na telefonie Meizu M6

26 września 2018 - Pełnia księżyca oglądana z Gaików (edytowany)

21 września 2018 - Wyzwania sezonowe dla fotografów aplikacji Polskie Góry

19 września 2018 - Latarnie morskie - aplikacja Polskie Góry pomoże na Pomorzu ;-)

18 września 2018 - Symulowanie daty, godziny i położenia słońca (edytowany)

17 września 2018 - Czas na czasową zmianę zmiany czasu?

15 września 2018 - Zdjęcie mgły i korekta wskazań wysokości GPS

9 września 2018 - Wycieczka na Czupel z Łodygowic - fotorelacja

9 września 2018 - Nawigacja z aplikacją Polskie Góry - nie idźcie tą drogą! ;-)

7 września 2018 - Krzyżówka aplikacji Polskie Góry

3 września 2018 - Quizy z rozpoznawania szczytów ze zdjęć lotniczych (edytowany)

28 sierpnia 2018 - Nienormalny rozkład normalny ocen

26 sierpnia 2018 - Górskie korony do kolekcjonowania w aplikacji Polskie Góry

25 sierpnia 2018 - Najpopularniejszy w Polsce tatrzański dwutysięcznik ;-)

20 sierpnia 2018 - Oceny i opinie o aplikacji Polskie Góry

16 sierpnia 2018 - Chopok i Dziumbier w Niżnych Tatrach - fotorelacja

15 sierpnia 2018 - Szczyt Sidorovo i skansen Vlkolínec w Wielkiej Fatrze - fotorelacja

15 sierpnia 2018 - Obrót ekranu i ostrość obrazu - więcej informacji

14 sierpnia 2018 - Šiprúň w Wielkiej Fatrze - fotorelacja

13 sierpnia 2018 - Widoki z Pyšnego sedla w Tatrach Zachodnich

12 sierpnia 2018 - Chleb i Wielki Krywań w Małej Fatrze - fotorelacja

10 sierpnia 2018 - Wielki Chocz - fotorelacja

9 sierpnia 2018 - Ostredok w Wielkiej Fatrze - fotorelacja

8 sierpnia 2018 - Krywań w Tatrach Wysokich - fotorelacja

6 sierpnia 2018 - Filmik instruktażowy z Trzech Lipek - kierunek do Słońca i cienia

5 sierpnia 2018 - Fotorelacja z wycieczki Sopotnia Mała -> Słowianka -> Romanka

4 sierpnia 2018 - Fotorelacja z wycieczki Cięcina -> Abrahamów -> Słowianka -> Skała

29 lipca 2018 - Fotorelacja z Beskidu Żywieckiego - Sucha Góra i Redykalny Wierch

28 lipca 2018 - Widoki z Pałacu Kultury w Warszawie i całkowite zaćmienie Księżyca

22 lipca 2018 - Fotorelacja z Beskidu Małego - Kiczera i Góra Żar

21 lipca 2018 - Fotorelacja z Beskidu Śląsko-Morawskiego - Jaworowy i Ostry

20 lipca 2018 - Biskupia Kopa - stąd w Polsce zobaczymy Karkonosze i Tatry

17 lipca 2018 - Nowości w aplikacji: precyzyjny promień widoczności i funkcja "Lecę tam"

12 lipca 2018 - Kalibracja kąta widzenia kamery w telefonie - filmiki instruktażowe

8 lipca 2018 - Aplikacja Polskie Góry Premium z funkcją teleportacji i zarządzania pogodą

6 lipca 2018 - Laboratorium aplikacji Polskie Góry - rozpoznawanie obrazu

3 lipca 2018 - Widok na Sudety z Gaików w Beskidzie Małym

30 czerwca 2018 - Fotorelacja z wycieczki na Magurkę i Gaiki

30 czerwca 2018 - Jak zrobić dokładne zdjęcia i zrzuty ekranu aplikacją Polskie Góry

29 czerwca 2018 - Aplikacja Polskie Góry w Krakowie - kolejny filmik

27 czerwca 2018 - Filmiki instruktażowe aplikacji Polskie Góry

23 czerwca 2018 - Wydajność aplikacji Polskie Góry - praktyczny przykład (edytowany)

21 czerwca 2018 - Błędy, robaki, bugi, babole - w końcu wszystkie naprawione! :-)

20 czerwca 2018 - Testy aplikacji Polskie Góry na telefonie Huawei Y6 2017

17 czerwca 2018 - Fotorelacja z wycieczki z Ponikwi na Leskowiec i Bliźniaki

1 czerwca 2018 - Fotorelacja z wycieczki spod Dębowca na Klimczok

31 maja 2018 - Gdyby wieżowce były górami

30 maja 2018 - Księżyc w pełni przed wschodem słońca

30 maja 2018 - Widok z Babiej Góry na pomnik smoleński (edytowany)

29 maja 2018 - Zdjęcia z Babiej Góry od Wojtka i Daniela

26 maja 2018 - Fotorelacja z wycieczki granią Gaiki -> Hrobacza Łąka

25 maja 2018 - Widoki z pracy (edytowany)

20 maja 2018 - Fotorelacja z wycieczki w Beskidzie Małym - zdobywanie nowych szczytów

13 maja 2018 - Fotorelacja z wycieczki na Gaiki przy pięknej pogodzie

11 maja 2018 - Kolekcja gór - klonowanie, eksport do Excela, Korona Sudetów

10 maja 2018 - Zdobywanie szczytów z aplikacją Polskie Góry - praktyczny przykład

6 maja 2018 - Aplikacja Polskie Góry w Beskidzie Śląsko-Morawskim - część 3

4 maja 2018 - Aplikacja Polskie Góry w Beskidzie Śląsko-Morawskim - część 2

1 maja 2018 - Aplikacja Polskie Góry w Beskidzie Śląsko-Morawskim (edytowany)

23 kwietnia 2018 - Panorama wieżowców w Warszawie (edytowany)

20 kwietnia 2018 - Panorama ze wzgórza Trzy Lipki w Bielsku-Białej

14 kwietnia 2018 - Fotorelacja z wycieczki Milówka -> Bielsko-Biała przez Beskid Śląski

10 kwietnia 2018 - Aplikacja Polskie Góry na Sardynii

30 marca 2018 - Fotorelacja z wycieczki Dębowiec -> Szyndzielnia -> Klimczok -> Błatnia

25 marca 2018 - Fotorelacja z wycieczki na Gaiki i Hrobaczą Łąkę

22 marca 2018 - Gaiki w pięknej zimowej aurze - fotorelacja

11 marca 2018 - Fotorelacja z wycieczki granią Gaiki - Hrobacza Łąka

10 marca 2018 - Linki do Wikipedii w aplikacji Polskie Góry

5 marca 2018 - 20 tysięcy pobrań aplikacji Polskie Góry! :-)

1 marca 2018 - Ponad 5000 rekordów w bazie danych aplikacji Polskie Góry

24 lutego 2018 - Przełącznik Wyższe / Niższe / Wszystkie do wyboru opisów szczytów

23 lutego 2018 - Naprawa problemów z GPS (edytowany)

18 lutego 2018 - Panorama Tatr z Zębu

14 lutego 2018 - Jak zaimponować dziewczynie w górach

8 lutego 2018 - Ankieta - wyświetlanie informacji o symulowaniu lokalizacji (edytowany)

6 lutego 2018 - Preferowany szczyt na panoramie (edytowany)

5 lutego 2018 - Polskie Góry aplikacją bezawaryjną

3 lutego 2018 - Fotorelacja z wycieczki Bystra -> Magura -> Klimczok

3 lutego 2018 - Podział pasm górskich na mapie

31 stycznia 2018 - Księżyc, superpełnia, Superksiężyc (edytowany)

31 stycznia 2018 - Wróćmy na jeziora

26 stycznia 2018 - Nowy wygląd opisów szczytów w aplikacji i testy w terenie

25 stycznia 2018 - Testy aplikacji na nowym telefonie Lenovo K5

24 stycznia 2018 - Ankieta w sprawie wyglądu opisów w aplikacji

18 stycznia 2018 - Przyspieszenie aplikacji Polskie Góry i 500 szczytów w paśmie

6 stycznia 2018 - Wydajność aplikacji Polskie Góry

6 stycznia 2018 - Jak ukraść górę?

5 stycznia 2018 - Zniekształcenia obrazu i panorama 180 stopni (edytowany)

5 stycznia 2018 - Godzina wschodu i zachodu słońca w aplikacji Polskie Góry (edytowany)

4 stycznia 2018 - Opis panoramy Tatr z Chopoka w Tatrach Niżnych

1 stycznia 2018 - Aplikacja Polskie Góry na Lanzarote

19 grudnia 2017 - Sztuczna inteligencja w aplikacji Polskie Góry

16 grudnia 2017 - Zdobywanie szczytów na Trasie Skaczącego Tygrysa w Beskidzie Małym

16 grudnia 2017 - Jak odległe góry możemy zobaczyć z terytorium Polski?

15 grudnia 2017 - Brzydka ikona -4° - dlaczego nie ma jej w aplikacji Polskie Góry

10 grudnia 2017 - Fotorelacja z wycieczki Magura -> Klimczok -> Szyndzielnia -> Kozia

9 grudnia 2017 - Testy terenowe modułu kolekcjonowania szczytów

4 grudnia 2017 - Kolekcjonuj zdobyte szczyty z aplikacją Polskie Góry! (edytowany)

25 listopada 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Magurkę Wilkowicką

25 listopada 2017 - Widok na Tatry z lotniska Aleksandrowice w Bielsku-Białej

23 listopada 2017 - Wschód słońca na Gaikach i widok na Pradziada w Sudetach

21 listopada 2017 - Górska granica Polski na mapie w aplikacji Polskie Góry

16 listopada 2017 - Szlak Huli dookoła Szczyrku (edytowany)

15 listopada 2017 - Pierwsze mrozy na Gaikach i panorama Tatr

7 listopada 2017 - Panoramiczne zdjęcie Tatr z Jurgowa (edytowany)

6 listopada 2017 - Widoczność szczytów przy zmianach wysokości (edytowany)

5 listopada 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Skrzyczne i Malinowską Skałę

5 listopada 2017 - Nowości dla rolników - rozpoznawanie upraw w aplikacji Polskie Góry

4 listopada 2017 - Wschód słońca na Klimczoku

31 października 2017 - Pierwsze zimowe wejście na Gaiki

29 października 2017 - Identyfikatory szczytów w bazie danych aplikacji Polskie Góry

29 października 2017 - Zmiana czasu z letniego na zimowy - czy ostatnia?

22 października 2017 - Wyszukiwarka szczytów na portalu RunCalc

22 października 2017 - Aplikacja RunCalc dla turystów górskich

22 października 2017 - Widoki na Tatry z nowej wieży widokowej w słowackim Zdziarze

21 października 2017 - Fotorelacja z wycieczki Gaiki -> Międzybrodzie -> Czupel

20 października 2017 - Tolerancja przy identyfikacji linii horyzontu

18 października 2017 - Burza Ophelia i czerwone niebo na zachodzie o wschodzie

17 października 2017 - Zachód słońca w Bielsku, wschód na Gaikach - panorama Tatr

14 października 2017 - Fotorelacja z Biegu Ultra Granią Beskidu Małego

12 października 2017 - Rozpoznawanie obrazu w praktyce (edytowany)

6 października 2017 - Film promocyjny aplikacji Polskie Góry

5 października 2017 - Przyjazna nazwa miejsca w aplikacji Polskie Góry

3 października 2017 - Paralaksa i naturalny pomiar odległości w górach (edytowany)

1 października 2017 - Fotorelacja z wycieczki wokół Koszarawy

30 września 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Rycerzową, Bendoszkę i Praszywkę

28 września 2017 - Piramida krakowska

23 września 2017 - Pozycjonowanie stron aplikacji Polskie Góry

20 września 2017 - Aplikacja Polskie Góry jako nawigacja samochodowa

19 września 2017 - Rozpoznawanie obrazu - określanie linii horyzontu

9 września 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Romankę i Rysiankę

3 września 2017 - Rozpoznawanie obrazu i utrudnione testy nowej wersji aplikacji

31 sierpnia 2017 - Jak użytkownicy pomagają rozwijać aplikację Polskie Góry

31 sierpnia 2017 - Wieczorne widoki z Gaików

27 sierpnia 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Hrobaczą Łąkę

26 sierpnia 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Magurkę Wilkowicką

26 sierpnia 2017 - Prezentacja aplikacji Polskie Góry na zjeździe PTTK

26 sierpnia 2017 - Powrót do przyszłości z aplikacją Polskie Góry

19 sierpnia 2017 - Bieg Ultra Granią Tatr - widoki z Czerwonych Wierchów

16 sierpnia 2017 - Widoki z Góry Żar i Magurki Wilkowickiej

16 sierpnia 2017 - Polskie Góry na Maderze

31 lipca 2017 - Nowy wygląd aplikacji Polskie Góry

31 lipca 2017 - Widoki z Baraniej Góry

26 lipca 2017 - 10 tysięcy pobrań aplikacji Polskie Góry! :-)

23 lipca 2017 - Były sobie dwa Minčoly

23 lipca 2017 - Burzowe zdjęcia rentgenowskie Skrzycznego

21 lipca 2017 - RunCalc Panoruna - zagraniczne panoramy i opisywanie posiadanych zdjęć

16 lipca 2017 - Widoki z Wielkiej Raczy

16 lipca 2017 - Polskie Góry w Alpach Julijskich i słynny Triglav

9 lipca 2017 - Polskie Góry w Alpach Kamnickich

5 lipca 2017 - Ustawienia ostrości oraz wpływ strefy czasowej na położenia słońca

5 lipca 2017 - Panoramy z Hrobaczej Łąki i Gaików (edytowany)

4 lipca 2017 - Bieg Ku Słońcu i opisywanie wykonanych wcześniej zdjęć

26 czerwca 2017 - Komunikat dla użytkowników, którzy ostatnio zainstalowali aplikację

25 czerwca 2017 - Widoki ze Śnieżki

21 czerwca 2017 - Lato oficjalnie rozpoczęte :-)

19 czerwca 2017 - Podstawowe informacje po zainstalowaniu aplikacji Polskie Góry

14 czerwca 2017 - Poszerzanie horyzontów na temat horyzontu

13. června 2017 - Aplikácia Polskie Góry na slovenských horách

13. června 2017 - Aplikace Polskie Góry ve českých horách

9 czerwca 2017 - Szyndzielnia i Klimczok przy pięknej pogodzie

8 czerwca 2017 - Ostatnie poprawki w aplikacji Polskie Góry

7 czerwca 2017 - Pradziad widziany z Gaików

4 czerwca 2017 - Aplikacja Polskie Góry - wschód słońca na Gaikach, Magurka, Czupel

3 czerwca 2017 - Aplikacja Polskie Góry na Biegu Marduły w Tatrach

1 czerwca 2017 - Cień wielkiej góry (edytowany)

30 maja 2017 - Ciekawe nazwy gór (edytowany)

28 maja 2017 - Babia Góra i Mała Babia ze Słonej Wody

24 maja 2017 - Królewicz Śnieżnik, Królewna Śnieżka i... Cycki Bardotki

20 maja 2017 - Sztuczki w aplikacji Polskie Góry (edytowany)

15 maja 2017 - Nowości w aplikacji: 200 szczytów w paśmie i górskie gwiazdy (edytowany)

7 maja 2017 - 5000 pobrań aplikacji Polskie Góry

3 maja 2017 - Polskie Góry w odwiedzinach w Górach Dynarskich

26 kwietnia 2017 - Tomasz, to masz ty maszty

23 kwietnia 2017 - Czujniki położenia, kompas i deklinacja

15 kwietnia 2017 - Aplikacja Polskie Góry i jej konkurencja

10 kwietnia 2017 - Aplikacja Polskie Góry w Ustrzykach Dolnych (Góry Sanocko-Turczańskie)

4 kwietnia 2017 - Nowości: rysunki panoram, kalibracja kompasu, wybór rozdzielczości

25 marca 2017 - Zmiana czasu z zimowego na letni

21 marca 2017 - Równonoc - wschód słońca na wschodzie, zachód na zachodzie

20 marca 2017 - Widoki ze wzgórza Trzy Lipki w Bielsku-Białej

13 marca 2017 - Co by było, gdyby Ziemia była płaska

7 marca 2017 - Tabela kalibracyjna w aplikacji Polskie Góry (edytowany)

6 marca 2017 - Aplikacja Polskie Góry jeszcze bardziej przyjazna użytkownikom

2 marca 2017 - Podział pasm górskich w aplikacji Polskie Góry

27 lutego 2017 - Wschód słońca na Magurze, widoki z Klimczoka i Szyndzielni

22 lutego 2017 - Karta kalibracyjna (edytowany)

15 lutego 2017 - Gaiki

14 lutego 2017 - Lubię nagie i zarośnięte... (edytowany)

4 lutego 2017 - Quizy z rozpoznawania panoram górskich

31 stycznia 2017 - Aplikacja Polskie Góry w ...Warszawie

29 stycznia 2017 - Wschód słońca na Magurce

28 stycznia 2017 - Wschód słońca na Klimczoku oglądany przez obiektyw szerokokątny

10 stycznia 2017 - Polskie Góry od kuchni (programistycznej)

1 stycznia 2017 - Noworoczny bieg Trasą Skaczącego Tygrysa, zachód słońca w Łodygowicach

31 grudnia 2016 - Sylwestrowy wschód słońca na Klimczoku

30 grudnia 2016 - Wschód słońca na Pilsku, zachód na Magurce

17 grudnia 2016 - Widoki z Góry Żar

13 grudnia 2016 - Wschód słońca na Klimczoku - opis panoramy Tatr

25 listopada 2016 - Aplikacja Polskie Góry bez GPS

22 listopada 2016 - Wschód słońca na Klimczoku

18 listopada 2016 - Aplikacja Polskie Góry - jak to działa?

6 listopada 2016 - Nowości w aplikacji: lista szczytów i rysowanie kształtów gór

25 października 2016 - Algorytm określania widoczności gór oraz nowe tatrzańskie szczyty

23 października 2016 - Aplikacja Polskie Góry w Tatrach

17 października 2016 - Wakacyjny konkurs fotograficzny rozstrzygnięty

2 października 2016 - Refrakcja - dlaczego o wschodzie i zachodzie Słońce jest czerwone?

15 września 2016 - Apel do użytkowników aplikacji Polskie Góry: przeczytajcie instrukcję :-)

12 września 2016 - Polskie Góry w odwiedzinach w Górach Riła

1 września 2016 - Mądrości na temat wybitności (edytowany)

31 sierpnia 2016 - Ulubione miejsce na górskiej panoramie

29 sierpnia 2016 - Więcej o historii i budowie polskich gór

25 sierpnia 2016 - Górska róża wiatrów w aplikacji Polskie Góry

18 sierpnia 2016 - Genialna luneta na szczycie Monte delle Rezze nad Livigno

13 sierpnia 2016 - Polskie Góry w Alpach - ciąg dalszy

11 sierpnia 2016 - Polskie Góry w... Alpach ;-)

1 sierpnia 2016 - Lekcja historii o Sudetach

12 lipca 2016 - W stronę Słońca

18 czerwca 2016 - Nowości w aplikacji: rysowanie panoram oraz wykorzystanie położenia Słońca

16 maja 2016 - Undulacja i ustawienia wysokości (edytowany)

5 maja 2016 - Kąt widzenia aparatu w telefonie (edytowany)

4 maja 2016 - Zniekształcenia obrazu w aparatach telefonów komórkowych (edytowany)

----------------------------------------------------------------
Powrót do strony głównej aplikacji Polskie Góry
----------------------------------------------------------------
Copyright 2015-2018 Robert Celiński, Byledobiec Anin