Blog aplikacji Polskie Góry  

Na moim blogu obejrzysz setki zdjęć panoram górskich z opisami, a także poznasz wiele ciekawych pojęć, takich jak: undulacja, refrakcja, deniwelacja, deklinacja, inklinacja, analema, paralaksa, aberracja, dystorsja. Zbyt skomplikowane? To dowiesz się np. dlaczego o wschodzie i zachodzie słońce jest czerwone oraz dlaczego lepiej nie stawać z boku na zdjęciu grupowym. Na dole ekranu znajduje się spis treści wszystkich wpisów na blogu. Zapraszam :-)

^/\^ Robert Celiński, autor aplikacji Polskie Góry ^/\^

27 lutego 2017 - Wschód słońca na Magurze, widoki z Klimczoka i Szyndzielni

W poniedziałkowy poranek wybrałem się na wschód słońca na Magurę. Jest to szczyt o dość płaskim grzbiecie, w tej chwili powoli zarasta młodymi świerkami, ale na szczęście na razie zapewnia wspaniałe widoki, nawet lepsze niż z pobliskiego Klimczoka. Samochód zaparkowałem w Bystrej, na skrzyżowaniu ulic Fałata i Beskidzkiej, przy Zajeździe Pod Źródłem. Jest to świetne miejsce, bo stamtąd wychodzi na południe czerwony szlak na Magurę, a na północ w stronę Koziej Góry, z której dalej można iść w stronę Szyndzielni. Ja wyruszyłem czerwonym w stronę Magury, a potem kontynuowałem wycieczkę na Klimczok, Szyndzielnię i przez Kołowrót oraz Kozią Górę zbiegłem z powrotem do Bystrej. Szlaki to kolejno: czerwony na Magurę, Klimczok i Szyndzielnię, żółty z Szyndzielni przez Kołowrót do Koziej Góry, a stamtąd niebieski na przełęcz pod Równią i czerwony do Bystrej. Poniżej zamieściłem fragment mapy wydawnictwa Compass.Parę razy zdarzyło mi się, że czytelnicy bloga pytali, skąd dokładnie robiłem moje zdjęcia. Poniżej publikuję mapę trasy z zaznaczonymi markerami, do których potem odwołuję się w treści wpisu. Ślad urywa się niestety na Szyndzielni, bo wtedy wysiadła mi komórka. Szczęście w nieszczęściu, do tego czasu zdążyłem zrobić wszystkie zdjęcia, które sobie zaplanowałem ;-) Na profilu trasy można zobaczyć, że szczyt Magury jest dość płaski, potem jest Siodło pod Klimczokiem i strome podejście stokiem na ten szczyt.


Ślad na portalu RunCalc

Marker 31 - do szczytu Magury jeszcze spory kawałek, ale jest to pierwsze świetne miejsce widokowe. Jego zaletą jest to, że z tej perspektywy widać Kamienistą oraz najwyższy szczyt Tatr Zachodnich - Bystrą, której wierzchołek wystaje ponad wschodnim grzbietem Pilska. Wszystkie poniższe zdjęcia bez opisów są również dostępne w lepszej rozdzielczości - wystarczy na nie kliknąć.

Dla porównania podlinkowałem panoramę Tatr z Klimczoka - stamtąd Kamienistej i Bystrej nie widać. Co ciekawe, Bystra to również nazwa miejscowości, z której wychodzi się na Magurę, żeby zobaczyć górę o nazwie Bystra ;-)

Opis panoramy Tatr z Klimczoka

Marker 46 - przed chwilą czerwony szlak złączył się z żółtym (ścieżka na dole). Nad Beskidem Wyspowym jest teraz czerwono jak w piekle, ale słońce będzie niedługo wstawać i zrobi się żółto - to tak jak z kolorami szlaków ;-)

Marker 53 - tu już doszedłem pod szczyt Magury, niedaleko przed drogą, która schodzi ostro w dół w prawo. Znalazłem taki stary pniak, z którego wyrasta czubek kolejnego świerka. Wdrapałem się na niego i fociłem stamtąd, żeby być ponad przyrostami świerczków, które z każdym rokiem są coraz wyższe. Obstawiam, że za 2 lata ciężko będzie tu znaleźć dobre miejsce do fotografowania panoram. Najpierw widok na pobliski Beskid Mały...

...a potem na południowy-wschód, w kierunku Tatr.

Na poniższym zdjęciu z narysowanymi kształtami gór widać też wygenerowane przez aplikację słoneczko w miejscu, w którym tego dnia miał nastąpił wschód. Zdjęcie zostało zrobione o 6:28, jeszcze przed wschodem (tego dnia w okolicach Bielska o 6:30). Jak widać, aplikacja Polskie Góry bardzo dokładnie rysuje miejsce położenia słońca oraz kąt padania promieni, który tuż przed wschodem wynosi minus jeden stopień.Tak to wygląda, kiedy przełączymy aplikację Polskie Góry na bardziej szczegółowy opis Tatr. Umieszczona w opisie Bystra jest z tej perspektywy schowana za drzewami na wschodnim grzbiecie Pilska, ale aplikacja wizualizuje, co by było, gdyby reforma Szyszki przyczyniła się do ich wycinki :-/Marker 61 - po lewej stronie jest przecinka, z której są fajne widoki na grań Skrzycznego, inne bardziej odległe szczyty Beskidu Śląskiego, a także Łysą Górę w Czechach. Na drugim zdjęciu widać też Klimczok, na który za chwilę będę się wdrapywał.

Marker 78 - szczyt Klimczoka - uwielbiam stąd fotografować, choć będące już dość wysoko słońce popsuło nieco ostrość widoków. Cóż, nie można być o wschodzie w dwóch miejscach naraz ;-) Zainteresowanych odsyłam do podlinkowanego na początku opisu wschodu słońca na Klimczoku.

Marker 88 - pierwsze widoki po lewej stronie po zejściu z Klimczoka w stronę Szyndzielni. Stąd widać Łysą Górę, która ustawia się prawie idealnie w linii prostej z Czantorią Wielką. W takiej sytuacji aplikacja Polskie Góry opisuje domyślnie tylko wyższy szczyt, ale można to łatwo zmienić przez przełączenie opcji na Niższe lub ściągnięcie w dół opisu wyższego szczytu. Najpierw zrobiłem zdjęcie z opisem pierwszej, a potem drugiej góry.

Marker 90 - praktycznie z tego samego miejsca po prawej stronie ładnie widać najwyższe szczyty Beskidu Wyspowego - Mogielicę i Luboń Wielki. Równolegle do grzbietu Magury widać też grzbiet Babiej Góry oraz jej wierzchołek. Niestety, zdjęcie robiłem pod słońce, więc słabo wyszło, ale przed wschodem wspomniane góry widać stąd doskonale. Przy okazji przypominam, że jeżeli w aplikacji Polskie Góry chcemy obejrzeć szczegółowy opis jakiegoś bardziej odległego pasma, trzeba w ustawieniach odpowiednio ustawić parametr Pasmo górskie. W powyższym przypadku wybrałem Beskid Wyspowy i Gorce, a wcześniej tatrzańskie szczyty opisywałem przy opcji Tatry.

Marker 99 - w okolicach szczytu Szyndzielni po lewej stronie jest fragment widokowy, z którego można namierzyć pobliskie szczyty północnej części Beskidu Śląskiego oraz perełkę - położoną w Sudetach Wschodnich górę Pradziad. Jest to najwyższy szczyt Wysokiego Jesionika, pasma w północno-wschodnich Czechach. Widoczność nie była idealna, ale mimo odległości aż 132 km (zgodnie z opisem aplikacji), gołym okiem udało mi namierzyć tę ośnieżoną w tym momencie górę. Niestety, na zdjęciach nie udało mi się jej uwiecznić (mam słaby aparat), ale przynajmniej pokazał się opis w aplikacji Polskie Góry ;-)

Chwilę po zrobieniu tych zdjęć wysiadła mi komórka, więc to koniec fotorelacji z tej pięknej wycieczki :-)

Wszystkie wpisy
18 stycznia 2018 - Przyspieszenie aplikacji Polskie Góry i 500 szczytów w paśmie

6 stycznia 2018 - Wydajność aplikacji Polskie Góry

6 stycznia 2018 - Jak ukraść górę?

5 stycznia 2018 - Zniekształcenia obrazu i panorama 180 stopni (edytowany)

5 stycznia 2018 - Godzina wschodu i zachodu słońca w aplikacji Polskie Góry

4 stycznia 2018 - Opis panoramy Tatr z Chopoka w Tatrach Niżnych

1 stycznia 2018 - Aplikacja Polskie Góry na Lanzarote

19 grudnia 2017 - Sztuczna inteligencja w aplikacji Polskie Góry

16 grudnia 2017 - Zdobywanie szczytów na Trasie Skaczącego Tygrysa w Beskidzie Małym

16 grudnia 2017 - Jak odległe góry możemy zobaczyć z terytorium Polski?

15 grudnia 2017 - Brzydka ikona -4° - dlaczego nie ma jej w aplikacji Polskie Góry

10 grudnia 2017 - Fotorelacja z wycieczki Magura -> Klimczok -> Szyndzielnia -> Kozia

9 grudnia 2017 - Testy terenowe modułu kolekcjonowania szczytów

4 grudnia 2017 - Kolekcjonuj zdobyte szczyty z aplikacją Polskie Góry! (edytowany)

25 listopada 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Magurkę Wilkowicką

25 listopada 2017 - Widok na Tatry z lotniska Aleksandrowice w Bielsku-Białej

23 listopada 2017 - Wschód słońca na Gaikach i widok na Pradziada w Sudetach

21 listopada 2017 - Górska granica Polski na mapie w aplikacji Polskie Góry

16 listopada 2017 - Szlak Huli dookoła Szczyrku (edytowany)

15 listopada 2017 - Pierwsze mrozy na Gaikach i panorama Tatr

7 listopada 2017 - Panoramiczne zdjęcie Tatr z Jurgowa (edytowany)

6 listopada 2017 - Widoczność szczytów przy zmianach wysokości (edytowany)

5 listopada 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Skrzyczne i Malinowską Skałę

5 listopada 2017 - Nowości dla rolników - rozpoznawanie upraw w aplikacji Polskie Góry

4 listopada 2017 - Wschód słońca na Klimczoku

31 października 2017 - Pierwsze zimowe wejście na Gaiki

29 października 2017 - Identyfikatory szczytów w bazie danych aplikacji Polskie Góry

29 października 2017 - Zmiana czasu z letniego na zimowy - czy ostatnia?

22 października 2017 - Wyszukiwarka szczytów na portalu RunCalc

22 października 2017 - Aplikacja RunCalc dla turystów górskich

22 października 2017 - Widoki na Tatry z nowej wieży widokowej w słowackim Zdziarze

21 października 2017 - Fotorelacja z wycieczki Gaiki -> Międzybrodzie -> Czupel

20 października 2017 - Tolerancja przy identyfikacji linii horyzontu

18 października 2017 - Burza Ophelia i czerwone niebo na zachodzie o wschodzie

17 października 2017 - Zachód słońca w Bielsku, wschód na Gaikach - panorama Tatr

14 października 2017 - Fotorelacja z Biegu Ultra Granią Beskidu Małego

12 października 2017 - Rozpoznawanie obrazu w praktyce (edytowany)

6 października 2017 - Film promocyjny aplikacji Polskie Góry

5 października 2017 - Przyjazna nazwa miejsca w aplikacji Polskie Góry

3 października 2017 - Paralaksa i naturalny pomiar odległości w górach (edytowany)

1 października 2017 - Fotorelacja z wycieczki wokół Koszarawy

30 września 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Rycerzową, Bendoszkę i Praszywkę

28 września 2017 - Piramida krakowska

23 września 2017 - Pozycjonowanie stron aplikacji Polskie Góry

20 września 2017 - Aplikacja Polskie Góry jako nawigacja samochodowa

19 września 2017 - Rozpoznawanie obrazu - określanie linii horyzontu

9 września 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Romankę i Rysiankę

3 września 2017 - Rozpoznawanie obrazu i utrudnione testy nowej wersji aplikacji

31 sierpnia 2017 - Jak użytkownicy pomagają rozwijać aplikację Polskie Góry

31 sierpnia 2017 - Wieczorne widoki z Gaików

27 sierpnia 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Hrobaczą Łąkę

26 sierpnia 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Magurkę Wilkowicką

26 sierpnia 2017 - Prezentacja aplikacji Polskie Góry na zjeździe PTTK

26 sierpnia 2017 - Powrót do przyszłości z aplikacją Polskie Góry

19 sierpnia 2017 - Bieg Ultra Granią Tatr - widoki z Czerwonych Wierchów

16 sierpnia 2017 - Widoki z Góry Żar i Magurki Wilkowickiej

16 sierpnia 2017 - Polskie Góry na Maderze

31 lipca 2017 - Nowy wygląd aplikacji Polskie Góry

31 lipca 2017 - Widoki z Baraniej Góry

26 lipca 2017 - 10 tysięcy pobrań aplikacji Polskie Góry! :-)

23 lipca 2017 - Były sobie dwa Minčoly

23 lipca 2017 - Burzowe zdjęcia rentgenowskie Skrzycznego

21 lipca 2017 - RunCalc Panoruna - zagraniczne panoramy i opisywanie posiadanych zdjęć

16 lipca 2017 - Widoki z Wielkiej Raczy

16 lipca 2017 - Polskie Góry w Alpach Julijskich i słynny Triglav

9 lipca 2017 - Polskie Góry w Alpach Kamnickich

5 lipca 2017 - Ustawienia ostrości oraz wpływ strefy czasowej na położenia słońca

5 lipca 2017 - Panoramy z Hrobaczej Łąki i Gaików (edytowany)

4 lipca 2017 - Bieg Ku Słońcu i opisywanie wykonanych wcześniej zdjęć

26 czerwca 2017 - Komunikat dla użytkowników, którzy ostatnio zainstalowali aplikację

25 czerwca 2017 - Widoki ze Śnieżki

21 czerwca 2017 - Lato oficjalnie rozpoczęte :-)

19 czerwca 2017 - Podstawowe informacje po zainstalowaniu aplikacji Polskie Góry

14 czerwca 2017 - Poszerzanie horyzontów na temat horyzontu

13. června 2017 - Aplikácia Polskie Góry na slovenských horách

13. června 2017 - Aplikace Polskie Góry ve českých horách

9 czerwca 2017 - Szyndzielnia i Klimczok przy pięknej pogodzie

8 czerwca 2017 - Ostatnie poprawki w aplikacji Polskie Góry

7 czerwca 2017 - Pradziad widziany z Gaików

4 czerwca 2017 - Aplikacja Polskie Góry - wschód słońca na Gaikach, Magurka, Czupel

3 czerwca 2017 - Aplikacja Polskie Góry na Biegu Marduły w Tatrach

1 czerwca 2017 - Cień wielkiej góry (edytowany)

30 maja 2017 - Ciekawe nazwy gór (edytowany)

28 maja 2017 - Babia Góra i Mała Babia ze Słonej Wody

24 maja 2017 - Królewicz Śnieżnik, Królewna Śnieżka i... Cycki Bardotki

20 maja 2017 - Sztuczki w aplikacji Polskie Góry (edytowany)

15 maja 2017 - Nowości w aplikacji: 200 szczytów w paśmie i górskie gwiazdy (edytowany)

7 maja 2017 - 5000 pobrań aplikacji Polskie Góry

3 maja 2017 - Polskie Góry w odwiedzinach w Górach Dynarskich

26 kwietnia 2017 - Tomasz, to masz ty maszty

23 kwietnia 2017 - Czujniki położenia, kompas i deklinacja

15 kwietnia 2017 - Aplikacja Polskie Góry i jej konkurencja

10 kwietnia 2017 - Aplikacja Polskie Góry w Ustrzykach Dolnych (Góry Sanocko-Turczańskie)

4 kwietnia 2017 - Nowości: rysunki panoram, kalibracja kompasu, wybór rozdzielczości

25 marca 2017 - Zmiana czasu z zimowego na letni

21 marca 2017 - Równonoc - wschód słońca na wschodzie, zachód na zachodzie

20 marca 2017 - Widoki ze wzgórza Trzy Lipki w Bielsku-Białej

13 marca 2017 - Co by było, gdyby Ziemia była płaska

7 marca 2017 - Tabela kalibracyjna w aplikacji Polskie Góry

6 marca 2017 - Aplikacja Polskie Góry jeszcze bardziej przyjazna użytkownikom

2 marca 2017 - Podział pasm górskich w aplikacji Polskie Góry

27 lutego 2017 - Wschód słońca na Magurze, widoki z Klimczoka i Szyndzielni

22 lutego 2017 - Karta kalibracyjna

15 lutego 2017 - Gaiki

14 lutego 2017 - Lubię nagie i zarośnięte...

4 lutego 2017 - Quizy z rozpoznawania panoram górskich

31 stycznia 2017 - Aplikacja Polskie Góry w ...Warszawie

29 stycznia 2017 - Wschód słońca na Magurce

28 stycznia 2017 - Wschód słońca na Klimczoku oglądany przez obiektyw szerokokątny

10 stycznia 2017 - Polskie Góry od kuchni (programistycznej)

1 stycznia 2017 - Noworoczny bieg Trasą Skaczącego Tygrysa, zachód słońca w Łodygowicach

31 grudnia 2016 - Sylwestrowy wschód słońca na Klimczoku

30 grudnia 2016 - Wschód słońca na Pilsku, zachód na Magurce

17 grudnia 2016 - Widoki z Góry Żar

13 grudnia 2016 - Wschód słońca na Klimczoku - opis panoramy Tatr

25 listopada 2016 - Aplikacja Polskie Góry bez GPS

22 listopada 2016 - Wschód słońca na Klimczoku

18 listopada 2016 - Aplikacja Polskie Góry - jak to działa?

6 listopada 2016 - Nowości w aplikacji: lista szczytów i rysowanie kształtów gór

25 października 2016 - Algorytm określania widoczności gór oraz nowe tatrzańskie szczyty

23 października 2016 - Aplikacja Polskie Góry w Tatrach

17 października 2016 - Wakacyjny konkurs fotograficzny rozstrzygnięty

2 października 2016 - Refrakcja - dlaczego o wschodzie i zachodzie Słońce jest czerwone?

15 września 2016 - Apel do użytkowników aplikacji Polskie Góry: przeczytajcie instrukcję :-)

12 września 2016 - Polskie Góry w odwiedzinach w Górach Riła

1 września 2016 - Mądrości na temat wybitności (edytowany)

31 sierpnia 2016 - Ulubione miejsce na górskiej panoramie

29 sierpnia 2016 - Więcej o historii i budowie polskich gór

25 sierpnia 2016 - Górska róża wiatrów w aplikacji Polskie Góry

18 sierpnia 2016 - Genialna luneta na szczycie Monte delle Rezze nad Livigno

13 sierpnia 2016 - Polskie Góry w Alpach - ciąg dalszy

11 sierpnia 2016 - Polskie Góry w... Alpach ;-)

1 sierpnia 2016 - Lekcja historii o Sudetach

12 lipca 2016 - W stronę Słońca

18 czerwca 2016 - Nowości w aplikacji: rysowanie panoram oraz wykorzystanie położenia Słońca

16 maja 2016 - Undulacja i ustawienia wysokości (edytowany)

5 maja 2016 - Kąt widzenia aparatu w telefonie (edytowany)

4 maja 2016 - Zniekształcenia obrazu w aparatach telefonów komórkowych (edytowany)

------------------------------------Strona Polskie Góry

Copyright 2015-2018
Robert Celiński, Byledobiec Anin