Blog aplikacji Polskie Góry  

Na moim blogu obejrzysz setki zdjęć panoram górskich z opisami, a także poznasz wiele ciekawych pojęć, takich jak: undulacja, refrakcja, deniwelacja, deklinacja, inklinacja, analema, paralaksa, aberracja, dystorsja. Zbyt skomplikowane? To dowiesz się np. dlaczego o wschodzie i zachodzie słońce jest czerwone oraz dlaczego lepiej nie stawać z boku na zdjęciu grupowym. Na dole ekranu znajduje się spis treści wszystkich wpisów na blogu. Zapraszam :-)

^/\^ Robert Celiński, autor aplikacji Polskie Góry ^/\^

12 października 2017 - Rozpoznawanie obrazu w praktyce (edytowany)

We wrześniu pisałem na temat technologii rozpoznawania obrazu. Jeżeli ktoś myśli, że chodzi o coś takiego:...to powinien przeczytać podlinkowaną niżej informację:

Rozpoznawanie obrazu w aplikacji Polskie Góry

Tak na marginesie, "Ostatnia Wieczerza" nie jest obrazem, tylko malowidłem ściennym w refektarzu (jadalni) klasztoru dominikanów przy bazylice Santa Maria delle Grazie w Mediolanie (żródło zdjęcia: Wikipedia). W 2008 roku razem z moją przyszłą żoną udało nam się zobaczyć to wyjątkowe dzieło Leonarda na własne oczy (bilety trzeba rezerwować dużo wcześniej). Malowidło ma blisko 9 m szerokości (dokładne wymiary to 460 × 880 cm) i zrobiło na mnie duże wrażenie. Wcześniej widziałem dziesiątki reprodukcji "Ostatniej Wieczerzy" w formie obrazów i dopiero wtedy dotarło do mnie, że oryginał jest malowidłem, a dodatkowo, że włoska nazwa Ultima Cena nie oznacza ostatecznej ceny, za jaką kupiono ten obraz, bo cena to po włosku kolacja lub wieczerza ;-)

Wracajmy w góry. Dzisiaj rano wraz z żoną i psem wyruszyliśmy na tradycyjną poranną wycieczkę, która tym razem zajęła nam blisko 2 godziny. Piękna jesienna pogoda i ładne widoki zachęciły mnie do przetestowania funkcjonalności czytania obrazu w paru miejscach, w których zwykle robię zdjęcia aplikacją Polskie Góry. Te punkty widokowe nie są idealne do takich testów, ponieważ naturalna linia górskiego horyzontu jest zakłócana przez drzewa (zbocza Gaików są zalesione i można tu liczyć tylko na kilka prześwitów), a do tego w jej odczytywaniu przeszkadzały chmury. Ten drugi czynnik jest szczególnie uciążliwy w okolicach wschodu i zachodu słońca, bo wtedy kontrast jest dość silny i chmury wyglądają często jak góry, przez co aplikacja może się gubić. Pisał o tym również Tomasz Krasiński w swojej pracy inżynierskiej na temat rozpoznawania rzeźby terenu w technologii IR (więcej na ten temat w poprzednim wpisie z tej kategorii).

Rozpoznawanie obrazu włącza się w aplikacji Polskie Góry przez przeciągniecie palcem w prawo w lewym dolnym rogu ekranu. Kompas powinien być wtedy włączony (brak symbolu <- -> na dole ekranu), bo identyfikacja linii horyzontu ma sens tylko w opcji automatycznej.Poniżej zamieściłem kilka przykładów tego, jak aplikacja radziła sobie z rozpoznawaniem horyzontu i dopasowywaniem go danych z bazy szczytów. Jeżeli linia jest zaznaczona na czerwono, to aplikacja uznała wystarczające podobieństwo rozpoznanej linii do danych z bazy, jeżeli na biało, to nie potrafiła znaleźć punktu zaczepienia. Przypominam, że algorytm porównuje maksima lokalne odczytane z linii horyzontu (małe czerwone kropki) do wybranych szczytów z bazy danych (duże czerwone kropki) i bada ich zbieżność w płaszczyźnie poziomej i pionowej. Jeżeli kropki się pokryją lub są od siebie oddalone w płaszczyźnie poziomej o podobny dystans w prawo lub w lewo, to aplikacja uznaje podobieństwo i koryguje wskazania kompasu na podstawie danych z odczytanego obrazu.

W pierwszym punkcie widokowym aplikacja poradziła sobie z porównaniem horyzontu (czerwona linia), choć nie do końca prawidłowo - opisy są nieco przesunięte w lewo w stosunku do rzeczywistości. Powodem było to, że Klimczok został wytypowany do rozpoznania (duża czerwona kropka), tymczasem tego szczytu stąd nie widać, bo jest zasłonięty przez świerk po jego lewej stronie, a wierzchołek drzewa został uznany przez aplikację za strzelisty szczyt (mała czerwona kropka na górze). Nad Skrzycznem (druga góra wytypowana do rozpoznania) zawisły chmury, co też zmyliło aplikację przy odczytywaniu naturalnej linii górskiego horyzontu.

Kiedy przesunąłem telefon w lewo, aplikacja nie mogła sobie zupełnie poradzić z prawidłowym odczytaniem linii horyzontu, bo nad Magurką pojawiła się ciemna chmura, uznana przez aplikację za kształt góry. Nie było szans, żeby mała czerwona kropka zbliżyła się z do dużej czerwonej, bo horyzont został odczytany znacznie wyżej niż w rzeczywistości.W kolejnym punkcie widokowym naturalna linia horyzontu została popsuta przez świerki, uznawane przez aplikację za strzeliste szczyty. Zasłaniają one prawdziwe góry, a położenie ich wierzchołków (małe czerwone kropki) jest zbyt wysokie, przez co aplikacja nie będzie w stanie porównać odczytanej linii z jej danymi o teoretycznym widoku z tego miejsca.

Kolejny punkt widokowy na Gaikach to wąski prześwit, z którego można popatrzeć na Babią Górę. Niestety, po bokach są zakłócające obraz drzewa, do tego nad najwyższym grzbietem Beskidu Małego zawisły chmury, więc nici z odczytania linii horyzontu przez aplikację (rozpoznaje chmury).Między Gaikami i Przełęczą Przegibek - z tego miejsca widać wyłącznie Babią Górę, więc nie ma co włączać funkcji rozpoznawania obrazu. Wychodzące ponad horyzont słońce zostało narysowane na podstawie danych teoretycznych, a nie odczytane z rzeczywistego widoku.Południowe zbocza Gaików - tutaj aplikacja rozpoznała Skrzyczne, jednak z powodu zawieszonej nad nim chmury, maksimum zostało zidentyfikowane na prawo od faktycznego położenia góry. Z kolei w okolicach Klimczoka zrobił się większy bałagan i aplikacja zignorowała odczytaną w tym miejscu linię horyzontu, który de facto był podłużną chmurą z chmurnymi i gałęziowymi wyskokami.

Na zbiegu z Gaików nadal widziałem tę mylącą chmurę nad Klimczokiem, więc nie było sensu włączać funkcji rozpoznawania obrazu.Podsumowując, dzisiejsze testy rozpoznawania linii horyzontu przez aplikację wypadły słabo, na co na pewno miało wpływ duże zalesienie na tym obszarze, a przede wszystkim chmury, które o wschodzie słońca dawały duży kontrast z niebem. Postaram się kiedyś powtórzyć podobne testy w innym miejscu i przy bardziej sprzyjających warunkach atmosferycznych.

Następnego dnia rano testowałem aplikację w okolicach mojego domu i mimo kiepskiej pogody (zachmurzone niebo), testy rozpoznawania wypadły pozytywnie. Może trochę w tym przypadku, ale aplikacja dobrze rozpoznała horyzont i położenie szczytów było dokładnie takie jak w rzeczywistości. Tym razem skalibrowałem kompas, kręcąc ósemki w powietrzu (poprzedniego dnia tego nie robiłem) i pewnie to pomogło.

Wszystkie wpisy
18 stycznia 2018 - Przyspieszenie aplikacji Polskie Góry i 500 szczytów w paśmie

6 stycznia 2018 - Wydajność aplikacji Polskie Góry

6 stycznia 2018 - Jak ukraść górę?

5 stycznia 2018 - Zniekształcenia obrazu i panorama 180 stopni (edytowany)

5 stycznia 2018 - Godzina wschodu i zachodu słońca w aplikacji Polskie Góry

4 stycznia 2018 - Opis panoramy Tatr z Chopoka w Tatrach Niżnych

1 stycznia 2018 - Aplikacja Polskie Góry na Lanzarote

19 grudnia 2017 - Sztuczna inteligencja w aplikacji Polskie Góry

16 grudnia 2017 - Zdobywanie szczytów na Trasie Skaczącego Tygrysa w Beskidzie Małym

16 grudnia 2017 - Jak odległe góry możemy zobaczyć z terytorium Polski?

15 grudnia 2017 - Brzydka ikona -4° - dlaczego nie ma jej w aplikacji Polskie Góry

10 grudnia 2017 - Fotorelacja z wycieczki Magura -> Klimczok -> Szyndzielnia -> Kozia

9 grudnia 2017 - Testy terenowe modułu kolekcjonowania szczytów

4 grudnia 2017 - Kolekcjonuj zdobyte szczyty z aplikacją Polskie Góry! (edytowany)

25 listopada 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Magurkę Wilkowicką

25 listopada 2017 - Widok na Tatry z lotniska Aleksandrowice w Bielsku-Białej

23 listopada 2017 - Wschód słońca na Gaikach i widok na Pradziada w Sudetach

21 listopada 2017 - Górska granica Polski na mapie w aplikacji Polskie Góry

16 listopada 2017 - Szlak Huli dookoła Szczyrku (edytowany)

15 listopada 2017 - Pierwsze mrozy na Gaikach i panorama Tatr

7 listopada 2017 - Panoramiczne zdjęcie Tatr z Jurgowa (edytowany)

6 listopada 2017 - Widoczność szczytów przy zmianach wysokości (edytowany)

5 listopada 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Skrzyczne i Malinowską Skałę

5 listopada 2017 - Nowości dla rolników - rozpoznawanie upraw w aplikacji Polskie Góry

4 listopada 2017 - Wschód słońca na Klimczoku

31 października 2017 - Pierwsze zimowe wejście na Gaiki

29 października 2017 - Identyfikatory szczytów w bazie danych aplikacji Polskie Góry

29 października 2017 - Zmiana czasu z letniego na zimowy - czy ostatnia?

22 października 2017 - Wyszukiwarka szczytów na portalu RunCalc

22 października 2017 - Aplikacja RunCalc dla turystów górskich

22 października 2017 - Widoki na Tatry z nowej wieży widokowej w słowackim Zdziarze

21 października 2017 - Fotorelacja z wycieczki Gaiki -> Międzybrodzie -> Czupel

20 października 2017 - Tolerancja przy identyfikacji linii horyzontu

18 października 2017 - Burza Ophelia i czerwone niebo na zachodzie o wschodzie

17 października 2017 - Zachód słońca w Bielsku, wschód na Gaikach - panorama Tatr

14 października 2017 - Fotorelacja z Biegu Ultra Granią Beskidu Małego

12 października 2017 - Rozpoznawanie obrazu w praktyce (edytowany)

6 października 2017 - Film promocyjny aplikacji Polskie Góry

5 października 2017 - Przyjazna nazwa miejsca w aplikacji Polskie Góry

3 października 2017 - Paralaksa i naturalny pomiar odległości w górach (edytowany)

1 października 2017 - Fotorelacja z wycieczki wokół Koszarawy

30 września 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Rycerzową, Bendoszkę i Praszywkę

28 września 2017 - Piramida krakowska

23 września 2017 - Pozycjonowanie stron aplikacji Polskie Góry

20 września 2017 - Aplikacja Polskie Góry jako nawigacja samochodowa

19 września 2017 - Rozpoznawanie obrazu - określanie linii horyzontu

9 września 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Romankę i Rysiankę

3 września 2017 - Rozpoznawanie obrazu i utrudnione testy nowej wersji aplikacji

31 sierpnia 2017 - Jak użytkownicy pomagają rozwijać aplikację Polskie Góry

31 sierpnia 2017 - Wieczorne widoki z Gaików

27 sierpnia 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Hrobaczą Łąkę

26 sierpnia 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Magurkę Wilkowicką

26 sierpnia 2017 - Prezentacja aplikacji Polskie Góry na zjeździe PTTK

26 sierpnia 2017 - Powrót do przyszłości z aplikacją Polskie Góry

19 sierpnia 2017 - Bieg Ultra Granią Tatr - widoki z Czerwonych Wierchów

16 sierpnia 2017 - Widoki z Góry Żar i Magurki Wilkowickiej

16 sierpnia 2017 - Polskie Góry na Maderze

31 lipca 2017 - Nowy wygląd aplikacji Polskie Góry

31 lipca 2017 - Widoki z Baraniej Góry

26 lipca 2017 - 10 tysięcy pobrań aplikacji Polskie Góry! :-)

23 lipca 2017 - Były sobie dwa Minčoly

23 lipca 2017 - Burzowe zdjęcia rentgenowskie Skrzycznego

21 lipca 2017 - RunCalc Panoruna - zagraniczne panoramy i opisywanie posiadanych zdjęć

16 lipca 2017 - Widoki z Wielkiej Raczy

16 lipca 2017 - Polskie Góry w Alpach Julijskich i słynny Triglav

9 lipca 2017 - Polskie Góry w Alpach Kamnickich

5 lipca 2017 - Ustawienia ostrości oraz wpływ strefy czasowej na położenia słońca

5 lipca 2017 - Panoramy z Hrobaczej Łąki i Gaików (edytowany)

4 lipca 2017 - Bieg Ku Słońcu i opisywanie wykonanych wcześniej zdjęć

26 czerwca 2017 - Komunikat dla użytkowników, którzy ostatnio zainstalowali aplikację

25 czerwca 2017 - Widoki ze Śnieżki

21 czerwca 2017 - Lato oficjalnie rozpoczęte :-)

19 czerwca 2017 - Podstawowe informacje po zainstalowaniu aplikacji Polskie Góry

14 czerwca 2017 - Poszerzanie horyzontów na temat horyzontu

13. června 2017 - Aplikácia Polskie Góry na slovenských horách

13. června 2017 - Aplikace Polskie Góry ve českých horách

9 czerwca 2017 - Szyndzielnia i Klimczok przy pięknej pogodzie

8 czerwca 2017 - Ostatnie poprawki w aplikacji Polskie Góry

7 czerwca 2017 - Pradziad widziany z Gaików

4 czerwca 2017 - Aplikacja Polskie Góry - wschód słońca na Gaikach, Magurka, Czupel

3 czerwca 2017 - Aplikacja Polskie Góry na Biegu Marduły w Tatrach

1 czerwca 2017 - Cień wielkiej góry (edytowany)

30 maja 2017 - Ciekawe nazwy gór (edytowany)

28 maja 2017 - Babia Góra i Mała Babia ze Słonej Wody

24 maja 2017 - Królewicz Śnieżnik, Królewna Śnieżka i... Cycki Bardotki

20 maja 2017 - Sztuczki w aplikacji Polskie Góry (edytowany)

15 maja 2017 - Nowości w aplikacji: 200 szczytów w paśmie i górskie gwiazdy (edytowany)

7 maja 2017 - 5000 pobrań aplikacji Polskie Góry

3 maja 2017 - Polskie Góry w odwiedzinach w Górach Dynarskich

26 kwietnia 2017 - Tomasz, to masz ty maszty

23 kwietnia 2017 - Czujniki położenia, kompas i deklinacja

15 kwietnia 2017 - Aplikacja Polskie Góry i jej konkurencja

10 kwietnia 2017 - Aplikacja Polskie Góry w Ustrzykach Dolnych (Góry Sanocko-Turczańskie)

4 kwietnia 2017 - Nowości: rysunki panoram, kalibracja kompasu, wybór rozdzielczości

25 marca 2017 - Zmiana czasu z zimowego na letni

21 marca 2017 - Równonoc - wschód słońca na wschodzie, zachód na zachodzie

20 marca 2017 - Widoki ze wzgórza Trzy Lipki w Bielsku-Białej

13 marca 2017 - Co by było, gdyby Ziemia była płaska

7 marca 2017 - Tabela kalibracyjna w aplikacji Polskie Góry

6 marca 2017 - Aplikacja Polskie Góry jeszcze bardziej przyjazna użytkownikom

2 marca 2017 - Podział pasm górskich w aplikacji Polskie Góry

27 lutego 2017 - Wschód słońca na Magurze, widoki z Klimczoka i Szyndzielni

22 lutego 2017 - Karta kalibracyjna

15 lutego 2017 - Gaiki

14 lutego 2017 - Lubię nagie i zarośnięte...

4 lutego 2017 - Quizy z rozpoznawania panoram górskich

31 stycznia 2017 - Aplikacja Polskie Góry w ...Warszawie

29 stycznia 2017 - Wschód słońca na Magurce

28 stycznia 2017 - Wschód słońca na Klimczoku oglądany przez obiektyw szerokokątny

10 stycznia 2017 - Polskie Góry od kuchni (programistycznej)

1 stycznia 2017 - Noworoczny bieg Trasą Skaczącego Tygrysa, zachód słońca w Łodygowicach

31 grudnia 2016 - Sylwestrowy wschód słońca na Klimczoku

30 grudnia 2016 - Wschód słońca na Pilsku, zachód na Magurce

17 grudnia 2016 - Widoki z Góry Żar

13 grudnia 2016 - Wschód słońca na Klimczoku - opis panoramy Tatr

25 listopada 2016 - Aplikacja Polskie Góry bez GPS

22 listopada 2016 - Wschód słońca na Klimczoku

18 listopada 2016 - Aplikacja Polskie Góry - jak to działa?

6 listopada 2016 - Nowości w aplikacji: lista szczytów i rysowanie kształtów gór

25 października 2016 - Algorytm określania widoczności gór oraz nowe tatrzańskie szczyty

23 października 2016 - Aplikacja Polskie Góry w Tatrach

17 października 2016 - Wakacyjny konkurs fotograficzny rozstrzygnięty

2 października 2016 - Refrakcja - dlaczego o wschodzie i zachodzie Słońce jest czerwone?

15 września 2016 - Apel do użytkowników aplikacji Polskie Góry: przeczytajcie instrukcję :-)

12 września 2016 - Polskie Góry w odwiedzinach w Górach Riła

1 września 2016 - Mądrości na temat wybitności (edytowany)

31 sierpnia 2016 - Ulubione miejsce na górskiej panoramie

29 sierpnia 2016 - Więcej o historii i budowie polskich gór

25 sierpnia 2016 - Górska róża wiatrów w aplikacji Polskie Góry

18 sierpnia 2016 - Genialna luneta na szczycie Monte delle Rezze nad Livigno

13 sierpnia 2016 - Polskie Góry w Alpach - ciąg dalszy

11 sierpnia 2016 - Polskie Góry w... Alpach ;-)

1 sierpnia 2016 - Lekcja historii o Sudetach

12 lipca 2016 - W stronę Słońca

18 czerwca 2016 - Nowości w aplikacji: rysowanie panoram oraz wykorzystanie położenia Słońca

16 maja 2016 - Undulacja i ustawienia wysokości (edytowany)

5 maja 2016 - Kąt widzenia aparatu w telefonie (edytowany)

4 maja 2016 - Zniekształcenia obrazu w aparatach telefonów komórkowych (edytowany)

------------------------------------Strona Polskie Góry

Copyright 2015-2018
Robert Celiński, Byledobiec Anin