Blog aplikacji Polskie Góry  

Na moim blogu obejrzysz setki zdjęć panoram górskich z opisami, a także poznasz wiele ciekawych pojęć, takich jak: undulacja, refrakcja, deniwelacja, deklinacja, inklinacja, analema, paralaksa, aberracja, dystorsja. Zbyt skomplikowane? To dowiesz się np. dlaczego o wschodzie i zachodzie słońce jest czerwone oraz dlaczego lepiej nie stawać z boku na zdjęciu grupowym. Na dole ekranu znajduje się spis treści wszystkich wpisów na blogu. Zapraszam :-)

^/\^ Robert Celiński, autor aplikacji Polskie Góry ^/\^

15 lutego 2017 - Gaiki

Gaiki to moja ulubiona góra, na której bywam ponad sto razy w roku. Jest to najbliżej położony szczyt od naszego domu w Lipniku. Biegnąc spokojnym tempem zdobywam go w 45 minut. W tym krótkim opisie chciałbym przybliżyć nieco tę górę i pokazać, jak wiele można z niej zobaczyć.

Widok na Gaiki z centrum Bielska:Widok na Gaiki z Lipnika wieczorową, smogową porą:

Gaiki nie są górą popularną turystycznie (dla mnie to dobrze), choć przebiegają przez nią 3 szlaki: czerwony - prowadzący ze Straconki i dalej na północny-wschód grzbietem w stronę Hrobaczej Łąki, niebieski - prowadzący z Kopca w Lipniku stromym północnym zboczem, po czym przechodzący przez szczyt i schodzący na południe na Przełęcz Przegibek oraz zielony - zaczynający się na szczycie i schodzący na wschód w stronę Nowego Świata i Żarnówki.

Na wielu mapach podawana jest wysokość Gaików 808 m n.p.m., a wierzchołek jest zaznaczony w okolicach punktu zejścia szlaków. Ja jednak widziałem wyraźnie, że wyżej położony punkt znajduje się jakieś 200 metrów na zachód od tego miejsca, praktycznie tuż przy szlaku. Mówiłem nawet żonie, że nazwiemy ten punkt "Celiny" na cześć jego odkrywców - Celińskich ;-) Okazało się jednak, że na najnowszych mapach wydawnictwa Compass nastąpiła weryfikacja wysokości i miejsca wierzchołka Gaików. Jest zaznaczony właśnie w tym miejscu, o którym myśleliśmy i ma wysokość 816 m n.p.m.

Nazwa góry to liczba mnoga od słowa "gaik", czyli mały gaj. W czasach austriackich góra nazywana była Hanslik, jako wspomnienie zasłużonego leśniczego Białej, Tomasza Hanslika, zmarłego w 1861 roku. Inne spotykane dawniej nazwy góry to Trzy Kopce lub Janosik. W 1899 roku na szczycie Hanslika wybudowano wieżę obserwacyjną, po której nie ma już śladów. Moja żona opowiadała, że jeszcze na początku lat 90-tych poprzedniego wieku widziała pozostałości wieży w okolicach miejsca, gdzie niebieski szlak łączy się z czerwonym. Poniższe zdjęcie wieży pochodzi z książki "Bielsko-Biała i okolice na dawnej pocztówce w czasach monarchii austro-węgierskiej" i zostało zrobione około 1910 roku. [Opis utworzono na podstawie strony www.beskidmaly.pl]Zbocza Gaików kryją wiele ciekawych miejsc. Przy niebieskim szlaku w okolicach ulicy Polnej stoi Leśniczówka Lipnik z 1884 roku. Budynek popada niestety w ruinę, ale są perspektywy, że zostanie odrestaurowany. Kawałek wyżej znajduje się amfiteatr, który został wybudowany tuż przed II wojną światową. Obiekt również jest mocno zaniedbany, jednak prawdopodobnie zostanie odbudowany z budżetu obywatelskiego. W połowie podejścia niebieskim szlakiem spotkamy Źródło Pyszne, w którym można zaczerpnąć świeżej wody. Przyda się, bo ostatnie podejście na szczyt bukowym lasem jest wyjątkowo strome i potrafi wykończyć wielu mniej wprawionych turystów. Na południe od szczytu Gaików znajduje się ciekawy podwójny okaz buka, zwany Bukowi Bracia. Dojdziemy do nich, jeżeli będziemy schodzić niebieskim szlakiem na południe w stronę Przełęczy Przegibek i skręcimy w pierwszą wąską ścieżkę, ostro w prawo.

Ja najbardziej lubię odcinek czerwonego szlaku, który prowadzi ze szczytu na południowy-zachód. To tam znajdziemy kilka fantastycznych miejsc widokowych i trzeba z nich korzystać, póki nie zarosną lasem. Np. miejsce, w którym obecnie znajduje się mała ambona, otworzyło się widokowo zaledwie kilka lat temu na skutek pożaru lasu. Być może za kilka lat znów zarośnie i niewiele stamtąd zobaczymy.

Poniższe dwa zdjęcia zostały zrobione z najniższej polany widokowej pod Gaikami przy czerwonym szlaku - widok na Magurkę Wilkowicką, Kotlinę Żywiecką i Beskid Śląski z najwyższymi szczytami - Skrzycznem i Baranią Górą.

Kawałek wyżej jest wspomniana polana z amboną, z której jest świetny widok na miasto oraz pobliskie szczyty Beskidu Śląskiego.Jeszcze kawałek dalej jest przecinka, z której dobrze widać centrum Bielska-Białej oraz miejskie wzgórze Trzy Lipki (kliknij by powiększyć).Poniższe zdjęcia zostały wykonane z małej przecinki, która znajduje się na wypłaszczeniu pod szczytem Gaików. Kiedy idziemy w górę czerwonym szlakiem ze Straconki, to ta polanka jest po prawej stronie, na końcu wypłaszczenia przed podejściem na szczyt. Z tego miejsca świetnie widać Babią Górę, przy dobrej widoczności dostrzeżemy pióropusz tatrzański na prawo od jej grzbietu, a widać stąd również szczyt Pilska. Jeżeli popatrzymy na Czupel i zerkniemy w prawą stronę w kierunku słabo zaznaczonej przełęczy, to tuż za nią można dostrzec półkolisty kształt - to właśnie Pilsko. Niestety, zdjęcia tego nie oddają, ale w realu naprawdę go widać.

Jeżeli w ustawieniach aplikacji zmienimy pasmo na Tatry, to uzyskamy bardziej szczegółowy opis tatrzańskich szczytów (kliknij by powiększyć).Tutaj chciałbym jeszcze zaznaczyć fakt, którego przyczyny nie dla wszystkich będą oczywiste. Tatrzańskie szczyty są sporo wyższe od Babiej Góry, ale z tej perspektywy widać je znacznie poniżej najwyższego beskidzkiego wierzchołka. Wynika to z dwóch rzeczy. Po pierwsze, jeżeli patrzymy na góry z niższej perspektywy (tutaj 800 m n.p.m.), to dalsze wierzchołki wydają nam się niższe. W uproszczeniu zależy to od kąta patrzenia w kierunku wierzchołka - dla pobliskich gór jest on tak duży, że czasem musimy zadzierać głowę do ...góry, a dla bardziej odległych szczytów kąt patrzenia jest mniejszy. Drugim powodem jest kulistość Ziemi - oddalone o 100 km Tatry nieco chowają się za horyzontem. Ze wzoru, który wyprowadziłem i zaimplementowałem w algorytmie aplikacji, wynika, że oddalone o 100 km góry wydają się nam o około 785 m niższe, niż są w rzeczywistości. Jak widać na powyższych zdjęciach, aplikacja Polskie Góry obsługuje oba przypadki i rysuje odpowiednie długości linii dla pobliskiego grzbietu Magurka - Czupel, oddalonej o 40 km Babiej Góry oraz widzianych na horyzoncie Tatr.

Przy okazji robienia tego zdjęcia zauważyłem też drobny błąd w aplikacji, która pozwala usuwać zbędne opisy szczytów przez przeciągnięcie palcem w dół. Jeżeli usuniemy szczyt, na jego miejsce może "wskoczyć" opis innego, niższego. Jeżeli pousuwamy kolejne opisy, ten obszar powinien ostatecznie pozostać pusty. Tutaj miałem pecha, bo próbowałem usunąć opisy dwóch gór: Hruba Kopa (Baszta) oraz Pahola. Tak się akurat złożyło, że oba mają identyczną wysokość, przez co aplikacja na zmianę pokazywała jeden lub drugi, a obu nie dało się usunąć. Poprawiłem to w kolejnej wersji aplikacji. Ten przykład pokazuje, że nie byłbym w stanie napisać aplikacji Polskie Góry, jeżeli nie mieszkałbym w górach. Tworzenie tego typu programu to nie tylko godziny spędzone przy komputerze - równie ważne są testy w terenie górskim, z czego bardzo chętnie korzystam :-)

Poniżej zamieściłem dokładniejszy opis tatrzańskich szczytów. Kawałek w lewą stronę od Wysokiej powinien pojawić się Gerlach, ale go nie widzimy, bo jest zasłonięty przez grzbiet Babiej Góry. Z Gaików nie widać najwyższego szczytu Tatr, za to można podziwiać najwyższy szczyt Polski. Rysy (polski wierzchołek ma 2499 m, słowacki jest o 4 metry wyższy) znajdują się z tej perspektywy tuż przed wyższą o 44 metry Wysoką, która jest położona bardzo blisko - niecały kilometr od Rysów. Mogę powiedzieć, że mieszkam w górach o średniej wysokości, ale jak pobiegnę 45 minut, to mogę zobaczyć najwyższy szczyt Polski :-)Mógłbym się bardziej rozpisać na temat Gaików i zamieścić więcej zdjęć. Przy okazji wizyty w Bielsku-Białej polecam wycieczkę na tę mało popularną górę i przekonanie się na własne oczy - naprawdę warto :-)

Wszystkie wpisy
18 stycznia 2018 - Przyspieszenie aplikacji Polskie Góry i 500 szczytów w paśmie

6 stycznia 2018 - Wydajność aplikacji Polskie Góry

6 stycznia 2018 - Jak ukraść górę?

5 stycznia 2018 - Zniekształcenia obrazu i panorama 180 stopni (edytowany)

5 stycznia 2018 - Godzina wschodu i zachodu słońca w aplikacji Polskie Góry

4 stycznia 2018 - Opis panoramy Tatr z Chopoka w Tatrach Niżnych

1 stycznia 2018 - Aplikacja Polskie Góry na Lanzarote

19 grudnia 2017 - Sztuczna inteligencja w aplikacji Polskie Góry

16 grudnia 2017 - Zdobywanie szczytów na Trasie Skaczącego Tygrysa w Beskidzie Małym

16 grudnia 2017 - Jak odległe góry możemy zobaczyć z terytorium Polski?

15 grudnia 2017 - Brzydka ikona -4° - dlaczego nie ma jej w aplikacji Polskie Góry

10 grudnia 2017 - Fotorelacja z wycieczki Magura -> Klimczok -> Szyndzielnia -> Kozia

9 grudnia 2017 - Testy terenowe modułu kolekcjonowania szczytów

4 grudnia 2017 - Kolekcjonuj zdobyte szczyty z aplikacją Polskie Góry! (edytowany)

25 listopada 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Magurkę Wilkowicką

25 listopada 2017 - Widok na Tatry z lotniska Aleksandrowice w Bielsku-Białej

23 listopada 2017 - Wschód słońca na Gaikach i widok na Pradziada w Sudetach

21 listopada 2017 - Górska granica Polski na mapie w aplikacji Polskie Góry

16 listopada 2017 - Szlak Huli dookoła Szczyrku (edytowany)

15 listopada 2017 - Pierwsze mrozy na Gaikach i panorama Tatr

7 listopada 2017 - Panoramiczne zdjęcie Tatr z Jurgowa (edytowany)

6 listopada 2017 - Widoczność szczytów przy zmianach wysokości (edytowany)

5 listopada 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Skrzyczne i Malinowską Skałę

5 listopada 2017 - Nowości dla rolników - rozpoznawanie upraw w aplikacji Polskie Góry

4 listopada 2017 - Wschód słońca na Klimczoku

31 października 2017 - Pierwsze zimowe wejście na Gaiki

29 października 2017 - Identyfikatory szczytów w bazie danych aplikacji Polskie Góry

29 października 2017 - Zmiana czasu z letniego na zimowy - czy ostatnia?

22 października 2017 - Wyszukiwarka szczytów na portalu RunCalc

22 października 2017 - Aplikacja RunCalc dla turystów górskich

22 października 2017 - Widoki na Tatry z nowej wieży widokowej w słowackim Zdziarze

21 października 2017 - Fotorelacja z wycieczki Gaiki -> Międzybrodzie -> Czupel

20 października 2017 - Tolerancja przy identyfikacji linii horyzontu

18 października 2017 - Burza Ophelia i czerwone niebo na zachodzie o wschodzie

17 października 2017 - Zachód słońca w Bielsku, wschód na Gaikach - panorama Tatr

14 października 2017 - Fotorelacja z Biegu Ultra Granią Beskidu Małego

12 października 2017 - Rozpoznawanie obrazu w praktyce (edytowany)

6 października 2017 - Film promocyjny aplikacji Polskie Góry

5 października 2017 - Przyjazna nazwa miejsca w aplikacji Polskie Góry

3 października 2017 - Paralaksa i naturalny pomiar odległości w górach (edytowany)

1 października 2017 - Fotorelacja z wycieczki wokół Koszarawy

30 września 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Rycerzową, Bendoszkę i Praszywkę

28 września 2017 - Piramida krakowska

23 września 2017 - Pozycjonowanie stron aplikacji Polskie Góry

20 września 2017 - Aplikacja Polskie Góry jako nawigacja samochodowa

19 września 2017 - Rozpoznawanie obrazu - określanie linii horyzontu

9 września 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Romankę i Rysiankę

3 września 2017 - Rozpoznawanie obrazu i utrudnione testy nowej wersji aplikacji

31 sierpnia 2017 - Jak użytkownicy pomagają rozwijać aplikację Polskie Góry

31 sierpnia 2017 - Wieczorne widoki z Gaików

27 sierpnia 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Hrobaczą Łąkę

26 sierpnia 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Magurkę Wilkowicką

26 sierpnia 2017 - Prezentacja aplikacji Polskie Góry na zjeździe PTTK

26 sierpnia 2017 - Powrót do przyszłości z aplikacją Polskie Góry

19 sierpnia 2017 - Bieg Ultra Granią Tatr - widoki z Czerwonych Wierchów

16 sierpnia 2017 - Widoki z Góry Żar i Magurki Wilkowickiej

16 sierpnia 2017 - Polskie Góry na Maderze

31 lipca 2017 - Nowy wygląd aplikacji Polskie Góry

31 lipca 2017 - Widoki z Baraniej Góry

26 lipca 2017 - 10 tysięcy pobrań aplikacji Polskie Góry! :-)

23 lipca 2017 - Były sobie dwa Minčoly

23 lipca 2017 - Burzowe zdjęcia rentgenowskie Skrzycznego

21 lipca 2017 - RunCalc Panoruna - zagraniczne panoramy i opisywanie posiadanych zdjęć

16 lipca 2017 - Widoki z Wielkiej Raczy

16 lipca 2017 - Polskie Góry w Alpach Julijskich i słynny Triglav

9 lipca 2017 - Polskie Góry w Alpach Kamnickich

5 lipca 2017 - Ustawienia ostrości oraz wpływ strefy czasowej na położenia słońca

5 lipca 2017 - Panoramy z Hrobaczej Łąki i Gaików (edytowany)

4 lipca 2017 - Bieg Ku Słońcu i opisywanie wykonanych wcześniej zdjęć

26 czerwca 2017 - Komunikat dla użytkowników, którzy ostatnio zainstalowali aplikację

25 czerwca 2017 - Widoki ze Śnieżki

21 czerwca 2017 - Lato oficjalnie rozpoczęte :-)

19 czerwca 2017 - Podstawowe informacje po zainstalowaniu aplikacji Polskie Góry

14 czerwca 2017 - Poszerzanie horyzontów na temat horyzontu

13. června 2017 - Aplikácia Polskie Góry na slovenských horách

13. června 2017 - Aplikace Polskie Góry ve českých horách

9 czerwca 2017 - Szyndzielnia i Klimczok przy pięknej pogodzie

8 czerwca 2017 - Ostatnie poprawki w aplikacji Polskie Góry

7 czerwca 2017 - Pradziad widziany z Gaików

4 czerwca 2017 - Aplikacja Polskie Góry - wschód słońca na Gaikach, Magurka, Czupel

3 czerwca 2017 - Aplikacja Polskie Góry na Biegu Marduły w Tatrach

1 czerwca 2017 - Cień wielkiej góry (edytowany)

30 maja 2017 - Ciekawe nazwy gór (edytowany)

28 maja 2017 - Babia Góra i Mała Babia ze Słonej Wody

24 maja 2017 - Królewicz Śnieżnik, Królewna Śnieżka i... Cycki Bardotki

20 maja 2017 - Sztuczki w aplikacji Polskie Góry (edytowany)

15 maja 2017 - Nowości w aplikacji: 200 szczytów w paśmie i górskie gwiazdy (edytowany)

7 maja 2017 - 5000 pobrań aplikacji Polskie Góry

3 maja 2017 - Polskie Góry w odwiedzinach w Górach Dynarskich

26 kwietnia 2017 - Tomasz, to masz ty maszty

23 kwietnia 2017 - Czujniki położenia, kompas i deklinacja

15 kwietnia 2017 - Aplikacja Polskie Góry i jej konkurencja

10 kwietnia 2017 - Aplikacja Polskie Góry w Ustrzykach Dolnych (Góry Sanocko-Turczańskie)

4 kwietnia 2017 - Nowości: rysunki panoram, kalibracja kompasu, wybór rozdzielczości

25 marca 2017 - Zmiana czasu z zimowego na letni

21 marca 2017 - Równonoc - wschód słońca na wschodzie, zachód na zachodzie

20 marca 2017 - Widoki ze wzgórza Trzy Lipki w Bielsku-Białej

13 marca 2017 - Co by było, gdyby Ziemia była płaska

7 marca 2017 - Tabela kalibracyjna w aplikacji Polskie Góry

6 marca 2017 - Aplikacja Polskie Góry jeszcze bardziej przyjazna użytkownikom

2 marca 2017 - Podział pasm górskich w aplikacji Polskie Góry

27 lutego 2017 - Wschód słońca na Magurze, widoki z Klimczoka i Szyndzielni

22 lutego 2017 - Karta kalibracyjna

15 lutego 2017 - Gaiki

14 lutego 2017 - Lubię nagie i zarośnięte...

4 lutego 2017 - Quizy z rozpoznawania panoram górskich

31 stycznia 2017 - Aplikacja Polskie Góry w ...Warszawie

29 stycznia 2017 - Wschód słońca na Magurce

28 stycznia 2017 - Wschód słońca na Klimczoku oglądany przez obiektyw szerokokątny

10 stycznia 2017 - Polskie Góry od kuchni (programistycznej)

1 stycznia 2017 - Noworoczny bieg Trasą Skaczącego Tygrysa, zachód słońca w Łodygowicach

31 grudnia 2016 - Sylwestrowy wschód słońca na Klimczoku

30 grudnia 2016 - Wschód słońca na Pilsku, zachód na Magurce

17 grudnia 2016 - Widoki z Góry Żar

13 grudnia 2016 - Wschód słońca na Klimczoku - opis panoramy Tatr

25 listopada 2016 - Aplikacja Polskie Góry bez GPS

22 listopada 2016 - Wschód słońca na Klimczoku

18 listopada 2016 - Aplikacja Polskie Góry - jak to działa?

6 listopada 2016 - Nowości w aplikacji: lista szczytów i rysowanie kształtów gór

25 października 2016 - Algorytm określania widoczności gór oraz nowe tatrzańskie szczyty

23 października 2016 - Aplikacja Polskie Góry w Tatrach

17 października 2016 - Wakacyjny konkurs fotograficzny rozstrzygnięty

2 października 2016 - Refrakcja - dlaczego o wschodzie i zachodzie Słońce jest czerwone?

15 września 2016 - Apel do użytkowników aplikacji Polskie Góry: przeczytajcie instrukcję :-)

12 września 2016 - Polskie Góry w odwiedzinach w Górach Riła

1 września 2016 - Mądrości na temat wybitności (edytowany)

31 sierpnia 2016 - Ulubione miejsce na górskiej panoramie

29 sierpnia 2016 - Więcej o historii i budowie polskich gór

25 sierpnia 2016 - Górska róża wiatrów w aplikacji Polskie Góry

18 sierpnia 2016 - Genialna luneta na szczycie Monte delle Rezze nad Livigno

13 sierpnia 2016 - Polskie Góry w Alpach - ciąg dalszy

11 sierpnia 2016 - Polskie Góry w... Alpach ;-)

1 sierpnia 2016 - Lekcja historii o Sudetach

12 lipca 2016 - W stronę Słońca

18 czerwca 2016 - Nowości w aplikacji: rysowanie panoram oraz wykorzystanie położenia Słońca

16 maja 2016 - Undulacja i ustawienia wysokości (edytowany)

5 maja 2016 - Kąt widzenia aparatu w telefonie (edytowany)

4 maja 2016 - Zniekształcenia obrazu w aparatach telefonów komórkowych (edytowany)

------------------------------------Strona Polskie Góry

Copyright 2015-2018
Robert Celiński, Byledobiec Anin