Blog aplikacji Polskie Góry  

Na moim blogu obejrzysz setki zdjęć panoram górskich z opisami, a także poznasz wiele ciekawych pojęć, takich jak: undulacja, refrakcja, deniwelacja, deklinacja, inklinacja, analema, paralaksa, aberracja, dystorsja. Zbyt skomplikowane? To dowiesz się np. dlaczego o wschodzie i zachodzie słońce jest czerwone oraz dlaczego lepiej nie stawać z boku na zdjęciu grupowym. Na dole ekranu znajduje się spis treści wszystkich wpisów na blogu. Zapraszam :-)

^/\^ Robert Celiński, autor aplikacji Polskie Góry ^/\^

29 października 2017 - Zmiana czasu z letniego na zimowy - czy ostatnia?

W marcu pisałem na temat zmiany czasu z zimowego na letni. Myślałem, że temat został już wyczerpany i nie będę musiał już więcej o tym pisać na blogu, ale po ostatnich pomysłach polityków, żeby zatrzymać w Polsce czas letni, muszę się znowu wypowiedzieć w tej sprawie. Niedawno zrobiłem na ten temat wpis na Facebooku, teraz podsumuję to jeszcze raz na blogu.

Zmiana czasu - poprzedni wpis na bloguOd razu zaznaczę, że mój wpis jest dość osobisty i staram się w nim przekonać do swoich racji. Jestem zdecydowanym przeciwnikiem wprowadzania w Polsce na stałe czasu letniego, a przede wszystkim ustawiania innego czasu niż nasi zachodni i południowi sąsiedzi (Niemcy, Czechy, Słowacja) oraz prawie cała Europa. Poczekajmy, co uradzą w Brukseli i wtedy się dostosujmy się do czasu ustalonego w Europie Centralnej. Obawiam się, że jeżeli w UE zrezygnują ze zmiany czasu, to wprowadzą na stałe czas zimowy, co spowoduje, że de facto Polska zmieni strefę czasową na białoruską i bliżej będzie nam do wschodnich sąsiadów. Na pewno tego chcemy?

Z zażenowaniem patrzę na polityków PSL, którzy promują swój projekt i z uśmiechem na ustach opowiadają, jak to uwalniają nas od konieczności przestawiania zegarków i darują nam więcej światła słonecznego po południu. To jest jakiś program Słońce+? Jak dają po południu, to zabierają rano - nie ma nic za darmo. Jak chcą podarować więcej słońca zimą, to niech zaproponują Polakom refundację zimowych ferii na półkuli południowej - tam mają wtedy dużo słońca. Chętnie przeniosę się zimą do Australii.

Słuchałem niedawno programu, jak dwóch naukowców wypowiadało się na temat zmiany czasu. Obaj byli przeciwko pomysłowi PLS. Politycy nie zdają sobie chyba sprawy, ile urządzeń i systemów trzeba będzie przeprogramować, żeby wprowadzić tę ustawę. Firmy informatyczne będą musiały przygotować aktualizacje oprogramowania, żeby w polskich komputerach, smartfonach, tabletach wyłączyć zmianę czasu, która do tej pory następowała automatycznie.

Dotyczy to również wielu mniejszych programów. W aplikacji Polskie Góry ustalam położenie słońca na postawie daty i czasu lokalnego, w którym uwzględniana jest zmiana czasu w ostatnią niedzielę marca i października. Jeżeli ta zmiana przestanie następować, będę musiał zweryfikować działanie kodu w tym zakresie, bo inaczej wirtualne słońce może być zimą rysowane w innym miejscu, niż użytkownicy będą je faktycznie widzieli.

Teraz obiecana wcześniej prywata. Jesienią z niecierpliwością czekam na powrót do normalnego (zimowego) czasu, tym bardziej, że dzień staje się wtedy już bardzo krótki. Wiosenna zmiana czasu następuje w okolicach przesilenia 21 marca, tymczasem pod koniec października czas jest zmieniany dopiero ponad miesiąc po przesileniu jesiennym 21 września. Słońce wstało dzisiaj w Bielsku bardziej na południe od kierunku wschodniego, a zajdzie bardziej na południe od kierunku zachodniego. Maksymalny kąt padania promieni słonecznych to zaledwie 26 stopni, tymczasem w momencie przesilenia wiosennego to aż 41,5 stopnia. Przez 5 tygodni od przesilenia jesiennego dzień wyraźnie się skrócił.Codziennie rano biegam po lesie i nie chcę być zimą skazany na błądzenie w ciemnościach. W Polsce naturalny jest czas zimowy, bo wtedy południe wypada w południe, a nie o 13. Zależy to oczywiście od miejsca w Polsce, bo w województwach wschodnich słońce wstaje i zachodzi wcześniej, co za tym idzie południe słoneczne też jest wcześniej. Do tego dochodzi zmiana godziny południa słonecznego na przestrzeni roku, co jest związane ze zjawiskiem analemy. Mimo wszystko, to czas zimowy jest u nas naturalny.

Zmiana położenia słońca w różnych porach rokuPomyślcie o mrocznych zimowych porankach, kiedy docieracie do pracy/szkoły i nadal jest zupełnie ciemno, a jak wyjdziecie z pracy, to też będzie panował mrok, więc wielu pracowników biurowych cały okres światła słonecznego przesiedzi w biurze. Jakie to będzie dołujące! Rosjanie odeszli od zmiany czasu i na początku ustawili przez cały rok czas letni. Potem stwierdzili, że jednak lepszy będzie zimowy (obecnie taki obowiązuje), właśnie głównie z powodu tych mrocznych poranków.

Pomyślcie o przekraczaniu granic z Niemcami, Czechami, Słowacją. Zimą będziemy musieli przestawiać zegarki za każdym razem, jak wjedziemy na terytorium sąsiada, a potem wracać do naszego czasu. Są ludzie, którzy często przekraczają granice i oni nie będą przestawiać zegarka 2 razy w roku, tylko 200 razy. Ile będzie przez to pomyłek, że ktoś dojedzie na miejsce o godzinę za wcześnie lub co gorsza - za późno.

Moja żona martwi się, że często jest zatrzymywana w pracy po godzinach, ponieważ centrala Fiata we Włoszech organizuje telekonferencje pod koniec dnia. Zimą będzie miała jeszcze gorzej, bo 17:00 we Włoszech to będzie 18:00 w Polsce - jeszcze jedna godzina dodatkowego czasu, który trzeba spędzić w biurze. Podejrzewam, że wiele osób pracujących w korporacjach międzynarodowych będzie miało podobny problem. Rozmawialiśmy nawet z żoną, że jeżeli projekt PSL wejdzie w życie, to zimą będziemy oboje przestawiać sobie czas pracy na 10:00-18:00, żeby rano załapać się na godzinę więcej światła i uniknąć opisanego wyżej problemu. My na szczęście mamy takie możliwości, inni już nie.

Mieszkańcy Cieszyna się ucieszą. Będą przejeżdżać na stronę czeską i sklepy nie będą jeszcze otwarte, wrócą na stronę polską - będą już zamknięte. Na koniec mały absurdzik. Lubię biegać w Parkrunie w Cieszynie. To takie zawody na 5 km, w czasie których dwa razy przebiega się przez most na Olzą. Startuję z Polski o 9 rano, wbiegam na stronę czeską i mam świetny czas minus 56 minut. Gdybym skończył po kilometrze, byłby to rekord świata! Niestety, potem trzeba wrócić na stronę Polską i w tym momencie strasznie zwalniam, uzyskując żenująco słabe tempo 64:00 min/km.

Proszę rządzących, żeby o tym wszystkim pomyśleli, zanim zagłosują za tą ustawą wprowadzającą przez cały rok czas letni. NIE DLA ZMIANY ZMIANY CZASU - niech zostanie tak jak jest! ;-)

Wszystkie wpisy
18 stycznia 2018 - Przyspieszenie aplikacji Polskie Góry i 500 szczytów w paśmie

6 stycznia 2018 - Wydajność aplikacji Polskie Góry

6 stycznia 2018 - Jak ukraść górę?

5 stycznia 2018 - Zniekształcenia obrazu i panorama 180 stopni (edytowany)

5 stycznia 2018 - Godzina wschodu i zachodu słońca w aplikacji Polskie Góry

4 stycznia 2018 - Opis panoramy Tatr z Chopoka w Tatrach Niżnych

1 stycznia 2018 - Aplikacja Polskie Góry na Lanzarote

19 grudnia 2017 - Sztuczna inteligencja w aplikacji Polskie Góry

16 grudnia 2017 - Zdobywanie szczytów na Trasie Skaczącego Tygrysa w Beskidzie Małym

16 grudnia 2017 - Jak odległe góry możemy zobaczyć z terytorium Polski?

15 grudnia 2017 - Brzydka ikona -4° - dlaczego nie ma jej w aplikacji Polskie Góry

10 grudnia 2017 - Fotorelacja z wycieczki Magura -> Klimczok -> Szyndzielnia -> Kozia

9 grudnia 2017 - Testy terenowe modułu kolekcjonowania szczytów

4 grudnia 2017 - Kolekcjonuj zdobyte szczyty z aplikacją Polskie Góry! (edytowany)

25 listopada 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Magurkę Wilkowicką

25 listopada 2017 - Widok na Tatry z lotniska Aleksandrowice w Bielsku-Białej

23 listopada 2017 - Wschód słońca na Gaikach i widok na Pradziada w Sudetach

21 listopada 2017 - Górska granica Polski na mapie w aplikacji Polskie Góry

16 listopada 2017 - Szlak Huli dookoła Szczyrku (edytowany)

15 listopada 2017 - Pierwsze mrozy na Gaikach i panorama Tatr

7 listopada 2017 - Panoramiczne zdjęcie Tatr z Jurgowa (edytowany)

6 listopada 2017 - Widoczność szczytów przy zmianach wysokości (edytowany)

5 listopada 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Skrzyczne i Malinowską Skałę

5 listopada 2017 - Nowości dla rolników - rozpoznawanie upraw w aplikacji Polskie Góry

4 listopada 2017 - Wschód słońca na Klimczoku

31 października 2017 - Pierwsze zimowe wejście na Gaiki

29 października 2017 - Identyfikatory szczytów w bazie danych aplikacji Polskie Góry

29 października 2017 - Zmiana czasu z letniego na zimowy - czy ostatnia?

22 października 2017 - Wyszukiwarka szczytów na portalu RunCalc

22 października 2017 - Aplikacja RunCalc dla turystów górskich

22 października 2017 - Widoki na Tatry z nowej wieży widokowej w słowackim Zdziarze

21 października 2017 - Fotorelacja z wycieczki Gaiki -> Międzybrodzie -> Czupel

20 października 2017 - Tolerancja przy identyfikacji linii horyzontu

18 października 2017 - Burza Ophelia i czerwone niebo na zachodzie o wschodzie

17 października 2017 - Zachód słońca w Bielsku, wschód na Gaikach - panorama Tatr

14 października 2017 - Fotorelacja z Biegu Ultra Granią Beskidu Małego

12 października 2017 - Rozpoznawanie obrazu w praktyce (edytowany)

6 października 2017 - Film promocyjny aplikacji Polskie Góry

5 października 2017 - Przyjazna nazwa miejsca w aplikacji Polskie Góry

3 października 2017 - Paralaksa i naturalny pomiar odległości w górach (edytowany)

1 października 2017 - Fotorelacja z wycieczki wokół Koszarawy

30 września 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Rycerzową, Bendoszkę i Praszywkę

28 września 2017 - Piramida krakowska

23 września 2017 - Pozycjonowanie stron aplikacji Polskie Góry

20 września 2017 - Aplikacja Polskie Góry jako nawigacja samochodowa

19 września 2017 - Rozpoznawanie obrazu - określanie linii horyzontu

9 września 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Romankę i Rysiankę

3 września 2017 - Rozpoznawanie obrazu i utrudnione testy nowej wersji aplikacji

31 sierpnia 2017 - Jak użytkownicy pomagają rozwijać aplikację Polskie Góry

31 sierpnia 2017 - Wieczorne widoki z Gaików

27 sierpnia 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Hrobaczą Łąkę

26 sierpnia 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Magurkę Wilkowicką

26 sierpnia 2017 - Prezentacja aplikacji Polskie Góry na zjeździe PTTK

26 sierpnia 2017 - Powrót do przyszłości z aplikacją Polskie Góry

19 sierpnia 2017 - Bieg Ultra Granią Tatr - widoki z Czerwonych Wierchów

16 sierpnia 2017 - Widoki z Góry Żar i Magurki Wilkowickiej

16 sierpnia 2017 - Polskie Góry na Maderze

31 lipca 2017 - Nowy wygląd aplikacji Polskie Góry

31 lipca 2017 - Widoki z Baraniej Góry

26 lipca 2017 - 10 tysięcy pobrań aplikacji Polskie Góry! :-)

23 lipca 2017 - Były sobie dwa Minčoly

23 lipca 2017 - Burzowe zdjęcia rentgenowskie Skrzycznego

21 lipca 2017 - RunCalc Panoruna - zagraniczne panoramy i opisywanie posiadanych zdjęć

16 lipca 2017 - Widoki z Wielkiej Raczy

16 lipca 2017 - Polskie Góry w Alpach Julijskich i słynny Triglav

9 lipca 2017 - Polskie Góry w Alpach Kamnickich

5 lipca 2017 - Ustawienia ostrości oraz wpływ strefy czasowej na położenia słońca

5 lipca 2017 - Panoramy z Hrobaczej Łąki i Gaików (edytowany)

4 lipca 2017 - Bieg Ku Słońcu i opisywanie wykonanych wcześniej zdjęć

26 czerwca 2017 - Komunikat dla użytkowników, którzy ostatnio zainstalowali aplikację

25 czerwca 2017 - Widoki ze Śnieżki

21 czerwca 2017 - Lato oficjalnie rozpoczęte :-)

19 czerwca 2017 - Podstawowe informacje po zainstalowaniu aplikacji Polskie Góry

14 czerwca 2017 - Poszerzanie horyzontów na temat horyzontu

13. června 2017 - Aplikácia Polskie Góry na slovenských horách

13. června 2017 - Aplikace Polskie Góry ve českých horách

9 czerwca 2017 - Szyndzielnia i Klimczok przy pięknej pogodzie

8 czerwca 2017 - Ostatnie poprawki w aplikacji Polskie Góry

7 czerwca 2017 - Pradziad widziany z Gaików

4 czerwca 2017 - Aplikacja Polskie Góry - wschód słońca na Gaikach, Magurka, Czupel

3 czerwca 2017 - Aplikacja Polskie Góry na Biegu Marduły w Tatrach

1 czerwca 2017 - Cień wielkiej góry (edytowany)

30 maja 2017 - Ciekawe nazwy gór (edytowany)

28 maja 2017 - Babia Góra i Mała Babia ze Słonej Wody

24 maja 2017 - Królewicz Śnieżnik, Królewna Śnieżka i... Cycki Bardotki

20 maja 2017 - Sztuczki w aplikacji Polskie Góry (edytowany)

15 maja 2017 - Nowości w aplikacji: 200 szczytów w paśmie i górskie gwiazdy (edytowany)

7 maja 2017 - 5000 pobrań aplikacji Polskie Góry

3 maja 2017 - Polskie Góry w odwiedzinach w Górach Dynarskich

26 kwietnia 2017 - Tomasz, to masz ty maszty

23 kwietnia 2017 - Czujniki położenia, kompas i deklinacja

15 kwietnia 2017 - Aplikacja Polskie Góry i jej konkurencja

10 kwietnia 2017 - Aplikacja Polskie Góry w Ustrzykach Dolnych (Góry Sanocko-Turczańskie)

4 kwietnia 2017 - Nowości: rysunki panoram, kalibracja kompasu, wybór rozdzielczości

25 marca 2017 - Zmiana czasu z zimowego na letni

21 marca 2017 - Równonoc - wschód słońca na wschodzie, zachód na zachodzie

20 marca 2017 - Widoki ze wzgórza Trzy Lipki w Bielsku-Białej

13 marca 2017 - Co by było, gdyby Ziemia była płaska

7 marca 2017 - Tabela kalibracyjna w aplikacji Polskie Góry

6 marca 2017 - Aplikacja Polskie Góry jeszcze bardziej przyjazna użytkownikom

2 marca 2017 - Podział pasm górskich w aplikacji Polskie Góry

27 lutego 2017 - Wschód słońca na Magurze, widoki z Klimczoka i Szyndzielni

22 lutego 2017 - Karta kalibracyjna

15 lutego 2017 - Gaiki

14 lutego 2017 - Lubię nagie i zarośnięte...

4 lutego 2017 - Quizy z rozpoznawania panoram górskich

31 stycznia 2017 - Aplikacja Polskie Góry w ...Warszawie

29 stycznia 2017 - Wschód słońca na Magurce

28 stycznia 2017 - Wschód słońca na Klimczoku oglądany przez obiektyw szerokokątny

10 stycznia 2017 - Polskie Góry od kuchni (programistycznej)

1 stycznia 2017 - Noworoczny bieg Trasą Skaczącego Tygrysa, zachód słońca w Łodygowicach

31 grudnia 2016 - Sylwestrowy wschód słońca na Klimczoku

30 grudnia 2016 - Wschód słońca na Pilsku, zachód na Magurce

17 grudnia 2016 - Widoki z Góry Żar

13 grudnia 2016 - Wschód słońca na Klimczoku - opis panoramy Tatr

25 listopada 2016 - Aplikacja Polskie Góry bez GPS

22 listopada 2016 - Wschód słońca na Klimczoku

18 listopada 2016 - Aplikacja Polskie Góry - jak to działa?

6 listopada 2016 - Nowości w aplikacji: lista szczytów i rysowanie kształtów gór

25 października 2016 - Algorytm określania widoczności gór oraz nowe tatrzańskie szczyty

23 października 2016 - Aplikacja Polskie Góry w Tatrach

17 października 2016 - Wakacyjny konkurs fotograficzny rozstrzygnięty

2 października 2016 - Refrakcja - dlaczego o wschodzie i zachodzie Słońce jest czerwone?

15 września 2016 - Apel do użytkowników aplikacji Polskie Góry: przeczytajcie instrukcję :-)

12 września 2016 - Polskie Góry w odwiedzinach w Górach Riła

1 września 2016 - Mądrości na temat wybitności (edytowany)

31 sierpnia 2016 - Ulubione miejsce na górskiej panoramie

29 sierpnia 2016 - Więcej o historii i budowie polskich gór

25 sierpnia 2016 - Górska róża wiatrów w aplikacji Polskie Góry

18 sierpnia 2016 - Genialna luneta na szczycie Monte delle Rezze nad Livigno

13 sierpnia 2016 - Polskie Góry w Alpach - ciąg dalszy

11 sierpnia 2016 - Polskie Góry w... Alpach ;-)

1 sierpnia 2016 - Lekcja historii o Sudetach

12 lipca 2016 - W stronę Słońca

18 czerwca 2016 - Nowości w aplikacji: rysowanie panoram oraz wykorzystanie położenia Słońca

16 maja 2016 - Undulacja i ustawienia wysokości (edytowany)

5 maja 2016 - Kąt widzenia aparatu w telefonie (edytowany)

4 maja 2016 - Zniekształcenia obrazu w aparatach telefonów komórkowych (edytowany)

------------------------------------Strona Polskie Góry

Copyright 2015-2018
Robert Celiński, Byledobiec Anin