Blog aplikacji Polskie Góry  

Na moim blogu obejrzysz setki zdjęć panoram górskich z opisami, a także poznasz wiele ciekawych pojęć, takich jak: undulacja, refrakcja, deniwelacja, deklinacja, inklinacja, analema, paralaksa, aberracja, dystorsja. Zbyt skomplikowane? To dowiesz się np. dlaczego o wschodzie i zachodzie słońce jest czerwone oraz dlaczego lepiej nie stawać z boku na zdjęciu grupowym. Na dole ekranu znajduje się spis treści wszystkich wpisów na blogu. Zapraszam :-)

^/\^ Robert Celiński, autor aplikacji Polskie Góry ^/\^

19 grudnia 2017 - Sztuczna inteligencja w aplikacji Polskie Góry

Ten wpis zacznę od wyjaśnienia dla osób, które znają temat sztucznej inteligencji i będą od razu polemizować, że opisane przeze mnie rozwiązania wcale nią nie są. Kilka razy zdarzyło mi się, że kiedy opowiadałem na temat działania aplikacji Polskie Góry, laicy zadawali mi pytanie: "Czyli to taka sztuczna inteligencja?". Za każdym razem odpowiadałem, że Polskie Góry są sprytną aplikacją mobilną, ale nie noszą żadnych znamion sztucznej inteligencji. Zgodnie z poniższą definicją, ten dział informatyki zajmuje się rozwiązywaniem problemów, które nie są efektywnie algorytmizowalne, tymczasem w Polskich Górach stworzony jest rozbudowany algorytm, który wprawdzie uwzględnia wiele zmiennych (geolokalizacja, wskazania kompasu, odczyt horyzontu z obrazu, dane topografii górskiej widziane pod różnym kątem, itd.), ale zawsze zachowuje się tak samo i w żaden sposób nie uczy się. W przypadku zastosowania sztucznej inteligencji, aplikacja musiałaby np. zapamiętywać i analizować rzeczywiste obrazy rejestrowane przy oglądaniu gór przez użytkowników, wyciągać wnioski i np. następnym razem w inny sposób rysować kształty gór i generować ich opisy. Aż tak zaawansowana nie jest.


Definicja sztucznej inteligencji w Wikipedii

Moja żona czyta dużo artykułów np. z Harvard Business Review i akurat w czasie naszej rozmowy wspomniała mi na temat sztucznej inteligencji w biznesie. Postanowiłem bardziej pochylić się nad tym tematem i okazało się, że wiele osób uważa, iż biznesową sztuczną inteligencją są działania firm typu Google czy Facebook, które profilują swoich użytkowników na podstawie dotychczasowych wyborów w zakresie wyszukiwania i nawigacji na stronach internetowych, podsuwając im jednocześnie np. oferty handlowe. Odbywają się fora sztucznej inteligencji w biznesie, w czasie których eksperci dyskutują na temat działań marketingowych firm, przygotowujących swoje oferty na podstawie dotychczasowych wyborów klientów w przestrzeni internetowej. Wydaje mi się, że jest co innego, niż uczyli mnie profesorowie informatyki na studiach, ale z drugiej strony, być może od tego czasu nastąpiła deprecjacja pojęcia sztucznej inteligencji i do tego worka wrzuca się np. tego typu działania marketingowe.

Stwierdziłem, że skoro inni interpretują w ten sposób pojęcie sztucznej inteligencji, to nie jest to rocket science i bez trudu będę w stanie stworzyć podobne funkcje w aplikacji Polskie Góry. Do tej pory wykorzystywała ona AR (ang. Augmented Reality - rozszerzona rzeczywistość), IR (ang. Image Recognition - rozpoznawanie obrazu), czas więc na kolejną dwuliterową kombinację do tego tryptyku - AI (ang. Artificial Intelligence - sztuczna inteligencja).

Do tematu podszedłem analogicznie jak przypadku biznesu: klientem jest turysta - użytkownik aplikacji, który nie kupuje, ale zdobywa i nie produkty, ale szczyty górskie. Na podstawie dotychczasowych zachowań "klienta" i jego dotychczasowych "zakupów", aplikacja może proponować kolejne szczyty do zdobycia. Elementem uczenia się aplikacji jest zapamiętywanie szczytów, które do tej pory zdobywał użytkownik i na tej podstawie wyciąganie wniosków i proponowanie kolejnych wyzwań. Takie "uczenie się" jest już zapewnione od pewnego czasu w aplikacji, bo użytkownik może dzięki niej kolekcjonować zdobywane przez siebie szczyty. Kiedy stanie na górze i włączy aplikację, to automatycznie zaproponuje mu ona dodanie tego szczytu do kolekcji (jeżeli go jeszcze w niej nie ma). Aplikacja trwale przechowuje też kolejność zdobywania szczytów, co również może mieć znaczenie w przypadku proponowania kolejnych wyzwań.


Kolekcjonowanie szczytów z aplikacją Polskie Góry

Poniższy przykład rozwiązania AI w górach zaimplementowałem w zaledwie godzinę i pewnie więcej czasu zajęło mi przygotowanie tego wpisu na blogu niż samo programowanie. Jeszcze raz podkreślam, że jest to bardzo prymitywny mechanizm, ale mieści się on w ramach tego, co powszechnie uważa się za sztuczną inteligencję.

Przypuśćmy, że turysta zdobył pewien szczyt, zaznaczył ten fakt w aplikacji Polskie Góry i porusza się dalej np. na północ. Ponownie włącza aplikację w punkcie widokowym na zboczu gór, żeby zrobić zdjęcie. Aplikacja ustala lokalizację GPS oraz automatycznie odtwarza, jaki szczyt użytkownik ostatnio zdobył, jaki dystans przebył od tego czasu i w jakim kierunku się poruszał. Jeżeli jest to niewielka odległość (np. 2-3 km), to prawdopodobnie turysta kontynuuje wycieczkę i mógłby w jej czasie zdobyć kolejne szczyty. Aplikacja sprawdza, czy w kierunku poruszania się turysty są w pobliżu jeszcze jakieś niezdobyte szczyty, a jeżeli takie znajdzie, to proponuje zdobycie najbliższego z nich. Dodatkowo pokazuje parametry dalszej trasy (dystans i przewyższenie do szczytu) oraz pozwala wygodnie przejść do mapy okolicznych gór.Bardziej skomplikowanym rozwiązaniem AI byłoby profilowanie użytkownika, np. ze względu na to, jakie szczyty do tej pory zdobywał. Jeżeli poruszał się tylko po łatwych szlakach, to raczej nie będzie chętny, żeby przedzierać się przez krzaki w stronę góry, na którą nie prowadzi żadna ścieżka. Jeżeli ktoś zdobył kilka tatrzańskich szczytów poza szlakami, to prawdopodobnie jest dobrym wspinaczem i wyzwaniem dla niego nie będzie zdobycie Kopy Kondrackiej, za to chętnie wdrapie się na jakąś turnię. Na podstawie historii zdobywania szczytów aplikacja Polskie Góry jest w stanie ustalić profil turysty i proponować mu kolejne wyzwania.

Kiedy rozmawialiśmy na ten temat z żoną i kumplem w czasie niedzielnej wycieczki biegowej, Krzysiek stwierdził z przymrużeniem oka, żebym uważał, bo jeszcze jako twórca tej "sztucznej inteligencji" będę miał kłopoty. Wcześniej prowadziliśmy dywagacje na temat samochodów autonomicznych i kto będzie ponosił odpowiedzialność za wypadki z ich udziałem (chyba nie kierowca-pasażer, skoro auto prowadzi komputer). Na tej samej zasadzie taternik złapany poza szlakiem przez strażników TPN będzie zrzucał winę na sztuczną inteligencję, który go tam pokierowała i że mandat należy się twórcy tej aplikacji ;-) Niniejszym wyłączam swoją odpowiedzialność za to, gdzie pokieruje Was sztuczna inteligencja w aplikacji Polskie Góry ;-)

Wszystkie wpisy
18 stycznia 2018 - Przyspieszenie aplikacji Polskie Góry i 500 szczytów w paśmie

6 stycznia 2018 - Wydajność aplikacji Polskie Góry

6 stycznia 2018 - Jak ukraść górę?

5 stycznia 2018 - Zniekształcenia obrazu i panorama 180 stopni (edytowany)

5 stycznia 2018 - Godzina wschodu i zachodu słońca w aplikacji Polskie Góry

4 stycznia 2018 - Opis panoramy Tatr z Chopoka w Tatrach Niżnych

1 stycznia 2018 - Aplikacja Polskie Góry na Lanzarote

19 grudnia 2017 - Sztuczna inteligencja w aplikacji Polskie Góry

16 grudnia 2017 - Zdobywanie szczytów na Trasie Skaczącego Tygrysa w Beskidzie Małym

16 grudnia 2017 - Jak odległe góry możemy zobaczyć z terytorium Polski?

15 grudnia 2017 - Brzydka ikona -4° - dlaczego nie ma jej w aplikacji Polskie Góry

10 grudnia 2017 - Fotorelacja z wycieczki Magura -> Klimczok -> Szyndzielnia -> Kozia

9 grudnia 2017 - Testy terenowe modułu kolekcjonowania szczytów

4 grudnia 2017 - Kolekcjonuj zdobyte szczyty z aplikacją Polskie Góry! (edytowany)

25 listopada 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Magurkę Wilkowicką

25 listopada 2017 - Widok na Tatry z lotniska Aleksandrowice w Bielsku-Białej

23 listopada 2017 - Wschód słońca na Gaikach i widok na Pradziada w Sudetach

21 listopada 2017 - Górska granica Polski na mapie w aplikacji Polskie Góry

16 listopada 2017 - Szlak Huli dookoła Szczyrku (edytowany)

15 listopada 2017 - Pierwsze mrozy na Gaikach i panorama Tatr

7 listopada 2017 - Panoramiczne zdjęcie Tatr z Jurgowa (edytowany)

6 listopada 2017 - Widoczność szczytów przy zmianach wysokości (edytowany)

5 listopada 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Skrzyczne i Malinowską Skałę

5 listopada 2017 - Nowości dla rolników - rozpoznawanie upraw w aplikacji Polskie Góry

4 listopada 2017 - Wschód słońca na Klimczoku

31 października 2017 - Pierwsze zimowe wejście na Gaiki

29 października 2017 - Identyfikatory szczytów w bazie danych aplikacji Polskie Góry

29 października 2017 - Zmiana czasu z letniego na zimowy - czy ostatnia?

22 października 2017 - Wyszukiwarka szczytów na portalu RunCalc

22 października 2017 - Aplikacja RunCalc dla turystów górskich

22 października 2017 - Widoki na Tatry z nowej wieży widokowej w słowackim Zdziarze

21 października 2017 - Fotorelacja z wycieczki Gaiki -> Międzybrodzie -> Czupel

20 października 2017 - Tolerancja przy identyfikacji linii horyzontu

18 października 2017 - Burza Ophelia i czerwone niebo na zachodzie o wschodzie

17 października 2017 - Zachód słońca w Bielsku, wschód na Gaikach - panorama Tatr

14 października 2017 - Fotorelacja z Biegu Ultra Granią Beskidu Małego

12 października 2017 - Rozpoznawanie obrazu w praktyce (edytowany)

6 października 2017 - Film promocyjny aplikacji Polskie Góry

5 października 2017 - Przyjazna nazwa miejsca w aplikacji Polskie Góry

3 października 2017 - Paralaksa i naturalny pomiar odległości w górach (edytowany)

1 października 2017 - Fotorelacja z wycieczki wokół Koszarawy

30 września 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Rycerzową, Bendoszkę i Praszywkę

28 września 2017 - Piramida krakowska

23 września 2017 - Pozycjonowanie stron aplikacji Polskie Góry

20 września 2017 - Aplikacja Polskie Góry jako nawigacja samochodowa

19 września 2017 - Rozpoznawanie obrazu - określanie linii horyzontu

9 września 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Romankę i Rysiankę

3 września 2017 - Rozpoznawanie obrazu i utrudnione testy nowej wersji aplikacji

31 sierpnia 2017 - Jak użytkownicy pomagają rozwijać aplikację Polskie Góry

31 sierpnia 2017 - Wieczorne widoki z Gaików

27 sierpnia 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Hrobaczą Łąkę

26 sierpnia 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Magurkę Wilkowicką

26 sierpnia 2017 - Prezentacja aplikacji Polskie Góry na zjeździe PTTK

26 sierpnia 2017 - Powrót do przyszłości z aplikacją Polskie Góry

19 sierpnia 2017 - Bieg Ultra Granią Tatr - widoki z Czerwonych Wierchów

16 sierpnia 2017 - Widoki z Góry Żar i Magurki Wilkowickiej

16 sierpnia 2017 - Polskie Góry na Maderze

31 lipca 2017 - Nowy wygląd aplikacji Polskie Góry

31 lipca 2017 - Widoki z Baraniej Góry

26 lipca 2017 - 10 tysięcy pobrań aplikacji Polskie Góry! :-)

23 lipca 2017 - Były sobie dwa Minčoly

23 lipca 2017 - Burzowe zdjęcia rentgenowskie Skrzycznego

21 lipca 2017 - RunCalc Panoruna - zagraniczne panoramy i opisywanie posiadanych zdjęć

16 lipca 2017 - Widoki z Wielkiej Raczy

16 lipca 2017 - Polskie Góry w Alpach Julijskich i słynny Triglav

9 lipca 2017 - Polskie Góry w Alpach Kamnickich

5 lipca 2017 - Ustawienia ostrości oraz wpływ strefy czasowej na położenia słońca

5 lipca 2017 - Panoramy z Hrobaczej Łąki i Gaików (edytowany)

4 lipca 2017 - Bieg Ku Słońcu i opisywanie wykonanych wcześniej zdjęć

26 czerwca 2017 - Komunikat dla użytkowników, którzy ostatnio zainstalowali aplikację

25 czerwca 2017 - Widoki ze Śnieżki

21 czerwca 2017 - Lato oficjalnie rozpoczęte :-)

19 czerwca 2017 - Podstawowe informacje po zainstalowaniu aplikacji Polskie Góry

14 czerwca 2017 - Poszerzanie horyzontów na temat horyzontu

13. června 2017 - Aplikácia Polskie Góry na slovenských horách

13. června 2017 - Aplikace Polskie Góry ve českých horách

9 czerwca 2017 - Szyndzielnia i Klimczok przy pięknej pogodzie

8 czerwca 2017 - Ostatnie poprawki w aplikacji Polskie Góry

7 czerwca 2017 - Pradziad widziany z Gaików

4 czerwca 2017 - Aplikacja Polskie Góry - wschód słońca na Gaikach, Magurka, Czupel

3 czerwca 2017 - Aplikacja Polskie Góry na Biegu Marduły w Tatrach

1 czerwca 2017 - Cień wielkiej góry (edytowany)

30 maja 2017 - Ciekawe nazwy gór (edytowany)

28 maja 2017 - Babia Góra i Mała Babia ze Słonej Wody

24 maja 2017 - Królewicz Śnieżnik, Królewna Śnieżka i... Cycki Bardotki

20 maja 2017 - Sztuczki w aplikacji Polskie Góry (edytowany)

15 maja 2017 - Nowości w aplikacji: 200 szczytów w paśmie i górskie gwiazdy (edytowany)

7 maja 2017 - 5000 pobrań aplikacji Polskie Góry

3 maja 2017 - Polskie Góry w odwiedzinach w Górach Dynarskich

26 kwietnia 2017 - Tomasz, to masz ty maszty

23 kwietnia 2017 - Czujniki położenia, kompas i deklinacja

15 kwietnia 2017 - Aplikacja Polskie Góry i jej konkurencja

10 kwietnia 2017 - Aplikacja Polskie Góry w Ustrzykach Dolnych (Góry Sanocko-Turczańskie)

4 kwietnia 2017 - Nowości: rysunki panoram, kalibracja kompasu, wybór rozdzielczości

25 marca 2017 - Zmiana czasu z zimowego na letni

21 marca 2017 - Równonoc - wschód słońca na wschodzie, zachód na zachodzie

20 marca 2017 - Widoki ze wzgórza Trzy Lipki w Bielsku-Białej

13 marca 2017 - Co by było, gdyby Ziemia była płaska

7 marca 2017 - Tabela kalibracyjna w aplikacji Polskie Góry

6 marca 2017 - Aplikacja Polskie Góry jeszcze bardziej przyjazna użytkownikom

2 marca 2017 - Podział pasm górskich w aplikacji Polskie Góry

27 lutego 2017 - Wschód słońca na Magurze, widoki z Klimczoka i Szyndzielni

22 lutego 2017 - Karta kalibracyjna

15 lutego 2017 - Gaiki

14 lutego 2017 - Lubię nagie i zarośnięte...

4 lutego 2017 - Quizy z rozpoznawania panoram górskich

31 stycznia 2017 - Aplikacja Polskie Góry w ...Warszawie

29 stycznia 2017 - Wschód słońca na Magurce

28 stycznia 2017 - Wschód słońca na Klimczoku oglądany przez obiektyw szerokokątny

10 stycznia 2017 - Polskie Góry od kuchni (programistycznej)

1 stycznia 2017 - Noworoczny bieg Trasą Skaczącego Tygrysa, zachód słońca w Łodygowicach

31 grudnia 2016 - Sylwestrowy wschód słońca na Klimczoku

30 grudnia 2016 - Wschód słońca na Pilsku, zachód na Magurce

17 grudnia 2016 - Widoki z Góry Żar

13 grudnia 2016 - Wschód słońca na Klimczoku - opis panoramy Tatr

25 listopada 2016 - Aplikacja Polskie Góry bez GPS

22 listopada 2016 - Wschód słońca na Klimczoku

18 listopada 2016 - Aplikacja Polskie Góry - jak to działa?

6 listopada 2016 - Nowości w aplikacji: lista szczytów i rysowanie kształtów gór

25 października 2016 - Algorytm określania widoczności gór oraz nowe tatrzańskie szczyty

23 października 2016 - Aplikacja Polskie Góry w Tatrach

17 października 2016 - Wakacyjny konkurs fotograficzny rozstrzygnięty

2 października 2016 - Refrakcja - dlaczego o wschodzie i zachodzie Słońce jest czerwone?

15 września 2016 - Apel do użytkowników aplikacji Polskie Góry: przeczytajcie instrukcję :-)

12 września 2016 - Polskie Góry w odwiedzinach w Górach Riła

1 września 2016 - Mądrości na temat wybitności (edytowany)

31 sierpnia 2016 - Ulubione miejsce na górskiej panoramie

29 sierpnia 2016 - Więcej o historii i budowie polskich gór

25 sierpnia 2016 - Górska róża wiatrów w aplikacji Polskie Góry

18 sierpnia 2016 - Genialna luneta na szczycie Monte delle Rezze nad Livigno

13 sierpnia 2016 - Polskie Góry w Alpach - ciąg dalszy

11 sierpnia 2016 - Polskie Góry w... Alpach ;-)

1 sierpnia 2016 - Lekcja historii o Sudetach

12 lipca 2016 - W stronę Słońca

18 czerwca 2016 - Nowości w aplikacji: rysowanie panoram oraz wykorzystanie położenia Słońca

16 maja 2016 - Undulacja i ustawienia wysokości (edytowany)

5 maja 2016 - Kąt widzenia aparatu w telefonie (edytowany)

4 maja 2016 - Zniekształcenia obrazu w aparatach telefonów komórkowych (edytowany)

------------------------------------Strona Polskie Góry

Copyright 2015-2018
Robert Celiński, Byledobiec Anin