Blog aplikacji Polskie Góry

Na moim blogu obejrzysz setki zdjęć panoram górskich z opisami, a także poznasz wiele ciekawych pojęć, takich jak: undulacja, refrakcja, deniwelacja, deklinacja, inklinacja, analema, paralaksa, aberracja, dystorsja. Zbyt skomplikowane? To dowiesz się np. dlaczego o wschodzie i zachodzie słońce jest czerwone oraz dlaczego lepiej nie stawać z boku na zdjęciu grupowym. Na dole ekranu znajduje się spis treści wszystkich wpisów na blogu. Zapraszam :-)
^/\^ Robert Celiński, autor aplikacji Polskie Góry ^/\^
30 maja 2017 - Ciekawe nazwy gór (edytowany)
Już od dłuższego czasu przymierzałem się do napisania tekstu na temat ciekawych nazw gór, a ostatecznie zdecydowałem się po poprzednim wpisie, w którym poświęciłem sporo miejsca Cyckom Bardotki (one faktycznie potrzebują sporo miejsca ;-)).


Wpis o Cyckach Bardotki
Zawsze interesowały mnie takie tematy (ciekawe nazwy, nie Cycki Bardotki). Kiedy jeszcze byłem warszawskim mieszczuchem, popełniłem dwa teksty o nazwach ulic w moich okolicach - jeden o ulicy Gąsienicowej, której pisownia sprawiała mieszkańcom duże kłopoty, drugi bardziej ogólny o nazwach ulic.
Ulica Gąsienicowa i jej różne wersje pisowni
Ciekawe nazwy ulic w mojej okolicy
Przeglądając Internet w poszukiwaniu podobnych opracowań, natknąłem się na doskonały tekst Grzegorza Pietrzaka "TOP 10 najgłupszych nazw w polskich górach", zamieszczony na portalu Góry i ludzie. W bardzo dowcipny sposób są w nim opisane najciekawsze nazwy, choć nie zawsze chodzi stricte o góry. Polecam zapoznanie się z tym zabawnym tekstem:
Ranking 10 najgłupszych nazw w polskich górach
W tym rankingu wymienione są: 10. Babie Nogi (żleb opadający spod szczytu Kamienistej do Doliny Pyszniańskiej), 9. Dupa Słonia (skałka na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, podawane są też ciekawe nazwy dróg na skałkach, np. Będkowski Playboy, Będkowski Srom, Wino i Śpiew, Trudno i darmo, Próba Turinga, Nagły atak murarza, Jedna chwila dla debila, Kakofonia, Primadonna, Mała Dupa Słonia), 8. Rozdroże pod Moszną (Góry Sowie), 7. Cycówka (górka ponad miejscowościami Głębokie i Kokuszka w Beskidzie Sądeckim), 6. Żleb pod Wysranki (żleb pod zalesionym grzbietem w Dolinie Kościeliskiej w Tatrach Zachodnich), 5. Durny Szczyt w słowackich Tatrach Wysokich, 4. Gówniak pod Babią Górą, 3. Burdelowa Góra w masywie Policy w Beskidzie Żywieckim, 2. Świński Ryj w Górach Świętokrzyskich i 1. Fajna Ryba w województwie łódzkim. W komentarzach do tekstu padają nazwy: Fuckowa Góra (pod miejscowością Skomielna Czarna w Beskidzie Makowskim), Kufel (Góry Izerskie), szczyt Tatry pod Wadowicami oraz Sałasz Dupne nad Istebną w Beskidzie Śląskim. Są też nazwy skałek na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, np. Babi Koniec i Dupka.
Pochodzenie wielu tych nazw jest wytłumaczone w tekście. Często chodziło o to, że jakaś góra, skała lub żleb przypominały jakiś przedmiot czy część ciała, ktoś to w ten sposób nazwał w języku potocznym i tak już zostało. Nazwa góry Moszna pochodzi zapewne od dawnego rodu, który zamieszkiwał te rejony. Nazwa "Wysranka" pochodzi od tego, że dawniej robotnicy z pobliskich hut metali chodzili tutaj za potrzebą.
Niedaleko jest też Starorobociański Wierch, chyba najczęściej mylona nazwa góry w Tatrach. Nawet ja go kiedyś przechrzciłem na "Starobociański", myśląc, że nazwa pochodzi od jakiegoś starego bociana, który może tu kiedyś mieszkał. Dodatkowe "ro" w nazwie wynika z tego, że pochodzi ona od kopalni Stara Robota oraz hali o tej samej nazwie, stąd "Starorobociański" - od starej roboty. Nawet na Facebooku ktoś podał nazwę do oznaczania miejsca "Starobociański Wierch", zameldowało się tam ponad 200 osób, w tym biegająca po Tatrach Justyna Kowalczyk ;-) Bezpieczniej jest stosować słowacką nazwę tej góry - Klin.



Relacja z wycieczki w Tatrach Zachodnich sprzed 4 lat
W góralskiej gwarze "durny" oznacza dumny, stąd nazwa Durnego Szczytu, dumnie górującego nad okolicą. Gówniak zawdzięcza swoją nazwę odchodom wołów, które kiedyś wypasano na wschodnim grzbiecie Babiej Góry (inna nazwa to Wołowe Skałki). Nazwa Burdelowej Góry pochodzi od wołoskiego słowa "burden", które oznacza zagrodę dla owiec. Wiele nazw w polskich górach pochodzi właśnie z tego języka, którym posługiwali się Wołosi po przywędrowaniu w średniowieczu w te okolice ze swoich rodzimych Bałkanów.
Burdelowa Góra to jednak tylko przygrywka do durnych (tym razem naprawdę durnych, nie dumnych) nazw osiedli w Zawoi - położonej pod Babią Górą największej powierzchniowo wsi w Polsce. W centrum Zawoi stoi drogowskaz: w lewo do Burdeli, prosto na Smyraki i Zające, w prawo na Sałaciaki. Inne ciekawe nazwy zawojskich osiedli to Żywczaki i Surmiaki. Wyżej jest jeszcze przysiółek Chrząszcze-Topory. Zawsze kiedy tam jestem, muszę zrobić zdjęcie tej tablicy :-)

Nazwa Fuckowa Góra pochodzi zapewne od nazwiska Fucek i czyta się ją tak, jak się pisze (a nie "fakowa"). Miejscowi chyba nie uczyli się angielskiego, bo inaczej tak by góry nie nazwali, chyba, że na szczycie stałaby skała w kształcie zaciśniętej pięści z wystawionym jednym palcem ;-) Słowo "dupny" ma dwa znaczenia - potocznie jest to wulgaryzm, ale w beskidzkiej gwarze oznacza wielki (nawet mój pochodzący z Żywiecczyzny teść czasem używa tego słowa). "Sałasz" według śląskich górali oznacza szałas, więc na szczycie Szałas Dupne prawdopodobnie stał kiedyś duży szałas.
Nie mam nic przeciwko zabawnie brzmiącym nazwom, irytuje mnie za to brak konsekwencji, kiedy np. dwa szczyty o identycznej nazwie znajdują się blisko siebie. W aplikacji Polskie Góry zawsze rozróżniam nazwy gór (np. dodaję w nawiasie dodatkowy opis), żeby się nie myliły, kiedy użytkownicy wybierają swoją lokalizację z listy szczytów.
Aplikacja Polskie Góry bez GPS - wybór położenia z listy szczytów
Żeby nie szukać daleko, w moich okolicach w Beskidzie Małym są dwa Czuple i dwa Rogacze, a odległość między nimi to niecałe 10 km. Na upartego mógłbym w ciągu półtorej godziny przebiec przez wszystkie 4 wymienione szczyty. Niektóre nazwy okolicznych gór są zupełnie nieadekwatne do obecnego stanu, np. pobliska Łysa Góra (wysunięty najbardziej na zachód szczyt Beskidu Małego) jest zalesiona. Nazwę tę nadali Wołosi, którzy przybyli z Bałkanów w te okolice w XVI wieku, zabierając ze sobą stada owiec i kóz. Szukali dobrych miejsc do wypasu i przez cyrhlenie (wypalanie lasu) stworzyli wielkie pastwiska, które ciągnęły się wtedy od Łysej Góry przez Łysą Przełęcz, Rogacz Wilkowicki, aż po Sokołówkę. Pod koniec XIX wieku zaprzestano wypasu, grzbiet naturalnie porósł lasem (co widać na poniższym zdjęciu, które zrobiłem wczoraj), ale nazwa Łysa Góra pozostała.

W polskich górach znajdziemy wiele innych przykładów, kiedy góry o podobnych nazwach są położone w niedużej odległości od siebie. Tak będzie z Jaworzynami, Sokolicami, Groniami, Beskidami, Magurami, Magurkami, Kiczorami, Czołami, a także Ostrymi, Suchymi i Łysymi Górami. Najbardziej kuriozalnym przykładem z bazy aplikacji Polskie Góry są dwie Szubieniczne w Rudawach Janowickich, stojące w odległości 2,5 km od siebie. Dla mnie mylące są też podobne nazwy w Górach Świętokrzyskich - Łysica (najwyższy szczyt tego łańcucha) wraz z pobliską Łysą Górą leżą w paśmie Łysogór.

Zdarzają się też takie paradoksalne nazwy jak w Worku Raczańskim w Beskidzie Żywieckim, gdzie Smereków Mały jest wyższy niż Smereków Wielki.
A czy Wy znacie jakieś ciekawe nazwy, które można by było dodać do tej listy? Proszę o komentarze na Facebooku pod poniższym wpisem lub na e-mail: 42195@wp.pl.
Kolega Szymon podesłał mi informację, że u niego na Podhalu znajduje się przysiółek Cipki, który jest częścią wsi Suche. Suche-Cipki są położone kilkaset metrów na zachód od Poronina - to również ciekawa zbieżność. Nazwa pochodzi prawdopodobie od nazwiska pierwszych osiedleńców. Obecni mieszkańcy podobno już się do niego przyzwyczaili, a próby zmiany nazwy w 2009 roku zakończyły się fiaskiem, bo w gminie Poronin są podobno ważniejsze wydatki (kto w ogóle wpadł na taki poroniony pomysł, żeby zmieniać nazwę Cipkom? ;-)).

Cipki w Wikipedii
Kolega Krzysztof podsunął mi kilka zabawnych nazw wsi i osiedli w górach. W Pieninach mamy przecież Sromowce Niżne i Wyżne, a w Łomnicy-Zdroju występują dwa ciekawe osiedla: Wargulce i Sutory. Sromowce nosiły kiedyś nazwę Przekop, ze względu na przekopywanie terenów wokół Dunajca i budowę zapory. Obecna nazwa pochodzi prawdopodobnie od niemieckiego słowa Schram, które oznacza szczelinę skalną, których w tych okolicach jest sporo, np. w ścianie słynnych Trzech Koron. Nazwy osiedli w Łomnicy Zdroju pochodzą od nazwisk mieszkańców, którzy tam się osiedlili: Wargulców i Sutorów.
Skoro już jesteśmy przy ciekawych nazwiskach, to w dzieciństwie grałem w szachy i pamiętam dwoje zawodników: Cipa i Fiut. Ich imion nie wymienię (choć je pamiętam), mogę tylko powiedzieć, że Cipa był mężczyzną, a Fiut była kobietą (podobnie jak Kopernik w "Seksmisji"). Kolega mi opowiadał, że nawet na jakimś turnieju grali ze sobą partię - Fiut-Cipa - co to musiał bym za pojedynek! ;-) Mam nadzieję, że nie zapędziłem się za daleko i strona Polskie Góry nie otrzyma etykietki "Parental Advisory Explicit Content"... Nie wiem, czy bohaterowie tego paragrafu zmienili nazwiska, ale może uodpornili się na złośliwe komentarze, podobnie jak rdzenni mieszkańcy Wargulców i Sutorów ;-)
Wszystkie wpisy
12 lutego 2019 - Akcje aplikacji Polskie Góry mocno w górę! :-)
10 lutego 2019 - Weekendowe panoramy: Trzy Lipki, Kozia Góra, Magurka, Gaiki
4 lutego 2019 - Rożek widoczności na mapie oraz linia słońca i cienia (edytowany)
26 stycznia 2019 - Wschód słońca na Klimczoku
20 stycznia 2019 - Wschód słońca na Klimczoku
19 stycznia 2019 - Wschód słońca i wspomnienie basenu pod Magurą
18 stycznia 2019 - Zmiany na ekranie ustawień w aplikacji
6 stycznia 2019 - Wycieczka na Gaiki i Magurkę w warunkach mocno śniegowych
6 stycznia 2019 - Panorama warszawskich wieżowców z okolic Filtrów
6 stycznia 2019 - Świetna seria ocen aplikacji Polskie Góry! :-)
31 grudnia 2018 - Aplikacja Polskie Góry na Morawach Południowych
20 grudnia 2018 - Polskie Góry na konsolę - doskonały prezent świąteczny! :-)
19 grudnia 2018 - 27-krotny zoom w aplikacji Polskie Góry, obiektywy, ogniskowa
9 grudnia 2018 - Zbliżenie w terenie - prezentacja moja i żony
9 grudnia 2018 - Aplikacja Polskie Góry jako przykład w nagrodzonej pracy naukowej
8 grudnia 2018 - Migracja strony Polskie Góry na nowe serwery
7 grudnia 2018 - Przybliżenie przybliżania rysunku panoramy gór - filmik instruktażowy
1 grudnia 2018 - Zdobywanie szczytów między Suchą Beskidzką i Makowem Podhalańskim
30 listopada 2018 - Jubileuszowy 256. wpis - wschód słońca na Gaikach i święty Diablak
29 listopada 2018 - Wschód słońca nad Tatrami oglądany spod Magury
24 listopada 2018 - Wycieczka na Magurkę Wilkowicką i testy aplikacji na HTC One M8
21 listopada 2018 - Obsługa żyroskopu w aplikacji Polskie Góry
20 listopada 2018 - Model terenu SRTM i rezygnacja z danych wysokości od Google
18 listopada 2018 - Wycieczka: Dębowiec - Wapienica - Błatnia - Klimczok - Szyndzielnia
17 listopada 2018 - Wycieczka trasą: Lipnik - Gaiki - Żarnówka - Hrobacza Łąka
16 listopada 2018 - Wyszukiwarka szczytów w aplikacji i zdobyte góry w chmurze
12 listopada 2018 - Wschód słońca na Przełęczy Karkoszczonka, widoki z Klimczoka
11 listopada 2018 - Widoki z trasy GEZnO w Brennej
8 listopada 2018 - Poranne panoramy z Kęt i Witanowic koło Wadowic (edytowany)
6 listopada 2018 - Wschód słońca na Klimczoku - z Bystrej przez Magurę
4 listopada 2018 - Domyślna opcja Wybrane przed Wyższe / Niższe / Wszystkie
2 listopada 2018 - Panoramy z Brennej - wieża widokowa na Starym Groniu
1 listopada 2018 - Wschód słońca na Klimczoku - z Bystrej przez Magurę
1 listopada 2018 - Zakaz ruchu dla Google (edytowany)
31 października 2018 - Złota jesień na Gaikach
30 października 2018 - Certyfikacja aplikacji Polskie Góry i widoki z Kaplicówki
28 października 2018 - Górska logika
25 października 2018 - Zdjęcia nocne aplikacją - jak celować na czarnym ekranie
19 października 2018 - Ostatni dzień przed ciszą wyborczą - głosujcie na mój program :-)
18 października 2018 - Aplikacja Polskie Góry zarobiła już 30 tysięcy! :-)
16 października 2018 - Ankieta - czy umożliwić ukrywanie opisów zagranicznych gór? NIE!
16 października 2018 - Zdjęcia gór z opisami na dole i pierwsza fotografia masztu
14 października 2018 - Ostatni dzień w Karkonoszach - Zamek Chojnik
13 października 2018 - Wycieczka w Karkonoszach: Szklarska, Szrenica, Śnieżka, Szklarska
12 października 2018 - Wycieczka ze Szklarskiej Poręby na Wysoki Kamień
11 października 2018 - Wschód słońca na Klimczoku - z Bystrej przez Kozią i Szyndzielnię
10 października 2018 - Wschód słońca na Klimczoku - z Bystrej przez Magurę
10 października 2018 - Szybkie dodawanie +100 m wysokości przy generowaniu panoramy
9 października 2018 - Wschód słońca na Klimczoku - spod Dębowca przez Szyndzielnię
7 października 2018 - Naprawa problemów ze "skaczącym" GPS
6 października 2018 - Wycieczka dookoła Szczyrku - Skrzyczne, Malinów, Kotarz
1 października 2018 - Warszawskie panoramy z Pałacu Kultury, Centrum i znad Wisły
30 września 2018 - Testy aplikacji pod Tatrami na telefonie Meizu M6
26 września 2018 - Pełnia księżyca oglądana z Gaików (edytowany)
21 września 2018 - Wyzwania sezonowe dla fotografów aplikacji Polskie Góry
19 września 2018 - Latarnie morskie - aplikacja Polskie Góry pomoże na Pomorzu ;-)
18 września 2018 - Symulowanie daty, godziny i położenia słońca (edytowany)
17 września 2018 - Czas na czasową zmianę zmiany czasu?
15 września 2018 - Zdjęcie mgły i korekta wskazań wysokości GPS
9 września 2018 - Wycieczka na Czupel z Łodygowic - fotorelacja
9 września 2018 - Nawigacja z aplikacją Polskie Góry - nie idźcie tą drogą! ;-)
7 września 2018 - Krzyżówka aplikacji Polskie Góry
3 września 2018 - Quizy z rozpoznawania szczytów ze zdjęć lotniczych (edytowany)
28 sierpnia 2018 - Nienormalny rozkład normalny ocen
26 sierpnia 2018 - Górskie korony do kolekcjonowania w aplikacji Polskie Góry
25 sierpnia 2018 - Najpopularniejszy w Polsce tatrzański dwutysięcznik ;-)
20 sierpnia 2018 - Oceny i opinie o aplikacji Polskie Góry
16 sierpnia 2018 - Chopok i Dziumbier w Niżnych Tatrach - fotorelacja
15 sierpnia 2018 - Szczyt Sidorovo i skansen Vlkolínec w Wielkiej Fatrze - fotorelacja
15 sierpnia 2018 - Obrót ekranu i ostrość obrazu - więcej informacji
14 sierpnia 2018 - Šiprúň w Wielkiej Fatrze - fotorelacja
13 sierpnia 2018 - Widoki z Pyšnego sedla w Tatrach Zachodnich
12 sierpnia 2018 - Chleb i Wielki Krywań w Małej Fatrze - fotorelacja
10 sierpnia 2018 - Wielki Chocz - fotorelacja
9 sierpnia 2018 - Ostredok w Wielkiej Fatrze - fotorelacja
8 sierpnia 2018 - Krywań w Tatrach Wysokich - fotorelacja
6 sierpnia 2018 - Filmik instruktażowy z Trzech Lipek - kierunek do Słońca i cienia
5 sierpnia 2018 - Fotorelacja z wycieczki Sopotnia Mała -> Słowianka -> Romanka
4 sierpnia 2018 - Fotorelacja z wycieczki Cięcina -> Abrahamów -> Słowianka -> Skała
29 lipca 2018 - Fotorelacja z Beskidu Żywieckiego - Sucha Góra i Redykalny Wierch
28 lipca 2018 - Widoki z Pałacu Kultury w Warszawie i całkowite zaćmienie Księżyca
22 lipca 2018 - Fotorelacja z Beskidu Małego - Kiczera i Góra Żar
21 lipca 2018 - Fotorelacja z Beskidu Śląsko-Morawskiego - Jaworowy i Ostry
20 lipca 2018 - Biskupia Kopa - stąd w Polsce zobaczymy Karkonosze i Tatry
17 lipca 2018 - Nowości w aplikacji: precyzyjny promień widoczności i funkcja "Lecę tam"
12 lipca 2018 - Kalibracja kąta widzenia kamery w telefonie - filmiki instruktażowe
8 lipca 2018 - Aplikacja Polskie Góry Premium z funkcją teleportacji i zarządzania pogodą
6 lipca 2018 - Laboratorium aplikacji Polskie Góry - rozpoznawanie obrazu
3 lipca 2018 - Widok na Sudety z Gaików w Beskidzie Małym
30 czerwca 2018 - Fotorelacja z wycieczki na Magurkę i Gaiki
30 czerwca 2018 - Jak zrobić dokładne zdjęcia i zrzuty ekranu aplikacją Polskie Góry
29 czerwca 2018 - Aplikacja Polskie Góry w Krakowie - kolejny filmik
27 czerwca 2018 - Filmiki instruktażowe aplikacji Polskie Góry
23 czerwca 2018 - Wydajność aplikacji Polskie Góry - praktyczny przykład (edytowany)
21 czerwca 2018 - Błędy, robaki, bugi, babole - w końcu wszystkie naprawione! :-)
20 czerwca 2018 - Testy aplikacji Polskie Góry na telefonie Huawei Y6 2017
17 czerwca 2018 - Fotorelacja z wycieczki z Ponikwi na Leskowiec i Bliźniaki
1 czerwca 2018 - Fotorelacja z wycieczki spod Dębowca na Klimczok
31 maja 2018 - Gdyby wieżowce były górami
30 maja 2018 - Księżyc w pełni przed wschodem słońca
30 maja 2018 - Widok z Babiej Góry na pomnik smoleński (edytowany)
29 maja 2018 - Zdjęcia z Babiej Góry od Wojtka i Daniela
26 maja 2018 - Fotorelacja z wycieczki granią Gaiki -> Hrobacza Łąka
25 maja 2018 - Widoki z pracy (edytowany)
20 maja 2018 - Fotorelacja z wycieczki w Beskidzie Małym - zdobywanie nowych szczytów
13 maja 2018 - Fotorelacja z wycieczki na Gaiki przy pięknej pogodzie
11 maja 2018 - Kolekcja gór - klonowanie, eksport do Excela, Korona Sudetów
10 maja 2018 - Zdobywanie szczytów z aplikacją Polskie Góry - praktyczny przykład
6 maja 2018 - Aplikacja Polskie Góry w Beskidzie Śląsko-Morawskim - część 3
4 maja 2018 - Aplikacja Polskie Góry w Beskidzie Śląsko-Morawskim - część 2
1 maja 2018 - Aplikacja Polskie Góry w Beskidzie Śląsko-Morawskim (edytowany)
23 kwietnia 2018 - Panorama wieżowców w Warszawie (edytowany)
20 kwietnia 2018 - Panorama ze wzgórza Trzy Lipki w Bielsku-Białej
14 kwietnia 2018 - Fotorelacja z wycieczki Milówka -> Bielsko-Biała przez Beskid Śląski
10 kwietnia 2018 - Aplikacja Polskie Góry na Sardynii
30 marca 2018 - Fotorelacja z wycieczki Dębowiec -> Szyndzielnia -> Klimczok -> Błatnia
25 marca 2018 - Fotorelacja z wycieczki na Gaiki i Hrobaczą Łąkę
22 marca 2018 - Gaiki w pięknej zimowej aurze - fotorelacja
11 marca 2018 - Fotorelacja z wycieczki granią Gaiki - Hrobacza Łąka
10 marca 2018 - Linki do Wikipedii w aplikacji Polskie Góry
5 marca 2018 - 20 tysięcy pobrań aplikacji Polskie Góry! :-)
1 marca 2018 - Ponad 5000 rekordów w bazie danych aplikacji Polskie Góry
24 lutego 2018 - Przełącznik Wyższe / Niższe / Wszystkie do wyboru opisów szczytów
23 lutego 2018 - Naprawa problemów z GPS (edytowany)
18 lutego 2018 - Panorama Tatr z Zębu
14 lutego 2018 - Jak zaimponować dziewczynie w górach
8 lutego 2018 - Ankieta - wyświetlanie informacji o symulowaniu lokalizacji (edytowany)
6 lutego 2018 - Preferowany szczyt na panoramie (edytowany)
5 lutego 2018 - Polskie Góry aplikacją bezawaryjną
3 lutego 2018 - Fotorelacja z wycieczki Bystra -> Magura -> Klimczok
3 lutego 2018 - Podział pasm górskich na mapie
31 stycznia 2018 - Księżyc, superpełnia, Superksiężyc (edytowany)
31 stycznia 2018 - Wróćmy na jeziora
26 stycznia 2018 - Nowy wygląd opisów szczytów w aplikacji i testy w terenie
25 stycznia 2018 - Testy aplikacji na nowym telefonie Lenovo K5
24 stycznia 2018 - Ankieta w sprawie wyglądu opisów w aplikacji
18 stycznia 2018 - Przyspieszenie aplikacji Polskie Góry i 500 szczytów w paśmie
6 stycznia 2018 - Wydajność aplikacji Polskie Góry
6 stycznia 2018 - Jak ukraść górę?
5 stycznia 2018 - Zniekształcenia obrazu i panorama 180 stopni (edytowany)
5 stycznia 2018 - Godzina wschodu i zachodu słońca w aplikacji Polskie Góry (edytowany)
4 stycznia 2018 - Opis panoramy Tatr z Chopoka w Tatrach Niżnych
1 stycznia 2018 - Aplikacja Polskie Góry na Lanzarote
19 grudnia 2017 - Sztuczna inteligencja w aplikacji Polskie Góry
16 grudnia 2017 - Zdobywanie szczytów na Trasie Skaczącego Tygrysa w Beskidzie Małym
16 grudnia 2017 - Jak odległe góry możemy zobaczyć z terytorium Polski?
15 grudnia 2017 - Brzydka ikona -4° - dlaczego nie ma jej w aplikacji Polskie Góry
10 grudnia 2017 - Fotorelacja z wycieczki Magura -> Klimczok -> Szyndzielnia -> Kozia
9 grudnia 2017 - Testy terenowe modułu kolekcjonowania szczytów
4 grudnia 2017 - Kolekcjonuj zdobyte szczyty z aplikacją Polskie Góry! (edytowany)
25 listopada 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Magurkę Wilkowicką
25 listopada 2017 - Widok na Tatry z lotniska Aleksandrowice w Bielsku-Białej
23 listopada 2017 - Wschód słońca na Gaikach i widok na Pradziada w Sudetach
21 listopada 2017 - Górska granica Polski na mapie w aplikacji Polskie Góry
16 listopada 2017 - Szlak Huli dookoła Szczyrku (edytowany)
15 listopada 2017 - Pierwsze mrozy na Gaikach i panorama Tatr
7 listopada 2017 - Panoramiczne zdjęcie Tatr z Jurgowa (edytowany)
6 listopada 2017 - Widoczność szczytów przy zmianach wysokości (edytowany)
5 listopada 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Skrzyczne i Malinowską Skałę
5 listopada 2017 - Nowości dla rolników - rozpoznawanie upraw w aplikacji Polskie Góry
4 listopada 2017 - Wschód słońca na Klimczoku
31 października 2017 - Pierwsze zimowe wejście na Gaiki
29 października 2017 - Identyfikatory szczytów w bazie danych aplikacji Polskie Góry
29 października 2017 - Zmiana czasu z letniego na zimowy - czy ostatnia?
22 października 2017 - Wyszukiwarka szczytów na portalu RunCalc
22 października 2017 - Aplikacja RunCalc dla turystów górskich
22 października 2017 - Widoki na Tatry z nowej wieży widokowej w słowackim Zdziarze
21 października 2017 - Fotorelacja z wycieczki Gaiki -> Międzybrodzie -> Czupel
20 października 2017 - Tolerancja przy identyfikacji linii horyzontu
18 października 2017 - Burza Ophelia i czerwone niebo na zachodzie o wschodzie
17 października 2017 - Zachód słońca w Bielsku, wschód na Gaikach - panorama Tatr
14 października 2017 - Fotorelacja z Biegu Ultra Granią Beskidu Małego
12 października 2017 - Rozpoznawanie obrazu w praktyce (edytowany)
6 października 2017 - Film promocyjny aplikacji Polskie Góry
5 października 2017 - Przyjazna nazwa miejsca w aplikacji Polskie Góry
3 października 2017 - Paralaksa i naturalny pomiar odległości w górach (edytowany)
1 października 2017 - Fotorelacja z wycieczki wokół Koszarawy
30 września 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Rycerzową, Bendoszkę i Praszywkę
28 września 2017 - Piramida krakowska
23 września 2017 - Pozycjonowanie stron aplikacji Polskie Góry
20 września 2017 - Aplikacja Polskie Góry jako nawigacja samochodowa
19 września 2017 - Rozpoznawanie obrazu - określanie linii horyzontu
9 września 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Romankę i Rysiankę
3 września 2017 - Rozpoznawanie obrazu i utrudnione testy nowej wersji aplikacji
31 sierpnia 2017 - Jak użytkownicy pomagają rozwijać aplikację Polskie Góry
31 sierpnia 2017 - Wieczorne widoki z Gaików
27 sierpnia 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Hrobaczą Łąkę
26 sierpnia 2017 - Fotorelacja z wycieczki na Magurkę Wilkowicką
26 sierpnia 2017 - Prezentacja aplikacji Polskie Góry na zjeździe PTTK
26 sierpnia 2017 - Powrót do przyszłości z aplikacją Polskie Góry
19 sierpnia 2017 - Bieg Ultra Granią Tatr - widoki z Czerwonych Wierchów
16 sierpnia 2017 - Widoki z Góry Żar i Magurki Wilkowickiej
16 sierpnia 2017 - Polskie Góry na Maderze
31 lipca 2017 - Nowy wygląd aplikacji Polskie Góry
31 lipca 2017 - Widoki z Baraniej Góry
26 lipca 2017 - 10 tysięcy pobrań aplikacji Polskie Góry! :-)
23 lipca 2017 - Były sobie dwa Minčoly
23 lipca 2017 - Burzowe zdjęcia rentgenowskie Skrzycznego
21 lipca 2017 - RunCalc Panoruna - zagraniczne panoramy i opisywanie posiadanych zdjęć
16 lipca 2017 - Widoki z Wielkiej Raczy
16 lipca 2017 - Polskie Góry w Alpach Julijskich i słynny Triglav
9 lipca 2017 - Polskie Góry w Alpach Kamnickich
5 lipca 2017 - Ustawienia ostrości oraz wpływ strefy czasowej na położenia słońca
5 lipca 2017 - Panoramy z Hrobaczej Łąki i Gaików (edytowany)
4 lipca 2017 - Bieg Ku Słońcu i opisywanie wykonanych wcześniej zdjęć
26 czerwca 2017 - Komunikat dla użytkowników, którzy ostatnio zainstalowali aplikację
25 czerwca 2017 - Widoki ze Śnieżki
21 czerwca 2017 - Lato oficjalnie rozpoczęte :-)
19 czerwca 2017 - Podstawowe informacje po zainstalowaniu aplikacji Polskie Góry
14 czerwca 2017 - Poszerzanie horyzontów na temat horyzontu
13. června 2017 - Aplikácia Polskie Góry na slovenských horách
13. června 2017 - Aplikace Polskie Góry ve českých horách
9 czerwca 2017 - Szyndzielnia i Klimczok przy pięknej pogodzie
8 czerwca 2017 - Ostatnie poprawki w aplikacji Polskie Góry
7 czerwca 2017 - Pradziad widziany z Gaików
4 czerwca 2017 - Aplikacja Polskie Góry - wschód słońca na Gaikach, Magurka, Czupel
3 czerwca 2017 - Aplikacja Polskie Góry na Biegu Marduły w Tatrach
1 czerwca 2017 - Cień wielkiej góry (edytowany)
30 maja 2017 - Ciekawe nazwy gór (edytowany)
28 maja 2017 - Babia Góra i Mała Babia ze Słonej Wody
24 maja 2017 - Królewicz Śnieżnik, Królewna Śnieżka i... Cycki Bardotki
20 maja 2017 - Sztuczki w aplikacji Polskie Góry (edytowany)
15 maja 2017 - Nowości w aplikacji: 200 szczytów w paśmie i górskie gwiazdy (edytowany)
7 maja 2017 - 5000 pobrań aplikacji Polskie Góry
3 maja 2017 - Polskie Góry w odwiedzinach w Górach Dynarskich
26 kwietnia 2017 - Tomasz, to masz ty maszty
23 kwietnia 2017 - Czujniki położenia, kompas i deklinacja
15 kwietnia 2017 - Aplikacja Polskie Góry i jej konkurencja
10 kwietnia 2017 - Aplikacja Polskie Góry w Ustrzykach Dolnych (Góry Sanocko-Turczańskie)
4 kwietnia 2017 - Nowości: rysunki panoram, kalibracja kompasu, wybór rozdzielczości
25 marca 2017 - Zmiana czasu z zimowego na letni
21 marca 2017 - Równonoc - wschód słońca na wschodzie, zachód na zachodzie
20 marca 2017 - Widoki ze wzgórza Trzy Lipki w Bielsku-Białej
13 marca 2017 - Co by było, gdyby Ziemia była płaska
7 marca 2017 - Tabela kalibracyjna w aplikacji Polskie Góry (edytowany)
6 marca 2017 - Aplikacja Polskie Góry jeszcze bardziej przyjazna użytkownikom
2 marca 2017 - Podział pasm górskich w aplikacji Polskie Góry
27 lutego 2017 - Wschód słońca na Magurze, widoki z Klimczoka i Szyndzielni
22 lutego 2017 - Karta kalibracyjna (edytowany)
15 lutego 2017 - Gaiki
14 lutego 2017 - Lubię nagie i zarośnięte... (edytowany)
4 lutego 2017 - Quizy z rozpoznawania panoram górskich
31 stycznia 2017 - Aplikacja Polskie Góry w ...Warszawie
29 stycznia 2017 - Wschód słońca na Magurce
28 stycznia 2017 - Wschód słońca na Klimczoku oglądany przez obiektyw szerokokątny
10 stycznia 2017 - Polskie Góry od kuchni (programistycznej)
1 stycznia 2017 - Noworoczny bieg Trasą Skaczącego Tygrysa, zachód słońca w Łodygowicach
31 grudnia 2016 - Sylwestrowy wschód słońca na Klimczoku
30 grudnia 2016 - Wschód słońca na Pilsku, zachód na Magurce
17 grudnia 2016 - Widoki z Góry Żar
13 grudnia 2016 - Wschód słońca na Klimczoku - opis panoramy Tatr
25 listopada 2016 - Aplikacja Polskie Góry bez GPS
22 listopada 2016 - Wschód słońca na Klimczoku
18 listopada 2016 - Aplikacja Polskie Góry - jak to działa?
6 listopada 2016 - Nowości w aplikacji: lista szczytów i rysowanie kształtów gór
25 października 2016 - Algorytm określania widoczności gór oraz nowe tatrzańskie szczyty
23 października 2016 - Aplikacja Polskie Góry w Tatrach
17 października 2016 - Wakacyjny konkurs fotograficzny rozstrzygnięty
2 października 2016 - Refrakcja - dlaczego o wschodzie i zachodzie Słońce jest czerwone?
15 września 2016 - Apel do użytkowników aplikacji Polskie Góry: przeczytajcie instrukcję :-)
12 września 2016 - Polskie Góry w odwiedzinach w Górach Riła
1 września 2016 - Mądrości na temat wybitności (edytowany)
31 sierpnia 2016 - Ulubione miejsce na górskiej panoramie
29 sierpnia 2016 - Więcej o historii i budowie polskich gór
25 sierpnia 2016 - Górska róża wiatrów w aplikacji Polskie Góry
18 sierpnia 2016 - Genialna luneta na szczycie Monte delle Rezze nad Livigno
13 sierpnia 2016 - Polskie Góry w Alpach - ciąg dalszy
11 sierpnia 2016 - Polskie Góry w... Alpach ;-)
1 sierpnia 2016 - Lekcja historii o Sudetach
12 lipca 2016 - W stronę Słońca
18 czerwca 2016 - Nowości w aplikacji: rysowanie panoram oraz wykorzystanie położenia Słońca
16 maja 2016 - Undulacja i ustawienia wysokości (edytowany)
5 maja 2016 - Kąt widzenia aparatu w telefonie (edytowany)
4 maja 2016 - Zniekształcenia obrazu w aparatach telefonów komórkowych (edytowany)
----------------------------------------------------------------
Powrót do strony głównej aplikacji Polskie Góry
----------------------------------------------------------------
Copyright 2015-2019 Robert Celiński, Byledobiec Anin
|